NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Gevangene in een gouden kooi TEVEEL KREDIET BRENGT OOK INFLATIE Ruwe,rode handen i jmJ Ruwe, schrale huid Geneest snel Inentingen bij kinderen No 2769 Zaterdag 18 februari 1956 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm Frankrijks Staatspresident Geen liefhebberij voor tweede ambtstermijn na zeven jaren isolement PARIJS (P A.) Mag een staatspre sident zijn neus snuitenV Deze uiterst belangrijke protocolaire vraag is bij de uitroeping van de franse republiek aldus beantwoord: de president mag zijn neus niet snuiten, indien hij in het openbaar optreedt. Derhalve kregen de verantwoordelij ken de schrik van hun leven, teen president René Coty dezer dagen bij een troepenparade in Duinkerken een zakdoek uit zijn zak haalde. Gelukkig! nam het gebaar van de staatschef niet het verwachte verloop. Het was er Coty slechts om te doen, zich een stofje van het voorhoofd te vegen. Is dit de president geoorloofd? Daarover zwijgt, naar de deskundigen hebben moeten vaststellen, het ptoto- col. Zal men de gelegenheid aangrijpen, om dit protocollaire hiaat op te vul len? Zal men wellicht de lijst van din gen, die een franse president verbo den zijn, nog eens nauwkeurig nagaan? Het zou een enorm karwei zijn, want heel veel is Frankrijks eerste burger ontzegd, dat alïe andere franse burgers is toegestaan. Telkens verkleden. De president mag zich bijvoorbeeld buitenshuis nooit zonder hoed eïï hand schoenen vertonen. Ook het dragen van een armbandhorloge is hein verboden. Hij moet, naar oude stijl, zijn uitgerust met een vestzakklokje. Natuurlijk moet hij ook kleding dra gen, die bij elk uur van de dag en bij elke speciale gelegenheid is aange past. Zelfs wanneer hij geheel alleen in zijn bureau werkt en er geen bezoe ker is te verwachten, moet hij de door het protocol voorgeschreven kleding dragen. Wanneer president Coty zich van de ene naar de andere kamer begeeft, racet hij zich laten voorafgaan door een lakei, die met luide stem roept: „De president van de republiek". Ver der gelden voor hem onder andere nog de volgende verboden: hij mag slechts diegene de hand drukken, die hem tot dit doel wordt voorgesteld. Bij het zitten mag hij de benen niet over el kaar slaan. Privé-uitstapjes van elke soort zijn hem ontzegd; zo mag hij niet naar een kapper gaan die moet bij hem komen hij mag niet zelf inkopen doen, hij mag geen restaurant of café bezoeken. En scherp bewaakt. Om er geheel zeker van te zijn, dat de president de verboden niet over treedt en tracht incognito door de straten te sluipen wat wel eens is voorgekomen wordt hij scherp be waakt. Bij alle poorten en deuren van zijn ambtswoning staat politie in bur ger op wacht. De schildwachten bij het hoofdpor taal hebben een lange lijst van maatre gelen, die zij onmiddellijk moeten ne men, indien de president zou trachten zijn woning ongeoorloofd te verlaten. Op deze wijze ondergaat de president vrijwel permanent een streng huisar rest. Dit is een van de redenen, waar om hij er bijna nooit toe te bewegen is, een tweede ambtsperiode te vervullen. Zeven jaar voor zolang wordt de president gekozen de „gevangene in een gouden kooi" te zijn geweest, wordt gemeenlijk als te veel van het goede beschouwd. Het lange isolement betekent voor deze hoogste functionarissen een zo sterke psychologische druk, dat ve len, zodra hun ambtstermijn is afge lopen, hetzelfde doen als een jaar ge leden Vincent Auriol deed: die liep onmiddellijk naar het dichtst in de buurt zijnde café. Hij wilde weer eens gewone mensen om zich heen zien (Nadruk verboden) Dc wrange vruchten Wat betekent de disconto-verhoging? (Van onze