NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD winkelactie van de middenstandsver. Wissekerke Denk om de Raadsvergadering Kortgene Mijnhardt's tabletten Deelnemers: D J I l;i»1 van 21 november tot en met 6 december Vele mooie prijzen Huidgenezing No 2755 Zaterdag 12 november 1955 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm Bij het besteden van f 1.— bij contante betaling, wordt één lot verstrekt Vrijdagmiddag 4 november j.l. open de burgemeester Schuit, met enige welgekozen woorden, de voltallige zit ting van de raad. De notulen van twee voorgaande vergaderingen werden onveranderd goedgekeurd, waarna enige ingekomen stukken voor kennisgeving werden aangenomen. De voorzitter deelde hierna mede, dat voor de betrekking van hoofd der o.l.s. te Kortgene, na herhaalde op roep, er thans twee geschikte candi- daten zijn. De stichting Zeeuwse Muziekschool kan vier klassen vormen voor algemeen vormend muziekonderwijs, en wel 1 klas te Kortgene, 1 klas te Kats en 2 klassen te Colijnsplaat. Op de vraag van het lid Welleman, of het al bekend is wie de lessen in die klas zal geven, antwoordde de voorzitter, dat dit gedaan zal worden door mevrouw Morreau van Kats, die drie jaar muziekonderwijs genoten heeft en in het bezit is van haar staatsdiploma. Het lid Welleman wilde pleiten voor de heer Smits te Kort- gene. Deze toch verricht op muzikaal gebied goed werk voor Noord-Beve land en is bereid een cursus te volgen om zich verder te bekwamen. Het lid Van der Weele wees er op, dat beiden inwoners der gemeente zijn en vindt het droevig dat mevr. Morreau dit werk moet doen. Het lid Welleman meende dat de heer Smits, bij niet- benoeming, veel schade zal ondervin den, o.m. door het wegvallen van les sen. Hij wilde daarom bij het gemeen tebestuur er sterk op aandringen dat enige drang wordt uitgeoefend om de heer Smits benoemd te krijgen. De voorzitter zeide in zijn antwoord o.m. dat deze benoeming geheel een zaak van de Zeeuwse Muziekschool is, die voor deze betrekking de beste krach ten zoekt. Hij is wel bereid om na mens het gemeentebestuur een brief naar het bestuur van die school te laten uitgaan, waarin de belangen van de heer Smits onder de aandacht zal worden gebracht. Hierna deelde de voorzitter mede, dat momenteel de straatverlichting nog niet geheel in orde is, maar xdat alles in het werk wordt gesteld dit zo spoedig mogelijk gedaan te krijgen. Het lid Breure wees op een verlich ting bij de z.g. Val, het lid Korteknie vroeg naar een verlichting bij J. de Regt. De voorzitter stelde voor om, zodra de gehele verlichting gereed is, daarlangs een rondgang te doen, men kan dan, met behulp van de P.Z E.Mi.- mensen, mogelijke fouten ontdekken. Wat de vraag van Korteknie betreft, de voorzitter wilde tot voorzichtigheid manen; men moet oppassen om met verlichting naar buiten te gaan, overal staan er groepjes woningen waar een buitenverlichting wenselijk zou zijn. In verband met het drie-eilanden- plan zijn er voor Kortgene ook haven plannen gemaakt. De thans bestaande haven zou in haar geheel gedempt worden, haaks op de oude haven is een nieuwe haven geprojecteerd, die dus parallel met de steigerdam zal komen te liggen. Nog ten gevolge van de februari- rauap functioneert de moederklok van het gemeentehuis niet zoals het be hoort. Daarom stelde de voorzitter voor deze geheel in orde te laten bren gen. Verheugend noemde de voorzitter het, dat hij thans kon mededelen, dat de dichting van de stinkende waterlei ding, dwars door het dorp, in deze ■winter nog een feit zal zijn. Het ge hele object zal een bedrag van onge veer f 180.000 vergen. Een lang gekoesterde wens gaat hiermede in vervulling. (Tijdens deze zitting kwam nog een telefonisch bericht binnen van de Civiel Technische Dienst, dat het rijk in bovenbedoeld bedrag een bijdrage zal verlenen van 75 pet.) Z.h s. werden hierna enige wijzi gingen aangebracht in de begrotingen 1955 voor de gewone en kapitaaldienst. Een tegemoetkoming van f 50. werd verleend aan wed. J