NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Officiële opening van de centrale drinkwaterleiding op Noord-Beveland WIELERSPORT III NOORD-REVELAIR a bruidsbouquet Sanderse No 2745 Zaterdag 3 september 1955 59e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm Het Koninklijk Harmoniegezelschap „Eendracht Maakt Macht", in haar fraai uniform, ontving woensdagmor gen aan het kortgeense steiger op ko ninklijke wijze de Commissaris der Koningin, vergezeld van het bestuur der Waterleiding Maatschappij „Zuid- Beveland" en tal van genodigden, met het spelen van het Wilhelmus en enige volksliederen. Met vrolijke marsmuziek voorop ar riveerde te omstreeks 12 uur het ge zelschap in „De Korenbeurs" te Kort- gene, waar o.ra. ook aanwezig waren de colleges van b. en w. van Kortgene en Wissekerke. Mr. dr. A. J. J M. Mes, voorzitter van de Raad van Toezicht van de N.V. Waterleiding Mij. „Zuid-Beveland" o- pende met een geestig speechje dezJé feestelijke bijeenkomst en heette alle aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder de Commissaris der Koning in, jhr. mr. A. F. C de Casembroot, prof. dr. P. Muntendam, Directeur- Generaal van de Volksgezondheid, prof. P. Krul, directeur van het rijksinsti tuut voor drinkwatervoorziening, de directeur van de Zuidbevelandse Wa terleiding Maatschappij, ir. M. J. Stoel Feuerstein, leden van Ged. Staten en leden van de raad van Commissarissen van de Waterleiding Mij. „Zuid-Beve land". In zijn rede zeide spreker o.m. dat de aanleg van dit waterleidingnet mogelijk was gemaakt door de rijks subsidieregeling voor de onrendabele gebieden. Voor deze regeling bracht hij de betreffende minister hartelijk dank. Ook dankte hij 4e directeur van de Zuidbevelandse Waterleiding Mij. en diens medewerkers. Hij gewaagde van de banden die Noord- en Zuid-Beveland steeds verbonden hebben en in de toe komst drie-eilanden-plan nog wel nauwer aangehaald zullen worden. Hij sprak de hoop uit dat reeds het volgende jaar alle percelen van Noord- Beveland aangesloten zullen kunnen worden. Ruim 1800 van de 2000 per celen zijn nu reeds aangesloten. Met de wens, dat deze waterleiding mede mag werken aan de meerdere bloei van het eiland, besloot spreker zijn wel komstwoord. Burgemeester Schuit noemde deze dag een hoogtijdag voor Noord-Beve land, ten eerste omdat de Moeder des Vaderlands, prinses Wilhelmina, haar 75ste verjaardag viert en ten tweede omdat de waterleiding thans in ge bruik kan worden genomen. Hij me moreerde dat het wachten op deze aansluiting voor Noord-Beveland zo ongeveer 40 jaar heeft geduurd, maar dat de gause bevolking thans voor deze aansluiting zeer dankbaar is. Dat het waterverbruik op Noord-Beveland thans nog maar 22 liter per hoofd be draagt tegen 80 liter per hoofd op Zuid-Beveland, weet hij aan het sta dium van opkomst. Hij roemde de dy namiek van ir. Stoel Feuerstein en bracht hem daarvoor dank. Tijdens de gebruikelijke koffietafel werd door ir. Stoel Feuerstein een technische uiteenzetting over het nieu we bedrijf gegeven. Daarin schetste spreker op zeer duidelijke en toch be knopte wijze de totstandkoming van de Noordbevelandse leiding. Het ex perimentele gedeelte, de ups en downs en ten slotte het slagen liet spreker de revue passeren. Aan hoofdleiding ligt er nu ongeveer 50 km, terwijl de Heisterende lengte nog ongeveer 60 km bedraagt. Voor het graven van de sleuven voor die leiding wordt thans gebruik gemaakt van een nieuwe graaf machine. Hierna verrichte de Commissaris der Koningin symbolisch de officiële ope ning. Hij sprak over zijn diverse be zoeken aan Noord-Beveland; steeds werd er dan aan