NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Burgemeester Van Halst plechtig geïnstalleerd No 2743 Zaterdag 20 augustus 1955 58e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm 16 augustus 1955 is voor de gemeente Wissekerke een mooie dag geweest. Be gunstigd door het mooist denkbare zo merweer werd die dag het „burgemees- terfeest" gevierd. De nieuwe burgemeester, de heer J. van Halst, werd die dag officieel als burge meester geïnstalleerd. Voor de schoolkinderen van alle scho len begon het feest al des morgens om 9 uur, toen zij een door de burgemeester beschikbaar gestelde tractatie in ontvangst mochten nemen. Geersdijk viel de eer te beurt, om als eerste gemeente, de jubilaris te mogen ontvangen en te begroeten. Burgemeester Van Halst, echtgenote en kinderen arri veerden daar om 1 uur aan de grens der gemeente. De heer J. Bosselaar, voorzit ter van het welkomstcomité, riep met welgekozen woorden het eerste welkom toe, waarna allen zich begaven naar het dorpsplein in Geersdijk. Het muziekgezel schap „Apollo" zorgde voor de muzika le omlijsting. Inmiddels was te Geesdijk een groot aantal auto's uit Wissekerke gearriveerd waarin gezeten- warenhet bestuur van de oranjeverening, de com plete gemeenteraad, het secretarie- en gemeentepersoneel, meest allen vergezeld van hun dames. Vrijwel de gehele be volking van Geersdijk stond op het dorps plein. Bladstil was het in de natuur, de zon blakerde uit een diepblauwe hemel op de aanwezigen neer, het was daar meer dan warm. Nadat de schoolkinderen het Zeeuw se volkslied hadden gezongen verkreeg de heer Dingemanse. als vertegen woordiger van Geersdijk, het woord. Hij sprak Namens de ingezetenen van Geersdijk, roep ik u een hartelijk welkom toe. Wij stellen het zeer op prijs dat u, thans het eerst als burgemeester, ons dorp zijt bin nen gekomen. U bent ook voor ons geen onbekende, daar u al geruime tijd als waarnemend burgemeester onzer gemeente het burgemeestersambt hebt vervuld. Het zal ongetwijfeld voor u een dag van vreugde zijn, van grote dankbaarheid, ook jegens H.M. de Koningin, daar het Hare Majesteit heeft behaagd om u te benoemen. Burgemeester, er is een tijd geweest, dat de inwoners van Geersdijk wel eens tegen elkander zeidenGeersdijk wordt spaarzamenlijk bedeeld". Dan bedoelden zeer wordt bij ons maar weinig gedaan. Sinds de bevrijding is het anders gewor den. Wij hebben onder de ambtsperiode van burgemeester van der Maas en die mag ik hier wel noemen, verkregen een nieuwe Voorstraat enz. Ook daar hebt u het uwe als raadslid, toe bij gedragen. Thans onder uw ambtsperiode als wnd. burgemeester, mochten wij verblijd wor den met een prachtige nieuwe straat die haast is voltooid. Burgemeester wij zijn er dankbaar voor. Hiermede wil ik nu niet zeggen, dat er verder op Geersdijk niets meer te doen zou zijn. Wij weten echter ook dat niet alles tegelijk kan worden gedaan. „Keulen en Aken is niet op één dag gebouwd", dit oude spreek woord wil ik gebruiken. Burgemeester, wij hebben al een deel van uw ambtelijke arbeid aanschouwd. Wij stellen in u het vertrouwen, dat u onze dorpen: Wissenkerke, Kamperland, en Geersdijk, even na aan het hart zul len liggen en de zaken onpartijdig zult beoordelen en ten uitvoer brengen. Een zware taak is op uw schouders gelegd. Uit uzelf en van u zelf is het niet ten uitvoer te brengen. Daar u van christe lijk beginsel zijt, weet u waar die wijs heid te verkrijgen is. Daar staat in Gods woord„Wie wijsheid ontbreekt, dat hij het van mij begere. De ware wijsheid komt van boven. Wij hopen dat u ze daar zult zoeken, dan zult u een geze gende ambtsperiode hebben en zal onze qemeente onder uw ambtsperiode wel varen. En nu gij inwoners van Geersdijk. Thans staat uw burgemeester in uw mid den. Eert hem als zodanig. Bedenk dat alle machten die er zijn, van God zijn verordineerd. Daarop ziende en gehoor zamende, zullen wij allen gevoelen, dat wij onze meerdere alle gehoorzaamheid verschuldigd zijn. Burgemeester, u krijgt vandaag veel te horen. Ik wil dan ook gaan eindigen daar nog meerdere sprekers hier ter plaat se aanwezig zijn. En wanneer ik uw echtgenote heb toegesproken, verzoek ik alle aanwezigen een „Leve de burgemees ter" met .een driewerf „Hoera" toe te roepen. De heer J. Bosselaar, voorzitter