economische medewerker) In het dagelijkse leven schenkt men over het algemeen weinig aan dacht aan hetgeen in de specifiek monetaire sfeer gebeurt, tenzij men er nauw bij betrokken is. Toch is het leven van vandaag op morgen zeer nauw betrokken bij hetgeen er in de geldsfeer plaats vindt Daarom dienen we aandacht te schenken aan de discontoverhoging, waartoe de Nederlandse Bank thans is overgegaan. Discontoverhoging betekent rente verhoging. Het is n.l. zo dat de Neder landse Bank steeds bereid is om z.g. prima handelswissels van particulieren en andere banken over te nemen, in dien deze in likwiditeitsmoeilijkheden komen. Gevaar lopen illikwide te wor den wil zeggen, dat men zijn gelden zodanig in allerlei waarden heeft be legd, dat men vreest niet op elk mo ment meer aan zijn directe verplich tingen te kunnen voldoen. Bij particulieren kan dit móeilijk- heden veroorzaken, doch bij banken zou dit direct het vertrouwen schok ken, zodat deze instellingen zieh Jaar verre van moeten houden. De Neder landse Bank staat echter te allen tijde gereed courante wissels van de parti culiere banken over te nemen, tegen een vergoeding (disconto) dat lager ligt dan het tarief, dat aan particulieren in rekening wordt gebracht. De ban ken kunnen er dus steeds aan verdienen Aan de andere kant zullen de ban ken de rente, die zij aan particulieren in rekening brengen, steeds afstemmen op het disconto, dat de Nederlandse Bank vraagt. Op deze wijze kan de Ne derlandse Bank het disconto hanteren om de kredietverlening te bevorderen dan wel af te remmen. Een disconto verlaging betekent dus een zekere be vordering van de kredietverlening, ter wijl een disconto-verhoging wijst op een beperking. Teveel krediet? Naast het wisseldisconto kennen we nog enkele andere vormen van disconto, zoals het prpmesse-disconto en de rente vöpr beleningen en voorschotten in rekening-courant. Het beginsel van de controle door de centrale bank is voor deze soorten hetzelfde. Het gaat er eigenlijk om, dat zonodig de Ne derlandse Bank als centraal magazijn voor krediet fungeert, maar dat zij door haar prijsvaststelling de prijs voor het geleende geld bij de banken in de hand houdt. Indirect wordt door deze gang van zaken ook invloed uit geoefend op de hoeveelheid krediet, die door de particuliere banken aan het bedrijfsleven wordt verstrekt. Men zal weten dat de autoriteiten van de Nederlandse Bank reeds in de loop van het vorig jaar hun ongerust heid hebben uitgesproken over de omvang, die de kredietverlening in ons land ging aannemen. Die grote vraag vloeide rechtstreeks voort uit de gun stige conjunctuur, waarin ons land zich thans bevindt. Het bedrijfsleven heeft de wind mee en heeft de nei ging de co'n'clusie te trekken, dat het steeds beter zal gaan. Zo men dit meent, wil men zijn zaken uitbreiden en om daartoe in staat te zijn, trekt men vreemd geld aan. Deze vloed van optimisme en onder- nemersmoed heeft als schaduwzijde, dat men op hol gaat slaan en dat men eigenlijk overgaat tot een over- expansie. Door de grote kredieten breidt de geldhoeveelheid zich steeds sneller uit. Door de aankopen en con tracten, die men afsluit, sleept men ook kleinere bedrijfjes en consumenten mee in de vloedgolf. Men koopt maar raak en de prijsstijgingen (gevolg van de snel stijgende vraag) zijn niet meer van de lucht. Gevaar voor inflatie. Gaat dit voort, dan ontstaat er een z.g. kredietinflatie, die even gevaarlijk is als een prijsinflatie of looninflatie, die men juist het laatste jaar getracht heeft zo ac tief te bestrijden. Het einde van dit geldlied is n.l. een waardedaling van de gulden en een prijsstijging met loondruk naar boven, die voor ons