NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene Bnrgerljjke Stand DE MACHT ACHTER „ENOSIS" No 2759 Zaterdag 10 december 1955 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm Enige dagen geleden kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter: burgemeester Schuit, afwezig met kennisgeving: de heer J. A. Salomé. Na opening werden de notulen van de vorige vergadering vastgesteld. Enige ingekomen stukken, waarbij o.a. een schrijven van de minister van Binnenlandse Zaken en Financiën, hou dende bericht, dat de algemene uitke ring voor deze gemeente met ingang van het dienstjaar 1955 wordt vastge steld op f 25.per inwoner, werden voor kennisgeving aangenomen. Aan J. Boogaard, onderwijzer in tij delijke dienst aan de o.l.s. te Kortgene, werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit die functie met ingang van 21 november 1955. Met ingang van gelijke datum werd benoemd tot on derwijzeres in tijdelijke dienst aan voor noemde school mevr. M. T. Schot - Louwerse te Kortgene. Het ontslag van de heer Boogaard geschiedde in ver band met militaire dienst. Ten aanzien van de vervulling van de vacature van hoofd aan de o.l.s. te Kortgene waren nog geen resulta ten-te vermelden, zo zeide de voorzitter. Het Jid Breure verwachtte op deze mededeling een nadere uiteenzetting, waarop de voorzitter antwoordde, dat nogmaals geprobeerd zal worden om in deze behoefte te voorzien. Per 1 januari a.s. wordt deze school een 4-mansschool, kunnen we daarvoor dan een hoofd krijgen, zal er één van de jonge leerkrachten naar huis moeten. Door de directeur van de Centrale Dienst Bevelanden is een plan ont worpen voor een eendenverblijfplaats in de vijver nabij het scholencomplex te Kortgene. De uitvoering van dit plan zal geschieden door leerlingen van de ambachtschool te Goes. Men wilde het nu met eenden pro beren, deze zullen het geheel een le vendiger aanzien geven dan de visjes van nu. Het lid Klaassen was geen on verdeeld voorstander van dit plan. Hij was er bang voor, dat de eenden (berg- eendjes volgens de voorzitter) de kan ten van de vijver teveel zullen weg-.* vreten. De afwikkeling van de 27 wonin gen in het wederopbouwplan nadert haar voltooiing. De betrokkenen heb ben intussen de voorlopige afrekening en de nota van het aan de gemeente te betalen bedrag ontvangen. Ook dit jaar wordt weer een brand stof fenbijslag verleend van 3 hl eier kolen aan gezinnen en alleenwonenden wier inkomen niet hoger is dan resp. f 1650.en f 1310.per jaar. Z.h.s. werd het voorstel van b. en w. tot het vaststellen van een nieuwe verordening op de heffing van op centen op de hoofdsom der grondbe lasting in deze gemeente aangenomen. Volgens de bestaande verordening worden jaarlijks geheven 190 opcenten op de hoofdsom voor de gebouwde en 110 opcenten op de hoofdsom voor da ongebouwde eigendommen. Bij de wet van 15 aug. 1*955 wordt bepaald dat de gemeenten, ingaande het belasting jaar 1956, maximaal mogen heffen 60 opcenten op de hoofdsom voor gebouw de en 30 opcenten op de hoofdsom voor de ongebouwde eigendommen. Besloten werd om voor 1956 met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten een rekening-courant overeenkomst aan te gaan tot een crediet van f 75.000. teneinde een eventuele behoefte aan kasgeld te kunnen opvangen. Een wijziging in de bouwverordening werd z.h.s. aangebracht. Deze wijziging is verplicht en geschiedt in het belang van de bescherming van de bevolking tegen de gevolgen van oorlogsgeweld. In de bouwverordening worden nu be palingen opgenomen met betrekking tot de aanwezigheid van schuilplaatsen bij meergezinswoningen van tenminste drie bouwlagen. Tot een bedrag van f 83.63 werd een premie ingevolge de premieregeling woningverbetering en -splitsing