Winkelactie te Wissekerke Raadsvergadering Wissekerke Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. 19 november 1955 no. 2756 Van maandag 21 november tot en met maandag 5 december Gedurende deze actie zijn de winkels geopend tot des avonds 9 uur Kindje verkouden?, Burgemeester Van Halst heette de voltallige gemeenteraad j.l. maandag van harte welkom en sprak de hoop uit, dat de grote agenda in goede har monie afgehandeld zou kunnen worden. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken waren ojn. enige rapporten over gehouden brand weeroefeningen. Naar aanleiding van een dier rapporten zal een schakelaar op het dashbord van de brandweerauto geplaatst worden, de kans dat onge merkt een lamp blijft doorbranden en zodoende de accu leegbrandt, wordt hierdoor tot een minimum terugge bracht. Ook was ingekomen een goedkeuring op het raadsbesluit tot ontheffing van de winkelsluitingswet voor melkverko- pers. Deze mogen voortaan des zondags morgens tussen 8 en 9 uur smelk ver kopen. De voorzitter deed hierna voorle zing van een ontvangen schrijven van het ministerie van Binnenlandse Zaken, houdende, in hoofdzaak-, dat de ge meentelijke begrotingen sluitend moe ten worden gemaakt met de werkelijk 'beschikbare middelen en niet gerekend mag worden met een aangevraagde, doch nog niet toegekende verhoging van het basisbedrag der algemene uitke ring. Naar aanleiding hiervan zei de voorzitter, dat deze gemeente geen ka pitaaluitgaven meer mag doen, zodat de bouw van een gymnastieklokaal te Kamperland voorlopig wel van de baan zal zijn. Ook de scholenbouw te Wis sekerke zal hierdoor wel niet meer door kunnen gaan. Het reeds jaren door deze gemeente gevoerde voorzichtig en zuinig beleid is nu de oorzaak, dat wij ook voor de toekomst aangewezen wor den tot een zuinig beheer. Wij zijn achter met onze kapitaalsuitgaven en blijven daardoor achter. Andere gemeen ten, die gemakkelijker met kapitaals- werken zijn geweest, blijven ook nu voor. Spreker vreest dat de gemeente nu aan de slechte zijde komt te zitten. De begroting 1956 voor het Burger lijk Armbestuur werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op ruim f 13.000.-. De begroting 1956 voor de gemeente werd voor de gewone dienst vastge steld op een ontvang en uitgaaf van f 390.439.94, met een post onvoorziene van f 3332.91. Voor de kapitaaldienst bedroegen deze cijfers: in ontvang f 847.955.31, in uitgaaf f 946,.773.46 en een nadelig slot van f 98.818.15-. Bij de behandeling van deze begro ting werden enige op- of aanmerkingen gemaakt of om nadere inlichtingen ge vraagd. Het waren alle punten van betrekkelijk ondergeschikt belang. Uit deze bespreking bleek, dat de brand weerkazerne te Kamperland vochtig was; dat de jaarlijkse subsidie aan de veerman Berrevoets voor 1954 niet was uitbetaald en ook voor 1955 niet zal worden uitbetaald, omdat bedoelde veerman de dienst Colijnsplaat-Zierik- zee niet behoorlijk uitvoert. Volgens één der raadsleden was het deze zomer zelfs voorgekomen, dat een passagier, des middags om 2 uur te Zierikzee, niét werd overgezet omdat hij maar alleen was. Op de begroting was een bedrag uit getrokken van ruim f 10.000.voor het met nieuw materiaal bestraten van de Middenstraat te Wissekerke. Naast deze nieuwe bestrating zal er aan weerszijden een trottoir gelegd worden van zware tegels. Het lid Bustraan vond, dat er de laatste jaren nog al wat gebeurd was in Wissekerke, waarop de voorzitter zei, dat er voor hem geen apart Wissekerke, Kamperland of Geersdijk was. Ten bewijze hiervan deed hij de mededeling, dat er in het jaar 1954 aan Wissekerke ongeveer f 24.000 besteed was, aan Kamperland ongeveer f 45.000 en aan Geersdijk ongeveer f 18.000. Dat nu deze Middenstraat onderhanden genomen werd, was ze ker geen luxe, was het een rijweg, dan was het nog te proberen geweest, nu het in hoofdzaak een straat