NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Prinses Beatrix 18 jaar Hoe zit dat U kunt niet alles weten Van ijzeren long tot kunststudent Wrijf Kou en Pijn HAMEA No 2766 Zaterdag 28 januari^ 1956 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm door dr. P. H. Ritter De verjaardagen van onze konink lijke familie worden altijd met enig vreugdebetoon gevierd. De nationale driekleur wappert door het hele land, afgevaardigden uit allerlei volksgroe peringen komen gelukwensen en ge schenken aanbieden op het paleis Soest- dijk en wij treffen in de couranten de nieuwste portretten aan, zodat wij ge lukkig kunnen zijn over de groei en bloei van ons koninklijk huis. Deze vreugde komt rechtstreeks uit het l\art van ons volk. Er zijn weinig landen, waar de band tussen dynastie en natie zo hecht is, als bij ons. Bij de achttiende verjaardag van prinses Beatrix, die op 31 januari a.s. valt, zal het vreugdebetoon wijder zijn en plechtiger vormen aannemen dan gewoonlijk. Want het is een datum met een biezonder karakter. Ten onrechte menen velen, dat onze troonopvolgster op die datum meerderjarig wordt. Maar wel is het zo, dat ons staatsrecht haar van die dag af bekwaam maakt om, zo nodig, het koninklijk gezag te aan vaarden of waar te nemen. Daarom verbindt oiïze grondwet aan die acht tiende verjaardag enige gevolgen, waar van het belangrijkste is, dat de prinses van die dag af, van rechtswege lid is van de Raad van State. De verjaardag, die wij gaan vieren, is een belangrijke datum in het Ifeven ran de prinses en ook in het leven van ons volk. Zij treedt naar voren in de openbaarheid, het oog is gevestigd op haar figuur als toekomstig draagster van de koninklijke waardigheid. Het vermindert niets aan de diepe genegenheid, die wij haar toedragen, indien wij de wens uitspreken, dat zij zeer laat tot die waardigheid zal worden geroepen. Wij hopen nog tot in lengte van dagen te worden gere geerd door koningin Juliana die, God dank, in de bloei van haar leven staat, die het hart van haar volk heeft ge wonnen en die ons een hoog voorbeeld heeft gegeven van kracht en plichts betrachting Maar bidden wij onze ko ningin een lang leven toe en onze prinses een lange, zorgeloze jeugd, onze belangstelling gaat toch in sterke mate uit naar de persoonlijkheid, die eenmaal in de plaats der koningin zal treden. Hoe en wie is prinses Beatrix? Dat is een vraag, die op de lippen van onze landgenoten bestorven ligt. Wij kunnen daarover reeds een ver moeden krijgen, wanneer wij acht ge ven op de wijsheid waarmee haar ou ders haar hebben opgevoed. Zij heeft zoveel geluk en levensvreugde gekre gen als voor een koningskind denkbaar is. Maar de tucht, de noeste studie was eveneens een belangrijk element bij haar opleiding. En, welk een zegen voor een opgroeiende prinseszij werd niet opgesloten in het isolement, zij heeft vrijelijk met haar vriendinnen kunnen verkeren, zij is naar het leven toegewend. Wij zijn iets naders omtrent prinses Beatrix te weten gekomen door een vrijmoedig opstel, dat Hella S. Haasse in het gedenkschrift van ,,de Bezige Bij" te Amsterdam heeft uitgegeven. Hella Haasse heeft de prinses mogen ontmoeten en zij heeft daarna haar portret getekend. Het is kenmerkend voor de hartelijke en open verhouding tussen dynastie en natie in Nederland, dat het de schrijfster werd toegestaan zo zeer tot in de biezonderheden de in drukken weer te geven, die zij omtrent de prinses verkreeg. Wij geven een kort citaat uit het genoemde opstel. De prinses praat le vendig en vlug. Zij neemt Vlot de lei ding, springt van de hak op de tak zonder dat het gesprek verward wordt. Tijdens dit schijnbaar zomaar praten, peilt zij de ander, steekt zij haar voel horens uit, om de sfeer af te tasten naar elementen die haar vertrouwen kunnen inboezemen. Tegelijkertijd over wint zij al sprekend eigen bevangen heid. Vindt zij aanknopingspunten, dan geeft zij zich plotseling met een mi nimum aan reserve, dan breken be hoefte aan contact en aangeboren ver mogen om dat contact tO;t stand te brengen dóór. Zij is er bij betrokken, zij gooit zich erin. Twee dingen bepalen dan voorlo pig het beeld: dat zij een uitgesproken talent heeft om met mensen om te gaan, niet het minst omdat zij zelf de moed heeft om zich in te zetten, en dan, vooral: dat onder haar houding een duidelijk voelbare spanning schuilt. Wie met haar