Delfts blauw EEK AÏOMIIRLIJKE REIS JU 't Modehuis - Goes cocktail- en gelegenheids- japonnen W. J. Dominions nog steeds een wereldprodnct! Uloschool Kortgene iPORT- Wielrennen nog geen antwoord geven. Het lid Bustraan wijst op de desolate toestand van de Nieuwstraat en op het feit, dat deze straat niet geheel to\t aan het laatste huis doorloopt. Het 'is een modderpoel, er zitten veel putten in de straat en aan de zijkant staat het gras minstens een halve meter hoog. De voorzitter zegt dat Keulen en Aken ook niet op één dag zijn gebouwd en vindt dat er dit jaar al aardig wat ge daan is. Men moet nu wat bewaren tot een volgend jaar. Vervolgens brengt Bustraan de Nieu we Achterweg naar voren. Willen b. en w. daar aandacht aan schenken? Wethouder Leendertse zegt dat ver betering van deze straat zeker f 20.000 kost en dat er aan straatbelasting maar voor f 35.geïnd wordt. Maar men zal trachten het noodzakelijkste te doen. De voorzitter vindt, dat men de straten van Kamperland, Wissekerke en Geers- dijk anders best mag bekijken. Men, -be hoeft maar om zich heen te zien om ook in andere gemeenten te ontdekken dat daar niet alles tot in de puntjes verzorgd is. Tot slot vraagt het lid Marcusse 'of men de kabel naar zijn erfafscheiding moet betalen. De voorzitter antwoordt hierop, dat alle inwoners de gehele aanleg moeten betalen. De aanleg tot aan zijn erfafscheiding kan men een dienstleiding noemen, of zo men wil, een aansluitingsrecht. Alle kosten wor den gelijkmatig over allen verhaald. Dit voor wat de kom betreft. Met enige woorden en het dankge bed sluit de voorzitter deze vergade ring en dankt alle aanwezigen voor hun opkomst en de gezellige bespre king. Gevonden voorwerpen De Postcommandant der Rijkspolitie te Kamperland maakt bekend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen in lichtingen zijn te bekomen aan de daar achter vermelde adressen. Een zonnebril, Veerweg 135. Een snoer rode kralen, C. Clement, Veerweg 130. Een portemonnaie met inhoud, P. Zwe- mer, Veerweg 126. Een ijzeren gewicht, Filius, Veerweg 2. Een schrepel en een zinken emmer, Wed. P. van der Moere. Stroodorp 26. Een rode portemonnaie, L. Zandee, Veerweg 139. Ambtenaren voor het Rheumafonds De donderdag 21 juli j.l. gespeelde revanche-voetbalwedstrijd tussen een elf tal bestaande uit ambtenaren van Kort- gene en een van Wissekerke, is geëindigd in een 4-3 overwinning van Wissekerke. De opbrengst voor het Rheumafonds bedroeg f 37.00. Geslaagd voor diploma AI. Boot, M. Anthonisse, P. de Regt, J. Zandee, E. Abrahamse, W. Verburg te Kortge ne. A. Boey te Wemeldinge. A. Steen- dijk, M. Wiskerke, D. Tazelaar, P. de Regt te Kats. G.'H. Weele te Colijns- plaat. M. Filius te Wissekerke. J. Schip pers te Kamperland. Geslaagd voor diploma B ~D. de Ka ter te Wissekerke en M. Platschorre te Kortgene. SERENADE Onder grote publieke belangstelling bracht donderdagavond het muziekgezel schap „Apollo", ter gelegenheid van zijn benoeming tot burgemeester van Wisse kerke, de heer J. van Halst een serena de. Na een pittige rondgang door het dorp, werden voor zijn woning twee cou pletten van het Wilhelmus en nog een vrolijke mars gespeeld. De voorzitter van „Apollo" feliciteerde Van Halst namens de ledqn met zijn benoeming en wenste hem in zijn nieuwe functie zegenrijke ja ren toe. Van Halst dankte het gezelschap voor deze vriendelijke geste en bood de muzikanten een consumptie aan in hotel „Wielersrust". Eindles Landbouw Huishoud school Kortgene op 22 juli 1955 Getuigschrift 1-jarige naaicursus P. de Smit, Colijnsplaat. A. Flipse, Wis sekerke. J. Geelhoed, Colijnsplaat. A. van der Heijde, Kamperland. J. Hibels, Colijns plaat. A. Huibregtse, Wissekerke. J. Je- ronimus, Wissekerke. M. de Lange, Kort gene. N. Verburg, Geersdijk. A. Wil- derom. Getuigschrift 2-jarige naaicursus J. Beghtel, Wissekerke. N. Geelhoed, Colijnsplaat. D. Kramer, Wissekerke. J. Lanse, Colijnsplaat. R. Moerland, Colijns plaat. Geslaagd 2-jarige prim, cursus C. P. de Haze, Kamperland. D. L. Kor- suise, Colijnsplaat. M. Marcusse, Wisse