NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene maatkleding Blijf meester KOSTER-KORTGENE Tere huid? No. 2779 Zaterdag 28 april 1956 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. nc. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.00 per jaar] Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm Nu 30 april a.s. onze koningin verjaart, voelt het gehele volk zich weer verbonden met het vorsten huis, dat reeds sinds die langdu rige vrijheidsstrijd met Spanje het symbool is van eenheid en een dracht der noordnederlandse ge westen. Nadat de Watergeuzen op 1 april 1572 Den Briel hadden genomen en bezet hielden voor de prins en 25 steden het spaanse juk af schudden. werd in juli van dat* jaar te Dordrecht besloten de prins van Oranje als stadhouder uit te roepen. Die eeuwenlange trouw van het nederlandse volk is een antwoord op de onvermoeide strijd van prins Willem de Zwijger. Nu de vrij heid van geloof, van vrije me ningsuiting en van drukpers al ons leven lang in onze Grond wet verankerd liggen, zien wij naar onze koningin op als de ver persoonlijking van onze strijd onder de Oranjes tegen Spanjaarden. Engelsen, Fransen en Duitsers. Zeven en veertig jaar wordt Hare Majesteit. Sinds 1948 staat Zij aan het hoofd van ons volk. Als maandag de vlaggen omhoog gaan aan de masten, voelt Nederland zich weer één met Oranje. (Nadruk verboden) Na de voltallige raad woorden van welkom te hebben toegesproken, o- pende de voorzitter, burgemeester A. A. Schuit, woensdagavond de vergade ring. Enige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Bij de mededelingen was een bericht dat b. en w. niet zullen komen met een voorstel tot het bepalen van een maximum snelheid voor de Hoofdstraat te Kortgene, daar dit wettelijk niet mogelijk is. Ook komt dit! college ongewenst voor een inhaalverbod voor het smalle gedeelte van die straat te maken, daar dit slechts een verplaat sing van de moeilijkheden zou beteke nen. Het lid Welleman was het met deze gedachtengang in het geheel niet eens, voetgangers en fietsers bekijken deze zaak geheel anders, zeide hij. Het gedeelte gemeentehuis - tnolen noemde COOMANS vv&t Jjijn tazweltvott hij een gevaarlijk gedeelte, vooral ook met het oog op het daarin gevestigde postkantoor en daarom vroeg hij voor dat stuk straat een inhaalverbod. De voorzitter meende, dat de haastige au torijder het gaspedaal omlaag zou druk ken zodra hij het smalle gedeelte ge passeerd was. De daarop volgende weg- kruising en de in de straat spelende kinderen leveren altijd een zeer groot gevaar op. Het voorstel Welleman, een inhaalverbod, werd daarop met 8 te gen 3 stemmen verworpen. De heer A. P. Koster, tijdelijk on derwijzer aan de o.l.s. te Colijnsplaat werd per 1 april 1956 benoemd in vaste dienst aan een o.lLs. te Muiden. Pogingen werden in het werk ge steld de heer Poppe, onderwijzer aan de 'o.l.s. te Colijnsplaat uit militaire dienst te krijgen. Deze pogingen ble ven zonder resultaat. In de vacature Koster werd voorzien door tijdelijke aanstelling per 1 mei 1956 van mej. H. A. de Vos, onderwijzeres te Ter- neuzen. De heer J. P. de Jong werd per 1 april 1956 benoemd tot .tijdelijk onderwijzer aan de o.l.s. te Kortgene en per die datum aangewezen als waarnemend hoofd. Het lid Breure zeide verwonderd te zijn over het feit, dat hier niets ge zegd wordt over de ontvangst te Co lijnsplaat bij het binnenlopen van de honderdste kustvaarder op 16 april j.l. Deze ontvangst, van gemeentewege georganiseerd, was volgens hem iets te uitbundig geweest en was daardoor de aanleidende oorzaak van die ru moerige avond. Hij sprak hierover zijn spijt uit. De voorzitter antwoordde hem en zeide, dat de binnenkomst van de 100ste coaster voor b. en w. een reden was geweest om te laten zien, dat dit door hen biezonder op prijs werd gesteld. De ongekende drukte op en om die haven betekenen toch een zekere welvaart voor Colijnsplaat. Bij het beoordelen van die avond moet men zeer zeker bedenken dat opvaren den van zeeschepen anders leven dan dorpsmensen. Wat het rumoer etc. be treft, dat alles is na het officiële ge deelte geschied en gaat dus buiten ons om. Toch wordt dat ook door b. en w. betreurd. Het lid Van der Weele juicht de ontvangst toe, ook de verstrekking van koffie en andere consumptie. Er wordt nu beweerd, dat er die