NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Het nieuwe ouderdomspensioen Koperoxqchloride Zinkcarbamaten log een week extra winkelweek-reclame Twee dagen kans op gratis kaas Blip's levensmiddelenbedrgf, Telef. 304 Kamperlandse Winkelactie Uit voorraad leverbaar P. J. van der Moere, Kortgene No 2737 Zaterdag 9 juli 1955 58e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm Geen overgangsjaren en geen aftrek van ei gen inkomsten Basis pensioen gaat met lonen op en neer Het wetsontwerp algemene ou derdomsvoorziening is verschenen en heeft heel wat stof tot „pra ten" gegeven. Geen wonder, het is voor vele oudjes een hele uit komst, vooral nu de oorspronkelijk in uitzicht gestelde overgangsrege ling van vijf jaren niet is over genomen en de eigen inkomsten niet worden afgetrokken. Dit betekent voor vele ouden van dagen, die het geluk hebben nog een kleine bijverdienste te hebben, voorwaar een hele uit komst. De noodwet Drees bleek immers onvoldoende om van te kunnen leven, zodat vele gemeenten moes ten bijspringen, hetgeen natuurlijk betekent, dat eveneens vele kin deren door de afdeling sociale zaken werden gedwongen, bij te dragen in de onderhoudskosten voor hun verwanten. In enkele gevallen zal dit ook thans nog wel het geval zijn, maar .in sterke mate afnemen door de thans heer sende welvaart. Nog kort geleden werd tegen vele ouden van dagen, die „clandestien" arbeid verrichtten en dit niet hadden opgegeven, proces verbaal opgemaakt met alle narigheden hieraan verbonden. Dat gaat nu tot het verleden be horen. Eigen inkomsten uit arbeid wor den niet meer in mindering gebracht, als het ontwerp, zoals het nu is in gediend, wordt aangenomen. Anders staat het met de gepen- sionneerden. Pensioen-accumulatie (ophoping) wordt tegengegaan, waardoor natuurlijk de vraag rijst bij velen „krijg ik nu boven de wettelijke ouderdorasverzekering (het bodempensioen) mijn volle eigen pensioen of moet ik dit geheel of gedeeltelijk missen?" Het wetsontwerp is niet geheel positief, toch kan men wel met vrijwel positieve zekerheid zeggen, dat het eigen pensioen al naar gelang het aantal dienstjaren „er aan zal moeten geloven". Hot kan nu eenmaal niet zo zijn, dat als men vandaag met pensioen gaat, men morgen meer inkomen heeft, dan gisteren het activiteitssalaris bedroeg. In dit verband kan daarbij al direct worden aangetekend, dat van overheids wege men reeds bezig is terzake een regeling te treffen. Om algehele ze kerheid te hebben, zullen de gepen- sionneerden dus nog even geduld moe ten hebben. Wij hopen hierop terug te komen, zodra met meer zekerheid iets daaromtrent gezegd kan worden. Hoeveel krijg ik? De uitkeringen zijn momenteel be paald op f 1338.— voor gehuwden en f 804.voor ongehuwden. Bij over lijden van een der gehuwde partners ontvangt de overblijvende nog geduren- vijf maanden het volle gehuwdenbe drag, zodat de overgang niet al te zwaar wordt en men derhalve enige tijd heeft zich te kunnen aanpassen aan de veranderde omstandigheden. Een grote vooruitgang is mede het feit, dat er geen gemeente klassen meer zijn. Voor alle ge meenten, groot of klein, is de uitkering dezelfde. Wie verzekerd is, krijgt dus uitke ring als hij 65 jaar is. \Dit geldt ech ter voor mannen. Als de vrouw nog geen 65 jaar is en haar man wel, dan krijgt het echtpaar uitkering voor gehuwden; als daarentegen de vrouw 65 jaar is en de majn niet, dan ont vangt het echtpaar geen uitkering. Als man en vrouw beiden 65 jaar zijn en duurzaam van elkaar geschei den leven, krijgen zij ieder de helft van het pensioen der gehuwden. Als een man en een vrouw na hun 65ste jaar in het huwelijk treden, krij gen zij beiden de uitkering voor on gehuwden, dus ieder f 804.per jaar. Wie krijgt pensioen? Wil men voor uitkering in aanmer king komen, dan moet men verzekerd zijn geweest en verzekerd is iedereen tussen zijn 15de en 65ste jaar. Dit geldt voor alle ingezetenen in het rijk, d.w.z. voor allen die binnen het rijk Wonen, dus ook voor iemand van an dere nationaliteit. Iemand die niet in Nederland woont, maar wel hier loonbelasting betaalt, zoals b.v. bij grensarbeiders het geval \s, wordt weer wel verzekerd. Degene die bij de inwerkingtreding der