NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Wissekerke No 2740 Zaterdag 30 juli 1955 58e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm Bij Koninklijk Besluit van 27 juli 1955 is met ingang van 17 augustus tot burge meester van Wissekerke benoemd de heer van Halst te Wissekerke. Na bijna twee jaar vacant te zijn ge weest, zal thans de burgemeesterszetel worden ingenomen door onze dorpsgenoot 1. van Halst (C.H.U.). 24 augustus 1896 te Kortgene geboren, woont hij sinds januari 1920 te Wisse kerke. Zijn politieke loopbaan begon direct ■-na..de bevrijding, toen hij als kiesman zit ting nam in het bestuur dezer gemeente. Tot op heden is hij onafgebroken raads lid geweest, waarvan vele jaren als wet houder. Van 1 september 1953 heeft hij als waarnemend burgemeester de leiding dezer gemeente gehad. Zijn sporen op leidinggevend terrein heeft onze nieuwe burgemeester sinds ja ren verdiend als bestuurslid van diverse verenigingen, o.m. van de chr. school en de Vereniging voor Ziekenhuisverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland. Wij menen wel te mogen zeggen: de tijd, als waarnemend burgemeester door Van Halst doorgebracht, heeft het over grote deel van onze inwoners de overtui ging gegeven, dat de nieuwe bestuurs functie hem wel is toevertrouwd. Met hart en ziel en met al de bekwaamheid, voortvarendheid en doorzicht, vooral op leidinggevend en zakelijk terrein, kan hij onze gemeente tot een grote steun zijn. Veel heeft hij reeds bereikt. De vele officiële en onofficiële besprekingen die hij reeds jaren heeft meegemaakt inzake het drie-eilanden-plan en het delta-plan stem pelen hem tot de juiste man op de juiste plaats. Als spreekbuis voor onze wissekerksp abonnees, en als vriend, feliciteren wij onze nieuwe burgemeester van harte met deze benoeming en spreken de hoop uit, dat hij nog jaren deze post zal mogen bekleden, tot meerdere bloei van onze gehele gemeente. Persoonlijk weten wij dat hij deze functie nimmer heeft gewild, doch voor de druk van alle zijden is hij ten slotte bezweken. Deze ongedachte sympathie moge hem tot steun zijn. Bazaltschip onder water Maandag j.l. voer een scheepje, geladen met bazaltblokken voor de in herstelling zijnde dijk van de Thoornpolder te Wis sekerke, met laag water aan de grond. De hoop bestond, dat het scheepje met de vloed wel weer vlot zou komen. Dit ge schiedde echter niet, zodat het opkomen de water het scheepje geheel overspoelde en op het hoogst van de vloed nog slechts een klein gedeelte van de kajuit boven het water uitstak. Dinsdag heeft een collega het scheepje vlotgesleept, na het eerst te hebben leeg gepompt. "7-• VERJAARDAG VAN H.K.H. PRINSES IRENE Prinses Irene viert op 5 augustus a.s. haar 16de verjaardag. Zij mag zich door haar ongedwongen houding en haar charmante en sportieve verschijning verheugen in een grote populariteit onder het nederlandse volk en het zal haar op deze dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Van ganser harte hopen wij, dat het haar gegeven zal zijn deze heugelijke dag nog vele malen te mogen gedenken te midden van het koninklijke gezin en het nederlandse volk. Maandag 25 juli j.l. kwam de raad van Wissekerke in openbare vergade ring bijeen, onder voorzitterschap van wnd. burgemeester J. van Halst. Het lid Zuijdweg was met kennisgeving af wezig. Na de openingswoorden van de voor zitter werden de notulen van de vorige vergadering onveranderd goedgekeurd. Enige ingekomen stukken en mede delingen worden voor kennisgeving aan genomen. Hieronder waren brandweer rapporten van Wissekerke en Kamper land, een rapport van do schoolartsen- dienst betreffende de toestand van de diverse scholen in de gemeente en de rekening van de Keuringsdienst, die voor de gemeente Wissekerke een na delig saldo had van f 2623.80. De benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur in de vacature J. G. Kramer de in de vorige ver gadering benoemde P. J. de Putter had zijn benoeming niet aangenomen ondervond enige vertraging, daar de door b. en w. voorgedragen heer J-. M. Filius bij voorbaat een mogelijke