avond vrij drinken is geweest en wel op kosten van de gemeente. Dat zou hij ten stel ligste af moeten keuren. De voorzit ter noemde deze veronderstelling non sens. Nogmaals sprak het lid Breure zijn spijt over deze avond uit en zeide dat het gemeentebestuur de aanleidende oorzaak tot dit alles is geweest. De voorzitter en ook het lid Salome zei den deze woorden van Breure niet te kunnen nemen, bovendien, dat lid is er die avond niet bij geweest en heeft dus allej maar van horen zeggen. Het voorstel van b. en w. geen op merkingen te maken naar aanleiding van de door Ged. Staten toegezonden lil en heten Telefoon 291 ontwerp-regelingen bezoldiging gemeen te-secretarissen en- -ontvangers en het voorstel tot aanwijzing van de burge meesters tot lid van het Alg. Bestuur ingevolge de gemeenschappelijke rege ling centrale werkplaats De Bevelan- den werd z.h.s. aangenomen. Het voorstel van b. en w. een uit kering van f 12.50 te verlenen aan de gemeentewerklieden, wegens ver zwaring van hun taak door de stren ge vorst, deed het lid Korteknie een lans breken voor de werkman Van Liere te Kats. Het lid Welleman maan de tot voorzichtigheid, er is toch niets biezonders gebeurd. Wethouder Maas kwam op voor de gemeentewerk lieden, zij mogen toch ook wel eens een extraatje hebben. Wethouder Bom vond dat deze bespreking gelijk was aan die in b. en w., bpvendien, die extra-uitkering is een rijksregeling. Met algemene stemmen werd hierna de regeling goedgekeurd. Hierna kwam in behandeling het voorstel van b. en w. aan de heer H. Janssen, arts te Kortgene een stukje grond ter grootte van ongeveer 15 m2 in gebruik te geven aan de achter zijde van zijn woning tegen een ver goeding van f 7.50 per jaar, ingaande 1956 en tot wederopzegging. Het gaat hier om een stuk onbestrate Achter weg. De heer Janssen ondervindt hin der van de voor de garage van L. de Looff geparkeerde auto's. De voorzitter zette de toestand na der uiteen. Het lid Breure, niets te gen het voorstel hebbend, vond het voorstel van b. en w. toch gevaar lijk, bij de smeden op de dorpen staat er ook altijd materiaal buiten. Wat staat er te gebeuren wanneer meerde ren zo'n stukje van de openbare weg kunnen verbieden voor anderen? De voorzitter verdedigde het voorstel'. Dok ter Janssen moet bij nacht en ontij altijd met zijn wagen weg kunnen. Het lid Salomé zag liever, dat de dokter een stukje uit zijn grote tuin nam ,om zijn wagen op te zetten. De pad voor die tuin zou dan verlaagd kunnen Extra koopje, leuke meis jes sokjes, in wit en ge kleurd, in alle maten, voor 69 cent De Goedkope Simon Klokstraat, Goes worden, dit zou voor niemand een be zwaar kunnen zijn. Volgens de voorzit ter was De Looff reeds meerdere ma len voor die Imeer dan een jaar buiten staande auto gewaarschuwd, waarop Salomé vroeg of tegen die altijd daar staande auto niets te doen zou zijn. Zij staat er toch onverlicht en links van de weg. Het lid Van der Weele zeide, dat men in deze niets moet doen, zeker geen gedeelte van de open bare weg verhuren, waarop de voor zitter vroeg of dan alles van de weg af moet, ook bij de smeden. Op voorstel van wethouder Bom is het voorstel, ter nadere bespreking, teruggenomen. Besloten werd tot medewerking aan de door het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid getroffen rege ling inzake z.g. „aanloopkosten" emi granten. Z.h.s. werd besloten aan de Stich ting voor Maatschappelijk Werk en Ge zinsverzorging te Kortgene een sub sidie te verlenen in het exploitatiete kort over 1953 en 1954 en aan C. P. J. Gast te Colijnsplaat een vergoeding toe te kennen van f 100.per jaar woor het verzorgen van de beide havenlich ten aldaar. Met 7 teg'e4i 4 stemmen werd beslo ten de vergoeding aan P. van der Weele te Kortgene, wegens vervoerkosten zoontje, per 1 mei 1956 te bepalen op de helft van deze kosten. Het lid Welleman vond de berekening door middel van lonen een netelige geschie denis en zou liever, gesteund door het lid Wolse, algehele vergoeding dier kosten toestaan, waarop de voorzitter antwoordde: gaat men zulke gevallen van de sentimentele zijde bekijken, dan Onze bekende verpleeg- sterschorten, aan 2 kanten draagbaar, in alle maten, f 4.49 De Goedkope Simon Klokstraat, Goes moet men andere regelingen treffen Met 8 tegen 3 stemmen werd hier na besloten tot het toekennen van f 