NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene I maatkleding BIJ EXAMENS KOSTER KORTGENE PREDIKBEURTEN fóestdezmzyde, kiest RANG *Öe vezsmpeiittfr van demste zaag. No. 2786 Zaterdag 16 juni 1956 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post I 3.50 Advertenties 6 cent per mm Donderdag 7 juni j.l. kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Voor zitter was burgemeester Schuit. Alle leden waren aanwezig. Na een hartelijk welkom werd de raad voor geopend verklaard. De no tulen van de vorige vergadering wer den onveranderd vastgesteld. Naar aan leiding van die notulen informeerde het lid Welleman naar het schilderen van de gemeentewoningen. De voor zitter hoopte hiervoor een oplossing te vinden, die ieder kan bevredigen. Enige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Door het lid Welleman werden enige vragen gesteld inzake zJ.i. onbillijke kostenberekening door de Waterleiding Maatschappij, waarop de voorzitter ant woordde, dat er binnenkort gelegen heid zal worden gegeven bezwaren of klachten naar voren te brengen in een speciaal daartoe te houden zitting van b. en w. en heren van de Wa terleiding Maatschappij. Financiële con sequenties kunnen dan ook besproken worden. De voorzitter deelde mede, dat de kosten van herstel, ongeveer f 5000.-, van de schade aan de havendam te Co- lijnsplaat, als gevolg van de storm van 23 en 24 december 1954, voor rekening iVan het Ministerie van Waterstaat zul len komen. Mej. H. A. de Vos te Vlissingen werd per 1 mei 1956 benoemd tot tijdelijk hoofd aan de o.l. school te Golijnsplaat. Verder deed de voorzitter nadere mededelingen over een aan te brengen afvoer aan de 8 woningen in de Wil- helminastraat te Kortgene en over een uitgebreid onderzoek dat wordt inge- COOMANS wot -jjljn. taxw&ltooiL steld ten behoeve van een mogelijke havenverbetering te Golijnsplaat. Deze verbetering zial vóór de a.s. campagne gereed moeten zijn. B. en w. hebben een bespreking ge had met enige heren van de Rijks Waterstaat over de aanleg van een nieuwe haven te Kortgene in het ka der van het drie-eilanden-plan. Op een desbetreffende vraag van het lid Van der Weele antwoordde de voor zitter, dat het een haven zal worden, die aan alle behoeften voldoet. Voor wiens rekening deze werken zullen ko men, kon hij nu nog niet zeggen, ver moedelijk zal het rijk hierin bijdragen. Een plan is opgemaakt voor het aan leggen van nieuwe trottoirs te Co- lijnsplaat. Over „het miljoen" uit Nieuw-Zee- land hebben b. en w. een prettig on derhoud gehad met een daarvoor inge stelde commissie, maar meer kon de voorzitter hierover niet zeggen. Aan wed. M. Sinke te Kats, de he ren JoZ. de Waard en J. W. Ale- bregtse te Golijnsplaat en aan de heer M. Bouwense te Kortgene werd een premie van in totaal f 650.toege kend voor woningverbetering. In de vacature van J. J. Cijsouw werd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Kortgene benoemd de heer P. J. de Jong, hoofd van de o.l. school. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten werd een wijziging in de Algemene Politieverordening ge bracht, houdende een uitzondering op het uitvliegen van duiven voor het houden van wedvluchten. Aan de vrachtauto-ondernemer P. de Looff werd wederom een stukje grond ter grootte van 120 m2 verhuurd tegen een huurprijs van f 20.per jaar. Bedoelde grond is gelegen op het ha venterrein en dient tot het plaatsen van een vrachtauto. Besloten werd om op 6 juli a.s. aan de bond van Noordbevelandse paar denfokkers het sportterrein, buiten de speelvelden, in gebruik te geven voor de jaarlijks te houden fokdag. De ver goeding hiervoor werd bepaald op 1 15.