Holleslelle- van Gilst te Colijnsplaat in de1 kosten van vervoer van haar dochtier, die de ulo-school te Kortgene bezoekt. Naar aanleiding hiervan zeide het lid Van der Weele, dat hij een paar dagen geleden bezoek had gekregen van een paar dames, die een cursus voor een fröbelschool bezoeken. Deze vertelden dat zij een afwijzende beschikking had den ontvangen op een dergelijk ver zoek. Zij vonden dit onbegrijpelijk, te meer waar er steeds gezegd wordt: ge lijke monniken, gelijke kappen. ZENUW - HOOFDPIJN -LAXEER WAT MUNHARPT MAAKT 15 GOED L. Abrahamse J. Bebelaar P. den Boer Mej. Dobbelaar J. Dourleijn P. A. van Damme F. Flipse C. J. de Fouw A. A. Hoek van Dijke W. Heuseveldt J. van Halst Zn. Kleppe Wed. L. Koets Jac. K. Kramer Jac. Kramer M. de Looff A. G. M. Markusse I. M. de Moor Gebr. de Nooijer J. M. Polderman A. van Pagee C. F. de Ridder I. Stokman uit, dat grote groepen mensen zich daar voor spannen. Zeker, de vereni gingen zullen nu ook met dergelijke verzoeken komen, we zullen dat dan geval voor geval nader moeten bekij ken. Hierna wordt een nieuwe verorde ning op de heffing en invordering van begrafenisrechten in deze gemeente z.h s. vastgesteld. Voor het cursusjaar 19551956 werd een subsidie van 15 gulden per leer ling verstrekt aan de chr. lagere land bouwschool te 's-Heer Arendskerke. Voor genoemd cursusjaar staan acht leerlingen uit de gemeente Kortgene in geschreven. Aan een 12-tal personen werd een premie verleend ingevolge de premie regeling woningverbetering en -split sing, tot een totaalbedrag van f 1865.73. Aan de stichting ,.Het Nationaal Rheumafonds" te 's-Gravenhage werd een éénmalige subsidie verleend van 1 cent per inwoner. Aan de orde kwam thans het voor stel van b. en w tot het opnieuw in behandeling nemen van de kwestie Kallewaard. Deze kwestie is reeds ver schillende malen uitvoerig in de raad besproken en door ons in de verslagen opgenomen, reden waarom wij menen te kunnen volstaan met een kort re sumé hierover. Contractueel is de ge meente verplicht tot dichting van de oude hangar, afrastering van het ter rein, drinkwatervoorziening en uitweg naar de naastbij gelegen wei en het eeuwigdurende onderhoud van een en ander. Zonder het onderhoud zijn de kosten hiervan begroot op f .4675. B. en w hebben over dit onderwerp meerdere malen met Kallewaard on derhandeld en hieruit is het volgende voorstel geboren: tot een bedrag van f 10.900.neemt Kallewaard alle ver plichtingen van de gemeente over niet de bepaling, dat de oude hangar ver dwijnt, over een lengte van 80 meter door hem een tegeltrottoir wordt aan gelegd, voor een goede afrastering wordt gezorgd en dat de onderhouds plicht te zijnen laste komt. Ook zal hij een strook grond ter breedte van 10 meter langs het trottoir vrij moe ten houden en niet mogen bebouwen ofl als bergplaats mogen gebruiken. Op de vraag van het lid Van Hee of Kallewaard zich in principe met dit voorstel kan verenigen, antwoord de de voorzitter bevestigend. Het lid Van der Weele zeide, dat, zolang er putten met bietenbladeren daar opge slagen mogen worden, de bouwgrond daar tegenover minder waard blijft. Het lid Wolse zou er op aan willen dringen, dat de bieteubladeren met het voorjaar opgeruimd zullen zijn, het lid Van der Weele zou daarvoor een vastgestelde termijn willen zien, binnen het halve jaar weg, waarop de voorzitter opperde: en in de toekomst schoon blijven. De gedachte was uit gesproken en daaruit werd een nieuwe bepaling opgemaakt: Kallewaard zou, bij aanvaarding van het voorstel van b. en win de toekomst alle grond ten noorden van zijn schuur, niet meer mogen bebouwen of als opslagplaats mogen gebruiken. Het lid Salomé zeide, dat de raad in haar vergadering van j.l juli haar standpunt reeds had bepaald. Ook hij wilde thans zijn berekening, die met behulp van deskundigen is opgemaakt, naar voren brengen. Hij was van een ander gezichtspunt uitgegaan dan b. .en w. en is toch tot ongeveer een zelfde bedrag gekomen. Het opruimen van de hangar e.d zou een bedrag van f 8000.vergen, de voorgestelde erf dienstbaarheid op ongeveer 1400 m2 grond zou men gerust op f 1.50 per m2 kunnen stellen of ongeveer f 2000.