Voor bestellingen Aan alle inwoners van Noord-Beveland De mexicaanse tragedie 2i0 gram biskwie 25 rent Bnijze's Brilmontnren Brillegtan een wieldop Rouwbrieven Geboortekaartjes Drukkerij Markusse, Wissekerke Vergadering EEI mmiitlME REIS S. STRIJD Belangrijke verkoping van kleingereedschap te Kamperland woensdag 8 februari 1956 op woensdag 8 februari „Colijnsplaat" „Wisscnkerke" Wie spaart is crcdiet waard Fa. J. VERBURG ZONEN Keizer Maximiliaan, speelbal der politieke hartstochten Toen op 19 juni 1867 te Quere-1 taro in Mexico de schoten knalden, die een einde maakten aan h,et le ven van keizer Maximiliaan, ver dween hiermede een man van het toneel, die door zijn leven ondub belzinnig had bewezen, dat men er in de politiek niet komt met eerlijkheid en goede bedoelingen. Hij had naar beste weten gehan deld, doch werd verlaten d,oor zijn vrienden en geofferd op het altaar van hun regeerzucht. Het leven van deze vjorst opent jdeogeii van hen, die nog in eerlijke poli tiek geloven. Ferdinand Maximiliaan Jozef van Oostenrijk had als aartshertog, broer van de keizer, ruim dertig jaar een rustig leven geleid. Hij diende bij de marine, reisde veel en schreef boeken, kortom leidde een evenwichtig leven. Inmiddels speelden er zich in het verre Mexico rumoerige dingen af, die later van buitengewoon grote invloed op het leven van de aartshertog zouden blijken te zijn. Omstreeks 1850 h,ad het mexicaanse volk getracht in een grote opstand onder leiding van de liberaal Benito Juarez het juk af te schudden, dat een zeer kleine groep machtswel lustelingen hun had opgelegd. Inder daad gelukte het hun zich onder het bruut geweld uit te wringen. Zij had den de vrijheid veroverd, althans, dat meenden ze. De in de verdrukking gebrachte kleine groep vroegere machthebbers wendde zich in haar nood tot hun eu- ropese vrienden in Frankrijk, Enge land en Spanje. Het gevolg was, dat deze drie staten op initiatief van kei zer Napoleon III van Frankrijk, die er wel politieke winst in zag, een gecom bineerde vloot naar Mexico zonden met de bedoeling hierdoor kracht bij te zetten aan de eisen die deze landen stelden aan de opstandelingen. Napoleon als „beschermheer". Langs slinkse wegen gelukte het de verbondenen de macht der mexicaanse aanzienlijken weer enigszins te verste vigen. De Engelsen en Spanjaarden wa ren hiermede tevreden en trokken af, maar Napoleon III meende, dat zijn troepen in Mexico moesten blijven om het leven der franse staatsburgers te beschermen. In wezen was dit natuur lijk om de kleine groep machthebbers te steunen. Een handjevol van deze mexicaanse notabelen riep „uit naam van h(et ge-: hele volk" aartshertog Maximiliaan vanJ Oostenrijk uit tot keizer van Mexico* Zo verschenen op 3 oktober 1863 mexicaanse afgevaardigden aan het Oos tenrijkse hof en boden de jonge aarts hertog de keizerskroon aan. De eerlijke Maximiliaan, die natuurlijk wel iets wist van wat er in dat verre Mexico gebeurd was, antwoordde hun, dat hij slechts dan op het eervol aanbod zou kunnen ingaan, als niet alleen de groep* notabelen, maar het gehele volk die wens te kennen gaf. De afgevaardigden konden hem echter mededelen, dat een dergelijke volksstemming reeds gehou den was en dat het inderdaad de wens van het gehele mexicaanse volk bleek te zijn dat hij de troon van dit land zou bestijgen. Een marionet. Maximiliaan wist niet, dat die volks stemming gehouden was onder dwang van de franse wapenen. In volle ernst meende hij, dat het mexicaanse volk hem wenste en vol vertrouwen scheepte hij zich met zijn jonge vrouw Char lotte, dochter van de belgische koning, in naar het vreemde land. In werkelijkheid wensten de Mexica nen hem niet en beschouwden zij de liberale leider Juarez als het wettige regeringshoofd. Omgeven door de kleine kliek van reactionairen begon Maximiliaan met de beste bedoelingen zijn taak. Hij wildé van Mexico, dat zolang achterlijk was geweest, indien mogelijk iets ma-, ken naar europese trant. Zijn zoge naamde vrienden zorgden er echter wel voor, dat de vorst, die niet over vol doende wilskracht en doorzettingsver mogen beschikte, precies handelde zo als zij het wensten. Zij intrigeerden en maakten de kloof, die reeds tussen Maximiliaan en het volk bestond, steeds groter, op die manier hun eigen be langen dienende. De bezettende macht van franse troepen trad zodanig op, dat de bevolking niet van haar mis noegen durfde blijk te geven en /hier door werd Maximiliaan misleid. Hij dacht, dat alles goed ging. De Verenigde Staten grijpen in. Buiten de grenzen werkten de voor de dwang gevluchte liberalen onder leiding van Juarez aan de bevrijding van hun land. Veel steun vonden zij hiervoor bij de jonge Verenigde Staten van noord-Amerika die zich beroe pende op de Monroe-leer „Amerika voor de Amerikanen" van Napoleon III terugtrekking van de franse troe pen uit Mexico eisten. De franse keizer, die er politiek in Europa niet zo best voorstond en ook moeilijkheden met de