NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene ZAL DE MENSHEID VERHONGEREN? „Sonnevanck" en „Zonnegloren" Burgerlijke stand No 2746 Zaterdag 10 september 1955 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post I 3.50 Advertenties 6 cent per mm Bij de opening van de raadsvergade ring op maandagavond 5 september heet te de voorzitter, burgemeester Schuit, de voltallige raad van harte welkom. De agenda vermelddevoorstel van b. en w. tot het benoemen van de heer W. P. van den Bogaardt te Borssele als on derwijzer in vaste dienst aan de Ulo school te Kortgene, per 15 september a.s. Deze vergadering was voor dat agenda punt uitgeschreven. De voorzitter ver kreeg toestemming nog enkele punten daaraan toe te voegen, n.l. enige inge komen stukken b. en w. machtiging te verlenen tot het instellen van een onder zoek verbetering schoolgebouw te Kats aanleg van trottoirs te Colijnsplaat en ontslagaanvrage van de gemeentesecreta ris P. Tazelaar. De notulen werden goedgekeurd en de 2 ingekomen stukken z.h.s. voor ken nisgeving aangenomen. Bij de benoeming van de nieuwe onder wijzer zeide de voorzitter o.m. dat b. en w. zich buitengewoon gelukkig prijzen deze jonge man te kunnen benoemen. De inlichtingen over hem zijn bijzonder gunstig. Z.h.s. werd de heer Van den Bogaardt in zijn nieuwe functie benoemd. De voorzitter sprak ook woorden van dank en erkentelijkheid aan het adres van mevr. Schot, die zoveel maanden tijdelijk als onderwijzeres heeft dienst ge daan. De raad verenigde zich met het voor stel van b. en w. om een plan op te laten maken tot verfraaiing en aan de eisen des tijds aanpassen van de school te Kats. Deze school heeft momenteel 48 leerlingen en er bestaat een gerede kans dat ook in de toekomst deze school geen 3-mansschool zal worden. De bedoeling is nu, om de Kleuterschool in het 3de lokaal van die school onder te brengen, waarmede het kleuteronderwijs ten zeerste gediend zal zijn en beide scholen met ge ringe kosten gebaat zullen zijn. In een vorige vergadering had het lid Van der Weele de idee geopperd om een tegeltrottoir voor de Ned. Herv. Kerk te leggen, aansluitend aan het trot toir voor het gebouw van de Boeren leenbank. Door b. en w. is een en ander onderzocht, zij komen daarom nu met het voorstel om het nieuw te leggen trottoir uit te breiden tot aan de andere hoek. Daar het terrein voor de Kerk het eigendom van de gemeente is, stellen b. en w. voor een tegelpad te leggen naar de kerkingang en naar de brand weerkazerne en het overblijvende gedeelte met gazon en een heesterbeplanting te verfraaien. Het lid Van der Weele durfde er geen voorstel van te maken, hij vreest teveel tegenkanting, anders zou hij gaarne zien dat de kerk te Colijnsplaat, evenals te Kortgene, geheel vrij zou komen te staan door b.v. de bomen in de Voorstraat weg te doen. Wel opperde hij het denk beeld om het trottoir bij de Boerenleen bank ook van hoek tot hoek te leggen en in verband met de stratenverbetering in de toekomst, een trottoir te leggen te genover de Boerenleenbank. Het lid Breure kan zich met die ge- dachtengang verenigen, maar wilde toch weten of dit nu geen. object werd om aan te besteden, men dient ook rekening te houden met het belang van de inge zetenen merkte hij op. De voorzitter zeide, dat men nu nog de beschikking had over prima beroeps stratenmakers, die op korte termijn dit werkje kunnen uitvoeren. De eigen am bachtslieden hebben het momenteel toch nog veel te druk. Het lid Salomé juichte het voorstel toe, maar richtte de aandacht op de aan dat plan verbonden consequentie moeilijkheden voor het parkeren van au to's door de dan optredende wegversmal ling. De voorzitter wilde de wagens dan laten parkeren in de Voorstraat, weth. Bom meende dat het parkeren best kon geschieden op het plein voor het kantoor van de Boerenleenbank, Van der Weele dacht aan een verlaagde trottoirband. Tenslotte werd b. en w. machtiging verleend bedoelde trottoirs te laten leg gen tot een totaalbedrag van f 6000.