NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Wissekerke voot Leu wet tl Let l^etót^eeót Ruwe,rode handen No 2761 Zaterdag 24 december 1955 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm Onder voorzitterschap van burge meester Van Halst kwam de raad j.l. maandag in openbare vergadering bij een. Afwezig met kennisgeving de heer P. G. A. de Lange. Het secretariaat werd waargenomen door de heer G. van Hekken. De voorzitter heette alle aanwezigen welkom op deze vermoedelijk laatste vergadering in 1955 en opende de zit ting met het gebruikelijke gebed. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Naar aanleiding van een in de vorige ver gadering gestelde vraag, deed de voor zitter nu voorlezing van de namen van die personen, die een premie woning verbetering of -splitsing zijn toegewe zen alsmede van de bedragen die daar mede gemoeid zijn. Het lid Bustraan had over een pre mietoewijzing een opmerking. De voor zitter noemde de bestaande regeling een prachtidee waardoor de woning voorraad van deze gemeente aanmerke lijk is verbeterd. Enige ingekomen stukken, o.a. eeiv bericht van Ged. Staten houdende de toekenning van bouwvolume voor de bouw van een woning ten behoeve van het hoofd der ulo-school, werden voor kennisgeving aangenomen. De opmer kingen in enige brandweerrapporten werden besproken en zullen verder be handeld worden. Het verzoek van de geref. school te Kamperland om de benodigde gelden (ongeveer f 3600.beschikbaar te stellen voor de aankoop van 45 ban ken, werd op advies van de inspecteur van het l.o. ingewilligd, met dien ver stande, dat de aanschaffing over twee jaar verdeeld wordt. Een nieuwe rekening-courant over eenkomst voor het jaar 1956 tot een bedrag van f 60.000.werd aangegaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten- Na een uitvoerige bespreking werd op voorstel van b. en w. besloten voor lopig nog niet toe te treden tot de ge meenschappelijke regeling inzake de verdeling van kosten van de Zeeuwse Muziekschool. Het lid Westerweele vond deze muziekschool van ontzettend groot belang voor deze gemeente en vroeg naar de mogelijkheid van subsidiever lening. De voorzitter deed voorlezing van de ontw'erp-regeling zoals die door het bestuur van die muziekschool was opgemaakt en merkte naar aanlei ding daarvan op, dat er geen concrete cijfers genoemd worden. Volgens hem zou het beschikbaar stellen van een lokaal en een subsidie nog wel gaan, maar de kosten voor de aanschaffing van een piano e.d. vond hij te hoog, vooral nu. Wethouder Leendertse noem de de toetreding thans, een stap in de blinde. Ook kon hij er zich niet mede verenigen, dat er centrumgemeenten worden aangewezen zonder overleg met de andere gemeenten. Het lid De Nooijer vond het geheel een duistere zaak, het lid Bustraan maande tot voor zichtigheid en het lid Dingemanse wil de nog even wachten tot er meer ge gevens zullen zijn. Het verzoek van de federatie van Ned. Zangersbonden om subsidie te verlenen aan de plaatselijke zangver enigingen, werd op voorstel van b. en w. afgewezen, zolang de vereni gingen zelf nog niet om subsidie ge vraagd hebben, zoals de chr. zangver. „Hosanna" te Wissekerke. Deze ont vangt een jaarlijkse subsidie van f 50.— De subsidie aan het Economisch Tech nologisch Instituut werd van 5 tot 7 cent per inwoner per jaar verhoogd. Het ambtenarenreglement en het ar- beidsovereenkomstenbesluit werden e- nigszins gewijzigd in verband met het feit, dat een gemeente-ambtenaar een verbintenis kan aangaan als noodwach- ter. De heer J. L. J. Bruynzeel heeft be dankt als plv. lid van de woonruirate- commfesie. In diens plaats werd be noemd V. 