NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene No 2744 Zaterdag 27 augustus 1955 58e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Teruggetrokken in de stille beslotenheid van het paleis Het Loo, hoopt de Moeder des Lands, prinses Wilhelmina, op 31 augustus a.s., haar vijf en zeventigste verjaardag te gedenken. Van deze driekwart eeuw heeft zij vijftig jaar haar volk, dat haar zo dierbaar is, geleid en vaak in kommervolle omstandig heden. Thans geniet zij van de rust en de stilte, die wij haar van harte gunnen. Dat het haar gegeven moge zijn nog vele jaren temidden van haar volk te mogen vertoeven, is onze innigste wens. Woensdag 17 augustus j.l. kwam de raad onder leiding van burgemeester Schuit voltallig bijeen. Nadat de voorzitter allen een wel kom op deze warme zomeravond had toegeroepen, werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Enige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De volgende „mededelingen" kwa men aan de orde: a. ter vervulling van de vacature van hoofd aan de o.l.s. te Kortgene werd tweemaal een oproep geplaatst in de vakbladen. Op de eerste ^oproep heb ben zich geen sollicitanten aangemeld, terwijl op de tweede oproep één onder* wijzer solliciteerde. Deze heeft inmid dels bericht, dat hij een benoeming niet zal aanvaarden. b. in de vacatures aan de o.l.s. te Colijnsplaat en te Kortgene werd voor zien door een tijdelijke benoeming van de heren Koster uit Breskens en Ste- ketee te Ierseke. Voor beiden werd uit stel van militaire dienst verkregen. c. er heeft even de hoop bestaan, dat in de vacature aan de u.l.o. zou kunnen worden voorzien. De solli citant is ongeschikt gebleken. De zorg vuldig getoetste inlichtingen zijn van dien aard, dat aanstelling onverant woord is. d. burgemeester en wethouders heb ben per 1 september a.s. mej. A. A van der Hage aangewezen als waarne mend hoofd der o.l.s. te Kortgene. e. burgemeester en wethouders' vin den geen aanleiding het reglement voor de Gemeentelijke Instelling voor Maat schappelijk hulpbetoon te wijzigen. Üit de raad werd de suggestie gedaan de raad zelve te laten beslissen wie hij wil benoemen in het bestuur der in stelling. Hiertoe zou het reglement der instelling moeten worden ge%\ ijzigd. Ons eerste bezwaar tegen een benoeming direct door de raad is het passeren van het bestuur der instelling. Dit bestuur wordt ingevolge het reglement gehoord over het door b. en w1. op te maken dubbeltal. Als tweede bezwaar mag gelden, dat waar in het bestuur van de Gemeentelijke Instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon naast de voor zitter, reeds twee leden van de raad zitting hebben, voor het overige, vpor een goede gang van zaken, op de sa menstelling van het bestuur een ge paste invloed aan b. en w. behoort te worden gelaten. f. binnenkort zal een aanvang wor den gemaakt met het maken van de erfafscheidingen, het maken langs de openbare weg van een muur in de han gar en het aanleggen van een water leiding met drinkput ten behoeve van de boerderij van de heer Kallewaard. De kosten van een en ander zullen be dragen f 4675. Het lid Salomé vroeg, naar aanlei ding van dit laatste punt, of b. en w. reeds een crediet van f 4675. verstrekt was. Voor bedoeld werk was destijds maar één inschrijver geweest, de heer Kok uit Vlissingen. Aan deze is thans, voor het z.i. nieuwe object, de nieuwe prijs gevraagd. Salomé wil de, bij besluit tot uitvoering van dit werk, per advertentie gegadigden op roepen, de kans bestaat, dat er dan meer gegadigden zullen zijn. De voorzitter zeide dat de gemeente, volgens de koopaote, verplicht is dit werk uit te voeren. Formeel is uw ge- dachtengang misschien juist, antwoord de hij Salomé, maar in overleg met de architect en de laagste inschrijver, was men nu tot dit bedrag gekomen. Lit eerlijkheidsoverwegingen waren b. en w. gehouden aan de enige inschrijver, vond hij, waarop Salomé antwoordde, dat het grote risico, dat destijds op dat werk rustte (verplaatsing oude hangar e.d.) de oorzaak was dat er maar één inschrijver was. Het is vol gens hem nu een geheel nieuw object, het grote risico is er ook 'af. Hij wil de uitvoering van dit werk dan ook uitstellen tot b.v. October, hij voorzag dan meer gegadigden. Wethouder Bom vond het gunnen aan de eniee inschrijver een gebaar van gepaste zakelijkheid en goed