NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Wissekerke HAMEAGELEI Honden en Lippen tuv?PURQL No 2768 Zaterdag 11 februari 1956 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post I 3.50 Advertenties 6 cent per mm De eerste raadsvergadering in 1956 vond woensdag j.l. plaats, onder voor zitterschap van burgemeester Van Halst. Afwezig door ziekte het lid C. J. de Smit. De gemeente-ontvanger Van Hek ken fungeerde bij afwezigheid van de heer Van der Heijde als secretaris. Na een hartelijk welkomstwoord en het uitspreken van het gebruikelijke ge bed, hield de voorzitter, zoals gewoon lijk, de volgende nieuwjaarsrede: Alvorens tot afwerking "der agenda over te gaan, zou ik graag een kort overzicht geven van het afgelopen jaar 1955. Wij mogen gerust zeggen, dat 1955 voor onze gemeente een goed jaar is geweest. We werden voor ramp en te genspoed gespaard en het is rustig vergleden. Wanneer wij terugzien, dan bemer ken wij, dat de lang verwachte water leiding tot stand is gekomen. Voor ve len gelukkig op tijd, omdat wij anders met veel watergebrek zouden te kam pen gehad hebben. Ik zeg met nadruk, voor velen, omdat nog niet allen zijn aangesloten, hoeveel moeite wij ook gedaan hebben het zover te krijgen. Het ko:i niet voor elkaar gebracht wor den, zodat Stroodorp en de overal ver spreide boerderijen nog op aansluiting wachten. Ons is verzekerd, dat hier mee in 1956 zo spoedig mogelijk een begin zal worden gemaakt. Door d"e benoeming per 16 augustus j.l. van de loco-burgemeester tot bur gemeester dezer gemeente, werd in deze langdurige vacature voorzien. Ter secretarie kwamen geen mutaties voor. Wegens ziekte werd aan de secre taris enkele weken ziekteverlof ver leend. maakt ruwe handen In één nacht gaal en zacht De heer A. Rengersen, hoofd der o.l. school kreeg eervol ontslag op 16 april j.l., wegens benoeming te Nijkerk. In diens plaats werd benoemd als hoofd der o.l. school de heer M. J. Kole. Op diens verzoek werd ontslag ver leend als plaatselijk deurwaarder aan de heer G. Heijboer, in wiens plaats werd benoemd de heer M. A. van der Maas, ambtenaar ter secretarie. Officieel bezoek mochten wij ont vangen op 9 december 1955 van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr A. F. G. de Qasembroot. Wat het verloop der bevolking be treft, het volgende: Het inwonertal op 1 januari 1955 bedroeg 1769 man nen en 1685 vrouwen. Er vestigden zich 30 m. en 26 vr. Geboren 37 m. en 30 vr. Totaal 1836 mi. en 1741 vr. Er vertrokken 61 m. en 56 vr. Over leden 13 ni. en 17 vr., zodat op 31 de cember 1955 de bevolking 1762 man nen en 1668 vrouwen bedroeg, totaal dus 3430. Op 1 januari 1955 was dit 3454, zodat de bevolking is verminderd met 24 inwoners. Eén persoon is geëmigreerd naar Ca nada, terwijl acht personen uit het bui-' tenland zich alhier vestigden. Aan behoeftige gezinnen of alleen staande personen werd door het Bur gerlijk Armbestuur een bedrag uitge keerd van f 9051.34. Het aantal krankzinnigen, dat voor rekening der gemeente werd verpleegd, bedraagt 5. Hiervoor werd een bedrag betaald van f 9855.84. Het aantal in- en uitgaande schepen van de haven te Kamperland bedroeg 787, met een gezamenlijke tonnenmaat van 121288. De bruto-opbrengst was f 10.169.08. De begroting voor het jaar 1956 werd op 14 november 1955 vastge steld, wat de gewone dienst betreft in ontvang en uitgaaf op f 390/439.94, met een post voor onvoorziene uitga ven van f 3332.91 en wat de kapitaal- dienst betreft in ontvang op f847.955.31, fn uitgaaf op f 945.773.46, met een nadelig slot van f 98.818.15. Verschillende werken kwamen tot stand, o.a. een nieuw schoolgebouw voor de chr. ulo, welk gebouw in a- pril 1955 geopend werd. Enige wo ningen werden afgebouwd, verschil lende straten werden vernieuwd of op geknapt. 49 premies werden uitgereikt ten behoeve van woningverbetering of -splitsing, terwijl verder bouwvergun ningen werden verleend tot een totaal bedrag aan bouwsommen van ongeveer f 30.000.