NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Patrijzenjacht Uniformen voor „Apollo" G. C. Uresis volop in de belangstelling Radio-activiteit No. 2783 Zaterdag 26 mei 1956 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.00 per jaar Franco per post I 3.50 Advertenties 6 cent per mm Geheel Noord-Beveland, en dan spe ciaal Colijnsplaat, staat op zaterdag 9 juni a.s. in het teken van de wieler sport. De vorig jaar zo biezonder ge slaagde Patrijzenjacht" wordt n.l. op genoemde datum geprolongeerd en is nog attractiever dan in 1955. De eolijnsplaatse middenstands vereni ging heeft kosten noch moeite gespaard om van dit wielerfestijn iets „groots" te maken, in samenwerking met de zeeuwse ren- en toerclub ,,Theo Mid delkamp". De wedstrijd, waarvoor reeds meer dan 100 aanvragen van de zijde der renners zijn binnengekomen, staat open voor onafhankelijken en amateurs, die gezamenlijk van start gaan. Voor de niet ingewijden in de wielersport zij opgemerkt, dat de categorie der onaf hankelijken feitelijk de middenweg is, die ligt tussen een amateur- en prof- fessional-loopbaan. Het is dus een z.g. „overstapje" wat deze heren maken. Omdat de wedstrijden voor profs in ons land schaars zijn en de K.N.W.U. sinds vorig jaar de onafhankelijken ook de gelegenheid bood samen met de amateurs te starten, verkiezen vele jonge renners momenteel de status van onafhankelijke boven die der profs. Een keurkorps van nederlandse ren ners zal in Colijnsplaat van start gaan voor de krachtproef over 120 km We noemen o.a. Jan Groot, Ab Gel dermans, Coen Niesten, Dirk de Ruijter, Frans Mahn, Arie van Houwelingen, Kees Paymans en niet te vergeten dc 10-mans-ploeg van de ren- en toer club „Theo Middelkamp". De tijd dat de hollandse of brabant- se renners op de zeeuwse wegen de vette prijzen kwamen wegkapen, zonder dat er een greintje kans was op een ereplaats voor onze provinciale renners is voorhij. De buiten-provincialen zul len zeer zeker op hun tellen moeten passen willen zij in Colijnsplaat prijzen in de wacht slepen. Van de zeeuwse deelnemers noemen we allereerst Theo van Wjjchen, die in de „Pijl van het Zuiden" (etappe-wed strijd in Luxemburg) o.a. de leiderstrui heeft gedragen en uiteindelijk op een eervolle 8ste plaats in het totaalklasse ment beslag wist te leggen. Deze goese- naar heeft zijn uitstekende vorm daar na nog bewezen in enkele belgische wedstrijden en hij moet daarom als één der favorieten voor de erepalm wor den beschouwd. Verder noemen we Jaap Huissoon uit Ierseke, Kees van de Zande uit Halsteren, Bram van Sluijs uit Vlissingen en de coming-man aan het zeeuwse en nationale wielerfirma- ment: de 17-jarige Piet Rentmeester uit Ierseke. Hij moet momenteel wor den beschouwd als Zeelands hoop en houdt voor ons zo'n grote belofte in, dat wij durven verklaren dat hij hard op weg is Zeelands renner nummer één te worden. Behalve een individuele wedstrijd is er tevens aan dit wielerevenement ver bonden een interclubrit tussen de wie lerclubs D.T.S, Zaandam, Olympia, Am sterdam en „Theo Middelkamp, Goes. De gemeente Körtgene, die de grootst mogelijke medewerking heeft toegezegd, stelt voor deze clubrit een wisselbeker beschikbaar, terwijl de deelnemende ver enigingen tevens een herinnerings penning ontvangen. Aan de winnaar van het individueel klassement wordt evenals vorig jaar de patrijzentrui (groen-geel) uitgereikt. Voor de aanvang van de wedstrijd worden de clubvlaggen ceremonieel ge hesen. De renners worden tevens voor gesteld aan het publiek. Regionale mu ziekkorpsen verlenen muzikale mede werking. Verder is er een officiële ont vangst van de bestuurders van de be trokken verenigingen, comité's van aan beveling, pers etc. Vóór deze „grote wedstrijd" gaat, evenals vorig jaar, een wedstrijd op gewone fietsen vooraf, onder de naam „Muggentoer". Deze begint om 2 uur. Een novum, dat aan deze wieier- krachtmeting wordt gekoppeld, betreft een actie, uitgaande van de Vereniging voor Veilig Verkeer. De landelijke or ganisatie organiseert voor het eerst in Nederland een attractieve actie in sa menwerking met de plaatselijke mid denstandsvereniging te Colijnsplaat. In de daarvoor in aanmerking ko mende winkels worden diverse ver keerssituaties opgesteld. Deze actie cul mineert op de dag van de „patrijzen jacht". In de avonduren zal een ge luidswagen van de V.V.-actie een o- penluchtfilm vertonen. Tevens zijn er wielerbals in de café's. Tenslotte zij nog opgemerkt, dat van de zijde der politieautoriteiten volle dige medewerking is toegezegd en met dit wel heel belangrijke punt zijn wij er borg voor, dat Noord-Beveland op 9 juni een „grootse dag" tegemoet gaat. Rien de Jonge. Behalve „Ons Genoegen" van Kam perland en „Apollo" van Wissenkerke waren reeds in 1955 de Noordbevelandse muziekgezelschappen in fraaie uni formen gekleed. Het muziekconcours te Kamperland toonde overduidelijk aan, dat uniformen voor een muziek gezelschap in deze tijd cachet aan het geheel geven, bovendien, de uniform lokt leerlingen aan, het gezelschap komt met een betere bezetting voor de dag, het dorpsgeheel is er mee gebaat. Al deze feiten waren de middelijke oorzaak, dat enige wissenkerkse inge zetenen de hoofden bij elkaar staken om middelen en wegen te zoeken het vernieuwde oude „Apollo" ook van uniformen te voorzien. Uit een bespre king met het bestuur van „Apollo" bleek alras, dat „Apollo" toen (1955) het meest behoefte had aan enige nieuwe instrumenten. Enige telefoon gesprekjes en het direct benodigde be drag een dikke paar duizend gul den kon „Apollo" als renteloos voorschot ter hand worden gesteich Zonder talmen werden de nieuwe in strumenten gekocht en in gebruik ge nomen. Oude muzikanten en leerlingen traden als werkend lid toe, zodat „A- pollo" thans met 25 werkende leden haar repetities en concerten kan hou den. In 1957 hoopt men een volledige bezetting te hebben van 35 man. De resultaten heeft men allen kun nen zien en horen. Mede door de aan schaffing van een nieuwe, draagbare, verlichting is „Apollo" weer in staat de zozeer verlangde en op prijs ge stelde muzikale medewerking te ver lenen. Het wissenkerkse publiek heeft in dit alles medegeleefd en blijken van waardering gegeven. Om de idee van uniformering tot werkelijkheid te brengen, hebben deze week enige ingezetenen wederom met het bestuur van „Apollo" een bespre king gehad en is men tot het besluit gekomen, dat een goed opgezette ba zar alle mogelijkheden in zich heeft om de benodigde gelden bij elkaar te krijgen. Daartoe werd het nodig geacht een damescomité samen te stellen, dat op het eind van deze zomer met haar werkzaamheden kan beginnen, n.l. het vervaardigen en doen vervaardigen van werkstukken e.d. voor de bazar die be gin 1957 zal worden gehouden. De aanschaf van alle benodigdheden vraagt tevoren reeds om geld, daarom zullen binnenkort enige dames rhuis aan huis met een lijst uw welwillend offer komen vragen. De animo voor „Apollo" is groof. „Apollo" leeft thans, wij kunnen het gerust neerschrijven, weer in ieders hart, daarom durft het comité deze actie te lanceren en heeft het gegron de hoop, dat die ook zal slagen. Een ieder wordt dan ook vriendelijk verzocht alle medewerking te willen verlenen om de aangeboden in zamel ings- lijst een succes te doen worden. Veel geld is er nodig om „Apollo" een waardige vertegenwoordigster te doen zijn van onze gemeente. Bang voor teveel geld behoeft men niet te zijn, een drumband vóór „Apollo" marcherende, behoort dan niet tot de onmogelijkheden. „Apollo" voor het volk, Het volk voor „Apollo". 