land niet gewenst is, omdat onze export in gevaar komt (deze is reeds gedaald) en uiteindelijk de werkgelegenheid. Er zijn reeds in het verleden maat regelen genomen om het geschetste ge vaar, waarvan allereerst de pensioen trekkers en andere vergeten groepen weer de dupe zouden worden, te be zweren. Men begon met overleg te plegen met de banken, die zich ver bonden 10 pet. van de krediteurengel- den als renteloos saldo bij de Neder landse Bank aan te houden. De ver vroegde inning van de vennootschaps belasting had eveneens ten doel de li- kwide middelen van het bedrijfsleven weg te zuigen. Deze laatste .maatregel heeft geen direct effect gesorteerd. Er heeft een verschuiving plaats ge vonden van het probleem. De bedrijven hebben zich thans om hun behoefte aan krediet te dekken tot de banken gewend. Deze laatste bestaan ook niet voor de liefdadigheid, maar om te verdienen, zodat zij bereid bleken aan de vraag van handel en industrie te voldoen. Krtdietbeperking. De voorafgaande maatregelen, noch besprekingen met de centrale bank le verden het gewenste resultaat op, zodat verdere maatregelen werden genomen. De ruime middelen van de banken moesten eerst verdwijnen, anders zou disconto-verhoging geen zin hebben. De particuliere banken behoefden zich bij ruime likwiditeit immers niets van de centrale bank aan te trekken. Nu ging de Nederlandse Bank de afgifteprijs voor schatkistpapier verho gen. Schatkistbiljetten zijn voor de banken beleggingsmiddelen met een bepaalde looptijd (5 jaar). Toen de banken dit papier kochten, vloeide er 70 miljoen terug. De actie van de Ne derlandse Bank werd nog gecomple teerd door het aantrekken van devie zen, zodat ook de buitenlandse likwi diteit van dc banken werd aangetast. De bedoeling van de renteverho ging is om het bedrijfsleven af te schrikken van het nemen van kre diet. Het is een indirecte kredietbe perking. Mocht ook langs deze weg het beoogde doel niet worden be reikt, dan kan men direct ingrijpen door verboden en vergunningen. Er is hier sprake van discontopoli- tiek in een vergevorderd stadium. Of de beoogde rem op expansie en toene mende vraag naar krediet zal functio neren is zeer de vraag. Zal het be drijfsleven zich door 0,5 pet. meer of minder rente van de vraag laten weer houden wanneer zij behoorlijke winst kansen ziet? Het valt sterk te betwij felen. En wanneer men zich wel laat afschrikken, wat zijn dan de konse- kwenties Prijsstijgingen in zicht. De expansie wordt geremd. Blijft toch de vraag naar consumptieartike len toenemen, dan zal bij gelijkblijven de produktiecapaciteit van de binnen landse industrie deze vraag zich op het buitenland richten. En een stij gende vraag bij gelijkblijvend aanbod heeft tevens prijsstijging ten gevolge. Enerzijds neemt dus de invoer toe, anderzijds stijgt de prijs en wordt de export vertraagd. De export, die toch al met alle zorg moet worden omringd. Dc kredietinflatie kan evenzeer omslaan in een prijsinflatie, zodat men dan tot een aantasting van de vrije consumptie moet overgaan. Dit zal langs indirecte weg moeten ge beuren. De besparing moet worden aangemoedigd door renteverhoging, de koopkracht geremd door hogere belasting of gedwongen besteding in ,de richting van investeringsaankopen Van beide mogelijkheden staan wij tamelijk ver verwijderd. Het is de vraag of de discontoverhoging, gezien de geldruimte, nodig was en of men hier geen wrange vruchten plukt van een goedkoop-geldpolitiek, waaraan zich na de oorlog alle europese landen schuldig maken. Drs. Mierlo. (Nadruk verboden). Hoe eerder hoe beter! De mogelijkheid bestaat om door middel van inentingen de kinderen te gen allerlei ernstige ziekten te be schermen. Een ieder weet van de in enting tegen pokken af, maar het is niet algemeen bekend, dat ook de vac cinatie tegen difterie, tegen kinkhoest en tegen tetanus bij ieder kind aan dachtige overweging verdient. Dan is er verder nog de zogenaamde B.C.G.