—. Wat de woningvoorziening betreft, deze is nog zorgelijk. Er zijn nog ver schillende aanvragen voor nieuwe wo ningen, doch wij hebben geen bouw volume meer. 1955 ligt achter ons, 1956 voor ons. Wij wetien niet wat dit jaar ons bren gen zal, doch hopenlijk brengt 1956 cns meer bouwvolume. Nu ik over 1956 spreek, zou ik nog willeu wijzen op enkele punten, n.l. uitbreidingsplan kom Wissekerke, in verband met de scholenbouw, uitbrei dingsplan Onrustpolder, terwijl tevens een rioleringsplan voor Kamperland Lp voorbereiding is. Al deze objecten, in 1955 in voorbe reiding, hopen wij in 1956 verder uit te werken. Of het ook zal worden uit gevoerd, daarbij wil ik nog graag een vraagteken plaatsen. Ook het drie-eilanden-plan zal voor ons zijn problemen meebrengen in de eerstkomende jaren. Heren raadsleden, namens het col lege van burgemeester en wethoudei 8 zeg ik u hartelijk dank voor alles wat u in 1955 voor onze gfemeente deed en voor de goede verstandhouding, die er steeds heerste op al onze vergaderingen en voor de medewerking, die wij steeds! van u al/Ien mochten ontvangen. Ik spreek de wens uit, dat dit in 1956 zo moge voortgaan en dat wij steeds in alles wat wij voor onze gemeente doen, het ware belang der gemeente moge voorstaan. De secretaris en het secretarieperso- neel wil ik namens burgemeester en wethouders hartelijk danken voor al het werk dat in 1955 door hen is ver richt en voor de goede verstandhou ding, die er steeds heerst. Het spijt me, dat de secretaris we gens ziekte de laatste vergadering niet heeft kunnen bijwonen. Ik wil van deze plaats hem van harte beterschap toewensen en de hoop uitspreken, dat hij straks, al is het wellicht voor korte tijd, nog een poosje zijn werk zal kunnen hervatten, voor en aleer hij met pensioen gaat. Verder onze dank aan allen, die, op verschillend gebied, de gemeente dienden. Wij staan aan het begin van 1956 en de agenda van de eerste vergadering ligt voor ons, doch voor we hieraan beginnen, wil ik ti, heren raadsleden, met uw gezinnen, Gods beste zegen toewensen Ik eindig met de wens, dat wij allen kracht en wijsheid mogen ontvangen voor onze veel omvattende taak en dat Gods zegen moge rusten op al onze ar beid. Het lid Bustraan dankte, bij afwe zigheid van het oudste lid De Smit, de voorzitter voor diens woorden en, wijzende op de diepe afhankelijkheid jegens God, daarbij de ziekte van Van der Heijde en De Smit als voorbeeld stellend, bood hij wederkerig de voor zitter de beste wensen aan. Op voorstel van de voorzitter werd besloten een briefje met de beste wensen voor een spoedig herstel aan het in het ziekenhuis te Goes lig gende lid De Smit te zenden. De notulen van de vorige vergade ring werden onveranderd vastgesteld. Enige ingekomen stukken, waaronder verscheidene brandweerrapporten en verslagen van de schooltandarts, wer den voor kennisgeving aangenomen; Punt 3 van de agenda: voorstel tot invoering van een straatbelasting voor alle gebouwde en ongebouwde eigen dommen in de gemeente, ontlokte een breedvoerige bespreking. De toelichting van b. en w. op dit agendapunt was COOMANS v&ot fyn taiweltvod het volgende: Van Ged. Staten is be richt ontvangen, dat de begroting 1956 nog niet wordt goedgekeurd, omdat de begroting 1956 niet sluit. De alge- »mene reserve bedroeg op 31 december 1955 niet f 15057.88 doch f 6305.43 minder, omdat in de loop van 1955, tot dit bedrag over de algemene re serve is beschikt voor de vorming van een reserve ten behoeve v,an de 5-jaar- lijkse afrekening met de biezondere schoolbesturen. Nu dient de gemeente middelen te zoeken om het evenwicht tussen de inkomsten en uitgaven van de gewone dienst te herstellen. Een van de middelen daartoe is de algehele invoering vau de straatbelasting- Daar ook in de toekomst geen sluitende be groting verkregen zal worden, zal de gemeente aangewezen zijn op een bie zondere uitkering uit het gemeente fonds. Deze uitkering wordt echter niet verstrekt wanneer de gemeente geen straatbelasting over de gehele ge meente heft. Het tarief