praat en haar met be heerste stem in goed gekozen bewoor dingen hoort spreken, komt al gausv tot de ontdekking, dat zij zich zeer goed bewust is van die spanning en van de oorzaken ervan. In die zelfken nis wortelt waarschijnlijk ook haar op vallende rijpheid. Beatrix is bereid in een veranderen de wereld, een veranderende maatschap pij de veeleisende taak van koningin te vervullen, wanneer het haar beurt zal zijn. Dat zij die toekomst tegemoet gaat met nuchterheid, met een onsen timentele realistische kijk op de dingen, wijst op een biezondere geschiktheid. Zij is gul en hartelijk en hulpvaar dig, maar wantrouwig en onbarmhar tig zodra zij vleierij of baatzucht ver moedt of reden heeft om aan te ne men, dat iemand achter haar rug an ders praat en doet dan in haar gezicht. Haar opvoeding heeft stellig geleid tot grotere zelfstandigheid, met de daaraan verbonden neiging zich een eigen mening te vormen, die onom wonden uit te spreken en er naar te handelen. Wij krijgen uit het bovenstaande een beeld van Beatrix' persoonlijkheid. Voor ons rijst op een krachtig en eerlijk karakter, een vrouwefiguur ook, met grote bekwaamheden. Nederland kan gelukkig zijn met deze troonopvolg ster. De dynastie, waarom het gehele volk in al zijn richtingen en onder scheidingen zich schaart, is het plecht anker van onze nationale eenheid en bezielt ons met het vertrouwen in de toekomst. (Nadruk verboden) Primeur in Rotterdam Op 12 januari werd een korte plech tigheid gehouden in het rotterdamse Zuiderziekenhuis. Aanleiding was de jjkunst'student" of poliomaat en het daarmee bereikte succes bij ernstige lijders aan poliomyelitis („kinderver lamming"). Een aantal patiënten, dat anders ten gevolge van ademhalingsverlamming ten dode zou zijn opgeschreven, kon wor den behouden. Daarvoor zijn vele dokters en me dische studenten, heilgymnasten,i, ver plegend personeel en technici geduren de drie maanden op een speciale afde ling van het ziekenhuis in continu-ar- beid aan het werk geweest. Het rotterdamse gemeentebestuu; werkte ook mee; hjet had spontaan geld) beschikbaar gesteld voor het constru eren van dit uitstekende ademhalings apparaat en het uitwerken van een geheel nieuwe behandelmethode. De poliomaat is nog zo nieuw, dat er nog geen mededelingen over zijn gedaan in de medische vakbladen, maar hij trekt desondanks al het bezoek van vele deskundigen, die zich laten voor lichten over het gebruik. Pomp. In de herfst van 1955 werden vrij veel mensen opgenomen bij wie de*a- demhalingsspieren verlamd waren als gevolg van poliomyelitis. Tot voor kort legde men dergelijke patiënten wel in de zogenaamde ijzeren long. Dit toestel werd in Amerika in 1929 ontworpen: een metalen tank omsluit het lichaam, alleen het hoofd blijft er buiten. Doordat zich in de tank lucht bevindt van zeer geringe druk, zet de borstkas van de patiënt uit en op die manier heeft op passieve wijze inade ming plaats. Het is moeilijk om de zieken, die ge- yuïme tijd, soms jaren, in de ijzeren long verblijven, de vereiste verpleging te geven. Bovendien werkt het altijd opgesloten zijn begrijpelijkerwijs erg deprimerend. Bij een grote epidemie in Denemar ken bleek al gauw, dat h^t aantal be schikbare ijzeren longen onvoldoende was. Men redde zich toen op ,een an dere manier. Er werd een opening ge-» maakt in de luchtpijp van de patiënt en daarin werd een buis gebrachft. Een met handkracht bediende pomp voerde door die buis lucht naar binnen.'Deze geheel gemechaniseerde ademhaling werd veelal vrijwillig door studenten ver richt. Grote verbetering. Thans werkt men niet meer met een handpomp, maar de luchtpijp van de zieke wordt in verbinding gebracht met een cilinder, die samengeperste lucht bevat. Inademen heeft plaats door de overdruk. Uitademen volgt doordal een ventiel dichtgaat als een bepaalde druk bereikt is. De benaming „kunst student" voor dit apparaat geeft na tuurlijk het overbodig worden van de handkracht aan. Van groot belang is het, dat met zulk een toestel de diepte en de fre- kwentie der ademhaling precies zo kunnen worden geregeld als voor de patiënt nodig is. Galvanometer. Prof. Brinkman uit Groningen ont wierp een bepaald soort galvanometer, waarmee het koolzuurgehalte van de uitademingslucht voortdurend kan wor den gecontroleerd. Voor het eerst werd dit systeem voor het regelen der ademhaling in Rotter dam toegepast. Ook een tweede con trole-methode werd hier uitgewerkt, namelijk het bepalen (langs foto-elek trische weg) van de hoeveelheid zuu.