^. Z.h.s. werd op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor aan de ge meente bewezen diensten gunstig beschikt op het verzoek van de heer P. Tazelaar om ontslag als gemeentesecretaris van Kortgene, met ingang van 16 september a.s. Bij de hartelijke woorden die de voorzitter wijdde aan het adres van de aftredende secretaris, waren ook woorden van spijt over de omstandigheden, die de heer Tazelaar tot zijn ontslagaanvra ge gedwongen hadden. Met 10 stemmen vóór en 1 stem blan co werd de heer W. Goossen te Kam perland, thans le ambtenaar ter gemeen te-secretarie te Kortgene, benoemd tot gemeente-secretaris, onder voorwaarde, COOMANS voot "fjyu tatweltood dat deze het ambt van secretaris Maat schappelijk Hulpbetoon loslaat. De nieuwbenoemde aanvaardde deze benoeming en legde de voorgeschreven eden af. De voorzitter sprak woorden van gelukwensen, ook namens het college van b. en w. en ook namens de raad, waar na de heer Goossen woorden'van dank tot allen sprak, daarbij hulde brengende aan zijn voorganger en de hoop uitspre kende om in dezelfde geest te mogen werken. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat de voorgenomen rondgang door de gemeente is bepaald op a.s. woensdag 14 september. Het lid Klaassen informeerde naar de aansluiting van de percelen, gelegen buiten de bebouwde kommen aan het waterleiding net en meende dat er in deze sprake is van een zekere willekeur van de betref fende opzichter. De voorzitter antwoordde hierop, dat voor het najaar alle percelen in de dorpskommen aangesloten zullen zijn en de volgende zomer de buitenlig- gende percelen. Het lid Van der Weele zou het billijk vinden, dat met de aan sluitingen buiten begonnen zou worden in omgekeerde volgorde van de aanslui ting dorpskommen. Klaassen informeerde naar de mogelijkheid tot het plaatsen van een kraan te Kats, water voor vee e.d. behoefde men dan niet meer uit Kort gene te halen. Hem werd er op gewezen dat men water voor dat doel uit iedere willekeurige kraan kan tappen. Het lid Contant vroeg naar de nieuwe straatverlichting te Colijnsplaat. De voor zitter zeide dat dit object zijn volle aan dacht had en dat volgens afspraak met de P.Z.E.M. de 3 dorpen voor het na jaar klaar zullen zijn. Het lid Welleman vestigde de aandacht op het uitgebaggerde havengedeelte. Vol- qens hem was dit „te goed" gedaan. Hierna sluiting. Zoals in vele andere gemeenten in ons land, zal volgende week ook op ons ei land voor bovengenoemde sanatoria, waarin t.b.c.-lijders worden ogenomen en verpleegd, een collecte worden gehouden. De laatste jaren neemt de t.b.c. in ons land sterk af. De sterfte bedroeg in 1954 slechts 7.5 per 100.000 inwoners, waar mee wij voor het eerst het laagste sterftecij fer hebben van de gehele wereld. Tien jaar geleden overleden in ons land meer dan 5000 mensen per jaar aan t.b.c. en in 1954 slechts 800. Toch is dit nog een belangrijk aantal. Jaarlijks komen er nog 10.000 nieuwe gevallen bij. Dit wijst er op, dat de t.b.c.-bestrijding in Nederland nog niet is afgelopen. Veel wordt er tegenwoordig van ons gevraagd, maar als de meisjes, met hun bus, voor dit doel van u een gave vra gen, wijst hen, als het enigszins kan, dan niet aL Toont door met milde hand voor dit doel te geven uw dankbaarheid, voor eigen gezondheid en helpt zo elkanders lasten dragen. Dank u. Over een eeuw is de wereldbevolking wellicht tweemaal zo groot als thans Aarde heeft nog rijke bronnen (Van onze correspondent) LONDEN (P.A.) Zal de aarde ook in de toekomst haar bevolking kun nen voeden Deze vraag, herhaaldelijk en met nadruk gesteld, is eigenlijk al te optimistisch want reeds ,op het o- genblik is een groot deel van de mens heid ondervoed, of lijdt zelfs honger. In landen, die tezamen tweederde der mensheid herbergen, ligt de gemiddel de levensmiddelenvoorziening beneden het vereiste