Toneelwedstrijden van het Zeeuws landjuweel maatkleding HET NOORDPOOLPARADIJS Aanvraag kenteken-bewijzen K. H. Schippers, Kortgene KOSTER-KORTGENE Waar vakmensen 25 gulden per uur verdienen Centrale verwarming in de laarzen. Kansen voor Nederlanders? (Speciale correspondentie) NEW YORK (P.A.) Het is moei lijk om de arbeidskrachten te houden als het veertig graden vriest en de mens ijs schijnt uit te ademen. Ondanks hun hoge lonen blijven de amerikaanse arbeiders, die in het hoge noorden werken, daarom maar korte tijd- Maar zelfs als ze het een half jaar uithou den, komen ze terug met een dikke portefeuille zoals John Duncan uit Chicago. En er zijn al honderden Dun cans. Hij zei: het is er nauwelijks uit te houden en al het geld verdienen is wel aardig, als je ook maar kans zag iets uit te geven. Maar dat is juist de moeilijkheid. Je wordt er gedwongen te sparen, omdat de maatschappij overal voor zorgt. Als elektricien verdieude ik iets meer dan duizend gulden per week. Het feit, dat ik na een half jaar weer thuis zit met twintigduizend gulden op mijn bankrekening, zegt wel alles. Voor ik vertrok, had ik geen dollar meer. Nu kan ik tenslotte spiijn droom gaan verwezenlijken: een vos- senfarm. Amerika is groot en de terugkomers uit de barre ijswoestijn verdwijnen weer in de massa. Toch begint het tot de massa door te dringen, dat er in Alas ka handen vol geld zijn te verdieneD. Maar desondanks bestaat er weinig be langstelling voor het avontuur. Zou de Amerikaan van Californië, die ook nu al een dikke boterham verdient in een gunstig klimaat, genegen zijn de kou te trotseren? De autoriteiten wetten het antwoord al. Het luidt ontkennend. Het klimaat is voor velen onhoudbaar en de onmogelijkheid geld uit te geven animeert evenmin. Het uiterste noorden van Alaska, eens een onbegaanbare ijswoestijn, het dorado van enkele, verongelukte trap pers en een handjevol Eskimo's, is nu de nieuwe werkplaats van de States. De, zware vliegtuigen ronken in de lucht en voeren dag en nacht materialen en manschappen aan. Men werkt aan vliegvelden, radarinstallaties, kazernes, fabrieken, wooncomplexen, tunnels, bruggen en wegen, want hier moet de westelijke beschaving een onneembare muur bouwen om een invasie te voor komen. Er wordt gewerkt in koorts achtig tempo en steeds komt men han den tekort. Er is nu ook een begin, gemaakt met de mijnbouw. Op tal van plaatsen ont-, staan moderne nederzettingen met scho len en klinieken, maar in het algemeen moeten de arbeiders in barakken leven, geïsoleerd op duizend kilometers af stand van een vermaakcentrum. Dit be valt de Amerikanen niet. Vandaar, dat ze weer zo gauw mogelijk naar huis gaan. Ieder zijn eigen vliegtuig. De autoriteiten pogen thans gehuw den aan te trekken, omdat de ervaring al heeft bewezen, dat getrouwden lan ger blijven. De meeste vrijgezellen ge ven er na zes maanden de brui aan en gaan weer terug. Zelfs gehuwden met kinderen zijn welkom, want het klimaat, hoe bitter koud ook, is niet ongezond en wordt in het algemeen door opgroeiende kinderen goed ver dragen. Onderwijsproblemen bestaan wel, doch worden zoveel mogelijk onder vangen door de schoolvliegtuigen. Zo als hier de groenteboer zijn eigen ma chine heeft en de vrouw van de onder wijzer haar eigen toestel pakt om de kapper te bezoeken, die vijf honderd kilometer verder woont, heeft ook het onderwijs eigen vliegmachines, waar mee de kinderen worden afgehaald en thuis bezorgd. De arbeiders in de nikkelmijnen, die in drie maanden tijd uit de ijsbodem werden gestampt, verdienen ongeveer een basisloon van 22 gulden per uur. Daarop komen nog premies en toesla gen. Vaklieden worden beter betaald. Uurlonen van 25 gulden voor schilders, timmerlui, metselaars, bankwericers, smeden, stucadoors, monteurs, elek