't Hart te Kamperland. Naar aanleiding van het verzoek van de chr. kleuterschool te Wissekerke werd besloten om bij de berekening van de jaarlijkse subsidie, rekening te hou den met twee teldata en dit met in gang vans 1 januari 1955, wat dan een voordeel van f 175.voor die kleuter school betekent. Bij de rondvraag informeert het lid Dingemanse naar verschillende objec ten, o.a. het ontbreken van een licht puntje in het brandspuithuis te Geers- dijk, natte kleding van een B.B.-man bij een brandöpuitoefening, vochtige bergplaats voor B.B.-benodigdheden, ge dempte sloot bij nieuwe woningen en een lichtpunt aan de Provincialeweg. De voorzitter beantsvoordde vragenstel ler naar genoegen, een en ander zal nader onderzocht worden. Wat de kle ding van de B.B. betreft, dat behoort niet op de weg van b. en w,, de op berging, vooral van E.H.B.O.-materiaal, zal veranderd worden, met de eigenaar van die gedempte sloot zal de voorzit ter persoonlijk eens gaan spreken en wat het lichtpuntje betreff, gezien de omstandigheden en de ligging van die paar woningen, is dit door de gemeente niet te doen. Op het door Dingemanse geopperde, om met een buitenverlichting aan een dier huizen de toestand daar te verbeteren, ant woordde de voorzitter, dat onafge- scherrade buitenlichten zeer hinderlijk voor het verkeer zijn. Het lid Westerweele vroeg naar ge gevens omtrent het woningtekort in deze gemeente. De voorzitter zeide, dat er te Wissekerke 13, te Kamperland 29 en te Geersdijk 6 woningzoekenden COOMANS tutW zijn, waaronder ook begrepen zijn de zoekenden naar woningverbetering. Ook vroeg het lid Westerweele of er al wat bekend was omtrent het „miljoen". Het is nu ongeveer drie jaar geleden dat de ramp heeft plaats gehad. De voorzitter zeide,' dit onder werp met de Commissaris der Koningin bij dienis officieel bezoek van enige dagen geleden te hebben besproken en dat er kans is, dat nog dit jaar con tact daarover met de betrokken ge meenten zal worden opgenomen. Het lid Westerweele meende, dat men dan op het ogenblik nog niet veel verder was. De voorzitter was juist een an dere mening daaromtrent toegedaan. Het lid De Smit deed zijn beklag over enige putten in de straat, veroor zaakt door het leggen van de waterlei ding. De voorzitter zeide, dat het wel lijkt of deze straten nooit in orde zul len komen, de P.T.T. gaat binnenkort beginnen om nieuwe kabels in de ge meente te leggen. Het lid De Smit informeerde naar het bezoek van de Commissaris der Koningin aan deze gemeente. De voor zitter zeide, dat daarvan geen notulen gemaakt zijn. In vogelvlucht vertelde hij daarop het een en ander van dat bezoek. Het lid De Nooijer vroeg hoe het met de gemeentesecretaris gesteld was, waarop de voorzitter antwoordde, da/ de secretaris zes weken ziekteverlof had gekregen en dat hij er verder nog niets over kon zeggen. Hierna dankte de voorzitter allen voor de prettige samenwerking op alle raadsvergaderingen en wenste hen een prettig kerstfeest en een goed nieuw jaar. Het lid De Smit dankte, namens de raad, de voorzitter voor diens woor den en bood wederkerig de beste wen sen aan. Met het gebruikelijke dankgebed sloot de voorzitter hierop de vergadering. Winterkou in den lande Purol op lip en handen Moeder Zaganow spreidde een laken over de grote ruwhouten tafel en zette de borden klaar. „Voor papa", telde ze halfluid, „voor mama, voor Maria, voor Andreas en voor onze kleine Sta nislaus". Het kind, dat op de vloer met wat blokken speelde, keek op. „Ja manneke", lachte moeder, „ook voor jou. Jij mag vanavond met de groten eten. Morgen is het Kerstmis". Er klonk vreugde in haar stem, toen ze deze laatste woorden sprak. Stanis laus was nog te klein om dat op