kerke. H. C. Noordhoek, Kortgene. N. Platschorre, Kortgene. H. M. A. van der Velde. N. Verlinde, Kats. M. Zwemer, Kamperland. Bevorderd naar de 2de klas H. J. Abrahamse, Kortgene. P. D. Bouwense, Colijnsplaat. P. C. Dingemanse, Kortgene. L. J. Geelhoed, Colijnsplaat. M. Hogerheide, Colijnsplaat. E. Huige, Co lijnsplaat. J. J. Kabboord, Geersdijk. A. Luijk, Colijnsplaat. P. Reijnhoudt, Kam perland. M. J. de Smit, Kamperland. A. J. M. Tazelaar, Colijnsplaat. H. P. Tol lenaar, Geersdijk. P. Verweij, Kortgene. J. L. Visser, Colijnsplaat. N. C. de Vos, Colijnsplaat. B. I. van der Vreugde, Kam perland. D. L. Welleman, Kats. M. A. Wilderom, Kamperland. M. Zwemer, Kamperland. Niet bevorderd 3 leerlingen. Zaterdag 10 september Patrijzenjacht in Colijnsplaat Gerenommeerde amateurs en semi- prof9 gaan het wieler-isolement van Noord-Beveland doorbreken De Ren- en Tour Club „Theo Mid delkamp", die sedert haar reorganisatie een bewonderenswaardige activiteit ont wikkelt, organiseert op zaterdag 10 jseptember a.s. voor de eerste maal in de zeeuwse wielergeschiedenis een op hoog niveau staande wieler-wegwed- strijd voor amateurs en semi-profs (on- 72> Ze kwamen bij het monument dat stond op de plaats waar in 1932 de o- pening tussen de beide dijkeinden werd gesloten en klommen de trap op. Wat ver kon je hier kijken. De meeuwen cir kelden om het monument heen, ze dach ten zeker wat te eten te krijgen van de jongens, maar die hadden geen kruimel tje brood meer in hun zakken. Frits ver telde dat de dijk meestal 34 meter breed was en dat de ingenieurs moesten zorgen dat de dijk zo hoog werd dat het water er zelfs bij de hoogste stormvloeden niet overheen kon komen. 74 Ze fietsten verder, ja het was nog een heel eind. De jongens werden nu toch wel wat moe. Voor de verandering gin gen ze een eindje lopen. Onderwijl ke ken ze naar de grote zeeschepen aan de einder. „Waarheen zouden z'e varen?" dacht Frits hardop „Ik zou best zeeman willen worden op zo'n grote boot. Dan zie je alle landen van de wereld." „Maar je ziet nog veel meer water dan landen" vond Jonny. Hij had het niet meer zo erg op de zee begrepen na zijn kano- avontuur bij Zandvoort. Ze sprongen weer op de fiets. Eindelijk kwam het ein de van de dijk in zicht. afhankelijken), in samenwerking met de middenstandsvereniging. Deze wedstrijd, die voor Noord-Be veland een premiere gaat worden, wijst op een doorbraak van de wielerspoit in midden-Zeeland en zij is de eerste in een serie wedstrijden, welke „Theo Middelkamp" regionaal op haar pro gramma gaat nemen. Deze wedstrijden zullen zich onder scheiden van de gangbare criteria door dat de vereniging intensieve contacten heeft met zusterverenigingen in den lande en daardoor zal kunnen beschik ken over geselecteerde renners, die dje wedstrijden een bijzonder cachet kun nen geven. De aanstaande „Patrijzenjacht" zal geheel in het teken van de zogenaamde „flyers" staan, dat zijn de kracht-ren ners, die bij voorkeur trachten door geforceerd temporijden, jachten en so lovluchten hun slag te slaan. Teneinde deze opzet te doen slagen, zullen de premies tijdens de wedstrijd hoofdzaken lijk worden aangewend voor uitlooppo gingen, overbruggingsrushes e.d., zodat men verzekerd kan zijn van een snelle en spectaculaire wedstrijd. De verenigingen zullen alleen hun isterkste troeven voor betwisting van de Patrijzentrofee in aanmerking doen komen, zodat de tocht naar Colijns plaat zeer aantrekkelijke perspectieven inhoudt. Niet alleen daarom, want de actieve middennstand is nog heel wat meer van plan. Zij loopt met feestelijke plannen rond; vóór en tijdens de wed strijden zullen in het feestelijk versier de dorp muzikale en andere attracties zijn. Als contrast met de grote routiers zullen gedurende een uur voor de aan vang van de grote wedstrijd jongelui op hun gewone fietsen een wedstrijd rijden over een afstand van 25 km. Deze miniatuur wedstrijd draagt de ka rakteristieke naam van „Muggentour", als afspiegeling van de grote Tour de France. Door de