minimum. Het bestgevoe- de land ter wereld is Nieuw-Zeeland, het slechtstgevoede India; in west- Europa staat Zwitserland aan de top en Italië onderaan. In een zojuist verschenen, zeer in teressante studie van de londense uni versiteit, samengesteld door prof. dr. Yudkin, een specialist op het gebied van voedsel vraagstukken, wordt de hui dige situatie echter slechts als een gedeeltelijk aspect van het werkelijke probleem gezien. De bevolking van de Wereld telt op het ogenblik 2,4 mil jard, of dubbel zoveel als een eeuw geleden. De grote vorderingen op medisch gebied 'hebben het sterftecijfer aan zienlijk verminderd, terwijl het aantal geboorten hoog bleef. Het gevolg daar van is, dat de mensheid tegenwoordig met 70.000 zielen per dag (30 miljoen per jaar) toeneemt. Over honderd jaar zal de wereldbevolking wellicht 5,5 miljard bedragen. Waarvan zullen die mensen leven? In zijn studie, „Voeding, bevolking en toekomst" getiteld, schat prof. Yudkin, dat op het ogenblik ge middeld 570 aren grond voor ieder mens beschikbaar zijn. Trekt men daar van de met eeuwig ijs bedekte bodem, de gebergten en woestijnen af, dan blijft er per hoofd 160 aren over. Nog veel land braak. Inderdaad echter worden er slechts 60 aren per hoofd gebruikt. De ont wikkeling van de mens van vruchtzoe- kende en jagende nomade tot produ cent van levensmiddelen heeft niet ver hinderd, dat door oorlog en andere oorzaken grote delen van de bodem, waarvan 's mensen bestaan afhangt, werden vernietigd. Palestina, waarin in bijbelse tijden melk en honing vloei den, is zelfs thans nog, na vijftig ja ren zionistische opbouw, slechts voor een vijfde in cultuur teruggebracht. Noord-Afrika, eens de korenschuur van het romeinse imperium, ligt vrij wel geheel braak. Prof. Yudkin zegt met recht, dat de nomade niet de zoon, maar de vader van de woestijn is. En in andere delen van de wereld is het niet veel beter gesteld. Volgens de me ning van de londense geleerde is er een groot aantal mogelijkheden om de dreigende hongersnood te voorkomen. In de eerste plaats moet worden ge tracht, land, dat op het ogenblik an dere doeleinden dient, voor de verbouw van levensmiddelen vrij te maken. De auto-industrie in de Verenigde Staten bijvoorbeeld neemt een gebied van niet minder dan 1,5 miljoen hectaren in beslag. Uitgestrekte gebieden zijn dienstbaar gemaakt aan de winning van katoen ei} andere vezelplanten, die op de duur door synthetische vezels vervangen kun nen worden. Ondanks het enorme ge brek aan voedsel hebben de Verenigde Staten hun tarwe-areaal van 31 mil joen hectaren in 1953 tot 21 miljoen in 1955 verminderd, omdat zij niet bereid zijn meer graan te produceren dan zij nodig hebben, zolang zij het overschot moeten weggeven. Nieuwe landbouwmethoden. Volgens de deskundigen is het ook niet uitgesloten, nieuwe soorten le vensmiddelen te scheppen: plankton uit de zee en bepaalde soorten algen (wie ren). Smaak en gewoonten zullen de popularisering van dergelijk voedsel wellicht in de weg staan en men over weegt daarom ze in toenemende mate als veevoer te gebruiken en op deze wijze goed akkerland voor levensmid delen, die de mens kan consumeren, vrij te maken. Een verdere voedselbron levert het water. Hoewel de vissers el kaar op de traditionele visgronden ver dringen, zijn er nog altijd visgronden met goede vangstmogelijkheden, die nauwelijks worden aangekekeu. Slechts twee procent van alle verbruikte le vensmiddelen bestaat in deze tijd uit zout- en zoetwaterproducten. Het lot van de mens zal er echter van afhangen, of het gelukt de aarde zo vruchtbaar te maken, dat zij al haar zonen en dochteren voeden kan. Nieu we landbouwmethoden, een nog betere bestrijding van ziekten bij plant en dier kunnen de opbrengst van de bo dem verhogen en een nieuwe techniek bij de verwerking en conservering diepvries, indroging enz. zal het mogelijk maken, het levensmiddelenver- bruik gelijkmatiger over de aarde te verdelen. Maar de beslissende factor is het verloop van de strijd tegen woestijn en moeras. Bevloeiing, bebossing, ontstening en drooglegging zijn de belangrijkste wa pens in die worsteling. Het grote irri gatieprogramma van de Verenigde Sta ten, het bebossingsprogramma in de Sow jet-Unie, het pionierswerk van het kleine Israël en de drooglegging van de Zuiderzee in eigen land zijn slechts voorbeelden van het o gigantische ge vecht tegen de honger. (Nadruk verboden) Wissekerke Geboren26 aug. Jannetje Susanna, d.v. C. D. Scherp en A. J. de Bruine. 