benoeming afwees. Daar op de voor dracht nu nog slechts één persoon, de heer Abr. Buijze te Kamperland o- verbleef, stelde Bustraan voor, de ver kiezing aan te houden tot een volgende vergadering. Na enige bespreking werd uit de vergadering een voordracht sa mengesteld, waarop de heren Abr. Buij ze, M. Kouwer en M. „van Goudswaard voorkwamen. Bij de eerste stemming kreeg Kouwer 5, Buijze 3 en Van Goudswaard 1 stem. Bij de herstem ming Kouwer 7, Buijze 2 en Van Goudswaard 1 stem, waardoor dus de heer M. Kouwer werd gekozen.' Op het verzoek van de afdeling Kamperland van de Ned. Ver. voor Eerste Hulp Bij Ongelukken om op nieuw een subsidie te mogen ont vangen, stellen b. en w. voor deze vereniging twee maal een subsidie van f 100.te verlenen, daar in 1954 geeii subsidie is verleend en de vereniging voor een grote schuld zit. Daar de zu> tervereniging te Wissekerke geen schuld heeft, had de voorzitter een onder zoek ingesteld naar het financieel be heer. Het grote verschil met Wisse kerke werd voornamelijk veroorzaakt doordat op Kamperland zaalhuur moet worden betaald en het oefenlokaal te Wissekerke gratis beschikbaar wordt gesteld. Na deze uiteenzetting wordt de subsidieverlening z.h.s. toegekend. Wegens de dood van zijn hond ivordt aan M. G. de Rijder te Kamperland z.h.s. voor een half jaar ontheffing verleend van hondenbelasting. Z.h.s. wordt het verzoek van de Ver. van Burgemeesters en Secretaris sen op Zuid- en Noord-Beveland het jaarlijks subsidie te brengen op f 0.005 per inwoner ingewilligd. De bijdrage aan deze vereniging wordt hierdoor verhoogd vaft f 10.tot plin. f 17. per jaar. De aanvraag van de Ver. voor Chr. Onderwijs te Wissekerke om overeen komstig art. 72 der l.o. wet 1920 de benodigde gelden beschikbaar te stel len voor modernisering enz. van het leosmateriaal wordt z.h.s. tot een be drag van f 830.90 ingewilligd. Eveneens z.h.s. wordt de aanvraag ingewilligd van de Ver. voor Gerief. Schoolonderwijs te Geersdijk om over eenkomstig art. 72 de benodigde gel den beschikbaar te stellen voor het aanschaffen van leermiddelen voor li chamelijke oefening. Hiermee is een bedrag van f 360.gemoeid. Het verzoek van Ged. Staten tot wijziging van het besluit tot overnan© van grond van de N.H. school te Kam perland voor stichting van een gym nastieklokaal wordt ook z.h.s. inge willigd. Door dit besluit komt nu weer de grond aan de gemeente, waarvoor in de plaats de waarborgsom van de N.H. school evenredig wordt verlaagd. Het gymnastieklokaal wordt voor schoolgebruik met een corridor aan de ;school verbonden, terwijl tevens een ingang wordt gemaakt voor particulier gebruik. Na enige inlichtingen door diverse leden wordt z.h.s. het besluit geno men tot aanleg van een trottoir met verbreding van de rijweg aan de noord zijde van de Noordstraat te Kamper land. De kosten hiervan zijn beraamd op f 3400.Bij regenachtig weer spoelt er veel grond uit de tuintjes over de weg, waardoor deze onder 'de modder komt. Een gedeelte van deze straat moet verlaagd worden om een mooie aansluiting op een andere weg te verkrijgen. Voor het trottoir wor den dubbeldikke tegels gebruikt, waar door automatisch de rijweg verbreed wordt. Met de stem van Bustraan tegen wordt het besluit genomen tot open stelling van melkwinkels op de zon dag van 8 tot 9 uur. Bustraan wijst in dit verband op het goddelijk göbod; gedenk de sabatdag, en wijst op het verschil van slaafse arbeid en arbeid van noodzakelijkheid. Voor zeer veel artikelen is er een koeling mogelijk, zo ook voor de melk. Hij vindt het jammer dat op deze weg wordt voort gegaan. De voorzitter respecteert de zienswijze van Bustraan, maar zegt, dat de leden ook zitten voor die 'melkver- kopers. Inderdaad, zegt de heer Bus traan, maar wij zijn verantwoordelijk voor onze daden. Het lid Dingemanse zegt, dat hij niet weet wat er op Gcersdijk met de melk gebeurt, maar nu er daar een melkwinkel is, wordt er des zondags geen melk verkocht, Hoveijn wijst op het systeem dat nu bestaat: wel op zondag melk kopen, maar niet op zondag betalen. Als hulp verlening, zoals b.v. aan zieken, kan Bustraan