25.subsidie per amateur-toneel vereniging in deze gemeente, mits deze vereniging jaarlijks meedoet aan het Zeeuws Landjuweel. Het lid Breure kon zijn stem daaraan principieel niet geven, hij vond dit niet noodzakelijk, ja zelfs een groot kwaad. Het lid Con tant vond het toch een eigenaardige weg die tegenwoordig door diverse verenigingen genomen wordt en kon zich ook niet met het voorstel vereni gen. De voorzitter zette hierop de taak van een toneelvereniging uiteen en wees met nadruk op het nut van vrije tijdsbesteding. Het lid Welleman schaar de zich volledig achter de woorden van de voorzitter. Zuster H. Adriaanse te Colijnsplaat werd benoemd in de Adviescommissie Woonruimtewet 1947 in de vacature (zuster B. J. de Groot. Diverse bedragen, bedoeld in art. 103 der l.o.-wet 1920 werden voor 1955 Babyderm-zeep vastgesteld voor de biezondere lagere school te Colijnsplaat. 'Het voorstel van b. en w. de 4 pet. vakantie-uitkering over 1956 en de 3 pet. uitkering over 1955 van toe passing te verklaren voor het daarvoor in aanmerking komend gemeenteper- soneel werd z.h.s. aangenomen, alleen het lid Breure, in de mening verkerend dat dit nog geen wet was, vond het voorstel voorbarig. Aan A. de Smit, P. de Pree en Jac. de Looff te Colijnsplaat, C. Dees, J. A. Breure en J. W. Noordhoek te Kortgene en J. de Boo te Kats werd premie ingevolge de premieregeling woningverbetering en -splitsing toege kend tot een totaalbedrag van f 2795.57. Het lid Breure had een en ander eens gecontroleerd en sprak er zijn verwon dering over uit dat bij de een dit of dat wel voor premie in aanmerking werd genomen en bij een andere aan vrager niet. De voorzitter zette uit een dat er terdege rekening mee wordt gehouden of het woningverbetering of woningverfraaiing is. Z.h.s. werd besloten de bijdragen oorlogsschade van mevr. Sibbles - Dorst te Ede voor de prijs van f 1000.en van G. Versluis te Kortgene voor de Leuke meisjes bretelrok jes, maat 60 tot 90, guldens beneden de prijs, nu f 4.95 en f 5.95 bij De Goedkope Simon Klokstraat, Goes prijs van f 655.over te nemen. Met deze twee „herbouwplichten" kun nen twee woningen worden gebouwd. Aan de heren C. L. Maas en L. J. de Korte, beiden te Kortgene, zal 'een stuk grond worden verkocht a f 6.50 per m2 onder uitdrukkelijke voorwaar de, dat binnen een jaar na de aankoop met het bouwen van de woningen zal zijn begonnen. Z.h.s. werd besloten tot het aan gaan van een kasgeldlening, groot f 150.000.per 1 mei a.s. voor de duur van 3 maanden. B. en w. vroegen thans de raad hen te machtigen, binnen de kortst moge lijke tijd, de nodige stappen te onder nemen, die kunnen leiden tot de bouw Van 9 woningen in Kortgene en 6 tot 8 woningen te Colijnsplaat. De gemeen te heeft nog bouwvolume voor 9 wo ningen, welk volume eerst zal worden verbruikt, wil men verdere stappen kunnen ondernemen. Blijkens de mede delingen van de hoofdingenieur-direc teur van de wederopbouw en de volks huisvesting in Zeeland, bestaat de mo gelijkheid woningen te bouwen boven het aanwezige bouwvolume. over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten WAT MIJN HARPT MAAKT IS GOED Uit de bespreking kwam naar voren, dat deze woningen nu gebouwd mogen worden, mits er aannemers uit de ei gen gemeente (in dit geval het eiland) zijn die kunnen bouwen aan door de Wederopbouw vastgestelde richtprijs!. Genoemde aannemers hebben reeds eqn prijs opgegeven, n.l. gemiddeld f 12.500 per woning. Deze prijs ligt echter nog veel te hoog, daar in Zuid-Beveland dezelfde woningen (en dan maar 3 stuks) zullen worden gebouwd voor f 11.100.—. Het lid Korteknie vroeg naar de mogelijkheid van woningbouw te Kats. Volgens de voorzitter is de bouw van 2 woningen, door de hoge kosten, daar niet te realiseren. Het lid Van der Weele deelde in aansluiting op de vraag van Korteknie mede, dat hem iemand bekend is, die de benodigde bouwgrond te Kats gratis ter beschik king wil stellen. Ook dan kan er te Kats nog niet gebouwd worden, zeide de voorzitter, omdat de grondkosten niet in de bouwkosten berekend wor den. Het lid Van Hee merkte op, dat er zodoende te Kats nooit meer gebouwd zou kunnen worden, waarop de voor zitter ontkennend antwoordde. Laten de toekomstige bouwers zich met een aannemer verstaan. Particulieren kun-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1