fatsoen. Z.h.s. werd hierop besloten het ge vraagde bedrag aan b. en w. te vote ren. Met 6 tegen 5 stemmen werd hierop besloten het werk te gunnen aan de eerste inschrijver. Naar aanleiding van puin'fc e zeii.de Jiet lid Van der Weele, geeft de raad wat des raads is, dan behoeft zjj niet steeds te slikken wat haar voorgezet wordt. De voorzitter zette hierop de gedach- tengang van b. en w. ten aanzien van genoemd punt breedvoerig uiteen. Volgens het lid Breure geeft de voor zitter aan Maatschappelijk Hulpbetoon rechten die haar niet toekomen. De raad heeft in deze niets te vertellen, alleen maar te benoemen wat haat voorgelegd wordt. Hij ziet bij een ver dere voortgang van deze toestand de zaak fout lopen. Wethouder Maas zeide, reeds 20 jaar voorzitter te zijn van Maatsch. Hulp betoon en vroeg of de heren dat be stuur dan niet meer vertrouwden, waarop Van der Weele vroeg of dat bestuur dan soms de raad niet meer vertrouwde. De voorzitter sloot hierop de be sprekingen en vroeg of er soms nieu we voorstellen waren. Het lid Van der Weele stelde, met de steun van Breure, voor het voorstel zodanig te wijzigen, dat ook de raad candidaten voor M.H. kan stellen. Met 6 tegen 5 stemmen werd dit voorstel verworpen. De volgende voorstellen werden hier op z,h.s. aangenomen: voorstel van b. en w. tot het intrekken van het bij raadsbesluit van 8 nov. 1954 aan van der Weele te Colijnsplaat verstrek te bouwvolume. Betrokkene heeft ge kocht de woning Colijnsplaatseweg 20; voorstel van b. en w. om aan J. P. de Regt te Kortgene geen vergunning te verlenen tot het maken van een parkeergelegenheid. Afgezien van be zwaren uit verkeersoogpunt, zou het verlenen van een vergunning tot het maken van een parkeergelegenheid een precedent scheppen. De andere in de Kaaistraat wonende- zakenmeiisen on- Tel. no 308, Giro 32622 Advertenties 6 cent per mm dervinden dezelfde bezwaren als De Regt. Indien zij met een dergelijk ver zoek kwamen, zou uit een oogpunt van rechtvaardigheid geen weigering kun nen volgen, waardoor het parkeerver bod in de straat geen betekenis meer zou hebben; voorstel van b. en w. a. tot het in gebruikgeven aan de Alg. Ned. Agrarische Bedrijfsbond van eei» schoollokaal te Kats voor de vervolg cursus Arbeidersavondschool; b tot het ingebruikgeven van een schoollokaal te Kats aan de Ver. „Het Groene Kruis" te Kats voor het houden van een moedercursus; voorstel van b. en w. tot het continueren van de per 1 sept. 1954 aangegane kasgeldlening ad f 300.000.De rente van deze kas geldlening zal bedragen 1,5 pet. Duur van de lening één jaar, met mogelijk heid tot aflossing na 6 en 9 maanden. Aangezien de gemeente nog niet uit haar kasmoeilijkheden is, is het nood zakelijk de genoemde kasgeldlening te continueren; voorstel van b. en w. tot het verlenen van eervol ontslag aan mej. zr. B. J. de Groot als lid van de oonruiuitecommissie 1947 wegens vertrek naar elders; voorstel van b en w. tot het verlenen aan de heer L. D. van Damme, gemeente-ontvan ger, van een toelage ad f 150.per jaar voor het gebruik van een eigen auto bij het houden van zitdagen te Colijnsplaat en Kats. De gemeente-ont vanger houdt des vrijdagsavonds zit ting te Colijnsplaat en Kats. Het is bil lijk, dat hem een tegemoetkoming wordt verleend in de kosten van het gebruik van zijn auto; voorstel van b. en w. tot het hun toekennen van een crediet groot f 4980.voor het doen maken van meterputten en aan leggen van sanitair in 26 gemeente woningen, door de laagste inschrijvers Wed. A. Tamse, sanitair, voor f 3390 en C. J. Anemaet, meterputten, voor f 1590.—. Het voorstel van b. en w. toe te treden tot een gemeenschappelijke re geling ziektekostenverzekering ten be hoeve van ambtenaren in dienst der gemeenten in Zeeland, werd, met de stem van het lid Breure tegen, aange nomen. Breure kon het voorstel van b. en w. niet best begrijpen. Bij de oude regeling betaalde de gemeente f 1000.bij de nieuwe regeling moet zij f 1300.gaan betalen. Bij de oude regeling ontvangen de ambtenaren jaarlijks een zeker bedrag, waarmede zij zich kunnen verzekeren of dat zij naar eigen goeddunken kunnen ge bruiken. Hij wilde die oude regeling maar aanhouden, temeer omdat hij een gemeentelijke regeling niet kon toe juichen, zij geeft minder en kost al tijd duurder. De voorzitter zette een en ander nader uiteen en besloot