toege kend aan wed. G. J. van der Hage en I. I. Koole, beiden te Kortgene. Aan J. de Looff te Colijnsplaat werd een vergoeding van f 25.per jaar toegekend wegens het bekleden van de functie van marktmeester te Colijnsplaat en Kats (voornamelijk ten aanzien van de kermissen). Het lid Breiire zeide tegenstander te zijn van deze functie. Vijf en twintig gulden vergoeding per jaar werd ook toegekend aan dc grafdelver A. Boot te Kortgene en aan de grafdelver A. Bouwense te Colijns plaat en Kats voor het dragen van een speciale kleding bij begrafenissen. Het voorstel tot het dempen van de watergang en het aanleggen van een hoofdriolering door het dorp Kort gene werd z.h.s. aangenomen. Na dit besluit en na goedkeuring daarvan door Ged. Staten kan tot gunning wor den overgegaan. Negen inschrijvers heb ben naar dit werk gedaan. Het laagste bedrag was f 130.000.het hoogste bedrag was f 211.300.De laagste inschrijver was de heer J. Leijs te Kapelle. Het werk moet 16 april 1956 gereed zijn en ligt het daarom in de bedoeling van b. en w. om er 15 de- COOMANS vwt Jjyn tatw&ltooJi cember a.s. aan te laten beginnen met behulp van ingeschreven werkzoeken den. De rijksbijdrage aan dit werk is 75 pet. of f 93.000.De voorzitter sprak er zijn dankbaarheid over uit dat het nu eindelijk zo ver gekomen ij, de watergang, die zo vele jaren een doorn in het oog van de 'gemeentenareH is geweest, is thans tot verdwijnen gedoemd. Z.h.s. werd op voorstel van b. en w. besloten tot het doen beplanten van de plantstroken in het wederop bouwplan te Kortgene. Een crediet van f 700.werd daarvoor beschikbaar gesteld. Een wijziging van de kindertoeslag verordening te Kortgene, die per 1 januari 1956 in werking zal treden, werd z.h.s. vastgesteld. Hierna werd een vijfde wijziging in de begroting van het dienstjaar 1955, voor wat de gewone dienst betreft, vastgesteld, evenzo een vierde wijzi ging in de kapitaaldienst. Bij de be spreking hierover maakte het lid Wel- leman een aanmerking op het uitbag geren van de oude haven te Kortgene, dit in verband met de nieuw te maken haven in het kader van het drie-eilan- den-plan. De voorzitter zeide hierop, dat dit uitbaggeren zo was geschied naar aanwijzingen van de opzichter. Wat de nieuwe haven betreft, de voorzitter vermoedt dat deze in 1956 of 1957 zal worden aanbesteed en reeds in 1959 in gebruik kan worden genomen. Naar aanleiding van een vraag van het lid Van Hee werd nu besloten, om aan I. I. Koole geen premie woningverbetering toe te ken» nen, daar deze zijn woning, gelegen aan de te dempen watergang, recht streeks aan kan sluiten aan de riole ring. Het verzoek van het bestuur van de Chr. Nat. School te Colijnsplaat om medewerking tot het verbeteren van de vloeren van die school, werd z.h.s. ingewilligd en werd daarvoor een be grotingswijziging aangebracht. Bij de rondvraag vroeg het lid Kor- teknie naar verbetering en uitbreiding van de straatverlichting te Kats. Vol gens de voorzitter is deze zaak in be handeling. Het lid Welleman infor meerde naar de schade-aansprakelijk heid iq verband met het ontbreken van vloedpalen aan de haven. De voorzitter zeide, dat een en ander niet de schuld van het gemeentebestuur of haar op zichter is, maar gezocht moet worden bij de aannemer. Nadat deze er ver scheidene malen op is gewezen, zullen er nu volgende week palen geplaatst worden. Welleman vroeg ook, wanneer de regenbakken aan de Torendijk wor den opgeruimd. De voorzitter zeide, dat dit zo spoedig mogelijk zal gebeu ren met behulp van ingeschreven werk zoekenden. Op de vraag van Welleman de betonnen waterbakken in de ge meente op te ruimen, anwoordde de voorzitter, dat dit pas in de aanstaande zomer kan geschieden, nu maken ver schillende landbouwers er nog gebruik van. Het