triciens enz. zijn geen zeldzaamheid. Met hun premie komen ze vaak tot dertig gulden per uur, hetgeen bij een arbeidsweek van veertig uur onge veer 1200 gulden per week betekent. Overwerk wordt dubbel betaald en daar de vraag naar overwerkmensen erg groot is, zijn er timmerlui, die met een kleine twee duizend gulden per week beloond worden. Ailes voor niets. Iedereen spaart uit bittere nood zaak, want het is erg moeilijk om geld uit te geven. De maatschappijen zorgen voor gratis vervoer, drank etc. Radio's, poolkleding en tientallen andere din gen worden gratis ter beschikking ge steld. En toch lopen de vrijgezellen weg. Men poogt nu gezinnen aan te trek ken. De huisvader, die een contract wil tekenen voor drie jaar, krijgt een nog iets hoger loon plus een aardig huisje. De maatschappij zorgt voor gratis transport van het hele huis houden, voor gratis vervoer van de kinderen naar de dichtstbijzijnde school enz. Bovendien kan het hele gezin jaarlijks zes weken met vakantie en krijgt dan ook weer gratis reizen naar onverschillig welke plaats in de States. Is het wonder, dat er ook Nederlan ders belangstelling hebben voor dit poolparadijs? Duizenden lmdgenoten willen de kou trotseren om over drie jaar rijk terug te komen. Alaska is ech ter een deel van de V.S. en Washington laat slechts een klein aantal Nederlan ders toe. Wij kunnen mededelen, dat de ame rikaanse ambassade in Den Haag en dé Nederlandse Emigratiedienst momenteel samen de mogelijkheid onderzoeken Ne derlanders toe te laten lot Alaska. Maar zover is het nog niet. En wij zijn de laatsten om het aan te raden, want bij veertig graden vorst kan zelfs de bankrekening bevriezen. (Nadruk verboden) Nog niet naar Alaska In aansluiting op het artikel van eenj speciale correspondent over de hoge lonen en de bijkomende faciliteiten in Alaska, dat wij heden publiceren, meldt de amerikaanse ambassade, dat (nog) geen Nederlanders in dit gebied kun nen worden toegelaten. Om te kunnen emigreren naar Alaska zal de ingezetene van een land buiten de Verenigde Staten eerst in aanmer king dienen te komen voor immigratie in de V.S. Deze immigratie is echter beperkt tot een bepaald aantal perso nen per jaar en dit kwotum is elk jaar reeds bereikt, terwijl daaraan geen ui i breiding wordt gegeven. Het heeft dus momenteel geen zin zich tot de amerikaanse ambassade of de nederlandse emigratiediensten te wenden voor emigratie naar Alaska, zolang niet een speciale regeling is getroffen. Zullen Kamperland en Kortgene de eer van Noord-Beveland hooghouden? Met het oog op de komende toneel wedstrijden van het Zeeuws Landjuweel, waaraan beide bovenstaande verenigin gen deelnemen^ lijkt het mij op zijn plaats, hier even een korte uiteenzet ting yan te geven. Deze wedstrijden worden met een steeds groeiend succes in het leven geroepen door de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, met het doel het lage peil der amateur-toneelverenigingen in Zeeland op een hoger plan te brengen. Dit gaat in samenwerking met de Neder landse Amateur Toneel Unie (N.A.T.U.) en Werkverband Katholiek Amateurto neel (W.K.A.). Dit jaar hebbéti 27 verenigingen uit geheel Zeeland ingeschreven om de strijd onderling aan te binden en te trachten de begeerde punten in de wacht te slepen. Deze punten worden verkregen doordat op één der te spe len avonden twee juryleden, n.l. de heer J. Lemaire Jr. (N.A.T.U.) en de heer Fr. Bloemkolk (W.K.A.) in de zaal aanwezig zftjn, en die geheel on partijdig hun oordeel zullen vellen over het gespeelde stuk. Het puntenschema is als volgt sa mengesteld: 1. Keuze van het stuk op literaire waarde, 20 punten, 2. Regie, 40 punten, 3. Spel, 40 punten. Deze drie groepen zijn vervolgens in 14 af zonderlijke punten onderverdeeld, te