met te zeggen: draagt elkanders lasten, waarop Breure antwoordde: dit moet de gemeenschap, doen. Op voorstel van b. en w. werden per 27 ootober a.s. 15 personen be noemd tot leden van de Adviescom missie Woonruimtewet 1947. Te Co lijnsplaat bestaat een vacature door vertrek van zuster B. J. de Groot. B. en w. stellen voor deze vacature te vervullen, zodra een nieuwe wijkzuster te Colijnsplaat is benoemd. Het lid Van der Weele was de me ning toegedaan om daarin nu te voor zien. Na enige bespreking werd op ad vies van wethouder Bom besloten daar voor een termijn van drie maanden te stellen. Het lid Breure wees op het grote vertrouwen in b. en w.; z.h.s. het fiat op een herbenoeming van zo veel personen tegelijk. Z.h.s. werd hierna aangenomen het voorstel van b. en w. tot het aanleg gen van een riolering in de Oostkerk straat te Colijnsplaat. De riolering is in genoemde straat niet doorgetrokken, waardoor de bewoners na aanleg van de waterleiding moeilijkheden zullen krijgen. De kosten worden geraamd op f 900.het voorstel van b. en w. tot het vaststellen van een nieuwe ver ordening op de heffing van een be lasting op de verzekering tegen brand schade van in de gemeente zich be vindende onroerende goederen of een overeenkomstige belasting voor zoveel die goederen niet verzekerd zijn t en het voorstel van b. en w. tot het vaststel len van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van haven- en liggeld, alsmede van los- en laadgeld. De redactie van beide nieuwe veror deningen is gelijkluidend aan die van de thans geldende. Het voorstel van b. en W. tot het voor kennisgeving aannemen van een (schrijven van de heer P. Bolle te Kort gene, vertegenwoordiger van de Ned. Ver. tot bevordering van de zondags rust en de zondagsheiliging, ontlokte enige bespreking. Adressant verzoekt de medewerking van het gemeentebestuur teneinde te bereiken dat alle sport en spel en an dere vermakelijkheden op zondag wor den verboden, in het bijzonder op het gemeentelijk sportterrein. Het lid Breure vroeg of b. en w. niet bereid waren aan dat verzoek hun medewerking te verlenen. Op de vraag van het lid Van der Weele of onder een kerkdienst gespeeld mocht worden, antwoordde het lid Welleman beves tigend. Na 's middags 12 uur is het spelen niet verboden. Het lid Wolse vond het prachtig dat bedoeld schrij ven was binnengekomen. Hij wilde de raad er echter opmerkzaam op maken, dat men de jeugd niet zo maar iets ontnemen of verbieden kan zonder er iets anders voor te geven. Nu de sport op zondag er toch is, kan hij er niet tegen zijn, temeer daar hier niemand door die sport wordt lastig gevallen. Het lid Breure zeide hierop, dat 'de raad verantwoordelijk is voor haar da den. Het lid Wolse heeft gezegd dat men bij een verbod de jeugd iets an ders moet geven, hij wil er )op atten deren dat des zondags de kerken voor een ieder openstaan. Ieder is vrij hoe hij de zondag gebruiken wil, maar de raad heefc de dure plicht daaraan goe de leiding te geven. Bij stemming over dit voorstel ble ken de heren Breure, Klaassen en Con tant tegen. Voorstel van b. en w. tot het vast- 'stellen van de slotwijziging der be groting 1954 voor wat betreft de ge wone en de kapitaalsdienst. Wellicht ten overvloede zij opgemerkt, dat ten laste van deze begroting geen uitgaven meer kunnen worden gebracht. Bij de toelichting hierop zeide de voorzitter dat de algemene reserve over dat dienstjaar is vastgesteld op een bedrag van f 19.704.37. Bij een bestem ming van dat bedrag is gedacht aan een kleedlokaal op het sportterrein te Colijnsplaat. Bij de bespreking van dit agendapunt vroeg het lid Van der Weele naar de miljoenengift uit Nieuw-Zeeland en wees op het grote aantal krotwoningen (hij noemde het getal 100) te Colijns plaat. Alles stuit af op het „geen bouw volume" terwijl wij de heren Arenthals, Hartog e.a. bouwvolume geven. Het opruimen van al die krotwoningen noemde spreker een plan van jaren. Gaat de raad niet over tot het bouwen van nieuwe woningen, dan krijgt men de mensen ook niet uit die krotwonin gen. De voorzitter zeide dat het dorp Kortgene door de ramp over enig bouwvolume kan beschikken, Colijns plaat en Kats kunnen dat niet. Wethouder Bom is ook die gedachte van Van der Weele toegedaan. Wan neer men, met behulp van dat mil-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1