lid Van der Weele bracht naar voren, dat het havengeld te Colijns plaat, bij abonnement, te laag is. B. en w. zullen hieraan hun aandacht wijden en in een volgende vergadering nader bespreken. Van der Weele vroeg nog naar een straatverbetering onder de ha- vendijk te Colijnsplaat en naar de aan-J leg van enige trottoirs in de dorpskom daar. Nu de aanleg van de waterlei ding achter de rug is, achtte hij het de juiste tijd daarvoor. De voorzitter zeide: b. en w. willen met een groots plan daarvoor komen een geheel nieuw rioleringsplan waarop een bijdrage van het rijk verkregen kan worden, ook op de kosten van bestra ting enz. Van der Weele wees er op, dat b. en w. zullen moeten uitkijken naar grondaankoop voor een vergroting van de begraafplaats te Colijnsplaat. B. en w. zullen hieraan aandacht schenken, beloofde de voorzitter. Ten slotte vroeg Van der Weele naar de affaire Kalle- waard en of die reeds in kannen en kruiken was. De voorzitter antwoordde hierop bevestigend. De gemeente heeft met de provincie en met Kallewaard overeenstemming bereikt. Wat de ruim te langs de straat betreft, de eerste 10 meter moet ongebruikt blijven liggen, de resterende 8 meter mogen door Kal lewaard gebruikt worden b.v. bij het dorsen, maar mogen niet worden ge bruikt als opslagplaats voor peeblaren e.d. De voorzitter sloot hierna deze, ver moedelijk laatste, vergadering in 1955 met een woord van dank, ook namens b. en w., aan de leden, voor de wijze waarop zij dit jaar wederom de belan gen dezer gemeente hebben behartigd. Hij wenste hen allen een prettig kerst feest en een gezellige oudejaarsavond toe. Wissekerke Geboren: 4 nov. Cornelia Pieter- nella, d.v. S. A. de Looff en M. Kar- feman. 9 nov. Adriaan Daniël, z.v. J. E. de Smit en M. C. Dijkman. 24 nov. Jan Johannes, z.v. M. A. van der Maast en A. J. Kramer. 29 nov. Marinus, z. v. C. Koole en J. C. Begthel. Ondertrouwd: 10 nov. Cornelis van Goudswaard, 32 jr. en Elisabeth de Bruine, 33 jr. 11 nov. Cornelis Bal kenende, 25 jr. en Maria Hendrika Zwemer, 24 jr. 25 nov. Anthonie van der Weele, 24 jr. te Kortgene en Maat je Elizabeth de Vrieze, 20 jr. Getrouwd: 2 nov. Pieter Anthonie Bouterse, 25 jr. en Sientje Alburg, 21 ,jr. 9 nov. Aarth Pieter Kramer, 20 jr. en Catharina Pieternella Wolse, 18 jr. 23 nov. Cornelis Balkenende, 25 jr. en Maria Hendrika Zwemer, 24 jr. 29 nov. Cornelis van Goudswaard, 32 jr. en Elizabeth de Bruine, 33 jr. Overleden: 10 nov. Magdalena Cor nelia van Schouwen, 79 jr., wed. van M. M. Schippers. 16 nov. Samuel Al- burg, 53 jr., echtg. van S. K. van den Ende. 21 nov. Maria Adriana Jeroni- mus, 79 jr., echtg. van W. Prince. 25 NICOSIA (P.A.) Nu op Cyprus een bomaanslag gepleegd werd op de gouverneur en een verscherpte toe stand tussen de strijdlustige priesters en de britse bezetters is ontstaan, zijn wij die gewend zijn, dat bemoeiingen van de kerk met het overheidswezen wettelijk niet geduld kunnen worden geneigd om' de kerkelijke leiders op Cyprus van gewetenloze en on verantwoordelijke daden te beschuldi gen. Wij vragen ons af: waarom kunnen deze priesters niet vervangen worden door anderen, die geen misbruik van hun positie maken? Als het volk maar met rust werd gelaten, zou Enosis de beweging die voor aansluiting met Griekenland strijdt vanzelf verdwij nen. Dit is gebleken, toen de Britten twee Cypriotische bisschoppen van het eiland verbanden, die tot de Eno'sis- opstand in 1931 hadden aangespoord. Daarna was het enige jaren rustig op het eiland. Historie en traditie. Cyprus heeft nooit aan Griekenland toebehoord. De gehele Enosis-beweging is in het leven geroepen, gevoed en aangewakkerd door de kerk, omdat de leiders er van met hun broeders van de orthodoxe kerk in Griekenland verenigd wensen te worden. Doch