het goedkeuren, maar het moet geen regel worden. In de rondvraag vraagt het lid Mar- cusse naar de huurverhoging van wo ningwetwoningen m!et f 0.50 per week in verband met de aansluiting aan de waterleiding. De voorzitter antwoordt dat dit een vastgesteld percentage is, dat het rijk vaststelt. Deze verhoging duurt 40 jaar. Het lid Dingemanse vindt, dat nu de huurder voor de gemeente betaalt, daar een aanleg nimmer zo duur is. De voorzitter wijst er op, dat in dit bedrag de gehele aanleg is begrepen. De gemeente kan daar niets aan veranderen. Het rijk zou liever zien dat de verhoging f 1.zou be dragen, bij een halve looptijd. Dinge manse zegt in dit verband, dat er op Geersdijk 4 woningwetwoningen staan, waarvan één bewoner voorstander van aansluiting is en de andere niet. Hij vraagt naar de mogelijkheid om slechts die ene aan te sluiten. Hij zegt dat het anders voor de bewoners te duur wordt, daar een douchecel b.v. ook een warmwatergeiser vereist. De voor zitter zegt dat dit niet mogelijk is; men moet één lijn trekken. En hoe moet het dan, wanneer uit één van die drie woningen een tegenstander ver trekt en een volgende bewoner ver zoekt om een aansluiting? Volgens Dingemanse zal zoiets nooit of te nimmer gevraagd worden. Nu Dinge manse toch over deze aansluiting be zig is en zulk een antwoord krijgt, eist hij nu dat ten spoedigste de gehele aanleg klaar komt. Hij vindt het ver schrikkelijk dat alles zo lang moet 'aan lopen en wijst op een put naast zijn Sstoep, die, wanneer daar iemand in trapt, best een been kan breken, waar op de voorzitter antwoordt, dat Din gemanse verplicht is deze put met planken of iets dergelijks af te scher men. Hierop antwoordt Dingemanse, dat hij dit niet heeft te doen, aange zien hij geen opdracht heeft gegeven deze put te graven. De Nooijer antwoord hem, dat hij terdege aansprakelijk is voor een ongeval door die put veroorzaakt. Dingemanse neemt dat niet en zegt dat hij dan wel zal procederen. Hij vraagt waarom alles toch zolang moet duren. Zelf heeft hij wasbak, spiegel enz. naar boven moeten sjouwen. Wanneer alles niet direct achter elkaar afgewerkt wordt, moeten ze de rommel maar houden. De voorzitter zegt dat zeer veel mensen geholpen moeten worden en vraagt clementie voor de uitvoerder. Het lid Filius informeert of dat met de brandkranen al in orde is gekomen en vraagt of één brandkraan voor de Kamperlandsedijk wel voldoende is. De voorzitter en wethouder Leendertse ant woorden hem, dat, voorzover alles nog niet in orde is, dit toch wel zal ko men. Op de Kamperlandsedijk kan slechts één brandkraan geplaatst wor den, daar dit alleen maar kan geschie den op een hoofdleiding. Het lid Hoveijn zegt dat de gemeente zulk een mooie afrastering gemaakt heeft voor de woningwetwoningen bij de nieuwe school, zodat de paarden niet meer tot anderhalve meter in de tuin tjes de boel opvreten. Hij vraagt of het niet op de weg van de gemeente gelegen had, dat de aangrenzende pre miewoningen ook van zulk een afschei ding werden voorzien. Hij vindt dat de gemeente hierin een morele ver plichting heeft, mede doordat die be woners de gemeente van haar bouwvo lume hebben afgeholpen. De voorzitter antwoordt dat de bouwgrond is ver kocht en als zodanig met paaltjes en draad werd afgebakend. Wanneer bij de verkoop van de grond de woningen reeds gezet waren geweest, dan ware het een ander geval. De voorzitter is niet ongenegen en wil het voorstel van Hoveijn in bespreking geven, maar daar niemand van de leden Hoveijn bij valt, wordt alles bij de oude toestand gelaten. Dingemanse betuigt in de eerste plaats zijn tevredenheid over de verbe teringen aan de Nieuwstraat. Daarna vraagt hij naar de sloot langs de De Looffswëg en wijst er op dat door een verkeerd leggen van de leiding er grind in de zinkput komt tussen de pereeïen van Flikweert en Versluis. De voor zitter zegt hierop een onderzoek toe. Vervolgens vraagt Dingemanse met een zekere schroom hoe de toestand van de burgemeestersvacature zich ont wikkelt, maar hierop kan de voorzitter

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1