voor voet gangers is, moet er verbetering komen, valpartijen e.d. mogen door een slechte bestrating niet voorkomen. Het lid Bustraan vroeg, gezien de financiële toestand, naar de noodzaak van die herbestrating; het lid De Nooij- er meende die straat wel ,te kunnen la ten verbeteren door het sorteren van de uitkomende steen. De voorzitter zei, dat de gemeentebegroting altijd zo juist mogelijk wordt opgemaakt, kan er oud materiaal, dat nog in goede staat is, gebruikt wordenp komt dit de rekening ten goede. Hij is overtuigd, dat er in Wissekerke, Kamperland en Geersdijk nog veel te verbeteren valt. Dit alle9 kost echter ontzettend veel geld, wat nu, door die circulaire, niet uit te voeren is. Gaarne zou hij in de dorpen de straatverlichting uitgebreid hebben, maar ook dit is thans van de baan. Het lid Bustraan bracht naar voren de slechte toestand van de Nieuwe Ach terweg en de A. van Heestraat, waarop de voorzitter zeide, thans de vernieu wing van de Middenstraat urgenter te vinden. Hij vond de verbetering van Wissekerke werd ontheffing verleend van de Winkelsluitingswet voor het tijdvak van 29 november tot 4 decem ber, tot des avonds 9 uur. Z.h.sl werd besloten toe te treden tot het „Centraal Projectie Instituut" tegen een contributie van f 5.per jaar. Alleen het lid Bustraan vond deze toetreding niet noodzakelijk. In de vacature van de heer J. J. van der Maas werd met alg. stemmen tot lid van het Burgerlijk Armbestuur be noemd burgemeester J. van Halst. Besloten werd om toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor de Centrale Werkplaats Bevelanden (ar beid invaliden e.d.). Aan een paar schoolkinderen werd, ingevolge art. 13 L.O. wet, een ver goeding in de reiskosten verleend. De beloning van de brandweercom mandanten werd gebracht op f 2.<25 per uur, van de manschappen op f 1.75 per uur, beide voor de dagdienst. Het lid Bustraan wilde deze verhoging met terugwerkende kracht doen zijn, een z.h.s. aangenomen. De voorzitter en de beide wethouders zetten deze re geling, tot genoegen van diverse vra genstellers, nader uiteen. Overeenkomstig art. 72 der L.O.-wet werden de kosten van eerste inrichting der chr. ulo-school met f 2074.74 ver hoogd. Deze kosten waren nodig voor niet te voorziene posten. Besloten werd om tot een bedrag van f 883.90 over te gaan tot aanschaf fing van een hoeveelheid leermiddelen voor de o.l. school. De contributie aan het Centraal Ar chief- en Inlichtingenbureau inzake Maatschappelijk Hulpbetoon werd van f 15.op f 17.50 gebracht. De subsidie aan de landbouw winter- school te Middelburg bleef gehandhaafd op f 75.per leerling. Aan gehuwden met een inkomen be- heden f 1650.en aan alleenstaanden met een inkomen beneden f 1310, werd een kolentoeslag toegekend over ,het tijdvak 1 november tot 1 mei a.s. Hierna werd besproken het voorstel Bij contante aankoop krijgt men bij de deelnemende winkeliers (kenbaar aan de kaart in de etalage) een genummerd bonnetje bij elke bestede gulden. Als prijzen zijn beschikbaar gesteld le PRIJS t een eikenhouten dressoir 2e PRIJS s een alluminium keukenuitzet 3e PRIJS t een kinderfietsje en verder nog vele andere mooie prijzen Ziet hiervoor één der etalage's in de zaak van P. den Boer. De trekking zal plaats hebben op zaterdag 10 december a.s. des avonds 8 uur, in hotel „De Kroon" A.s zaterdag 26 november zal er een ballonwedstrijd plaats vinden op het sportterrein f De deelnemende kinderen worden verzocht des middags om 1.30 uur hun ballon af te halen aan het gymnastieklokaal der openbare school. Kinderen van buiten Wissekerke mogen ook aan deze wedstrijd meedoen en moeten ook om 1.30 uur aan dat lokaal zijn. Enige fraaie prijsjes zijn voor deze wedstrijd beschikbaar. De prijswinnaars worden allen per advertentie, in december, bekend gemaakt. 