middenstandsvereniging zullen voor deze muggentour aantrek kelijke prijzen in natura beschikbaar worden gesteld. De sportcommissie van de R.T.C. „Theo Middelkamp" zal de verrichtin gen van de „muggen" nauwlettend ob serveren op zoek naar mogelijk toe komstige wielermatadoren. Door haar wordt deze muggentour als een selectie wedstrijd beschouwd, en daarvoor in aanmerking komende jongelui zullen op de steun van de organiserende ver eniging kunnen rekenen. Zeer waarschijnlijk zal er in het ka der van deze wielersportdag na afloop van de wedstrijden het openbare op treden van wieleracrobaten te bewon deren zijn, terwijl het geüniformeerde plaatselijke muziekgezelschap het ge heel muzikaal zal opluisteren. Noord-Beveland bewijst met de or ganisatie van deze nationale sportdag uit haar isolement te willen treden. Het drie-eilanden-plan doet het oog op de toekomst richten en Colijnsplaat verdient hulde voor dit initiatie! etaleezt nieuwe eteJien vent in nylon, organza, ottoman, civré-brodé enz. Grote Markt 6 GOES Een fabriek van handwerk handhaafde zich drie eeuwen China en Willem III bronnen van inspiratie (Van onze verslaggever) DELFT (P.A.) Een doodse stilte in het schildersatelier van „De Porce- leyne Fles", Delfts oudste aardewerk fabriek. Met recht zou men hier ^kun nen zeggen, dat het vallen van een speld een luidruchtig lawaai zou be tekenen, dat de schilders zou kunnen afleiden. Ingespannen zit hier een twin tigtal jongelui te werken met aandacht en concentratie, en zelfs wanneer een onverwachte bezoeker binnentreedt in de persoon van uw verslaggever, dan laten zij zich niet afleiden en werken met grote nauwgezetheid door aan het werkstuk dat zij onderhanden hebben. Nauwkeurig kijkend naar het model of de foto, of hun fantasie de vrije loop latend, brengen zij op de borden en vazen de zwart uitvloeiende penseel streken aan, die straks gedurende het bakken tot het decor zullen worden van wat voor buitenstaanders het „delfts blauw" is. Voor de buitenstaanders, want in de fabriek van „De Porceleyne Fles" wordt nooit over „delfts blauw" ge sproken, maar geldt alleen de uitdruk king blauw delfts", dit in tegenstel- lipg tot het wit delfts aardewerk en andere „delftse" kleuren. Terwijl wij rustig verder lopen en ons nog even een blik wordt gegund in een van de kamers, waar een schil der, reeds jaren en jaren in'het vak, bezig is een van de meesterwerken (een portret) van Rembrandt op een grote pchotel te reproduceren, vertelt de heer DeMink ons het een en ander over „De Porceleyne Fles" en naarmate wij daar meer over horen, groeit onze belangstelling en blijven wij verbaasd staan kijken naar al de praqht en praal om ons heen, wanneer wij in de show room van deze fabriek worden binnen geleid. „De Porceleyne Fles" heeft een zeer rijke historie, want in 1953 vierde'zij haar driehonderdjarig bestaan. Zij werd ten tijde van de grote keramische bloei in Delft gesticht door David van de Pyet in 1653. Delft telde in die da gen ongeveer 30 pottebakkerijen, maar en dit is zeker de grootste verdien ste van de diverse eigenaars „De Porceleyne Fles" is de enige fabriek, die zich tot heden heeft kunnen hand haven, ondanks de grote en dikwijls zeer zware moeilijkheden in de loop van deze drie eeuwen en de concur rentie, o.a. van het engelse aardewerk en het franse en duitse porcetein, die de delftse aardewerkindustrie zoveel schade toebracht. Door zich aan te pas sen aan de moderne- techniek heeft men zich echter een vaste afzet ver worven en neemt men thans een mo nopolie-positie in. Chinese inspiratie. Het was het prachtige Chinese por- celein, dat de delftse pottebakkers in de 17de eeuw inspireerde tot een ver fijning van de techniek, die ook met aardewerk goede resultaten gaf. Joost Thooft, een jong delfts ingenieur, blies de traditie van de delftse plateelbak kers nieuw leven in. Onder zijn lei ding hervatte ,De Porceleyne Fles" op een nieuwe basis de vervaardiging van het met de hand geschilderde blauw delfts aardewerk, waarbij de oude Cor nells Tulk de