van de Oranjevereniging, was de volgende spre ker. Hij bracht o.m. naar voren, het za kelijke en amicale optreden van de nieu we burgemeester gedurende diens ambts periode als waarn. burgemeester en sprak het vertrouwen uit dat Geersdijk in den vervolge geen onbekend plaatsje meer zal zijn maar een volwaardig derde deel van de gemeente Wissekerke. De voorzitter van de chr. Kleuterschool, de heer J. Kas telein, memoreerde de staat van dienst van de nieuwe burgemeester en zwaaide hem daarvoor veel lof toe en mevrouw Lan sen, sprekende namens de chr. Vrouwen vereniging „Dorcas" hoopte dat de bur gemeester een ware vader voor zijn volk zal mogen zijn. Namens de Ger. Meisje club sprak mej..Ina Kastelein enige wel komstwoorden. De gebruikelijke bouquet- ten bloemen verleenden aan deze harte lijke en spontane verwelkoming een fraai decorum. Zichtbaar getroffen dankte burgemees ter van Halst voor deze vriendelijke be groeting. Hij zeide bijzonder getroffen te zijn door dit alles en sprak de hoop uit zich in zijn nu volgende ambtsperiode bo ven de partijen door Gods kracht te mo gen en kunnen richten tot het welzijn van de gehele gemeente. De schoolkinderen werden uit zijn naam, vanwege de hitte, getracteerd op een ex tra ijsje, terwijl de leerlingen van de kleu terschool enige rondedansjes ten beste gaven. In een 20-tal auto's werd hierna de tocht voortgezet. Aan de komgrens van Wissekerke stond „Apollo" wederom op gesteld. Voorafgegaan en gevolgd door een grote schare nam de feestelijke intocht een aanvang. Het gemeentehuis, feestelijk ver sierd, was daar het einddoel. De school kinderen, de ganse bevolking en vele be langstellenden uit de andere gemeenten stonden daar opgesteld. De schoolkinde ren zongen, begeleid door „Apollo" eni ge volksliederen, waarna burgemeester van Halst hen allen dankte, o.m. zeggende, dat hij met de meesten van hen dikwijls had samen gezongen in de zondagschool en dat hem dat toen gemakkelijker was dan het nu in ontvangst nemen van de ze hulde. Familie Van Halst, de raad en vele genodigden begaven zich daarop naar de raadszaal, het officiële gedeelte, de instal latie, nam een aanvang. Tientallen fraaie bloemstukken en de aangebrachte guirlan de versiering gaven het geheel een feeste lijk aanzien. Wethouder Leendertse fungeerde als voorzitter en heette de nieuwe burge meester, ook namens de raad, van harte welkom waarna met het gebruikelijke ge bed deze vergadering werd geopend. Besloten werd de notulen van de vorige vergadering en de gebruikelijke rondvraag tot een volgende vergadering te laten rusten. Hierna deed de secretaris van der Heij- de voorlezing van het Koninklijk Besluit waarbij de heer van Halst tot burge meester werd benoemd. In zijn volgende toespraak memoreerde voorz. Leendertse de afgelopen 2 jaar, n.l. de samenwerking tussen b. en w. en de raad in de tijd dat van Halst wnd. burgemeester was. Het waren woorden van lof. Ook bracht spreker naar voren, dat burgemeester Van Halst deze betrek king nimmer zelft heeft begeerd, maar tenslotte bezweken is voor de aandrang van hogerhand, alsmede voor die uit de gemeente zelf. Het in het verschiet liggende drie-ei landenplan en het Delta-plan hebben diens volle aandacht en sympathie en zullen zeer zeker de volle persoon van hem eisen. Met vertrouwen ziet spreker, onder de leiding van de nieuwe burgemeester, de toekomst tegemoet. Spreker hoopte, dat het nu komende moeilijke werk, in Gods kracht tot een goed einde gebracht mag worden. Mevrouw van Halst werd door spreker mede in zijn toespraak betrokken. Zij toch, zal ook in het openbare leven betrokken worden en haar man- tot steun kunnen zijn. Na deze woorden hing wethouder Leendertse de nieuwe burgemeester de ambtsketen om, waardoor deze officieel tot burgemeester van de gemeente Wis sekerke was geïnstalleerd. Burgemeester Van Halst sprak hierna de volgende woorden Het is voor mij, heren wethouders, raads leden, secretaris en secretariepersoneel, wel een heel bijzondere dag om, als dorpsge noot, geroepen te worden tot het ambt van burgemeester. Geve God mij hiervoor kracht en wijs heid om deze moeilijke taak te vervullen. In de eerste plaats dank aan Hare Ma jesteit de Koningin voor mijn benoeming als burgemeester dezer gemeente. Verder wil ik mijn dank