de bel getrokken voor een verlichting van de steigerdam b.v., voor de aanleg van een waterleiding, voor een vaste oeververbinding of voor latere boten op een of ander veer. Hij prees zich gelukkig dat een paar van deze wensen thans in vervulling zijn gegaan: de waterleiding en de steigerverlichting. Hij bracht dank aan de professoren Muntendam en Krul en speciaal ook aan ir. Stoel Feuerstein. Hij noemde de Noordbevelanders apar te mensen, die door hun houding tij dens de bezetting, vele bewoners van overig Nederland aan minimale prijzen van eten voorzagen. Zij hebben daar door recht op een goede behandeling, zij hebben die verdiend. Hierna begaf het gezelschap zich naar het opjaagstation aan de Prinsen- dijk, het hart van de Noordbevelandse waterleiding. Een keurig, met bloemen versierd, basin verhoogde de aantrek kelijkheid van dit fraaie gebouw. Professor Muntendam zeide met zeer veel genoegen naar hier te zijn geko men en sprak er zijn bewondering o- ver uit voor al hetgeen hier na de ramp reeds tot stand is gekomen. Noord-Beveland heeft wel een wa tersnood gehad, zo zeide spreker, maar geen waternood. Dit is goeddeels te danken aan ir. Stoel Feuerstein. Hier voor bracht hij hem dank en hulde, daar door diens werken Zeeland be hoed is gebleven voor ernstige schade aan haar volksgezondheid. Door een druk op de knop ging prof. Munten dam over tot het in bedrijf stellen van het centraal hydrofoorstation. In het basin spoten daarop 6 kleine en één grote fontein omhoog, symbolisch voorstellende de 6 gemeenten van N.- Beveland, water verkrijgende van Z.- Beveland. Na dit officiële gedeelte werd de tocht via Colijnsplaat naar Kats voort gezet. Op de dijk bij Arenthals bezich tigde het gezelschap de in werking zijnde sleuvengraafmachine. Deze ma chine wekte ieders bewondering. Schijn baar zeer gemakkelijk maalde deze ma chine met een z.g. lopende band, voor zien van twee rijen messen, een smal le sleuf van ongeveer één meter diep te in het harde dijklichaam. Bij nor male grond kan deze machine drie meter per minuut vooruit komen, in deze harde grond „slechts" anderhal ve meter per minuut. Via Geersdijk en Wissekerke werd een bezoek gebracht aan Kamperland. Vol interesse werd daar een brand weerdemonstratie bijgewoond. De standpijpen waren natuurlijk nu aan gesloten op de waterleiding. Zonder dat er een hogere druk op de leiding was gezet, werd een spuithoogte van ongeveer 18 meter bereikt. Deze oefe ning bewees eens te meer het grote voordeel vaneen goede watervoorzie ning.' Ten slotte Werd het eindpunt be reikt: „Duinlust" in de kamperlandse duinen. Het zeer fraaie zomerweer had van deze tocht een ware vacantie- tocht gemaakt, dat wel haar hoogte punt bereikte in een, naar veler me ning, te kort bezoek aan „Flipje". Hier heette burgemeester Van Halst alle genodigden hartelijk welkom, daar bij tevens zijn vreugde uitsprekende o- ver het in vervulling gaan van een lang gekoesterde wens: een Noordbeve landse waterleiding. Namens zijn ge meentebestuur sprak hij hiervoor woor den van dank. De Commissaris der Koningin nam hierna nog even het woord en vertelde, dat er eindelijk een regeling was ge troffen voor de giften uit Nieuw-Zee- land en andere landen. Deze gelden zijn, tesamen met gelden uit het rampen fonds, in één pot gedaan en zullen door de drie Commissarissen uit Zuid- Holland, Noord-Brabant en Zeeland verdeeld kunnen worden naar zekere richtlijnen. De regering heeft thans deze gelden beschikbaar gesteld en, re kening houdende met de door de ge vers gestelde wensen, zal deze zaak a.s. najaar wel zijn beklonken. Zoals te verwachten was, heeft