NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Hoe zit dat maatkleding ö.V. Wissenkerke 11 kunt niet alles weten Er moet minder besteed worden KOSTER KORTGENE Huidgenezing De honderdste kustvaarder te Colijnsplaat met de loden verrader? No. 2778 Zaterdag 21 april 1956 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissenkerke, Tel. no. 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm en minder „afbetaald" Bij de nu in gang zijnde beweging tot verhoging van de lonen, waarbij men het prijspeil in de hand wil hou den en dus zoveel mogelijk doorbereke ning moet worden voorkomen, moet men rekenen met een vergroting van de koopkrachtige vraag. De drie pro cent uitkering over de winst van 1955 zal enkele honderden miljoenen guldens in de zakken van consumenten doen verhuizen. Daarnaast komt de loonsver hoging, die per bedrijfstak wordt ge regeld. Het valt niet te ontkennen, dat de gestegen welvaart ook de kleine man» in-doorsnee in de gelegenheid stelt be sparingen te vormen of de verteringen te vergroten. Beide vinden plaats. Dit ziet men aan de stijgende saldi bij spaarbanken en aan de toenemende om zetten van de detailhandel. Men moet niet glimlachen bij de gedachte dat een extra-inkomen van enkele honderden guldens per jaar in vloed zou kunnen uitoefenen op het economische leven. Wanneer duizenden werknemers een kleine toename van inkomen krijgen, heeft dit een enorme uitwerking op handel, industrie en geldwezen. Wanneer als gevolg van extra inkomens de bestedingen van het publiek plotseling vergroot worden met ieenzelfde bedrag, kan de industrie de vraag niet meer bijhouden en gaat zij de prijzen verhogen. Afremmen of niet? Dit vraagstuk is in Nederland op dit ogenblik harde realiteit, want niet al leen stijgt de vraag door de vergrote binnenlandse koopkracht, maar ook door verhoogde afname door het bui tenland. Ook in de ons omringende lan den stijgt de welvaart en dus de vraag naar verbruiksgoederen, die men deels zal trachten in Nederland te bevredi gen. Wanneer men nu door overheids ingrijpen in Nederland de besteding gaat afremmen, kan het gevolg zijn dat de opengevallen vraag door buitenlandse klanten direct wordt ingenomen. Het effect op de prijzen is hetzelfde. Het werkt verhogend. In deze toestand heeft het weinig zin om in het binnenland de consumptie te beperken. Men krijgt alleen een groter surplus op de beta lingsbalans. Nu is de toestand op dit ogenblik zo, dat men in het buitenland tot be- stedingsbeperkende bepalingen is o- vergegaan. Dit Zet een rem op onze ex portkansen, maar heeft als gunstig gevolg dat ook Nederland met succes bestedingsbeperkende maatregelen kan nemen. Beperking van de besteding heeft niet de bedoeling iemand zijn geld af handig te maken; het gaat erom de besparing te bevorderen, zodat de vraag naar meer verbruiksgoederen nog wat zal worden uitgesteld. Minder afbetaling. Een effectief middel (daartoe kan gevonden worden in beper king van de koop en verkoop op afbetaling. Men kan nu met en kele honderden guldens in de hand een televisie-toestel kopen, waar bij men de koopsom grotendeels in toekomstige termijnen betaalt. Op deze basis koopt men auto's, bromfietsen, naaimachines, koel kasten enz. Wordt deze mogelijkheid verboden of ingekrompen, dan moet men eerst d# gehele koopsom sparen. De tegen woordige besteding wordt ingekrom pen ten gunste van de toekomstige. En dat is nu juist wat in Nederland voor het algemene prijspeil op dit ogenblik stabiliserend zou kunnen werken. Waar echter de gehele handel en industrie, die bij dit afbetalingsbedrijf zijn betrokken, daar terstond de nadelen van ondervinden, gaat