40 jaar Sportdag Kortgene Wrijf Kou en Pijn Onder voor Hemelvaartsdag gunstige weersomstandigheden, werd verleden week donderdag te Kortgene een sport dag gehouden, waarvan een groot aan tal bezoekers genoten hebben. Deze sportdag was georganiseerd door de voetbalvereniging „Cortgen,e" in sa menwerking met de sportvereniging E.M.M. uit Middelburg. Deze laatste vereniging was met niet minder dan 71 dames- en herenatleten vertegen woordigd. Daar de deelname van Kort- genenaren en andere eilandbewoners niet kon leiden tot een treffen tussen •beide sportverenigingen, wend deze middag een sportdemonstratie. Hiertoe waren uit de E.M.M.-leden A- en B- ploegen geformeerd, die, hoewel zeer vriendschappelijk, toch fel voor de eer gestreden hebben. Van kortgeense zijde werd deelgenomen aan de volleybal, voetbal en de 100 meter heren. Hieronder volgen de volledige uit slagen: volleybal: E.M.M. - Cortgene 2-0. Junioren heren 7-handbal E.M.M. A - E.M.M. B 6-5. Aspiranten jongens handbal: A - B 7-5. 100 meterfieren: H. Sinke, 12 sec., J. Jongste, 12.1 sec., J. Cujé, J. Schuit, Kortgene. Da mes handbal: A - B 4-4. 800metërt: H. Cujé 2.14.-, P. Zwartepoorte 2.22.8, H. Sinke 2.25.3. De voetbalwedstrijd Cortgene-Pingelaar8, welke op een niet al te hoog peil stond, werd een Br 1 overwinning voor de Pingelaars. 1500 meter: H. Cujé 4.24.7, J. Cujé 4.41.3, R. Mondeel 4.57.6, H. Bosselaar 4.57.8, A. Bouwens 5.03.8. Handbal heren: A - B 74. 5000 meter: H. Cujé 15.50.4, P. Zwartepoorte 17.35.1, Rodts 19.21.7, A. Bouwens 20.25.4. De leiding van deze sportieve mid dag berustte bij de oud-Kortgenenaar J. de Looff, die wij met de afwerking van deze middag zeker mogen com plimenteren. weg met DAMPO Veroordelingen in principezaken motorrijtuigenbelasting Vervoermiddelen zijn niet voor eigenlijk landbouw werk gebruikt Van bevriende zijde werd opname verzocht van onderstaand, uit de P.Z.C. van 11 dezer, overgenomen verslagje. De politierechter te Middelburg heeft woensdag schriftelijk vonnis gewezen in een tweetal zaken, dat vorige week diende tijdens een belastingzitting. Deze zaken, die verband hielden met de heffing van motorrijtuigenbelasting, droegen een principieel karakter. Het ging hierbij namelijk om de vraag of het betrokken voertuig al dan niet ten dienste van het landbouwbedrijf was gebruikt. De landbouwers M.v.S. en diens zoon P.v.S. uit 's-Heer Arendskerke stonden ,,'t Leven begint met veertig". On der deze titel werd dinsdag 15 mei in hotel „De Stadswijnkelder" te Kort gene aan léden en genodigden een feestavond aangeboden door de Coöp. Boerenleenbank „Colijnsplaat", ter ge legenheid van haar 40-jarig bestaan. Voor de leden en genodigden van Co lijnsplaat vonden deze feestavonden plaats op woensdag 16 en donderdag 17 mei j.l. De grote zaal van „De Stadswijm- kelder" was tot de laatste plaats bezet, wel een bewijs dus, met welk een be langstelling dit jubileum omringd werd. En de waarlijk vorstelijke ontvangst en de prettige en gezellige sfeer, zul len deze belangstelling niet licht doen tanen. De opening van deze feestavond werd verricht door de voorzitter der bank, de heer M. de Bruijne, die allereerst de aanwezigen dankte voor de over weldigende opkomst. Vervolgens richt te hij zich met enige woorden tot de genodigden, onder wie de heer Colen brander, afgevaardigde van de Centrale terecht, omdat zij met twee aanhang wagens, getrokken door een tractor, grind lieten komen over de openbare weg. Het grind diende om het erf Van de boerderij te verharden. Tractoren en dergelijke die uitsluitend voor land bouwdoeleinden worden gebruikt ge nieten namelijk vrijdom voor motorrij tuigenbelasting en voor deze vervoers middelen wordt een kosteloze belas- tingkaart afgegeven. De beide heren v.S. hadden de tractor nu echter op de openbare weg laten rijden. Bij het uitspreken van zijn vonnis heeft thans de politierechter het ver weer van de raadsman der verdachten verworpen. Hij concludeerde, dat het verharden van een erf niet tot de eigenlijke landbouwwerkzaamheden behoort en legde M.v.S. en P.v.S. straffen op. Bank te Utrecht, burgemeester^ wet houders en secretaris van Kortgene, vertegenwoordigers van diverse zuster- banken en zakenrelaties, zoals de Coöp. Landbouw vereniging „N oord-Beveland", Coöp. Peulvruchtencentrum te Middel burg, de koellhuizen te Koortg.ene en Colijnsplaat, waterschaps- en polderbe sturen. In een zeer beknopt overzicht schet ste spreker de levensloop der bank en noemde daarbij enige zeer