's Avonds 7 uur, muzikale rondgang van Apollo" met fakkelverlichting Het bestuur van de middenstandsvereniging rekent op een grote kinderdeelname aan de bal lonwedstrijd en op een zeer grote belangstelling vooc de muzikale wandeling genoemde straten zeer wenselijk, maar dit zal toch tot nader order moeten blijven wachten. De laatste jaren, dit zal men toch moeten toegeven, is er toch werkelijk nog al het een en ander te Kamperland geschied. De begroting werd hierna z.h.s'. vast gesteld, waarbij het lid Bustraan geacht wenste te worden tegen alle verzeke- ringsposten e.d. te hebben gestemd. De voorzitter dankte de raad voor de vlotte bespreking en de samenstel lers van dit omvangrijke boekwerk.- Tot een bedrag van f 237.88 werd een vergoeding toegekend aan het be stuur der chr. ulo in de verhuiskosten van de heer Hengeveld. Omdat men het in deze gemeente tniet nodig achtte, werd afwijzend beschikt op een regeling schoolmelkvoorziening. Het voorstel tot aanvulling van de bouwverordening tot het bouwen van schuilplaatsen bij de bouw van wo ningen van drie lagen, onderging om dezelfde redenen eenzelfde lot. Aan de stichting ,,Het Nationaal Rheumafonds" werd een eenmalige sub sidie van één cent per inwoner ver leend. Besloten werd om niet in te gaan op het verzoek van Federaties, de Zeeuwse Muziekbond en Apollo" om aan de plaatselijke muziekverenigingen een jaarlijkse subsidie te verlenen. De bestaande subsidies blijven gehandhaafd. In verband met de winkelactie te arbeider is zijn loon waardig, zo zeide hij. Volgens de voorzitter is er een grens. Het lid De Smit kwam op voor een hogere beloning voor zondaguren. Wethouder Leendertse zeide, dat de nachturen van 's avonds 8 tot 's mor gens 6, tegen dubbel tarief berekend worden. Het lid De Smit zag graag de oefenuren van f 1.op f 1.25 ge bracht. De voorzitter vond beide voor- jstellen niet nodig, de brandweerlieden verlangen dit ook niet, zij beschouwen hun dienst als een soort sport. Dat zij des zondags ook dienst zouden moeten verrichten behoort tot de consequen tie van hun vrijwilligersschap. Het lid De Nooijer stelde voor de beloning van de oefenuren te laten voor wat ze zijn, wat goed gevonden werd. Enige administratieve wijzigingen werden in de begroting 1955 aange bracht. Van het Provinciaal Bestuur was bericht ontvangen dat haar subsidie voor de waterleiding op zijn vroegst .Dan rug, keel en borstje^ inwrijven met 'na 5 jaar opnieuw zal worden herzien. Het voorstel van b. en w. om deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling inzake het vervoer van zieken en gewonden per ambulanceauto werd van b. en w. te bepalen dat een plan van uitbreiding in voorbereiding is voor de noord-west-hoek van de On rustpolder en voorliggend strand. De voorzitter zette dit plan nader uiteen o.m. zeggende, dat er steeds meer ani mo komt om daar ter plaatse strand en badhuisjes te zetten en dat er zelfs zeer serieuze plannen zijn tot de bouw van een hotel in de Onrustpolder. Hij gaf de raad een tekening van dat hotel ter inzage. Dit hotel is een herbouw- plicht en het ligt in de bedoeling van de ondernemers om dit in 1957 reeds bedrijfsklaar te hebben. Mochten deze heren hier niet kunnen slagen, dan zullen zij hun hotel in Cadzand op gaan bouwen. Door het bedoelde uit breidingsplan kan het gemeentebestuur in de toekomst het plaatsen van zomer huisjes, het kamperen e.d. zo veel mogelijk in de hand houden, mtede door het beschikbaar stellen van kampeer- kaarten en zonodig politiecontrole. Als voorbeeld noemde spreker Vrouwenpol der. De burgemeester van die plaats, hem reeds buurman noemende, had met hetzelfde geval gezeten; in drie jaar tijds was hem de zaak over het hoofd gegroeid. Het lid Bustraan wees op het gevaar van zondagontheiliging. Nu reeds gaan er mensen naar „Duinlust" toe, die anders nooit in een café komen, daar om wilde hij de zondagsheiliging onder de speciale aandacht brengen van b. en w. Hij weet ook