—. Per 1 september a.s. werd aan de heer J. Scheffer op diens verzoek eer vol ontslag verleend als hoofd van de o.l. school te Colijnsplaat. De voorzit ter sprak over dit heengaan zijn spijt uit en hoopte dat het de heer Scheffer in zijn nieuwe functie in Den Haag goed zal gaan. Aan de ring Noord-Beveland van het meisjesverbond C.J.V.F. werd per 21 juni a.s. het sportterrein te Co lijnsplaat, builen het speelveld, in ge bruik gegeven, tegen een vergoeding van f 5.Door genoemde ring was tevens om toestemming verzocht tot het houden van een kampvuur. Ook dit verzoek werd ingewilligd. Naar aanleiding van het laatste verziek merkte het lid Welleman op, dat er voor het te houden kampvuur gelet moet worden op windkracht en wind richting. Het lid Van der Weele wees op de slechte toestand van dat terrein. Het lid Breure zeide, dat een sport veld een sportveld is. Bij de bouw van het naastgelegen koelhuis werd over dat sportveld materiaal aangevoerd, thans wordt er nog over gereden. De voorzitter zeide, dat een en ander reeds nader bekeken wordt. Het lid Van der Weele merkte nog op, dat „het koel huis" destijds schone beloften deed toen zij de geemente nodig had, tot op heden is hiervan nog weinig ingewis seld. De voorzitter merkte op, dat de ge meente alles in het werk stelt om de kommen der gemeente mooi te maken, maar dat de bevolking daaraan niet meewerkt. Als voorbeeld werden ge noemd, het maken van beton op de trottoirs en het storten van zand en ander materiaal daarop. Het lid Wel leman gaf de raad, de overtreders streng aan te pakken. De voorzitter zal de politie opdracht daartoe geven. Het lid Salomé was ook niet te spre ken over de houding van „het koel huis". Loyaal is deze door de gemeen te behandeld, de gemeente echter niet door haar. Het voorstel van b. en w. tot het vaststellen van het presentiegeld voor de leden van de stembureaus op f 10.- en het beschikbaar stellen van f 10.- per lid voor verteringen, ontlokte eni ge bespreking. Alle leden konden ac- coord gaan met dat voorstel, maar de wijze van besteding werd terdege be sproken. Een oplossing werd gevonden en het voorstel werd daarop Z.h.s. aangenomen. Aan de orde kwam daarna het voor stel van b. en w. een subsidie van f 100.toe te kennen aan het Depar tement Noord-Beveland van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen in de kosten van een jeugdconcert, te geven door het Nederlands Kamerkoor, onder leiding van Felix de Nobel. Genoemd departement is voornemens het koor uit te nodigen voor een a- vondconcert. Enige jaren geleden is het koor op Noord-Beveland opgetre den en wel in de Hervormde Kerk te Wr,issenkerke. Het ensemble geniet eeu wereldnaam. B. en w. achten het van groot belang de schooljeugd te doen kennismaken met de werkelijk prach tige zang, die het koor brengt. De bedoeling is, dat des middags het jeugd concert zal worden gegeven. De leer lingen van de ulo-school en van de hoogste klassen der lagere scholen heb ben gratis toegang. De voorzitter zette het voorstel na der uiteen en vergeleek de jeugd van het eiland bij de jeugd uit de stad. Onze jeugd kan te weinig in aanra king komen met werkelijke kunst, de jeugd in de stad is daartoe regelmatig in de gelegenheid. Het lid Van der W7eele informeerde waar dit concert gegeven zal worden en hoe de kinderen uit de andere ge meenten daar naar toe moeten komen. De voorzitter zeide, dat dit alles nog niet geregeld is. Het lid Welleman kon zich volledig achter het voorstel van b. en w. scha ren, maar zeide, dat dit verzoek al weer f 100.gaat kosten, terwijl ei gen verenigingen nog steeds wachten op verhoging van hun subsidie, waar op de voorzitter antwoordde, dat b. en w. voornemens zijn dit bij een vol gende