50 jaar in dienst bij de firma R. Slotema, v.h. H. M. van Hee. „Met een „lang zal hij leven" werd woensdagavond de heer G. C. Breas, met echtgenote, de geheel gevulde zaal van hotel „De Kroon" binnengeleid, waar hem door burgemeester Van Halst de zilveren medaille van de Oranje Nassau-orde op de borst werd gespeld. Vele familieleden van de jubilaris en vrijwel het gehele personeel van de firma Slotema hadden aan de uitnodi ging gevolg gegeven en gaven het ge heel een feestelijk aanzien. De jubilaris werd door de heer Slo tema van harte verwelkomd en kreeg van hem vele lof tuigingen te ver-' werken. Slotema releveerde de afgelo pen 50 dienstjaren van de jubilaris; hoe deze als leerjongen in 1906 bij de heer M. H. van Hee in dienst trad en door noeste arbeid en trouwe dienst tot een uitstekend vakman wist op te klimmen en vele jaren machine- en materiaalchef was. De heer Slotema was in dezelfde zaak in 1932 als leer jongen gekomen en maakte daar na tuurlijk ook kennis met de heer Breas. Nadien is de heer Slotema als eigenaar opgetreden, de vriendschappelijke ver houding tussen beiden leed daardoor geen afbreuk. Door de dochtertjes van Slotema werd de jubilaris het gebruikelijke gesloten couvert overhandigd, alsmede een fraaie mand met bloemen. Nadat burgemeester Van Halst de on derscheiding had uitgereikt, bood hij, mede namens b. en w., de heer Breas de hartelijke gelukwensen aan. Namens het personeel voerde de heer M. Verburg nog het woord en bood de jubilaris een elektrisch scheerapparaat aan. De heer W. Dees bood, namens het personeel, de echtgenote van de jubilaris, mevrouw Breas - de Bruine, een huishoudelijk gebruiksvoorwerp aan dat, met het fraaie gedicht, de lach spieren van de aanwezigen danig in beweging bracht. Een zoon van de jubilaris, de heer L. Breas uit Breda, dankte allen voor hun blijken van belangstelling en me deleven en zeide, dat deze avond voor hen allen een onvergetelijke zal blijven. Tot in de kleine uurtjes werd deze gezellige avond voortgezet, gevuld door muziek van de dames Hoek van Dijke en De Vos, afgewisseld door zang, ernst en luim. Mevrouw van de Kamer uit Middelburg, de heren J. G. Breas, F. Warren, G. Mouthaan e.a. komen allen een woord van dank toe ,voor hun zeer gewaardeerde medewerking. Monsterachtig gevaarlijk, verkeert in zegen Sinds men met het kernfysisch on derzoek (in de volksmond atoomsplit sing) bezig is, heeft men kennis ge maakt met een belangrijke bijkomstig heid en wel de radio-activiteit. Dit is de naam voor het verschijnsel, waar bij sommige elementen voortdurend en spontaan, dus zonder toedoen van een uitwendige oorzaak, een straling uit zenden. Het verschijnsel werd in 1896 voor het eerst door Henri Becquerel bij ura nium waargenomen. Metingen betref fende de intensiteit der stralingen, uit gezonden door de verschillende be standdelen van uraniumertsen, leidden het echtpaar Curie tot de ontdekking van de radio-actieve elementen polo nium en radium. In 1903 brachten Ru therford en Soddy de hypothese naar voren, dat men in de radio-activiteit te doen had met een spontane transfor- matie der elementen. De ontwikkeling van het atoommodel van Rutherford en Bohr leidde tot het inzicht, dat deze transformatie haar zetel heeft in de atoomkern. Bij het zogenaamd splitsen van ato men, waardoor enorme krachten kun nen vrijkomen, ontkomt men niet aan deze radio-actieve straling als bijkom stigheid. Gevaren onderschat. Toen men aanvankelijk de atoom splitsing aanwendde voor het vervaar digen van een atoombom, waardoor men in staat zou zijn een ongelooflijke explosie te