men hier niet dan bij strikte noodzaak toe over. En geland heeft dit middel toegepast. Een groot deel van de industrie aldaar heeft dit duchtig gevoeld. Een minder voelbaar middel (maar ook minder effectief) wordt gevonden in een staatslening op gunstige voor waarden, die geld aan de circulatie onttrekt. Denken wij niet, dat alleen grote vermogens hierdoor worden be ïnvloed, want als ergens grote kapi talen worden weggezogen, dan zorgen die grote kapitaalzuigers wel weer dat ook in de kleine besparingen bewe ging wordt gebracht. De zo juist in Nederland uitgeschreven staatslening past in het kader van de bestedingsbe perking waarnaar wij moeten streven. Hogere rente gewenst. De overheid kan haar bestedingen beperken door het uitstellen van haar investeringen. Men mag verwachten dat ook hier maatregelen zullen worden ge nomen. Een moeilijkheid is dat b.v. de uitvoering van grote werken als Deltaplan, woningbouw en verbetering van ons wegennet geen uitstel gedoogt. Niet alleen de economische of finan ciële overwegingen mogen bij het ne men van een beslissing een rol spelen. Een der beste middelen om de be sparingen te doen toenemen ten koste van de bestedingen ligt nog steeds in de verbetering van de beloning voor het sparen, d.w.z. in een verhoging van de spaarbankrente. De rijkspostspaarbank zou hier het voorbeeld kumien geven. e=Voot da Telefoon 291 Juist de kleine man oefent door zijn grote aantal een biezondere invloed uit op de monetaire situatie. Men zal dus aan zijn keuze tussen besteding of besparing een bepaalde wending moe ten geven in de richting van ide laatste. De kleine spaarder reageert op een verhoging van de rentestand nog gevoe liger dan de grote. Aan een verhoging van de spaar bankrente zijn echter nogal wat ge volgen verbonden. Die spaarbanken le nen het geld ook weer uit. Het gevolg zou dus zijn dat de gehele rentevoet omhoog zou gaan. Dit is voor de spaar ders aantrekkelijk, men moet zich evenwel afvragen of dit in het kader van de gehele economische politiek gewenst is. Het komt ons voor, dat men langzaam de goedkoop-geld-poli- tiek zou kunnen prijsgeven zonder dit land schade toe te brengen. Het zou een versterking betekenen van de po sitie der kleine vermogensbezitters. Fiscus kan meewerken. Een belangrijke stimulans voor het maken van onkosten en het bevorderen van bestedingen wordt nog steeds ge vonden in ons fiscaal systeem, dat in veel opzichten een premie stelt op het „maken" van onkosten, zowel door de particulier als door de vennootschap. In dit verband komt terstond de ge dachte op aan de mogelijkheid tot vorming van conjunctuurreserves. Voor vennootschappen is dit gemak kelijk te verwezenlijken. Zou hier de mogelijkheid worden geschapen tot re servering van een bepaald percentage van de winst, zonder fiscale verplich tingen, dan zou men de onkostenreke- ningen meer kritisch gaan bekijken. Voor de middenstanders (eenmanszaken) zou een dergelijke reserve ook de be sparing bevorderen. Ook voor particu lieren, niet-zakenmensen is de vorming van dit soort besparingen technisch te verwezenlijken. Men zou aan jongeren b.v. van 20 tot 30 jaar de kans kun nen geven een reserve te vormen voor de financiering van uitgaven bij een huwelijk en deze aftrekbaar te stellen van het fiscaal belastbaar inkomen. Vele kansen. Het is algemeen bekend, dat de mo gelijkheid tot aftrek van premies voor bepaalde verzekeringen het afsluiten van dit soort verzekeringen ten zeerste heeft bevorderd. Deze aftrekmogelijkheid kan ook op ander terrein worden toegepast. Men kan b.v. de gedupeerde huiseigenaren in staat stellen een groter deel van de huren te reserveren voor herbouw en zo zijn er meer mogelijkheden. In hoeverre de toestand van de over heidsfinanciën het laten van belasting veren door de staat gedoogt, zal pas na de verkiezingen kunnen worden bezien. Maar primair is de taak van de rege ring om te voorkomen dat via snel toenemende bestedingen ons prijspeil wordt getorpedeerd en daarmee op nieuw schade wordt toegebracht aan duizenden, die moeizaam een klein ka pitaaltje of spaarbanktegoed hebben bij- eengespaard. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Maandag 16 april .jl. was het een gewichtige dag voor Colijnsplaat, de 100ste kustvaarder kwam de haven, thans zeehaven, binnen. Het was het motorschip „Oranje" uit Rotterdam, groot 231 bruto registerton, onder ka pitein Smit, dat de haven binnenliep om aardappelen in te laden voor Boston (Engeland). Een feestelijk tintje werd aan dit alles gegeven, doordat burgemeester en wethouders van Kortgene, met d'e raadsleden en genodigden zich aan boord begaven om met toespraken en cadeaus dit heugelijk feit vast te leg gen. Nadat het muziekgezelschap Wil- helmina een muzikale wandeling door het dorp had gemaakt, begaf het zich ook aan boord van de „Oranje", waar het de le Holland Festival mars als toepasselijke omlijsting ten gehore bracht. Burgemeester Schuit heette hierop de kapitein met zijn echtgenote, de be manning en de loods Harmenszoon van harte welkom en zeide de thans heer sende bedrijvigheid ten zeerste toe te juichen. Deze bedrijvigheid, die, dank zij de activiteit van aardappelhandelaars e.a., een grote toename van de scheep vaart te zien gaf, was mede de oor zaak van de drukte in het zakenleven enz. Hij memoreerde de verbreding van de haveningang ten behoeve van de kustvaarders en bracht dank aan de douane, het loodswezen, de planten- ziektekundige dienst, de reders, aard appelhandelaars e.a. Ter herinnering aan deze dag kreeg de kapitein een sigarettenkoker met in scriptie, de kapiteinsvrouw een boeket anemonen, de loods en de bemanning een flesopener met het wapen van Co lijnsplaat. Mede namens de bemanning dankte de kapitein voor deze onverwachte ges te. Na het maken van verscheidene foto's en het spelen van enige nummers door Wilhelraina begaven allen zich voor een gezellig samenzijn naar hotel „De Patrijs". De officieren en beman ning van de in de haven liggende kust vaarders waren later mede aanwezig en gaven, juist door hun aanwezigheid, een apart tintje aan deze gezellige avond. COOMANS voat Jjijn. lattvelteotl Onder minimale belangstelling van de zijde der aangesloten leden verga derde maandagavond j.l. V.V.V. Wis senkerke onder leiding van haar voor zitter G. P. Leendertse, waarbij mede aanwezig was de directeur van, de zeeuwse V.V.V. de heer Oskamp uit Middelburg. Enige interne zaken werden geani meerd besproken. De contributie voor particuliere leden werd vastgesteld op f 2.50 per jaar, voor zakenmensen op f 5.en voor de eigenaar van „Duin- lust", als de meest belanghebbende, iOp f 20[.Besloten werd om op 'korte termijn een folder over Noord-Beve- iland uit te geven, teneinde de vele aan vragers behoorlijk van antwoord te kunnen dienen en belangstellenden voor een vakantie op ons eiland te animeren. Momenteel bestaat er veel belang stelling voor ons fraai duinbczit, ook van de zijde van bouwondernemers. Het verwezenlijken van het, van een juist inzicht blijk gevende, uitbreidings plan van de gemeente aan de dijken van de Onrust- en Jacobapolder werd door een even onverwacht als onver biddelijk afwijzende houding van Rijks waterstaat voorlopig tot staan gebracht. Ware dit niet gebeurd, eind mei zou den er een 