wel, dat er mazen in de wet zijn, maar voor de ontdui kers zelf is dan de verantwoording, niet voor het gemeentebestuur. Het lid De Nooijer kon zich met het voor stel van b. en w. verenigen, het ge meentebestuur kan dan de zaak in han den houden. Z.h.s. werd daarop net voorstel aangenomen. De burgemeester werd hierna be noemd tot bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand, de heer PI. van Strien tot onbezoldigd ambtenaar. Het verzoek van de sportvereniging ,i,Wissekerke" om over te gaan tot de bouw1 van een kleedlokaal, ontlokte een bespreking. Het ligt in de bedoe- COOMANS voot {yn tatwe.lt eed ling van bedoelde vereniging, onder leiding van de heer Warren en met be hulp van bekwame leden een noodwo ning om te bouwen tot kleedlokaal. De gemeente zou dan voor de wasgelegen heid moeten zorgen. Het lid Bustraan zeide, dat er nu genoegzaam over de gemeentefinanciën gesproken was; voor hem was deze deelname niet verantwoord. Het lid De Smit zeide, dat de gemeente zich nu kan verheugen óver het bezit van een mooi sportveld. De gemeente moet de sportbeoefening stimuleren en daar om die vereniging in deze zo veel mo gelijk ter wille zijn. Kleedlokalen op een sportterrein zijn onmisbaar. Het lid De Lange sloot zich bij de woorden van De Smit aan, er nog op wijzende, dat het zonder of met een zeer gebrek kig kleedlokaal moeilijk is verenigingen uit andere gemeenten te ontvangen. Het liti Westerweele was eveneens voor stander, maar zou toch gaarne eerst een kostenberekening zien. Het lid Hoveijn was dezelfde mening toege daan en stelde daarom voor de beslis sing over dit voorstel tot een volgende vergadering aan te houden. Het lid De Nooijer sloot zich bij deze woorden aan. De voorzitter zeide, dat b. en w. in deze nog niets gezegd hebben, dit college wilde eerst de mening van de raad horen. Principieel zijn zij er ook niet tegen, maar de begroting maant tot voorzichtigheid. Wanneer wij kijken wat er op dit gebied in vele andere gemeenten gedaan is, komen wij hier maar povertjes voor de dag. Dat we eerst een kostenberekening willen zien, is vanzelfsprekend. B. en w. kunnen geen beslissing nemen zonder kostenbe rekening. Wethouder Zuijdweg zeide, dat het gescheiden kleedkamers moeten zijn, dit een heel bedrag zal vergen en op Kamperland dan ook ingericht zal moeten worden. Besloten werd dit verzoek tot na dere informatie te laten rusten. Als laatste punt van de uitgebreide agenda kwam thans in bespreking de eventuele toetreding tot de gemeen schappelijke regeling voor ziektekosten verzekering gemeentepersoneel. Uit deze bespreking bleek nu, dat er geen sprake is van een lijst geneesmiddelen die wegens hun hoge prijs door de verzekerde patiënten zelf moeten be taald worden. Ook bleek er uit, dat een aansluiting bij de I.S.A. niet de instem ming had bij het lagere personeel. In stemming gebracht, werd de toetreding met algemene stemmen afgewezen. Bij de rondvraag vroeg het lid Mar- cusse nadere inlichtingen omtrent de door de raad te nemen beslissingen in zake toekenning premie woningverbete ring. Ook sprak hij over een wegver- betering tegenover de weg naar de Veerdam. Beide vragen werden bevre digend door de voorzitter beantwoord. Het lid De Smit attendeerde op een badlokaal. Voor vele arbeiders zou dit een uitkomst betekenen, waardoor dit bedrijf zichzelf kon bedruipen. De voorzitter had te dien aanzien een stil le hoop op „het miljoen". Het lid De Lange vroeg of er al iets naders bekend is omtrent het drie eilanden-plan. De voorzitter zeide, dat nog niets definitiefs bekend is, alleen Kortgene zou een nieuwe haven krijgen, alsook Kamperland. Zodra hem iets naders bekend is, zal hij daarvan mede deling doen. Wel kon hij nu reeds ver tellen, dat de nieuwe haven vóór de oude zal komen te liggen. Het lid De Nooijer wees op enige

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 3