-. Op grond daarvan kan hij zich met het voorstel van b. en w. verenigen'. Het lid Van der Weele stelt hierop nog voor, om bij weigering van Kal lewaard de erfdienstbaarheid te aan vaarden, achter alles maar een punt te zetten. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Houdt de winter uit handen en voeten. Besloten werd om aan de ambtena ren J. G de Korte en A. P. Meulen- berg een rijwieltoelage te verstrekken van 50 gulden per jaar en de brom fietsen op te ruimen. Voor J. P. Kouwer, ambtenaar in algemene dienst werd een andere regeling getroffen. Voor zijn verschillende werkzaamheden, zoals controle vermakelijkheidsbelasting e.d. moet hij zich regelmatig naar Co lijnsplaat en Kats begeven. Deze af standen zijn van dien aard, dat het ge bruik van een bromfiets daarvoor ver antwoord is. Een vergoeding van f 200.per jaar wordt daarvoor 'vast gesteld. Z.h s. wordt besloten tot het aan gaan van een gemeenschappelijke rege ling betreffende de centrale werkplaats De Bevelanden" te Goes. Als vaste bijdrage wordt een bedrag ad 5 cent per inwoner gevoteerd. Voor de jaren 1956 tot en met 1970 werd een verordening' op de heffing van een baatbelasting vastgesteld. Deze baatbelasting is noodzakelijk geworden door de verbetering van de weg over de dijk tussen de Oud-Kortgenepolder en de Geersdijkpolder en werd op f 2.per ha gesteld De mogelijkheid tot afkoop wordt in de verordening o- pengesteld. Op voorstel van b. en w. werd be sloten, om naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, het besluit te nemen, dat de gemeente lijke bijdrage regelt ten opzichte van de waterleiding. Dit besluit kan op zijn vroegst na vijf jaar aan een ver nieuwing worden onderworpen. Besloten wordt tot het aangaan van een gemeenschappelijke regeling in zake het vervoer van zieken en geVon- den per ambulance-auto in het gebied Zuid- en Noord-Beveland. De kosten hiervan zullen ongeveer 4 cent per inwoner en per jaar bedragen. Het lid Breure zag er op dat moment nog niet veel in, de praktijk bewijst, dat in de meeste gevallen van een particuliere wagen gebruik wordt gemaakt, daar het wachten op de ziekenauto meestal te veel tijd vergt, 't Ging hem niet De voorzitter zette een en ander na der uiteen. De gemeente draagt aan dergelijke inrichtingen bij, naar de mate er leerlingen uit haar midden zo een school bezoeken. Aan de pas opgerichte gymnastiek vereniging te Colijnsplaat wordt kos- téloos in gebruik gegeven het gym nastieklokaal der o.l s. aldaar». Waar b. en w. de lichamelijke oefening van eminent belang achten voor de volks gezondheid, stelden zij voor ook aan de Z.P M., L.JXx., Bond van Platte landsvrouwen e.d. een gymnastieklo kaal gratis in gebruik te geven. Op de vraag van het lid Korteknie of de gemeente dan ook voor het nodige materiaal moet zorgen, antwoordde de voorzitter dat het hoofd van een school voor zo een aanschaffing overleg pleegt met de consulent voor lichamelijke opvoeding. De gemeente zorgt dus niet voor de materiaalvoorziening van ver enigingen. Het lid Breure vroeg of de gemeente zich met dit besluit niet op een hel lend vlak begaf. Hij kon het goedvin den dat de gemeente dergelijke din gen wil steunen, maar meende toch, Mej. Smit A. M. van de Sande E. C. de Regt Wed. J. de Schipper L. Tange G. Verburg dat de Verenigingen zelf ook moeten bijdragen, al was het maar een geringe vergoeding voor licht en onderhoud. Hoe moet het straks met de sportvel den, zo vroeg hij, sport in een school of op een veld, het blijft precies ge lijk. De voorzitter wees op de steeds gro tere toename van het wegverkeer. Bij de verwezenlijking van het drie-ei landen-plan en later van het delta plan wordt dit nog veel erger. Sport en spel geven een zekere binding en zeer zeker een goede vrijetijds-beste- ding. Hjj sprak er zijn waardering jpver

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1