-inenting tegen tuberculose, die tegenwoordig al veel wordt verricht en die in de toekomst een nog wel uit gebreider toepassing zal vinden. En sedert bijna een jaar houden vele ou ders zich, overal ter wereld, bezig met de vraag of zij hun kinderen kun nen en moeten laten vaccineren tegen poliomyelitis (kinderverlamming). Zijn er gevaren aan verbonden? Dat alles moge heel „onnatuurlijk" lijken, maar we kunnen er toch niet goed buiten. We leven nu eenmaal niet meer in de natuurstaat en we moeten zowel onszelf als onze medemensen naar vermogen helpen beschermen te gen ziekten. Wie geen echte religieuze bezwaren tegen inenten heeft, beschou- we het dus als burgerplicht de door de overheid aanbevolen vaccinaties te laten plaatshebben. In enkele gevallen kunnen er gevaren aan die inentingen verbonden zijn. Het is de dokter aan wie men .dan de be slissing over al dan niet uitstellen ge rust kan overlaten. Zelf mogen de ouders best van dc voornaamste be zwaren en gevaren op de hoogte zijn, zij moeten zich echter niet angstig maken als daartoe volgens de genees kundige geen aanleiding bestaat. Het beste tijdstip. In gezinnen waar de moeder of ie mand anders aan open tuberculose lijdt, zal reeds de pasgeborene aan een B.C.G.-vaccinatie moeten worden on derworpen. Voor inenting tegen pokken is het het beste ogenblik wanneer de baby de leeftijd van vier maanden heeft be reikt. Nog vroegere vaccinatie heeft alleen zin in tijden van epidemie (het lichaam van een pasgeborene kan na melijk nog slechts weinig verweerstof- fen tegen pokken produceren). Na de tweede verjaardag geeft inenting te gen pokken gevaar voor epcefalitis, een ontstekingsproces in de hersenen. Pokken-inenting dient te worden uit gesteld als het kind óf aan een of an dere ziekte lijdt ook een onschuldige verkoudheid telt mee óf eczeem, puisten of allerlei andere soorten van huidaandoeningen heeft. Bij „niet-op- komen" van de inentingspokken zal meestal na korte tijd een tweede, even tueel een derde poging worden gedaan. Vaccinatie tegen difterie niet verzuimen Als de inenting tegen pokken achter de rug is, kan onvatbaarmaking tegen difterie zeer goed volgen. De baby is -dan inmiddels in het tweede levens halfjaar gekomen. Ook later kan te allen tijde nog inenting tegen difterie worden gedaan, want daar zijn over het algemeen geen gevaren aan ver bonden. Maar waarom nodeloos wach ten? Jonge kinderen zijn zeer vatbaar voor deze ziekte. Het is dus raadzaam ze er zo vroeg mogelijk tegen te be schermen. Om de onvatbaarheid op peil te houden, is het gewenst dit soort in enting elke twee a drie jaar te laten herhalen, totdat het kind ongeveer dertien jaar is. Zonodig kan het later nog opnieuw gebeuren. In zomer en herfst wordt soms difterie-inenting door de artsen liever achterwege gelaten. Andere kinderziekten. Er is veel voor te zeggen pm inen ting tegen kinkhoest te combineren met die tegen difterie. Mocht de baby al kinkhoest hebben doorgemaakt, dan is het echter overbodig. Lijdt het kind aan een ziekte van het centrale ze nuwstelsel, dan kan men er beter van afzien. Kinkhoestvaccinatie behoeft la ter niet te worden herhaald. In de laatste jaren wordt terecht propaganda gemaakt voor de inenting tegen tetanus of „wondklem". Ook deze kan met difterie-vaccinatie wor den gecombineerd: ze dient eveneens te worden herhaald. (Nadruk verboden)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1