weten: mise en scene, decor, belich ting, toneelaankleding, grime, costu- mering, opvatting, samenspel, tempo dynamiek, uitbeelding, dictie en in tonatie, rolbeheersing, uitspraak. Na het beëindigen der toneelcompe titie zal er een klasse-indeling worden opgemaakt. De le klas wordt gevormd door die verenigingen, die meer dan 75 punten op het totaal van 100 we ten te behalen, 2e klas met 65 tot 75 punten en 3e klas met 55 tot 65 pun- Deze week een pak split-erwten en een pakje soepgroente van 64 voor 52 cent S. STRIJD KORTGENE ten. Niet geklasseerd worden de ver enigingen met minder dan 55 pun ten. De hoofdprijs bestaat uit een wis selvaandel en verder uit enige geld prijzen. Verder ontvangt iedere deel nemende vereniging een uitgebreid cri- tisch rapport van "de jury omtrent haar spel. Dat deze rapporten niet al tijd even leuk zijn voor de spelers, is begrijpelijk, maar de critiek is altijd van opbouwende aard en met het doel, dat de gemaakte fouten een volgende maal niet herhaald worden. Wat nu de beide Noordbevelandse verenigengen betreft: de toneelvereni ging Kamperland heeft het prijzens waardige initiatief genomen en zich onder die verenigingen geschaard, die het wat verder willen sturen in de amateur-toneelwereld. Het stuk wat zij opvoeren, ,,De familie Gregorie" is een blijspel in drie bedrijven, ge schreven door Wynyard Browne. Een moeilijk stuk, maar dat onder de ver trouwde leiding van de heer Ligthart Schenk zeker tot zijn recht kan ko men. De toneelgroep Kortgene speelt dit maal het bekende blijspel „Baker sprookje", door Ronald Jeans. Dit stuk, dat lange tijd op het repertoire van het beroepstoneel stond en waar in Mary Dresselhuys grete triomfen vierde door hierin de hoofdrol van Sabina te spelen, moge tekenend zijn voor de kwaliteit van dit s tuk. Dat de spelers en in het biezonder de hoofdrolspeelster een zware taak op zich hebben genomen, kan men wel uit het bovenstaande afleiden. Dat zij het tot een succes mogen maken, Tot slot nog dit: altijd lopen er mensen rond, die graag een afbreken de critiek voeren. Deze mensen staan afgunstig tegenover het feit, dat deze verenigingen iets beters trachteu te brengen, en zeggen: het is hun in het hoofd geslagen, wat verbeelden zij zich wel om daar aan mjee te doen enz. Ik zou deze mensen zeer willen aan- aanraden eens één van deze avonden te bezoeken, misschien dat ze dan na afloop van het stuk toch een an dere mening zijn toegedaan en toe moeten geven: ja, het is toch beter dan we gewoon zijn. Mogen wij dit dan beschouwen als de kroon op het werk voor de spelers en voor de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk. J.A.P. Eigenaren van de navolgende motor voertuigen: a. motorrijtuigen op drie wielen; b. motorrijtuigen, ingericht voor het vervoer van niet meer dan acht personen, de bestuurder daaron der niet begrepen; c. motorrijtuigen, ingericht voo: het vervoer van goederen en d. motorrijtuigen van het type trek ker en oplegger worden, in hun eigen belang, aange raden om in de maand, waarin aan hun een provinciaal nummerbewijs werd verstrekt, een kentekenbewijs aan te vragen. Opgemerkt zij, dat wanneer met een motorrijtuig wordt gereden met het provinciale nummerbewijs op datum na de maand van verstrekking, de eige naar étrafbaar is. De aanvraagformulieren zijn ver krijgbaar bij de plaatselijke politie, die ook alle gewenste inlichtingen kan verschaffen. Schaatswedstrijden te Wissekerke Begunstigd door fraai winterweer en ■bezocht door een groot aantal belang stellenden, werden zaterdag 11 februari j.l. schaatswedstrijden gehouden te Wis sekerke. De uitslagen hiervan zijn: Hardrijden: 500 in, 11 deelnemers: 1 A. de Haze, Kamperland, 2 M. de Regt, Kamperland, 3 Jan Slotema, Wissekerke. 