brengen aan Zijne Excel lentie de Min. van Binnenl. zaken voor zijn voordracht aan Hare Majesteit de Koningin. De heer Commissaris der Koningin dank ik voor zijn aanbeveling en ook dank ik alle bekenden en onbekenden, die hebben gemeend mij voor dit ambt te moeten aanbevelen, zonder dat ik dit zelf maar enigszins heb kunnen vermoeden. Wethouder Leendertse: Mijn oprechte dank voor de hartelijke woorden tot mij en mijn vrouw gericht, alsmede voor de waardering op zakelijk terrein, die ik ech ter nu graag zou willen overbrengen op ons college, en wethouder Zuijdweg er dus ook in betrekken, immers, als college hebben wij twee jaar samen gewerkt en alle voorkomende zaken behandeld, en al is het, dat de één wat meer op de voor grond treedt dan de ander, wij deden het als college, trachtent steeds het belang der gemeente te dienen. Ik mag dan ook gerust zeggen dat wij steeds eensgezind en prettig hebben samengewerkt. Voor deze samenwerking hartelijk dank. Ik hoop in de toekomst ook verder op u te kunnen rekenen. Heren raadsleden: Ook u mijn harte lijke dank voor de goede, prettige en za kelijke wijze waarop wij deze twee jaar onze vergaderingen mochten houden. Hoezeer wij ook in sommige opzich ten verschilden, het belang der gemeen te stonds steeds voorop. Ik doe een dringend beroep op u allen, laat dit in de toekomst zo blijven, laten wij eens gezind blijven samenwerken voor de ge meentebelangen, dat zal ons allen bevre diging schenken en de zware taak die mij is opgelegd, verlichten. Dat wij met Gods hulp en uw steun samen mogen arbeiden tot ons aller wel zijn. Secretarisde woorden die ik tot de raad heb gesproken, zouden ook op u van toepassing kunnen zijn, toch wil ik u een persoonlijk woord van dank brengen voor de goede samenwerking in de afge lopen twee jaar, en spreek de wens uit, dat dit in de tijd, die ons nog rest, even zo zal blijven en ik op u mag rekenen als voorheen^ Het secretariepersoneel zou ik willen vragen, laat de samenwerking blijven zo als die is geweest,, dan is het goed, ik meen hierop tenvolle te kunnen rekenen, van mijn kant zal ik deze samenwerking zoveel als in mijn vermogen ligt helpen bevorderen. Mag ik verder allen, die op een of andere manier in onze gemeentedienst werkzaam zijn, collectief danken voor hun medewerking in de afgelopen twee jaar en hun vragen mij in mijn nieuwe ambts periode hun volle steun te blijven geven. Bij de installatie in het burgemeesters ambt is het veelal gebruikelijk, dat de nieuwe burgemeester enkele gedachten uitspreekt omtrent zijn visie op de pro blemen die de gemeente aanbelangen. Waar ik reeds 2 jaar als loco-burge meester in dienst ben geweest, hebt u al gelegenheid gehad mijn werk te beoor delen. U wilt mij wel veronschuldigen hier verder woorden aan te wijden. Ik vetrouw in de toekomst op uw aller medewerking en steun. Dat Gods Zegen moge rusten op ons allen en op het werk dat ons wacht. De raadsleden verkregen hierna het woord. Als eerste sprak C. J. de Smit, ook namens N.C.L.B. en wel het volgen de Burgemeester en mevrouw Van Halst, als oudste raadslid wil ik ook namens de raad, op deze voor u zo heugelijke dag, een enkel woord tot u spreken. Allereerst, van harte gefeliciteerd met het feit, dat u vandaag wordt geïnstalleerd als burge meester van de plaats uwer inwoning, ge promoveerd tot eerste burger van Wisse kerke. Burgemeester, ik haast mij om te zeggen, dat, wanneer iemand uit een ge meente benoemd wordt tot burgemeester van die gemeente, hij de juiste man op de juiste plaats kan zijn. Burgemeester van Halst, wij kennen u en u kent de gemeente, ook speciaal wat de raad be treft, u heeft nu al verschillende jaien de gemeente gediend als raadslid, als wet houder, in de laatste 18 maanden als waarn. burgemeester. Ik geloof, dat ik niet teveel zeg, wanneer ik vertelals ik mijn oor zo eens te luisteren leg in de gemeen te, de tijd als waarn. burgemeester dezer gemeente, veler goedkeuring kan weg dragen. Ik hoop en verwacht, dat u op dezelfde weg zult voortgaan, om zonder aanzien des persoons zoveel mogelijk recht en billijkheid te beoefenen. Ja burgemees ter van Halst, doe dat en gij zult onder vinden (ook al staat er in onze bijbel, dat een profeet niet ongeeërd is dan in zijn eigen vaderland) dat men u spontaan die