NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Winkelweek Wissekerke Inwoners van Rats I] kiint niet alles weten Ho. 2755 Zaterdag 12 november 1955 58e jaargang Tweede blad Uitvoering Colijnsplaatse Boys Burgerlijke Stand Het vervaardigen van kant als kunstnijverheid Maandagavond j.l. kwam de midden standsvereniging „Wissekerke" in een algemene ledenvergadering bijeen. Voorzitter Slotema opende deze druk bezochte bijeenkomst, waarin geani meerd het programma voor de a.s winkelweek in elkaar werd gezet en danig besproken. Het eind van dit al les was een programma dat er werke lijk wezen mag. De eerste zaterdag, 26 november, zal er des middags op ,het sportterrein een ballonwedstrijd worden gehouden waaraan alle schoolkinderen mee mogen doen, ook kinderen van buiten het eigen dorp krijgen een ballon en dus een kans op een prijsje. Des avonds zal er een muzikale rondgang, met verlichting, van Apollo zijn. De tweede zaterdag, 3 december, wordt Sint-Nicolaas met Zwarte Piet afgehaald aan de dorpsdijk bij het transformatorhuisje. Apollo verleent hier ook weer haar gewaardeerde me dewerking. De stoet begeeft zich dan naar het gemeentehuis, waar de goede Sint door burgemeester Van Halst zal worden ontvangen. Hierna begeeft de stoet zich naar „Vredestein", waar al le oudjes een verrassing van Sint-N ico laas zullen krijgen. Tijdens deze op tocht zal Sint-Nicolaas aan de jeugd een lotje uitreiken, dat recht op een prijsje kan geven. 's Avonds worden deze prijsjes op de muziektent uitgereikt, waarbij A- pollo ook weer present zal zijn. Eén kind mag maar één prijsje ontvangen. Een fakkeloptocht besluit deze avond. Door de samenwerkende winkeliers (hun namen staan allen in dit blad vermeld) worden in die 14 koopdagen bonnetjes verstrekt, die kans geven op één der vele mooie prijzen, die, even als verleden jaar, wederom in de eta lage van P. den Boer te bezichtigen zullen zijn. Wanneer we het geluk mogen hebben van fraai weer, zal dit uitgebreide programma er zeker het hare toe bij dragen de kopers naar de wissekerkse zaken te lokken, wat zeer zeker in de bedoeling ligt van het ijverige bestuur. Volgende week volgt een uitgebreid programma in dit blad. Vrijdag 4 november j.l gaf de voet balvereniging Colijnsplaatse Boys in hotel „Zeelandia" te Colijnsplaat haar jaarlijkse uitvoering. Aan deze avond werkten mee: „De Spelbrekers", Aad van Leeuwen, de belgische accordeonist Prudent van Hijfte en The Marry Boys. Na de openingswoorden van de heer Pouwer kreeg Prudent van Hijfte het muzikale woord, die, als steeds, zijn toehoorders in de ban van zijn instru ment gevangen hield. Vervolgens kwam de sportjournalist en radio-reporter Aad van Leeuwen aan het woord, die een zeer interessante voordracht hield over de sport in het algemeen en het voetbal in 't bijzonder. Jammer was het, dat deze leerzame en boeiende sportcauserie door veel te weinig sport liefhebbers en belangstellenden werd bezocht. De toneelvereniging „De Spelbre kers" bracht op een vlotte en levens echte wijze „Zijne excellentie Hein" aan het publiek. Hierna sprak de heer Scheffer tot slot dankwoorden, waar na de T.M.B.-band nog enige uurtjes voor gezellige dansmuziek zorgde. Zoals u bekend, werd enige jaren ge leden in uw dorp een E.H.B.O.-vereni- ging opgericht en hebben verschillende personen zich bereid verklaard de oplei ding tot E.H.B.O.