het helpt niets dit standpunt in te nemen en het is ook niet zo eenvoudig als het lijkt. Wanneer we werkelijk het probleem Cyprus wil len begrijpen, moeten we iets weten over de kerkelijke historie en tradities van het eiland. Allereerst, de kerk op Cyprus be hoort weliswaar tot de grieks ortho doxe gemeenschap, doch zij is volko men onafhankelijk. Dit is reeds zo sinds de dagen, dat Cyprus deel uit maakte van het byzantijnse rijk en zijn eerste aartsbisschop werd benoemd. Zo lang Cyprus als christelijk rijk zich in de middeleeuwen in een chris telijke omgeving bevond, was het niet nodig, dat de kerk zich met politiek bemoeide, doch gedurende de drie eeu wen van de t'urkse overheersing, van 1570 tot 1878, probeerden haar leiders vanzelfsprekend om de gelovigen van het mohammedanisme te bevrijden. Het ottomaanse rijk verzwakte echter in de loop der eeuwen en bekommerde zich niet meer zo om het kleine eiland. En nov. David van de Vreugde, 70 jr., echtg. van J. van Schaik'. Kortgene Geboren: 9 nov. Anthonie Izaak, z. v. Izaak Bolle en Lena de Waal. 14 nov. te Goes Bartel Marinus, z.y. Jan den Bleijker en Jacoba van Strien. Ondertrouwd: 3 nov. Hendrik Am- perse, 32 jr. en Cornelia Nijsse, 25 jr. 5 nov. Francois Pladdet, 24 jr. te Hoek en Neeltje D. Korsuize, 20 jr. Getrouwd: 16 nov. Hendrik Amperse, 32 jr. en Cornelia Nijsse, 25 jr. 30 nov. Francois Pladdet, 24 jr. tel Hoek en Neeltje D. Korsuize, 20 jr. Overleden: 2 nov. Louis Pouwer, 82 jr., man van Geertruida P. Janse. Jannetje Schets, 77 jr., wed. van Ma rinus C. Hollestelle. 7 nov. Anna Ver burg, 80 jr., wed. van Jan M. Haring man. om geen last meer van de bemoeizieke en opruiende priesters te hebben, koos het de vreemde, doch eigenlijk gemak kelijkste weg: het liet het bestuur van het eiland aan hen over. Enkele van deze kerkvaders oefenden als gouverneur met de hulp van de turkse soldaten en politie zo?n terreur uit en hieven zulke hoge belastingen, dat duizenden Cyprioten van het eiland wegvluchtten. Tegen het midden van de 19de eeuw was de cude welvaart van het eiland verdwenen en zijn bevol king van meer dan een miljoen to* 180.000 teruggelopen. Opkomst van de Enosis-beweging. Toen de Britten in 1878 het bestuur over het eiland van de turkse sultan overnamen, maakten ze natuurlijk te gelijkertijd een einde aan de macht van, de Cypriotische kerk en verwachtten van haar gehoorzaamheid aan het wet telijke gezag. Doch het lag evenzeer in de lijn, dat de bisschoppen, toen zij zich van hun macht en privileges be roofd zagen, hun toevlucht tot politieke opruiing namen en de Enosis-beweging schiepen, hoewel Cyprus nooit in zijn gehele historie aan Griekenland toe behoord heeft. Slechts één keer, in 1931, tijdens de wereldcrisis heeft Enosis tot wanor delijkheden geleid. De Cyprioten had den geen reden tot klagen over het nieuwe bestuur, waaronder zij meer vrijheid en welvaart hadden dan ze ooit gekend hadden. De Enosis-bewe ging was meer een romantische uit laatklep voor de jongeren, die aan po litiek deden. In de malaise-jaren kon den ze echter hun wijn en andere pro- dukten niet meer verkopen en honge rige magen leiden tot ontevredenheid en politieke agitatie. Na de tweede wereldoorlog zag de kerk haar kans schoon en wierp zij zich met al de macht, die zij bezat, in de strijd. Het moge vreemd schijnen, dat deze campagne zo bij het volk heeft inge slagen, wanneer men het feit in aan merking neemt, dat het eiland nooit zo welvarend is geweest als thans. Gewetenloos. De reden, dat deze beweging in zo korte tijd zo'n aanhang gekregen heeft en niemand weet werkelijk hoeveel Cyprioten bij een gehetonc De politieke bemoeiingen van de kerk op Cyprus (van onze correspondent)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1