eer zal bewijzen waar een eerste bur ger van een gemeente recht op heeft. Als alle voortekenen niet bedriegen, zijn er voor Noord-Beveland grote veranderin gen op komst. Dat u dan op de bres zult mogen staan, daar waar de belangen van de gemeente in het gedrang zouden kun nen komen. Overigens staat het niet zo, dit wat de raad betreft, dat er zo heel veel zal veranderen. Ik hoop, dat u in de toekomst er in zult blijven slagen als voorzitter van de raad de goede en ge moedelijke sfeer te blijven bewaren. Ik geloof te mogen zeggen, dat wij als raad u vol vertrouwen tegemoet treden en ho pen, waar ik niet aan twijfel, dat dit ver trouwen wederzijds zal zijn. U, mevrouw van Halst, moge het u gegeven zijn, wanneer uw echtgenoot op een of andere kwade dag zo eens met problemen van kantoor of gemeenteraad thuis komt (want die zullen er ondanks gemoedelijkheid en goede sfeer van tijd tot tijd ook wel eens zijn), hem op moogt beuren en in de ware zin van het woord als een hulp tegenover hem zult zijn. Burgemeester en mevrouw van Halst en familie, nogmaals van harte gefelici teerd met deze dag. Moge God u de kracht en wijsheid geven, deze gemeente zo te besturen, dat ze onder uw leiding mag groeien en bloeien. Vervolgens kwam het lid Dingemanse aan het woord: Deze dag is voor u een bijzondere dag in uw leven. Het is een bijzondere be vordering, die u ten deel is gevallen. Het heeft H.M. de Koningin behaagt, u te be noemen als burgemeester van onze ge meente. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat u een grote eer is te beurt ge vallen. Dat moet en zal u ook hebben verblijd en tot dankbaarheid hebben ge stemd. Ongetwijfeld zullen er meer mensen door uw benoeming zijn verblijd. Mijnheer de voorzitter, wij, als A.R. raadsleden zijn teleurgesteld. Vele jaren, de laatste althans, was er een burgemeester die politiek A.R. was. Wij hadden gaarne dit weer zoge zien. Mijnheer de voorzitter, wij willen eer lijk en open de kaarten op tafel leggen. Trouwens dit weet u, uit het gesprek dat wij hebben gevoerd met elkander. Het ligt ook geenszins in onze bedoeling om te trachten, u of iemand de vreugde te ont nemen. Mijnheer de voorzitter. Toen ik de be noeming vernam, kwam bij mij terstond het schriftwoord in mijn gedachten uit Romeinen 13, waar Paulus de gelovigen vermaant, zich aan de overheid met schul dige gehoorzaamheid te onderwerpen, de wijl zij van God is, en degenen die dat niet doen, zullen zich een straf op de hals halen. Want daar staat: „Alle ziel zijde machten over haar gesteld onderworpen; want daar is geen macht dan van God, en de machten die daar zijn, die zijn van God verordend." Mijnheer de voorzitter. Wij als A.R. raadsleden willen en zullen ons onder werpen aan dat Goddelijk Woord. Wij zien u vanaf deze dag, als onze burge meester. Wij willen samen met het college van b. en w. en de andere raadsleden het goede zoeken voor onze gemeente. Wij hebben wel eens verschil van inzicht, en dat is goed, maar uit al die verscheiden heid van woorden en gedachten, willen wij toch het goede vinden voor de inge zetenen. Mijnheer de voorzitter, u is een zware taak op de schouders gelegd. Daar is veel wijsheid toe nodig om het ambt te ver vullen. Wij hopen dat u mag gevoelen, dat u dat in eigen kracht moeilijk, of be ter nog, niet kunt volbrengen. Toen Salomo tot koning werd geroe pen was hij nog zeer jong. Hij besefte dat hij dat volk niet kon regeren. Toch mocht hij een keus doen. Hij begeerde niet, rijkdom, eer of een lang leven, maar hij begeerde een wijs en verstandig hart om dat volk te regeren. Dat heeft hij van zijn God verkregen. Wij hopen, mijnheer de voorzitter, dat u ook dat moogt ge voelen, wat koning Salomo behoefde. Mevrouw van Halst. Er staat: „Man en vrouw is één vlees". Wij hopen dat voor uw man, nu hij burgemeester is van onze gemeente, vele blijde dagen zijn weg gelegd. Het zou niet verstandig zijn als wij niets anders verwachten zouden. Daar zullen ook wel eens moeilijke dagen bij zijn. Wanneer dan de burgemeester thuis komt van het gemeentehuis, of van de raadsvergadering, en de lucht is betrok ken, weest gij dan voor hem een zon, op dat de donkerheid moge opklaren, en weer nieuwe levensmoed en kracht zijn deel

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1