leermeester van een nieuw corps jonge schilders werd. Als artistiek adviseur werd de me dewerking verkregen van A. Ie Comte, die aan de Poly-technische school (de huidige Technische Hogeschool) deco ratieve kunst doceerde. Spoedig associ eerde Thobft zich met A. Labouchere, die door ziekte van Thooft reeds na enkele jaren de leiding alleen op zich moest nemen en de fabriek tot grote bloei wist te brengen. In de prachtige showroom bezichtig den wij de producten, die door „De Porceleyne Fles" worden vervaardigd, want het is niet alleen het „blauw delfts", dat de fabriek verlaat. Ook herinneringstegels, wand- en vloerte gels, alsmede bouwkeraraiek en vuur vaste stenen voor de ovenbouw. Af zonderlijk van dit alles staat het „ou de" aardewerk. Oud delfts van Willem1 III. Een antieke kast trekt onze aan dacht en wanneer wij daarin kijken vertelt de heer De Mink ons hoe ko ning Willem III in 1887 deze collectie oud-delfts aan „De Porceleyne Fles" schonk, als blijk van zijn waardering en belangsteUing voor de herleving van het oude handwerk. Deze collec tie bleek voor de schilders ook een gloedvolle bi^on van inspiratie en me nig kunstenaar want dat zijn zij on getwijfeld heeft inspiratie gevon den in een van de geschonken stuk ken en schitterende resultaten bereikt. In de andere toonzaal vinden wij collecties wit delfts, het Pynacker-aar- dewerk, terwijl ook de invloed van „moderne" kunst in producten van jonge medewerkers merkbaar is. Gril lige schilderingen op borden en vazen en parelmoerachtige tint geven de pro ducten een prachtige weerschijn en zijn een lust voor het oog. Het Picasso- achtige doet de leek niet vreemd -aan, want ook dit aardewerk heeft een ei gen-bijzondere attractie. In de bakkerij. Nog achteromkijkend naar de prach tige kruiswegstatie, de ingelegde vloer en de magnifieke reliëfwerken^ be treden wij de bakkerij en bemerken nu direct de verandering van sfeer. Hier geen doodse stilte, hier geen pracht en praal, maar de noeste arbeid van de arbeiders, die in gipsvorraen de grijze, brei-achtige massa gieten of op de draaischijven met klonten wit-achtige, uit Engeland afkomstige klei de vormen maken, waarop straks de schilders de decors aanbrengen. Behalve over vakkennis moeten de draaiers zeer zeker over een kunstzin nige aanleg beschikken, want onder htm handen groeit de klei uit tot een pul, schaal of vaas, die straks, wie weet waar, op tafel zal tronen als een product van gestage arbeid. Na het gieten of het draaien worden de verkregen vormen gebakken, waar na ze door de schilders met de hand worden beschilderd. Hiervoor wordt een speciale verf gebruikt, die op het aardewerk een zwarte kleur achterlaat, maar, nadat het voorwerp in het gla- zuurbad is gedoopt en ten tweede male in de ovens die een straatlengte lang zijn is gebakken, blauw wordt. ,Na afkoeling is het blauw delfts aarde werk dan gereed. Opleiding en praktijk. Nog verhit van het staan bij 'de o- vens, waarin dag en nacht de oven wagens met het aardewerk, dat in vuurvaste dozen (z.g. cassettes) is ver pakt, worden binnengereden, verne men wij iets over de vorming van de jonge schilders. Een vijfjarige opleiding op de te ken-academie waarborgt, dat de fa briek de beschikking krijgt over uit stekende krachten, terwijl daarnaast een langdurige opleiding op de schil dersateliers de jongelui hiertoe be hoort ook een aantal meisjes tot volwaardige krachten voor het bedrijf maakt. Gemiddeld genomen kan men zeggen, dat zij na 5^-10 jaar hun vak tjot in de puntjes verstaan en prachtige producten afleveren. Producten, die door de glanzende, fluweelachtige gla zuur van elke imitatie zijn te onder scheiden, ook voor de leek. Maar de leek zal, wanneer hij met de diverse producten van deze bloei ende industrie geconfronteerd wordt, niet gemakkelijk een keuze kunnen ma ken uit al het prachtige aardewerk, dat „De Porceleyne Fles", de enige fa briek, die het echte blauw delfts aar dewerk vervaardigt, biedt. (Nadruk verboden)

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 2