Noord-Beve land, bij voorrang, recht op de Nieuw- zeelandse gift. Spreker hoopte vurig, dat er nu spijkers met koppen geslagen konden worden. Na deze, voor ons eiland, zeer Iver- heugende mededeling, sloot dr. Mes met enkele woorden deze feestdag. Rest ons nog te vermelden dat in alle Noordbevelandse dorpen vele vlag gen de vreugde van de bewoners ver tolkten, dat er veel publiek op de been was en dat velen de wens uit spraken, dat er in iedere gemeente een permanent basin met bloemenbeplan- ting zou mogen verrijzen. Overwegende deelname van semi-profs in Patrijzenjacht te Colijnsplaat Meer dan 300 medewerkers Wanneer burgemeester A. A. Schuit op zaterdag 10 september om 3 uut te Colijnsplaat met een „droge" knal een vijftigtal amateurs en semi-profs op weg stuurt door de Oud-Noordbever landpolder voor een „vervroegde Pr- trijzen jacht", zal het ongetwijfeld bui tengewoon druk zijn in de omgeving van de Voorstraat. Voor de jagers in letterlijke zin van het woord zal de jacht echter niet geopend zijn: zij mo gen alleen als toeschouwer uitkijken naar de knaap, die zich na 50 ronden van 2400 meter als eerste zal aandie nen in de rustieke Voorstraat, waar de finish ligt te wachten. Wiclerrage onder de jongeren. Dat grote gebeurtenissen haar scha duw vooruit plegen te werpen, lijkt ook op Noord-Beveland bewaarheid te worden. AI wekenlang kan men in de diverse dorpskernen een grote activiteit onder de jeugd waarnemen, wanneer zij trai nen voor de wedstrijd van hun leven: de „Muggentour", een wedstrijd voor ,gewone fietsen, welke de nationale wielerkrachtontmoeting vooraf zal gaan. Naast een vijftigtal Noordbeve landse jongeren hebben in Zuid-Beve land ook reeds een dertigtal adspirant rouleurs ingeschreven, terwijl zelfs van uit Zeeuwsch-Vlaanderen deelname is toegezegd. Als deze massale activiteit zaterdag 10 september tot explosie komt, kan het publiek van een interessant eve nement genieten. Want fietsen zullen deze „muggen"; dat de stukken er af vliegen. Ondertussen is de toeloop van de „muggen" van dien aard, dat de or ganisatie zich beraamd heeft om deze „jacht" naar de overwinningstrophee enigszins in te tomen, door het stel len van enkele dwingende voorschrif ten. Zo zal de deelname uitsluitend openstaan voor gewone fietsen. Race fietsen zijn uit den boze. Verder zul len de fietsen niet voorzien mogen zijn van versnellingsapparaten, race-sturen en -wielen, teneinde het karakter van de „muggendans" zoveel mogelijk te bewaren. Een door he«L volk gedragen feest. Het uiterlijk vlagvertoon van de jongeren werkt uiteraard aanstekelijk op de ouderen, welke, gegroepeerd in diverse commissies, hun medewerking verlenen om organisatorisch deze pre mière voor Noord-Beveland tot een klinkend succes te maken. Meer dan 300 medewerkers werken op de een of andere wijze mede en zo gezien kan men gewagen dat de „Pa trijzenjacht" te Colijnsplaat een door het volk gedragen feest gaat worden. Een feest niet alleen voor de Noord- bevelanders, want men wil de gelegen heid graag benutten om vooral het pu bliek van buitenaf, dat men in grote getale verwacht, een aantrekkelijk pro gramma te biéden en daarmede een in druk te geven van wat Noord-Beve- land's middenstand en sportleven ver mag. Want behalve de wielerwedstrij den zullen er verscheidene attracties in de belangstelling staan. Er zal me dewerking verleend worden door en kele muziekcorpsen, er is dansen in alle café's, terwijl in de avonduren een aantrekkelijk openlucht show-program ma van internationaal bekend staande wieleracrobaten zal worden opgevoerd. De Middenstandsvereniging heeft ter zake contact