begroting te verbeteren. Het lid Breure meende, dat het Nut gaarne deze uitvoering zou geven. Om de financiële kosten daarvan te hel pen verlichten, hebben zij er een mid dagconcert aan verbonden. Daar er tegenwoordig zoveel subsidies gevraagd worden, vond hij dit niet op de weg van de gemeente liggen. De voorzit ter zeide hierop, dat er voor een ge meentebestuur geen mooiere taak is dan voor de jeugd te zorgen. Wanneer men de kinderen bij iets schoons kan brengen, is dit het bedrag dubbel en dwars waard. Het lid Breure zeide, dat deze woorden tegenwoordig zoveel ge sproken worden. Bovendien, wat u schoon noemt, vindt een ander niet altijd zo. Met de stem van Breure te gen werd het voorstel van b. en w. aangenomen. Hierna werd z.h.s. besloten tot aan koop van een perceel grond ter groot te van 53 a 48 ca aan de West-Haven straat van de heer J. J. van der Wee le Pz. tegen de prijs van f 2.per m2. Voor de bouw van woningen aan genoemde straat is nodig ongeveer 1700 m2. Betrokkene is niet bereid alleen het voor de bouw van woningen be nodigde stuk grond te verkopen, doch wenst het gehele perceel over te dragen. B. en w. zijn van mening, dat voor de overblijvende grond een bestemming zal worden gevonden. Het lid Van der Weele vond het jammer dat destijds terrein is overge dragen aan het Groene Kruis, dit had een prachtig stukje grond geweest voor de bouw van viijf woningen. Hij vraagt zich wel eens af of de ge meente niet te dikwijls een stukje grond voetstoots wegdoet. De voorzit ter zeide, dat voor de bouw van wo ningwetwoningen met rijksbijdrage de prijs van de grond geen beletsel is. In Kats zullen b. en w. ook eens uitzien naar een stuk grond. Hierna kwam aan de orde het voor stel van b. en w. over te gaan tot de bouw van: 2 woningen in het dorp spelen zenuwen een grote rol. Een beheerst examen doet U met Mijnhardt's Zenuwtabletten Kortgene ter realisering van de ge kochte herbouwplichten oorlogsschade, 10 woningen in het dorp Kortgene met gebruikmaking van het bouwvolume verkregen door het afbreken van krot woningen, 7 woningen in het dorp Co lijnsplaat met gebruikmaking van het door de provinciale directie voor dc wederopbouw en volkshuisvesting toe te kennen bouwvolume. De voorzitter noemde het een ge lukkige omstandigheid, dat een drie tal, in de gemeente wonende, aanne mers, de heren Anemaet, Kievit en De Kater, bereid zijn gevonden deze wo ningen te bouwen. Getracht zal wor den met het Ministerie van Wederop bouw over de aannemingsprijs (die volgens b. en w. aanvaardbaar moet worden geacht) overeenstemming te ver krijgen. Is deze overeenstemming be reikt, dan zal goedkeuring op de bouw door genoemd ministerie kunnen wor den verkregen. Het lid Van der Weele deed het genoegen, dat er overeenstemming met de eigen aannemers was bereikt. Een aansluitend voorstel van b. en w. is, om tussen de bestaande 6 woningen en 3 nieuw te bouwen woningen, de o- verblijvende grond (een z.g. gere) te benutten voor de bouw van 3 garages. Deze zouden door dezelfde aannemers gebouwd worden voor de prijs van f 35.per m3. Zonder grond zal elke garage dus op ongeveer f 1500.ko men te staan. De totaalprijs van de 19 woningen zal bedragen f 226.375. waaraan dan door de aannemers toch nog een boterham te verdienen valt. De woninghuur te Kortgene zal f 7.55 zijn, te Colijnsplaat f 6.95. Wanneer deze nieuwe woningen er staan, zal voor Kortgene de rode lamp branden, Kortgene heeft dan geen woningen meer nodig. Van der Weele bracht de vele krot woningen te Colijnsplaat naar voren. Moeten in de binnenstad van Colijns plaat de ramen maar dichtgespijkerd worden? zo vroeg hij zich af. De voor zitter zeide, dat men met die wonink jes zal