27 aug. Henriëtte Marina, d.v. J. C. Klom- pe en S. C. Israël. Ondertrouwd 10 aug. Adriaan H. Fi- lius, oud 23 jaar en Tannetje C. de Kam, oud 19 jaar, beiden wonende te Wisse kerke. Getrouwd24 aug. Adriaan H. Filius, oud 23 jaar en Tannetje C. de Kam, oud 19 jaar. Overleden20 aug. Magdalena C. de Vos, oud 79 jaar, wed. van C. M. den Dekker. 30 aug. Willem J. van den Ber ge, oud 78 jaar, wedn. van J. de Smit. Kortgene Geboren: 12 aug. Pieter, z.v. Dirk van der Heijde en Pieternella Stouthamer Cornelis Dirk, z.v. Willem C. Filius en Catholina N. Slimmen. 13 aug. Pieternel la Geertruida, d.v. Leunis van Liere en Adriana G. Clement. 16 aug. Jan Frans z.v. Jacob van Dalen en Hendrika van Liere. 19 aug. Jacqueline Janny, d.v. Johannes Pouwer en Elizabeth C. van der Voorde. OndertrouwdJohannes I. de LoofF, 24 jr. en Maria Lambrechtse, 24 jr. 25 aug. Jan Blok, 37 jr. en Janna C. van Goudswaard, 31 jr. Getrouwd3 aug. Izaak C. de Regt, 22 jr. en Magritha P. de Fouw, 23 jr. 10 aug. Cornelis Korshuize, 25 jr. en Sea de Vos, 24 jaar. 24 aug. Johannis I. de Looff, 24 jr. en Maria Lambrechtse, 24 jr. Overleden: 16 aug. Bastiana Schiette- katte, 65 jr., vrouw van Joost Serier. Hoe zit dat met het konijn? Het konijn is zo langzamerhand een zeer bijzonder gerecht geworden, dat vele mensen, speciaal bij een of andere feestdag, gaarne op het menu zien staan. Door onderzoekingen is met zekerheid komen vast te staan, dat de konijnen reeds voor de ijstijd in de gunstige klimaatzone van Europa hebben ge leefd en dat zij zich meer en meer hebben teruggetrokken voor het steeds voorwaarts komende ijs. Waarschijnlijk is het daarom, dat zij tijdens de periode van grote koude rustig in Spanje en Noord-Afrika heb ben gewoond, waar de Foeniciërs ze reeds een duizendtal jaren voor Chris tus hebben ontdekt. Uit de literatuur is echter bekend, dat een romeins schrijver uit de tweede eeuw voor Christus het konijn reeds kende, maar de naam luidde toen „cu- nuculi" of holengravers. Dat het konijn een talrijk nakomeling schap kan hebben, is ook uit de jongste geschiedenis bekend. Ook ten tijde van keizer Augustus heerste er een ware konijnenplaag op de Balearen, zo zelfs, dat hier ieder jaar opnieuw4 een mili taire drijfjacht op konijnen werd ge-; houden.' Het konijn als lekkernij Was ook ten tijde van de Romeinen reeds bekend en van die tijd dateert derhalve het hou den van konijnen in konijnenhokken, omdat men vooral het pasgeboren jonge konijntje als een speciale lekkernij be schouwde. Het konijn werd zelfs zo bekend, dat'men niet aarzelde een af beelding van het dier in munten te slaan. De bekende konijnenplaag in Australië dateert uit 1859, toen een engelse ko lonist een konijnenpaartje uitzette in een park in een australische stad. Der tig jaar later had Australië een aantal konijnen dat ver in de twintig miljoen moet worden geschat, maar het land exporteert ook honderd miljoen ko nijnenvellen per jaar. De beruchte entstof tegen de konij nenziekte, de myxomatose, die ook door de schuld van een Fransman in ons land doordrong, en grote schade veroorzaakte onder onze konijnen, heeft voor een deel het gevaar van een nieu we konijnenplaag in Australië terugge drongen, maar de snelle aanwas van dit dier doet ook daar de mens op zijn hoede zijn. (Nadruk verboden)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1