veroorzaken, die de vijand afbreuk kon doen, had men de uit werking van de radio-actieve straling ernstig onderschat. Enige tijd na de explosie van de eerste bommen boven Japan bemerkte men pas, dat het aantal slachtoffers als gevolg van de radio-actieve stra ling aanmerkelijk groter was, dan die als gevolg van de explosie, waaruit duidelijk naar voren trad dat het gevaar van de A-bom eerder gezocht diende te worden in haar radio-actieve gevol gen als wel in haar kortstondige hevige vernielende kracht (luchtverplaatsing» en hitte). Ook tegenwoordig tobt men nog met deze moeilijke bijkomstigheid1. In de atoomfabrieken is men niet bang voor een ontploffing, maar wel voor de le vensgevaarlijke onzichtbare stralen, die als sluipmoordenaars zich op mannen en vrouwen werpen, die daar werken. Gelukkig heeft men in de loop der jaren, door schade en schande wijs geworden, een zeer groot aantal maat regelen getroffen waardoor besmetting met radio-activiteit zeer weinig meer voorkomt, doch dit neemt niet weg, dat inmiddels vele slachtoffers zijn gevallen. Ziekte zonder pijn Wanneer men onder radioactieve straling komt, voelt men niets, doch de gevolgen doen zich pas later voor. De patiënt wordt na betrekkelijk korte tijd volkomen apatisch. Zijn haren val len uit, de nagels laten los, zijn or ganen schijnen niet meer te functio neren, hij kan niet niezen of hoesten en ligt met vreselijke pijnen zonder zich te bewegen in bed en moet 'mees tentijds kunstmatig worden gevoed. Aanvankelijk waren dergelijke gevallen ten dode opgeschreven, doch door het intensieve onderzoek en de arbeid van vele geleerden, is men er enige jaren geleden in geslaagd een geneesmethode te ontwikkelen, die in de meeste ge vallen helpt en de patiënt weer zijn volle gezondheid teruggeeft, een en ander afhankelijk van de graad van besmetting. Natuurlijk zal men zich afvragen^ wat dit alles voor nut heeft, wanneer men slechts beoogt vernietigingswapens te vervaardigen. Uit deze aanvankelijke opzet is echter iets geheel anders ge groeid. De energie die vrijkomt bij kernsplitsing is van ongelooflijk be lang, met een minimum aan materiaai zou men een maximum aan energie kunnen winnen, hetgeen in onze mo derne technische eeuw van geweldige waarde is Verkeer met atoomkracht. Het eerste schip, dat zich voortbe weegt op atoomkracht, vaart reeds en er zullen er zeker meer volgen. Dat deze methode van energiewinning nog niet voor vliegtuigen, auto's en andere vervoermiddelen gebruikt kan woe den, vindt zijn oorzaak in de noodlot tige radio-actieve straling, waardoor rond het mechanisme een geweldig zware afschermingsraantel geplaatst moet worden, die op een schip ndg wel, bij andere vervoermiddelen niet mogelijk is. Ongetwijfeld zal men in de toekomst daar zeker wat op vin den, zodat deze energie ook voor .an dere zaken gebruikt kan worden. Wij moeten echter de radio-actieve straling niet alleen zien als iets zeer gevaarlijks en verder zonder nut. Zo gevaarlijk als deze straling inderdaad kan zijn, zo'n grote zegen kan fee be tekenen. Op bescheiden wijze maakt men er in de medische wereld reeds gebruik van voor het uitvoeren van bestralingen van kankergezwellen en dergelijke, waardoor deze zelfde radio activiteit een zegen is geworden. Bo vendien liggen er nog andere mogelijk heden, zoals het op speciale wijze aan wenden bij de groei van gewassen zo dat enige malen per jaar geoogst zou kunnen worden, terwijl nog enkele an dere mogelijkheden onder ogen worden gezien, die allen zullen bijdragen tot het welzijn van de mensheid .op onze aarde. Als dit moóht gelukken, zouden de slachtoffers niet tevergeefs zijn ge- vallen- Lilt. sb (Nadruk

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1