-er te volgen. Deze da mes en heren hebben begin van dit jaar hun diploma behaald en hebben zich én door het volgen van de opleiding én door het behalen van het daaraan verbonden diploma voor het algemeen belang willen instellen. Zij immers kunnen bij rampen of onheilen of in gevallen van ongeluk ken indien direct geen geneesheer of wijk zuster aanwezig is, eerste hulp verlenen en daardoor het slachtoffer of de slacht offers onnoemelijk veel leed en ellende besparen. Zij dienen dus door E.H.B.O-er te wor den een algemene taak ten behoeve van hun medemensen. In de komende week zal getracht worden de bevolking van Kats donateur te doen worden van de af deling Kats van de Nederlandse Vereni ging voor E.H.B.O., terwijl men tevens wil proberen leden te winnen teneinde weer met een cursus E.H.B.O. aan te vangen. De plaatselijke geneesheer dr. L. P. Maas heeft zich bereid verklaard bij voldoende deelname een cursus te willen geven. Mag ik de bevolking opwekken dona teur te worden en zij die daarvoor be langstelling hebben lid te worden en de te geven E.H.B.O. cursus te volgen. Kortgene, 2 november 1955. De burgemeester van Kortgene, A. A. Schuit. Wissekerke Geboren: 7 okt. Johannes Pieter, z.v. C. L. van der Weele en C. A. Wage. 10 okt. Jozina Jacoba, d.v. M. Kastelein en P. J. Geelhoed. 26 okt. Jannetje Lena, d«v. A. Filius en C. P. Scherp. Ondertrouwd7 okt. Adriaan van Dam me, 25 jr. en Catharina Jeronimus, 24 jr. 13 okt. Pieter Anthonij Bouterse, 25 jr. te Kortgene en Sientje Alburg, 21 jr. 24 okt. Aart Pieter Kramer, 20 jr. te Wol- faartsdijk en Catharina Pieternella Wolse, 18 jaar. Gehuwd19 okt. Adriaan van Dam me, 25 jr. en Catharina Jeronimus 24 jr. Overleden: 4 okt. Adriaan Wilderom, 73 jr., echtgenoot van J. Reijnhoudt. 5 okt. te Goes, Jacobus Adriaan de Pree, 74 jr., echtgenoot van M. Geelhoed. 18 okt. Maria Kramer, 80 jr., wed. van C. Verburg; Willeminia Johanna Hoegee, 78 jr., wed. van C. H. Hakkers, laatste woonplaats Werkendam. 27 okt. Henri- ette Cornelie Charlotte Ullrich, 73 jr., echtgenote van A. Flikweert. KORTGENE Geboren1 okt. Jantien Marina, d.v. Jan Karman en Grietje van Gilst. 3 okt. Cornelis Pieter, z.v. Marinus C. Verwei en Margaretha P. Verhu'st. 6 okt. Maria Aartje, d.v. Abraham J. Priester en Kla- zina C. Remijnse. 7 okt. Leendert Abra ham, z.v« Jan Verburg en Clasina P. Dee- nik. 21 okt. Lodewieke, d.v. Jan E. Wol- fert en Lena Maas. Ondertrouwd7 okt. Abraham Fieman, 27 jr. en Magdalena H. van der Weele, 24 jr. 13 okt. Jozias Korshuize, 23 jr. te Wissekerke en Margaretha P. de Fouw, 21 jr. Getrouwd 5 okt. Adriaan Bauer, 30 jr. te Kruiningen en Catharina C. van de Linde, 26 jr. 19 okt. Abraham Fieman, 27 jr. en Magdalena H. van der Weele, 24 jr. 26 okt. Jozias Korshuize, 23 jr. te Wissekerke en Margaretha P. de Fouw, 21 jr. OverledenPieter Schrier, 57 jr. 22 okt. Zeger C. Salomé, 90 jr. wedn. van Jo zina Risseeuw. 23 okt. Santje van der Klooster, 83 jr. weduwe van Laurens den Haan. Spekzolen worden schoongemaakt met terpentine. Dof geworden bloedkoralen wast men in zeepsop. Daarna wrijven met witte was. Nawrijven met een flanellen doek. De onaangename geur in nieuw of pas geverfde kasten kan men verwijderen door er een schoteltje rauwe melk in te plaat sen. De melk regelmatig verversen. Vliegenvuil op blanke meubelen wordt bestreden met een kurk, waaraan goede meubel was gesmeerd is. Werken in de richting van de vezel van het hout. Hebt u ranzige boter, gebruik deze dan uitsluitend voor het braden van vlees. Door toevoeging van een klein stukje ui voorkomt u de nare smaak. Avondtasjes van goudbrocaat maakt men schoon met een papje van tetra en mag nesia. Met een watje er op aanbrengen. Zodra het mengsel droog is, voorzichtig uitborstelen met een niet te harde tande- borstel. Olievlekken op cocosmatten kan men ver wijderen met heet sop, waaraan benzine is toegevoegd. Ook kan men pijpaarde gebruiken. Om tot de oorsprong van de kant te komen, zullen we vermoedelijk naar de naam te werk moeten gaan. Men beweert althans, dat kant haar ontstaan als handwerk dankt aan de behoefte om een geweven stof door middel van een aangezette rand voor uitrafelen te behoeden. Het aanzetten van een rand stof van zeer eenvoudige aard zonder decoratieve bedoeling gaat al terug tot de oudste tijden. Aan het einde van de middeleeuwen, toen de kleding meer verfijnd en weel deriger werd, kwam men tot de ont dekking, dat het aanzetten van een rand stof ook kon geschieden