opgenomen met de im- pressario Daan Hooykaas. Extra bootdienst. Uiteraard vereist de te verwachten duizenkoppige toeloop wel enige voor zieningen. Zo zal het organisatie-co mité dan ook aan de Provinciale Stcom- bootdienst verzoeken een extra boot in te leggen op de dienst Kortgene- Wolfaartsdijk, teneinde daardoor de stroom van auto's te kunnen verwer ken. Verder overweegt men, ter tege moetkoming aan de niet-autobezitters, een pendeldienst met een autobus in te lassen tussen Kortgene en Colijns plaat. De grote belangstelling en de h >ge verwachtingen zijn overigens niet zo vreemd, als men bedenkt dat de na tionale wielerkrachtmeting van de a- mateurs en semi-profs op kwalitatief zeer hoog plan is komen te staan. De Ren- en Tour Club „Theo Middel kamp", welke het wedstrijdtechnische gedeelte van het evenement verzorgt, is er in geslaagd een met uiterste zorg geselecteerd rennersveld op het zadel te brengen, zo dat zelfs de bekende radio-commentator Jan Cottaar aan de Patrijzenjacht een tiental minuten in een van zijn radiopraatjes heeft gewijd. Opvallende toeloop van semi-profs. Opvallend is de grote toeloop van semi-profs, de onafhankelijken, die bij voorbaat het karakter van de Patrijzen jacht als een prof-wedstrijd kristalli seren. Hun gelederen zijn aangevuld met de allerbeste amateurs, van wie velen op de valreep staan om even- COOMANS -fjljlt tatwelto&Ji eens over te gaan naar de prof-rijen. Onder de inschrijvers komen klin kende namen voor zoals die van Gijs Pauw, geselecteerde voor de prof-we reldkampioenschappen 1955 te Fras- cati (Italië) en winnaar van vele wed strijden; Henk van den Broek, 3de in de monsterrace Bcrlijn-Warschau-Praag; Leo van der Pluym, winnaar van de re cente twee-daagse Ronde van Brabant; Braspenning, een bekende telg uit een oud wielergeslacht en winnaar van tal van wedstrijden in Nederland en Bel gië, candidaat voor de Tour-ploeg 1956. Jan Westdorp, amateur-kampioen 54- 55 van Zeeland en thans één van Ne derlands beste wegrenners. Jan West dorp maakte naam in La Flêche du Sud (een vijfdaagse etappenwedstrijd in Luxemburg. Medio september wordt hij afgevaardigd voor een tweedaagse in Bregenz (Oostenrijk) en hij zal aan de vooravond van deze internationale wedstrijd graag zijn goede vorm wil len bewijzen door een overwinning in de Patrijzenjacht 1955. Verder noteren wij onder de zeeuwse kanshebbers A. van Sluijs, die zich de laatste tijd in vele klassiekers op bij zondere wijze onderscheiden heeft door zijn verrassende rushes. Huissoon, e&ïi jonge opkomende kracht met aspira ties voor het grote werk, dat Colijns plaat hem biedt. Theo van Wychen, een renner die tot verrassingen in staat is, zeer aanvallend. Al met al namen, welke de Patrijzen jacht van prima gehalte maken en ga rantie geven voor een enerverende strijd Het is zelfs niet onwaarschijnlijk dat de bekende Tourleider Kees Pellen aars de prestaties van de jonge semi-profs eens in ogenschouw komt nemen, nu hij momenteel met vacantie verblijft in Oostkapelle. Steeds op zoek naar jonge krachten voor de nederlandse Tour-ploeg, heeft hij veel belangstel ling voor de verrichtingen. Trouwens deze Patrijzenjacht heeft de aandacht dan meerdere wielergrootheden getrok ken. want de ere-voorzitter Theo Mid delkamp, oud-wereldkampioen en be dwinger van de Calibier in de Tour de France, zal eveneens aanwezig zijn om de zeeuwse kampioen Jan West dorp te huldigen. Uw wordt tot in de puntjes verzorgd door ons de pnjs valt u mee Foto's ter inzage Bloemenmagazijn Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 2609

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1