te merken. „Kerstmis, arm klein kindje in de stal", herinnerde hij zich. Moe der had het hem nog pas verteld, een paar dagen geleden. Maar toen was er geen vreugde in haar stem geweest- Stanislaus had geluisterd, stil en aan- dachtig, zoals alle 'kleine kleuters van drie jaar doen als moeder vertelt. *En hij had niet gezien wat Maria en An dreas wel was opgevallen: dat moeder tranen in de ogen had gekregen en dat vader in zijn stoel bij de kachel al maar vreemd-stil voor zich uit had zitten staren Stanislaus verdiepte zich weer in het spel met de blokken, onbewust van wat er in een paar dagen tijd veranderd was in zijn bestaantje en in hét leven van zijn ouders en zijn zus en broer. Hij wist niets van die gelukkige wen ding in hun levenspad, dat tot voor een paar dagen zo somber en uitzicht loos was geweest, maar waarop plotse ling een helder licht was gaan schij nen, dat een nieuwe toekomst zichtbaar maakte. Het was 't licht van Kerstmis, daar van was - moeder Zaganow overtuigd. Zoals in die donkere decembernacht, eeuwen geleden, plotseling dé blijde belofte had geklonken dat er vrede zod zijn, zo was nu voor haar gezin die belofte even plotseling in vervulling gegaan. Voor het eerst na lange tijd zouden zij weer echt kerstfeest kun nen vieren, met vrede en dankbaarheid in het hart, zoals vroeger, thuis. Thuis, dat was de boerderij in een klein dorp in Polen, waar Peter Zaga now en zijn vrouw gelukkig waren ge weest met elkaar, met hun werk en met hun dochtertje Maria, dat in het tweede jaar van hun huwelijk geboren was. De wereldoorlog was toen al uit gebroken en ook het poolse volk leed onder de gevolgen van een bezetting. Maar ondanks dat was er toch vrede en geluk geweest in het gezin Zaga now. En grote vreugde toen, vier jaren na Maria, Andreas geboren was. Peter Zaganow was trots geweest op zijn zoon. Hij zou een sterke jongen wor den en hem kunnen helpen op de boer- Door P. Zonneveld derij, en later zijn werk overnemen, zoals hij het zelf van zijn vader had overgenomen. Maar nog voordat Andreas een jaar oud was, waren alle toekomst-illusies wreed verstoord door een verschrikke lijke werkelijkheid: Peter Zaganow en zijn gezin hadden moeten vluchten, zo als zovele poolse gezinnen, waarvan men wist of alleen maar vermoedde, dat zij vijandig stonden tegenover het nieuwe regime, dat de russische legers op de voet volgde. „Als je voor zonsopgang niet weg bent, word je met je gezin tegen de muur gezet", zo had op een avond het meedogenloze bevel geklonken. En Pe ter Zaganow was gegaan, met zijn vrouw en de 5-jarige Maria en Andre as, die eigenlijk nog maar een baby was- Dagenlang waren ze voortgetrokken, om beurten het kind dragend of het karretje trekkend, waarop inderhaast wat dekens en wat kleren waren gela den, onderweg bedelend om voedsel voor de kinderen en zichzelf. En iedere avond, als ze door uitputting gedwon gen ergens halt hielden om te overnach ten, in een schuur, of in de open lucht, had Peter Zaganow zich afge vraagd, of het toch niet beter geweest izou zijn thuis te blijven. De kogels zou den zijn vrouw en de kinderen en hem zelf heel wat leed hebben bespaard!