bedraagt voor de gebouwde eigendommen 6 pet. en voor de ongebouwde eigendommen 3 pet. van de belastbare opbrengst vol gens het kadaster. De belasting zal bij algehele invoering voortaan jaarlijks f 10.852.12 opbrengen. De opbrengst voor gebouwde eigendommen bedraagt f 5188.14 en voor ongebouwde eigen dommen f 5663.98. In het jaar 1955 bracht de straatbelasting f 3077.62 in totaal op. De leden Dingemanse en De Lange spraken er hun spijt over uit, dat er nu een zodanige beslissing genomen moet worden. Ook het lid Filius vond het spijtig, dat de belastingschroef aangedraaid moest worden, terwijl van hogerhand op een lagere belastingdruk wordt aangedrongen. De voorzitter zeide, reeds in 1955 in Middelburg de aandacht op deze sGheve verhouding te hebben gewezen, maar werd toen met een kluilje het riet ingestuurd. Thans dringen zij ons in deze richting; doen wij het niet, dan wordt onze begroting niet goed gekeurd. We moeten, andere gemeen ten doen het ook. Wethouder Leen- dertse zeide, bij een nadere uiteenzet ting van deze netelige zaak, dat ge meenten die altijd hun best hebben ge daan, het nu op hun kop krijgen. Het lid Hoveijn vond het allerdroe vigst, dat in feite de bestuurders uit de jaren 19471950 het nu op hun kop krijgen. In bedoelde jaren prezen de heren te Middelburg die gemeente besturen, die een zuinige en voorzich tige politiek voerden. Het lid Dinge manse zeide, dat de voorlichting uit Middelburg toen foutief is geweest. Het lid Westerweele noemde het tijd vak '47'50 een andere tijd dan nu. Door de scholenbouw, rioleringsaan- leg e.d. van nu moest het fout lopen. Hij vond het daarom niet erg, dat deze belasting ingevoerd moet worden en sprak de hoop uit, dat alle voorgeno men plannen daardoor uitgevoerd kun nen worden, desnoods door nog meer dere bronnen aan te moeten boren. Wethouder Zuijdweg wees op het verminderen van het gemeentelijk iu- komen o.m. door het wegvallen van de ondernemersbelasting. Nadat de voorzitter er nog op had gewezen, dat er desnoods nog een ver makelijkheidsbelasting, een baatbelas ting en een assurantiebelasting gehe ven kan worden, werd z.h.s'. tot het heffen van straatbelasting besloten. Ook het verzoek van de Heer Jansz- polder om een bijdrage in de asfalte ring van een gedeelte van de strcodorp- seweg ontlokte een bespreking. Het ad vies van b. en w. in deze luidde: Deze polder vraagt een bijdrage voor dat gedeelte van de weg, dat voor de aan eengesloten bebouwing van de wonin gen aldaar is gelegen. De raming van kosten van asfaltering van die weg met de daarbij behorende opritten be draagt f 7000.zijnde 2700 m2, ter wijl het gedeelte van de weg, gelegen voor de woningen 1228 m2 groot is. Dit komt er op neer, dat de polder van de gemeente een bijdrage vraagt van ongeveer f 3000.B. en w. zijn er van overtuigd, dat met deze asfal tering een gemeentebelang wordt ge diend, maar daar zij de middelen tot dekking van deze uitgaaf niet kunnen aanwijzen en dus de kans groot is dat Ged. Staten de -uitgaaf niet zullen goedkeuren, stellen b. en w. voor geen- bijdrage te verlenen. Verscheidene leden vinden het erg, dat er nu aan dat verzoek niet vol daan kan worden, temeer daar er voor dien aan andere weggedeelten wel is bijgedragen. Het lid De Lange meende, dat er wel een weg te vinden was, door b.v. een jaarlijkse bijdrage te ver lenen. Het lid Hoveijn sprak ook zijn- spijt uit over het vobrstel van b,. ejn w. Wij hebben altijd aan andere wegge deelten mee helpen betalen, zo zeide hij o.m. en nu te Stroodorp kunnen we het niet meer, de mensen daar moeten aan de straatbelasting toch ook mee helpen betalen. De voorzitter zeide, dat het in deze geên onwil van b. en w. was, maar bittere noodzaak en verzocht om een aanwijzing van die middelen, waaruit deze bijdrage betaald kan worden. Het lid De Lange wees als oplossing aaii het geven van een bijdrage van f 250.per jaar gedurende 20 jaar. Volgens hem kon er uit de post on voorziene nog wel wat genomen worden. De voorzitter zeide, dat volgens