20-tal zomerhuisjes be woonbaar in de Onrustpolder gestaan hebben. Aan de gemeentebesturen van Kort gene en Wissenkerke zal een subsidie worden gevraagd. Dat het de eigenaar van „Duinlust" iernst is om de duinen in de gunst van het publiek te brengen, kwam mede ter sprake. Genoemde heer is voorne mens op de seizoen-zaterdagen verschil lende muziekgezelschappen in die dui nen te laten optreden, gezelschappen zowel van als buiten het eiland. De A.N.W.B. zal gevraagd worden om een betere bewegwijzing op de z.g. binnenwegen en het gemeentebe stuur van Wissenkerke zal gevraagd worden richtingsborden naar de kam- perlandse duinen te doen plaatsen. Zoals in de aanhef gezegd, de le denopkomst was minimaal, het enthou siasme van de aanwezigen was echter maximaal. Van optimisten voor een zaak, dus ook voor V.V.V., kan men veel verwachten. Hoewel men in Nederland minde- traditionele gebeurtenissen kent dan in vele andere landen, is er toch één, die soms in lange tijd, soms ook meer malen per jaar weer ,,in het nieuws" komt. Deze traditie hangt nauw samen met de figuur van de Loden Verrader, die bij onze koninklijke marine een goede bekendheid geniet, omdat deZe traditie een sportieve diefstal beoogt, waaraan een zekere eer verbonden is. Rond 1849 verging voor de hoofd stad van Curasao, Willemstad, een ne- derlands oorlogschip, met onder de boegspriet een zogenaamd schegbeeld en slechts dit boegbeeld was het enigt van het gehele schip dat te Willemstad is aangespoeld. De havenmeester heeft dit beeld in beslag genomen, in zijn tuin gezet, en met zijn huis verkocht hij later ook het beeld aan de familie Maduro, die het schegbeeld liet opschilderen in vele bonte kleuren, waarbij het rood de hoofdtoon voerde en waardoor het beeld spoedig de bijnaam van „de rode verrader" kreeg. Langzaam verbasterde dit tot „de Loden Verrader", hoewel het beeld Zelf, voorstellende de levensgrote af beelding van een vrouw, in het geheel niet van lood, maar van hout vervaar digd is. De marine zou echter de marine niet zijn geweest, als zij niet meende dat het beeld toebehoorde aan het va derland en zonder medeweten van hoge autoriteiten stalen de Jantjes in 1875 het boegbeeld voor de eerste maal uit de tuin van de familie Maduro en werd het later uit Nederland met excuses naar deze familie teruggezonden. Zo werd een sportieve traditie geboren. Telkens weer werd het beeld ge roofd en weer teruggezonden en de familie Maduro nam het sportief op en begon voorzorgsmaatregelen te tref fen, maar hoe Zij het beeld ook be waakte, telkens weer wisten de Jantjes het te stelen. De oorlog werd de spelbreker van dit vrolijke spel rond eén houten dame, het werd opgeborgen in de Maduro- bank in Willemstad en ofschoon men in 1940 nog een poging waagde het beeld daaruit te stelen, slaagde men er niet in. Pas in 1947 werd het scheg beeld toch op klaarlichte dag uit de bank gestolen. Deze traditie heeft zich voortgezet en telkens opnieuw slaagt men erin het beeld weer voor enkele dagen naar Nederland mee te brengen, maar toch is deze diefstal geen belet sel voor de verhoudingen tussen Neder land en de West. Eerder worden zij er nog door versterkt. Gebruik voor het schoonmaken van gummi regenkleding nimmer benzine, want rubber lost op in benzine. Gum mi regenmantels moeten eerst droog afgeborsteld worden en daarna behan deld met koud sop van huishoudzeep. Eventuele vlekken aansmeren en apart behandelen. Goed nabehandelen met schoon water. Tenslotte zoveel moge lijk droogwrijven met een doek. Even tuele losgelaten naden vastlijmen met solutie. (Nadruk verboden)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1