- Wat had het voor zin te vluchten op deze verschrikkelijke lij dens wieg, als er geen eind in zicht kwam? Maandenlang had de zwerftocht ge duurd, van het ene overbevolkte kamp naar het andere, en eindelijk, in Oos tenrijk, was een onderdak gevonden. Er waren twee grote kamers beschik baar op de tweede verdieping van een oud kazernegebouw. Op een najaarsdag hadden zij er hun intrek genomen: twee uitgeputte mensen met twee ondervoe de kinderen, zonder Bezittingen, zelfs zonder een bed om in te slapen. Een dokter had de vluchtelingen on derzocht: vader en moeder Zaganow hadden de ontberingen goed doorstaan, maar de kleine Andreas leed aan tu berculose. Het kind moest worden op genomen in een sanatorium. Twee ja ren had het geduurd, voordat An dreas naar zijn ouders terug mocht. En in die tussentijd had het gezin Za ganow zich, zo goed als die omstandig heden het toelieten, geïnstalleerd in de kazernekamers en geschikt in het lot van het vluchteling-zijn. Maria was op school en vader Zaganow vond bij boeren in de omgeving vrij regelmatig werk, dat wel niet zo erg best betaald werd, maar dat hem toch in staat stelde zijn gezin te voorzien van het allernodigste. In het zevende jaar van hun bal lingschap was Stanislaus geboren. De Zaganows hadden weer aan een toe komst durven geloven, vooral toen voor vluchtelingen de mogelijkheid tot emigratie werd opengesteld. Er zou toch ergens in die grote wereld wel een kans zijn op een nieuw bestaan voor een flinke boer, die tegen hard werken niet opzag en voor zijn vrouw en kinderen? Er waren emigratie-amb tenaren in de kazerne gekomen en for mulieren ingevuld. Er had een genees kundig onderzoek plaats gehad. En Peter Zaganow en zijn vrouw hadden zich gelukkig gevoeld en plannen ge maakt. Ze zouden wéér een lange reis moeten maken, maar het zou géén vlucht zijn. Ze zouden wéér in een vreemd land terecht komen, maar dan niet als vluchtelingen, als overbodigen, maar als vrije mensen, die zich een nieuw bestaan kwamen scheppen. Het had maanden geduurd, voordat er herifM kwam* een korte zakelijke mededeling, dat hun verzoek was af gewezen op grond van de uitslag van het medisch onderzoek. Het kleine lit teken op Andreas' longen bleek een onoverkomelijk bezwaar te zijn ge weest tegen het toelaten van de Zaga nows in het emigratie-land Hun leven leek weer alle zin ver loren te hebben. Emigratie was toch immers de enige uitweg uit hun bal lingschap? Toen deze uitweg was af gesloten, er geen uitzicht meer was op een toekomst en de smartelijke her-, inneringen aan vroeger zich weer, ster ker dan ooit tevoren, opdrongen, toen had de moedeloosheid zich meester ge maakt van Peter Zaganow en zijn vrouw. Het leven in de kazernekamers was doorgegaan, zinloos, kleurloos. Op de ene troosteloze dag was weer een an dere gevolgd, en na het zevende jaar van vluchtelingenleed volgde het acht ste en het negende en het tiende, dat óók al weer ten einde liep. Maria was intussen 15 jaar geworden en had een betrekking aangenomen bij een familie in de stad. Andreas, 11 jaar nu, was nog op school. En Stanislaus was op gegroeid tot een vriendelijk kereltje van drie jaar. Opgegroeid, waarvoor? zo vroegen vader en moeder zich tal loze malen af. Weer liep een jaar ten einde. Wéér naderde een kerstfeest, het tiende al sedert hun vlucht uit Polen. Het zou den weer moeilijke dagen worden voor de Zaganows, want juist met Kerstmis was het heimwee naar wat hun ont nomen werd zo groot. Dan voelden zij zo sterk de schrille tegenstelling tus sen de vrede, die aan de mensen van goede wil beloofd was, en hun eigen leed. Vandaar de tranen in moeders ogen, toen zij een paar dagen geleden aan Stanislaus vertelde van het arme kind je, dat in een koude stal geboren was en vandaar ook dat vader Zaganow irï zijn oude stoel bij de kachel stil-pein- zend voor zich uit had zitten staren Maar toende volgende dag was als door een wonder alles opeens anders geworden! De tranen van verdriet wa ren gevolgd door tranen van geluk. Even plotseling als in de Kerstnacht de wondere ster aan de donkere he mel was verschenen, was voor de Za ganows het einde van de lijdensweg in

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1