door het aanzetten van een sierrand, waardooi het geheel aantrekkelijker werd. En zo ontstond kant als werkstuk met een geheel eigen betekenis. Kant is steeds een weelde-artikel geweest en wij moeten de eerste kant werksters zoeken in Italië, waar deze kunst ontstond uit het open naaiwerk, de zogenaamde naaldkant, ter onder scheiding van kloskant, het vlaamse product. Naaldkant Aanvankelijk ging men van een zeer eenvoudig principe uit, waardoor kant ontstond. Men ging namelijk uit de rand van een dichtgeweven stof in één richting draden trekken. Hierdoor ont stonden openingen. Door de draden nu in bepaalde groepjes bij elkaar te ne men en om te werken met garen, kon men een soort patroon in het weefsel verkrijgen. Deze oudste soort kant noemt men punto tirato. Punto tagliato is de naam van een ander soort kant, waarbij draden in twee richtingen werden verwijderd, dus de schering en de inslag, waardoor een soort gaasrand overbleef, waarin een patroon werd geborduurd. Deze kant- randen zaten dus aan de stof vast en vormden er één geheel mee. De artistieke kwaliteiten van de kantranden stegen en daardoor ont stond de behoefte aan losse stukken kant, die men eventueel aan een stof van geheel andere kleur of weefsel kon bevestigen. Dit werd het begin van een kantnijverheid die lange tijd een grote bloei heeft doorgemaakt. Men gebruikte nu geen bestaand weefsel meer als basis, maar begon met langs de lijnen van een op papier of perkament getekend patroon draden te spannen en deze op een groot aan tal plaatsen vast te hechten. Hierna werden deze draden omgewerkt met een cordonneer- of festoneersteek, tot al les een geheel yormd». Nadat de hecht sels waren losgesneden, had men een compleet stuk kant. De oudste van deze kantsoorten is de reticella, voorts de venetiaanse kant en verschillende an dere. Kloskant. Later kwam men tot een andere wijze van kantvervaardigen, die minder tijd vergde en daardoor minder kost baar was, het zogenaamde kantklossen. Het kantklossen heeft hoofdzakelijk in België en Brabant veel opgang gemaakt en namen als mechelse, brusselse en Valenciennekant hebben een wereld naam. Kloskant is een vlechtwerk, dat op een kussen wordt vervaardigd, waar op in papier het patroon is vastgeprikt. Door het gebruik van ragfijn linnen garen ontstaan zeer ingewikkelde pa tronen met een minimum aan gewicht. Het kussen is draaibaar en ,de klossen zijn voorzien van een handvat, zodat zje gemakkelijk hanteerbaar zijn. De garens worden op het kussen bevestigd volgens patroon en door het op een bepaalde manier door elkaar werpep van de klossen dooreen gestrengeld, ongeveer zoals men een haarvlecht maakt. Door middel van rechtopstaande spelden in het kussen worden de figuren van het patroon gevolgd. In de gouden eeuw. Omstreeks de helft van de zeventien de eeuw kwam er een kantindustrie op in Frankrijk. De franse staatsman Col bert stimuleerde deze en haalde zelfs italiaanse deskundigen naar zijn land om de Fransen het vervaardigen van kant te leren. Verschillende franse ste den hebben door de kantnijverheid een grote bloeitijd doorgemaakt. Vooral ten tijde van de gouden eeuw, toen men zich kleedde met veel op schik, bestond er een grote behoefte aan kant en maakte deze industrie een gulden tijd door. Toen de kleding ver soberde, ging het ook de kantnijverheid minder goed, raakte zij zelfs in verval en werd het vervaardigen van kant een huiselijke liefhebberij. De mechanisatie had ook hier zijn intrede gedaan en le verde voor weinig geld schitterende kantproducten, die, wanneer zij met de hand vervaardigd zouden worden, aanmerkelijk meer moesten kosten. Dit, gepaard aan een geringe vraag, ;maakte de echte kantnijverheid dood. De me chanische kantvervaardiging houdt ech ter de herinnering aan de glorietijd le- vindig, door nog gebruik te maken van oude kantpatronen. (Nadruk verboden)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 3