blijven zitten, het grondopper vlak daarvan is v|eel te klein voor de tegenwoordige nieuwe woningen. Hij is begaan met de moeilijkheden in Co lijnsplaat, maar de oplossing van het woningtekort zal toch gevonden moe ten worden in de bouw van z.g. woon wijken. Het lid Van der Weele raadde aan, zo spoedig mogelijk grond in han den zien te krijgen en in het ver volg eerst voor grond te zorgen om daarna pas met het bouwen te begin nen. Z.h.s. werd daarop het voorstel van b. en w. aangenomen. Hierna werd b. en w. machtiging verleend Ged. Staten te verzoeken een buitengewone uitgaaf van ongeveer f 10.000.te doen, teneinde de Ha venstraat, bij Gast, te verbeteren en verschillende wegen te Colijnsplaat en Kats van een slijtlaag te voorzien. Het lid Breure informeerde naar oprui ming van de voortuintjes bij Kole en mej. Karreman en vroeg naar plannen voor de Oost-Havenstraat. Het lid Kor- teknie vestigde de aandacht op het tractor-vervoer bij de maalderij te Kats en op de draai bij De Vos. Het lid Salomé wees op verscheidene pro- fielfouten in bedoelde teerwegen en het lid Welleman zou gaarne een mo gelijk overschot verwerkt zien aan de weg aan de andere zijde van de Toren- dijk. De voorzitter beloofde aandacht te zullen schenken aan de ter tafel gebrachte voorstellen. Hierna vroeg het lid Breure naar verbetering van de Kruisstraat, waar op de voorzitter antwoordde, dat er een plan in wording is. Het lid Van der Weele zeide, dat er indertijd eens gesproken is over een nieuwe riole ring te Colijnsplaat. Dit plan leek hem nog wel urgent, te meer daar nu alle rioolbuizen verstopt zitten. De voor zitter zeide, dat zo een riolering thans een 6 a 700.000 gulden gaat kosten en dit enkel en alleen met een rijksbijdrage kan geschieden. Wat de volle riolen betreft, de langdurige droogte van de laatste maanden zal daaraan ook wel schuld hebben. Van der Weele zeide, dat het tegenwoordig sporadisch voor komt, dat de gemeentewerklieden de rioolputten regelmatig schoonmaken, waarop de voorzitter beloofde, dat binnen de kortst mogelijke tijd een plan daartoe zal worden uitgewerkt. Bij de rondvraag vroeg het lid Wel leman naar betonnen elementen uit een oude waterleiding en naar de indie ning van brandweerrapporten. De voor- Uoot dame* en heten Telefoon 291 zitter zeide, dat die elementen terug aan eigenaar moetendat hij gaarne die betonnen bakken van de water leiding kwijt wil en dat er in den vervolge iedere maand een rapport van de brandweeroefeningen moet worden ingediend, alsmede een over de toe stand van het materiaal. Het lid Van der Weele vroeg aan dacht voor de bomen achter de kerk te Colijnsplaat. Deze zullen, volgens de voorzitter, deskundig en flink ge snoeid worden. Het lid Van Hee wees er op, dat er nog zoveel rommel en materiaal ligt op het stopgezette werk van de watergang. De voorzitter zeide, dat dit een openbare weg is en dus opge ruimd zal worden. Van Hee vroeg ook nog naar de te snoeien heg bij Hollestelle. De voorzitter antwoordde, dat de acte hierover deze week ge passeerd wordt en dat men dan die zaak gaat verbeteren. Het lid Contant informeerde naar de gang van zaken omtrent de diverse bibliotheken. De voorzitter antwoord de, dat besprekingen gaande zijn hier in een overkoepeling te krijgen. De afrastering van het schoolplein te Kats zal nader bekeken worden, antwoordde de voorzitter op een des betreffende vraag van het lid Korte- knie. Hierna sloot de voorzitter met eni ge dankwoorden deze vergadering. Ger. Kerk Geersdijk 's Morgens leesdienst, 's avonds om 6 uur ds. Radder van Kam perland. Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken, los a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1