Ged. Staten vele begrotingsposten te mager geraamd zijn, daarom is hij bang om met een nieuwe post op die begro ting te komen: de kans is dan groot dat er weer een niet-goedkeuring van G.S. komt; het gaat tenslotte om een uitgaaf van f 3000.voor ongeveer tien woningen. Het lid De Lange ver onderstelde dat de begroting goed ge- raamd is, anders is dat niet goed ge daan, zo meende hij, waarop de voor zitter zeide, dat de ramingen goed zijn gedaan, zoals gewoonlijk, maar dat de heren in Middelburg nu zeggen, dat er te mager is geraamd. Wethouder, Leendertse stelde voor, dit agendapunt aan te houden tot een volgende vergadering, teneinde in die tussentijd contact op te nemen met het polderbestuur en Ged. Staten. Het lid Westerweele wees op de slechte staat van die betreffende weg en ook op het feit, dat daar ook straatbelasting betaald moet worden. De voorzittfl* zeide hierop, dat b. en w. in deze niet kortzichtig zijn, maar dat de middelen ontbreken. Hij weet, dat er straks ook nog eenzelfde verzoek van andere pol- Last van zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. ■Mg"M1,CTO3eg:'CTiTmHriMHSBgSagWB: ders zal komen. Het lid Marcusse zei, dat hij die bijdrage de mensen van harte gunde, maar achtte dit niet zo urgent als b.v. de verleende bijdrage aan de verbetering van de Oosthaven- dijk. Het lid Dingemanse stelde voor het voorstel van b. en w. in te willigen, het lid Hoveijn steunde het voorstel van wethouder Leendertse. Het lid Filius vond het onbillijk van de pol der, de twee opritten in de berekening te betrekken, dat scheelt misschien wel de helft. Hierna werd z.h.s. besloten het voor stel aan te houden tot een volgende vergadering; men zal intussen met Middelburg en het polderbestuur con tact opnemen. B. en w. stelden voor om het ver zoek van de geref. school te Geers- dijk, om gelden beschikbaar te stel len voor de aanschaffing van gordij nen en nieuwe stalen ramen en voor de verplaatsing van een schoorsteen, in te willigen tot een bedrag van f 3193.49. Het lid De Lange zeide niets tegen deze bijdrage te hebben, maar wilde gaarne weten waar dit bedrag nu wel vandaan kon komen. Op het antwoord van de voorzitter, dat dit bedrag er móét komen, vroeg De Lange wie het dan verstrekte. De voorzitter zei, dat de gemeente dit móét betalen, daar jis ni.ets tegen in te brengen. Na dat de voorzitter en wethouder Leen dertse het lid De Lange deze zaak na der hebben uiteengezet en gezegd, dat dit bedrag uit de kapitaaldienst betaald kan worden, wordt het voorstel van b. en w. z.h.s. aangenomen. Na overleg met het hoofd der school stelden b. en w. voor, evenals v(oor 1955, het bedrag per leerling voor de chr. ulo-school, te stellen op f '55. Z.h.s'. werd dit goed gevonden, waar na evenzo de voorschotten op de ver goeding van de exploitatiekosten over het jaar 1956 voor de biezondere scho len in deze gemeente werden vastge steld. In verband met de door Ged. Staten gemaakte opmerkingen, werden enkele administratieve wijzigingen in de be groting 1955 en 1956 aangebracht. Bij de rondvraag vroeg het lid Din gemanse waarom de woningwetwonin gen te Geersdijk in 1954 wel geschil derd waren en waarom iu 1955 niet. Hij vroeg, wanneer dit nu wel zou ge-, sohieden; het was hoogst nodig, vond hij. Volgens de voorzitter houdt de verf niet aan die woningen, je kunt de verf er gewoon aftrekken. Gaarne zou hij een middel vinden om dit eu vel te voorkomen. De Nooijer wees er op, dat die woningen destijds in het najaar zijn geschilderd, hij vond dat niet de juiste tijd daarvoor. Wethou der Leendertse vertelde, hoe schilder Kramer te Kamperland ook met dat euvel te maken heeft. Hij heeft, met behulp van fabrikanten, alles in het werk gesteld, echter zonder tastbaar resultaat. Deskundigen zijn van me ning, dat het voor die woningen ge bruikte hout van bomen afkomstig is, die in de saptijd zijn gerooid. Op het voorstel van het lid Dinge manse, deze woningen nu a.s. zomer

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1