interessante cijfers. De oprichting der bank vond plaats op 15 april 1916 en begonnen werd met 111 leden. Het ledental van thans bedraagt 331. Van de bij de op richting toegetreden leden zijn er nu nog 22 in leven. Ook de volgende cij fers geven de groei goed weer: spaar ders 51-1710, voorschotten 11-52, re keninghouders 13-195, dagboekposten 248-18875, spaargelden f 41.000 tegen f 2.150.000, eindcijfers der rekening f 123.000 tegen f 13.875.000. Was er het eerste boekjaar een klein verlies, thans is er een overschot van f 7689. Hierna staat spreker enige ogenblik ken stil bij allen die de bank gediend hebben. Hij memoreert o.a. de heer H. Haringman, die vanaf de oprich ting tot aan zijn sterven in 1935 'kas sier is geweest. De heer J. P. Re Pree, de huidige kassier, die de heer Haring man opvolgde, is dus ook al reeds een oudgediende. Als moment van grootste bloei noemde spreker de geldsanering in 1946, toen vele spaarders zijn toege treden. De daarop volgende hoogcon junctuur heeft de drukte nog steeds doen toenemen en de daaruit voort vloeiende stap voorwaarts was de inge bruikname van het nieuwe bankgebouw Hierna traden nog verschillende spre kers voor het voetlicht. Als eerste sprak de heer Colenbrander woorden van fe licitatie. Hij zeide voorts, dat er thans 1300 boerenleenbanken in Nederland gevestigd zijn, met centrale banken in Utrecht, Eindhoven en Alkmaar. Verder wees hij erop, dat al deze banken geen filialen zijn, doch zelfstandige banken, die de spaarzin kunnen bevorderen Burgemeester A. A. Schuit dankte voor de ontvangen uitnodiging en hoop te dat de bank nog tot in lengte van jaren werkzaam mag zijn tot heil en wetflzijn van de bevolking. Als hulde blijk bood hij de jubilerende bank een oude landkaart van Noord-Beveland aan, zo van omstreeks 1740. De heer Lindenberg, voorzitter van de ring van boerenleenbanken in Zuid en Noord-Beveland en voorzitter van de boerenleenbank te 's-Heer Arends kerke, bood de jubilaresse zijn geluk wensen aan en vertelde, dat hij eens was komen kijken hoe men het hier had versierd, daar in het najaar zijn bank ook het 40-jarig bestaan zal vieren. Vervolgens gaf de heer Linden- berg een schets van de stichting van de boerenleenbanken door Friedrfcht Wilhelm Raihfeisen, burgemeester van Weyerbusch in Duitsland en haar ver dere ontwikkeling tot op heden. De heer S. Simonse, vertegenwoordi gend het Landbouw Coöp. Centrum te Goes, stelde vast, dat alle boerenleen banken floreren en gezien hun feesten en prestaties daarop, vond hij, dat deze banken wel iets meer konden bij dragen. Verder brak hij nog een lans voor een verdere doorvoering van de coöperatieve gedachte. De heer L. J. Hoveijn, voorzitter van de boerenleenbank te Kamperland, bood haar jubilerende zustervereniging zijn gelukwensen aan, memoreerde het 25- jarig bestaan in de bezetting en was dankbaar dat nu dit jubileum in volle vrijheid kon worden gevierd. De heer S. J. Dees, als vice-voorzitter van de Coöp. Landbouwverenigling „Noord-Beveland" sprak over de 20 jaar dat zij van de diensten der bank gebruik maken en dat zodoende de boerenzaak met boerengeld gefinancierd wordt. De heer Blank, inspecteur van het Centraal Bureau en secretaris van het Coöp. Peulvruchtencentrum te Middel burg, zeide dat de boerenleenbank te Colijnsplaat de eerste was die zich, bij de oprichting van dit centrum, meldde voor de predietveriening. Hij is nog altijd blij met dit accbond<. Verder noemde hij de boerenleenbank één van die steunpilaren, waarbuiten de ne- derlandse boerenstand niet meer kan. Tot slot kwam de heer P. Goulooze te Colijnsplaat, bekend als „dorpsdich- ter" en als wandelende encyclopedie, aan het woord. Hij bood in dichtvorm op humoristische wijze, op z'n Noordbe- velands, felicitaties aan en liet ook in die vorm de afgelopen 40 jaar de re vue passeren. Na al deze woorden van dank, feli citatie en lof, werd het verdere deel van het programma in handen gegeven van Jaap Mijderwijk, die met zijn ge zelschap, bestaande uit Jan Groene- veldt, Cor van Deijl, Nico Schoolen- berg, Kees Spaans en Els Mijderwijk, plus een zestal plaatselijke figurantjes, voor de vrolijke en komische noot zorg de, hetgeen door de aanwezigen teii zeerste werd geaprecieerd. Het slotwoord van deze avond werd wederom gesproken door de voorzit ter, de heer M. de Bruijne, waarna allen staande het Zeeuws Volkslied zongen. Coöperatieve Boerenleenbank „Colijnsplaat"

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 4