V.S. vrees de, willigde de eis in en de vreemde bajonetten vertrokken en lieten Maxi miliaan aan zijn lot over. Het drong nog steeds niet tot de keizer door in welk een onverkwik kelijke toestand hij zich bevond. Naar recht en eer besloot hij tot de strijd met zijn getrouwen tegen hen, die drij als rebellen zag. Hij vermoedde niet, dat zij bijna het gehele volk achter zich hadden. De strijd ontbrandde en de keizer leed de ene nederlaag na de andere, totdat hij door verraad van zijn eigen vrienden in handen der opstandelingen viel. Men beschuldigde hem van hoogver raad en veroordeelde hem tot de ko gel. Op 19 juni 1867 maakte een exe- cutiepeleton een einde aan het leven van een man, die meende goed gehan deld te hebben, doch de dupe werd van het politieke schaakspel tussen de mo gendheden. (Nadruk verboden). bij aankoop van een half pond van Nelle of D.E. koffie van 208 of 172 ct. Kortgene Zondagdienst artsen Zondag a.s. doen dienst dokter janssen en dokter 'tHart. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een langdurig lij' den, onze geliefde zoon, broer, zwager en oom, de heer Cornelis Breure, in de ouderdom van jaar 46. Wed. J. M. Breure- Rottier. Colijnsplaat, 28 januari 1956. De begrafenis heeft plaats gehad op dins dag 31 januari om 2 uur. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onze geliefde man, vader, be huwd- en grootvader Marinus Pieter de Looff, betuigen wij onze oprechte dank. Namens de familie, S. M. de Looff - de Smit. Wissekerke, februari 1956. eet tteA Kamperland Deurwaarder M. Loeve te Goes is voornemens om op des avonds 6.3Ö uur in de zaal van het café van M. P. van Splunter aan de Veer- weg 166 te Kamperland pu bliek om contant geld te verkopenbankschroeven, dozen sleutels, ring- en steeksleutels, boormachi nes, cirkelzagen, handza gen, klauwhamers, blok schaven, winkelhaken, booromslagen, hout- en ijzerboren, houtbeitels, al le soorten tangen, heg- scharen, schroevendraaiers enz. enz. Bezichtiging van de goe deren gedurende één uur voor de verkoping. G. Heijboer, oud-deur waarder te Kortgene, blijft zich belasten met incasso's van vorderingen, verkopin gen, het opmaken van al lerhande contracten, reques- ten, behandeling recht- en pachtzaken, successie-aangif ten enz. eerste klas fabrika ten Zeiss-Punktal en Vistasan in zeer grote sorte ring Voor goed zien en goed er uitzien A.L.KAMPMAIV in 't hartje van de Lange Vorststraat 57 Goes De moderne zaak met de ruime service Verloren van mijn auto. Gaarne te rug tegen beloning J. VERBURG Controleur N.A.K. Colijnsplaat uit alle dorpen van Noord-Beveland geldt binnen de twee uur mits voor 's middags 3 uur besteld, de zelfde dag klaar telefoon 01107-308 en de bekende agenten nemen gaarne uw bestellin gen aan Wat de elektriciteit is voor de industrie is het adverteren voor de handel De grote beweegkracht Groene Kruis en Ziekenhuisverpleging te Kats 7 uur bij J. S. Versprille Zie verder aanplakbiljetten Het bestuur HUWELIJK Kennismakingzoekende Zeeuwen van alle leeftijden en standen. Wendt u voor serieuze huwelijksbemidde ling tot de zeeuwse afdeling van de 10 samenwerkende huwelijksbemiddelingskanto - ren. Talloze dankbetuigingen ter inzage. Nederlands be middelingscentrum, Hoofd administratie Postbus 6037, Amsterdam. Ontvangkan toor te Vlissingen, Beursstr. 35. Ontvangdagen Zaterdag en maandag, 2-8 uur. Des gewenst huisbezoek. Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank te Colijnsplaat Telefoon (01199)-228 Postrek. 316389 'te Kamperland Telefoon (01107)-325 Postrek. 365567 Indien uw waterleidingen bevroren zijn, kunt u bij ons terrecht, wij beschikken over moderne ontdooi- apparaten, waardoor beschadiging aan uw gebouwen is uitgesloten HET WATERFITTERS- EN LOODGIETERSBEDRIJF VOOR NOORD-BEVELAND Voorstraat 22, Colijnsplaat Telefoon 01199-294 en 343 v-o-t y Ve&etlano 105 „Dat is de bedoeling ook",lachte de man. „Want de pakjes moeten helemaal naar Veendam. Die kant wilden jullie toch op?" Ja, dat waren de jongens inderdaad van plan. Ze stapten op de fiets, Johnny ging met de pakken achterop zitten. Ze fiets ten een heel eind langs het Winschoterdiep, kwamen langs Hoogezand, Sappermeer en Zuidbroek en ga ven hun ogen goed de kost. Frits wees Johnny op de grote strokartonfabrieken. „Een heleboel strokar ton wprdt uitgevoerd", vertelde hij. „Het meeste gaat naar Engeland als verpakkingsmateriaal". 106 Het was heel wat verder naar Veendam, dan ze gedacht hadden. Op 't laatst begon Johnny een beetje te mopperen want het yiel niet mee, zolang met die pakken op de harde bagagedrager te zitten. Maar Firts lachte hem uit, zette een liedje in en zong en floot er zo lustig op los, dat Johnny van zelf meedeed. Toen ze in Veendam kwamen moes ten ze nog even zoeken naar het kantoor waar ze de pakjes moesten afgeven, maar na enig vragen waren ze toch weer waar ze zijn moesten en stap ten ze met hun pakjes naar binnen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 2