- stof, die zich in de huid van de zieke bevindt. Voor men zover was, moest veel werk worden verzet 1 De poliomy- clitispatiënten, die op deze wijze kon den werden gered van de dood, zijn thans na enige maanden behandeling in goede conditie gekomen. Sommigen liggen rustig te lezen. Er bestaat voor hen gegronde hoop op volledig herstel, want als de eer ste moeilijke tijd voorbij is, kunnen de ademhalingsspieren weer gaan werken. dr. Alfreda Briedé. (Nadruk verboden). weg met PAMPO met de BIG BEN? Engelands meest beroemde klokketoren is ongetwijfeld de BIG BEN, de klokke-* toren van het engelse parlementsgebouw in Londen, die door de uitzendingen van de BBC vermaardheid heeft ge kregen over de gehele wereld. Het is derhalve geen wonder, dat de BIG BEN, uitluider van de engelse radio-uitzendingen, veel belangstelling uit de hele wereld trekt, maar voor dat men het uurwerk kan bezichtigen, moet men 292 treden klimmen en het bezichtigen wordt daarom aan mensen, die kortademig zijn of last van hart zwakte hebben, ten sterkste afgeraden. De slinger van de klok heeft een leng te van bijna vier meter en weegt meer dan 180 kilo. Op de slinger zijn vele geldstukjes bevestigd om de klok stipt op tijd te doen lopen en^sinds de re gering van koningin Victoria, tijdens welke het laatste geldstukje werd be vestigd, loopt de klok zuiver op de seconde. De gewichten van de klok, die nu al vijf en negentig jaar dienst doen, heb ben een gewicht van ruim twee en een halve ton en het is begrijpelijk, dat in vroegere dijden twee mannen er verschillende uren voor nodig hadden om de klok met de handen op te win den, hetgeen thans natuurlijk elek trisch geschiedt. De vier wijzerplaten van de BIG BEN hebben een middellijn van ongeveer 7 meter, de grote wijzers zijn ruim 4 meter lang, wegen elk afzonderlijk negentig kilo en de punten van deze wijzers leggen per jaar'een afstand af van ruim 160 km. Van de vijf klokken, die in de toren hangen, geeft de grootste, die der tien ton weegt, de uren aan. De melo die, die voordat het uur slaat speelt, is afkomstig van de aanhef van een oud christelijk lied. Boven in de toren bevindt zich een lantaren, die brandt tijdens de uren, dat er parlementsvergaderingen worden gehouden. De voorzitter van het par lement heeft op zijn lessenaar een knopje, waarmede hij bij het begin van een vergadering de lantaren kan ontsteken en na afloop de lantaren weer dooft. Degenen, die een bezoek brengen aan de BIG BEN kunnen hun naam ver eeuwigen op de witte muren achter de klok, de enige muren van >het en gelse parlementsgebouw, waarop men dit kan doen zonder gestraft te wor den en natuurlijk hebben reeds velen zich deze kans niet laten ontgaan. (Nadruk verboden).' Lakvlekken in moeilijk of niet was- bare stoffen moeten ifehandeld worden met alcohol, nadat het harde deel voorzichtig afgebroken is. Voor het maken van zuurkool neemt men 2 witte kolen tegen 1 savoye kool en 12 gram zout per kg kool. Handschoenen van varkensleer moeten gewassen worden in sop, goed uitspoe len; nectarin moet met talkpoeder na- gewreven worden. Is de voering van de hiel Vjan uw schoen losgegaan, haal dan eerst het vuil tussen voering en overleder weg. Trek de voering flink omhoog, be strijk voering en hielleder met een goede solution of synthetische lijm en druk de voering goed vast, nadat de lijm eerst goed gedroogd is. Lakleder kan niet tegen temperatuur wisselingen. Ga derhalve niet direct bij de warme kachel vandaan met /uw lakschoenen naar buiten als het vriest. Het onderhoud moet geschieden met goede lakolie of goede slaolie. Moeten deze schoenen niet direct weer gebruikt worden, smeer ze dan wel in voor u ze wegzet, maar wrijf ze niet uit en vul ze op met kranten. (Nadruk verboden) Geneest ruwheid en schraalheid FILMNIEUWS Hedenavond draait in hotel Gast te Golijnsplaat een »kei" van een film. Een avontuur in grimmig, onveilig ge bied, dat een waarlijke geweldige span ning geeft, ontleend aan de kracht van het gegeven. Tien mannen en één vrouw belegerd door een horde Indi anen. Zie de nog nooit vertoonde hel se ontploffingscirkel, waarmee elf dapperen zich verdedigen tegen de aanstormende Comanches.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1956 | | pagina 1