1500 m, 13 deelnemers1 Toni Stoel, Kamperland, 2 A. de Haze, Kamper land, 3 A. Verburg1, Colijnsplaat, 4 Jac. de Smit, Wissekerke!, 5 A. P. de Haze, Wissekerke. Wegens gebrek aan deelnemers moest de 1000 m vervallen. Sehoonrijden: dames, 4 deelnemers; 1 mevr. Hartog - de Jager, Colijnsplaat, 2 mevr. Huiszoon - Schilperoord, Kam perland, 3 mevr. Dieleman - van Halst, Wissekerke, 4 mej. Doeleman, Wisse kerke. Heren, 13 deelnemers: 1 A. P. Die leman, Wissekerke, 2 A. de Haze, Kamperland, 3 J. C. van den Berg, Wissekerke, 4 Jac. Dieleman, Wisse kerke, 5 A. C. de Haze, Wissekerke! Paren, 13 deelnemers: 1 dhr. en mevr. Hartog - de Jager, Colijnsplaat, 2 J. G. van den Berg - Ankie van El ven, Wissekerke, 3 A. Heijboer, Wisse kerke - J. Mol, Kamperland, 4 A. de Haze - mevr. Huiszoon-Schiïperoo *d, Kamperland, 5 dhr. en mevr. Dieleluan- van Halst, Wissekerke. Voor alle nummiern 1 en 2 werd een medaille beschikbaar gesteld. Nog enige vliegenklappers, petroleum kachels, bedwarmers van staal en rubber, bedkruiken, tochtband, cake- en tulband- vormen, thermosflessen, binnenflessen en kurken, aszeven, kolenemmers, haarsnij- machines, scheermesjes, elektrischescheer- apparaten, scheerdozen en spiegels Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. Door Gods goedheid wer den wij verblijd met de ge boorte van een zoon Johannes Cornelis. A. Goulooze. A. Goulooze- Dingemanse. Geersdijk, 15 februari 1956. Zondag 19 februari overleed, in de ouder dom van 67 jaar, te hare huize, De Steeg, Arnh.str. 15, onze be huwdzuster en tante Maria Pieternella Breure-Maas (echtg. van J. Breure). Namens de familie, S. Breure. Geersdijk, febr. 1956. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde vrouw, moeder, be huwd- en grootmoeder Cornelia van Gemert, in de leeftijd van 70 jaar en 8 maanden. Colijnsplaat Hendrik Verburg. 's-Gravenhage D. C. Verburg. Dordrecht C. M. Schrier- Verburg. A. P. Schrier. Colijnsplaat M. C. Verburg en kleinkinderen. Colijnsplaat, 21 februari 1956. De begrafenis zal plaats hebben op he den zaterdag 25 febr., nam. 14 uur. Heden overleed, na een korte ziekte, zacht en kalm, onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder, mej. M. Leijnse- van Noorden (wed. van J. Leijnse), in de ouderdom van 84 jaar. Haar diepbedroefde kinderen en kleinkind, M. Filius-Leijnse. A. Filius. Leny. Wissekerke, 23 februari 1956. De begrafenis zal plaats hebben op maan dag 27 febr. a.s., des nam. te 1.30 uur, op de begraafplaats te Kats. Voor de vele bewijzen van medeleven, voor en na het overlijden van onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader Marinus van Sluijs, betuigen wij onze oprechte dank. Inzonderheid aan dok ter Janssen en zuster Wie- lemaker voor de vele zorgen tijdens zijn ziekte aan hem bewezen en aan de vrijwil lige brandweer voor de laat ste eer aan hem bewezen. Uit aller naam. Wed. C. van Sluijs- Dingemanse. Kortgene, februari 1956. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk te Wissekerke 10 uur ds. Veldman en 2.30 uur ds. Boonstra. Ned. Herv. Kerk te Geersdijk 10 uur ds. Boonstra en 2.30 uur dhr. Louwerse. Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond na het overlijden van onze lieve moeder, behuwd- en groot moeder J. P. van der Moere (wed. L. Bareman), betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, M. J. de Vos. Kamperland, februari 1956. ^Uoot du mes en leien- Telefoon 291 Adverteren doet verkopen In plaats van kaarten Met dankbaarheid en blijdschap geven wij ken nis van de geboorte van ons zoontje Jacob J. Balkenende. E. Balkenende - Brouwer. Kamperland, 24 febr. 1956. Molenweg 33. W voert uw opdrachten voor programma's convocaties rekeningen begrotingen enz. accuraat en met bekwame spoed uit

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 2