wet 65 jaar of ouder is, kan na tuurlijk niet verzekerd zijn geweest, maar hij krijgt toch uitkering, mits hij gedurende de laatste 6 jaren in Nederland, ons Nieuw-Guinea of in de nederlandse Antillen heeft gewoond. Deze bepaling is in het leven geroe pen om te voorkomen, dat per 1 ja nuari 1957 een grote stroom Neder landers, die in de vreemde wonen, naar hier zullen komen om pensioen te gaan halen. Intussen is reeds ge vraagd om emigranten die inmiddels 65 jaar zijn geworden en weer naar Nederland terugkeren, deelachtig te doen zijn in de pensioenregeling, d.w.z. dat voor hen afgeweken zal worden van het bepaalde dat zij eerst weer 6 jaar in Nederland gewoond moeten hebben voor zij in aanmerking komen voor een uitkering. De premieregeling. Er zal natuurlijk premie betaald moe ten worden, wil men in aanmerking komen voor de uitkering. Iedere Nederlander van 15 tot 65 jaar wordt verzekeringsplichtig en zal dus premie moeten betalen. Deze zal vermoedelijk 6$5 a 7 pcft'. bedragen, van zijn belastbaar inkomen. Over het in- komensdeel boven f 6.000.behoeft geen premie betaald te worden. Maxi maal kan de premie dus bedragen f 420 per jaar. De premie Wordt op dezelfde ma nier betaald als de loon- of de inkom stenbelasting. De gewone thans gel dende aftrekposten gelden ook hier. Over de kinderbijslag behoeft geen premie te worden betaald. Degene, die geen loonbelasting betaalt en een in komen heeft van minder dan f2100. Mill WM III Bi l'l ——HUH (de kleine zelfstandige dus) is wel ver zekerd, maar premie wordt niet inge vorderd. Voor ongehuwden is deze grens f 1500.Voor inkomens van f 2100. tot f 3100.(gehuwden) en! f 1500. tot f 2500.(ongehuwden) wordt een geleidelijk oplopende schaal ingesteld. Wie geen inkomsten heeft, betaalt geen premie. Dus een gehuwde vrouw die niet werkt, voldoet geen premie, want dat doet de man, maar zij is toch verzekerd. Jonge mensen die na hun 15de jaar nog studeren en geen inkomen hebben, betalen evenmin premie, maar zijn toch wel verzekerd. Strafmaatregelen. Er zijn enkele strafmaatregelen eti wel voor toekomstige bejaarden die zich in de ogen van de uitvoerders der wet misdragen, zoals b.v. wegens drank misbruik of als zij in aanraking! komen met de strafrechter. Pensioen wordt niet uitbetaald, als de gepensionneerde in een gevangenis of voor minstens 3 maanden verblijft in een rijkswerkin richting. Op het regelmatig binnenkomen van premiepenningen wordt streng gelet. Ongehuwden, die nalatig zijn in de premiebetaling, zullen later voor elk jaar dat zij door nalatigheid of door verblijf in het buitenland geen gevolg hebben gegeven aan hun belastingsver plichting hun pensioen zien gekort met 2 pet., terwijl dit voor gehuwjden 1 pet. bedraagt. Slechts zij, die regelmatig betalen, kunnen rekenen op uitkering van on- gekort pensioen. Komt er loonconipensatie? Verwacht wordt dat de loontrekken- den geheel of gedeeltelijk zullen wor den gecompenseerd. De vereveningsbe lasting die de werkgever betaalt (4 pet.), komt te vervallen, zodat deze omstandigheid reeds aanleiding zal kun nen zijn tot loonsverhoging tot gelijk bedrag, zodat dus nog een percentage van 2.5 tot 3 pet. overbrugd moet worden. Hier ligt derhalve nog een taak voor het bedrijfsleven om dit op te lossen; de wet geeft hier geen richtlijnen. Verder laat het zich aan zien, dat particuliere pensioenfondsen als zij worden ontlast, doordat het bo dempensioen van eigen pensioenen af getrokken wordt, in enkele gevallen ruimte zullen krijgen voor verbetering der voorwaarden door eventuele pre mieverlaging enz. Waarheen met de aanvraag? Deze wet zal worden uitgevoerd door de rijksverzekeringsbank, die omge vormd zal worden tot „sociale ver zekeringsbank" en verder door de Ra den van Arbeid. In eerste instantie zal men dus bij deze raad moeten komen met de aanvraag. Het algemeen uitvoerings- en finan cieel beleid^ zal worden gevoerd door een in te stellen bestuur, samenge steld uit vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers en uit leden aangewezen door de overheid, zoals b.v. organisaties van huisvrouwen en beoefenaren van vrije beroepen enz. Verzekerden die onder de inkomsten belasting vallen,, ontvangen een afzon derlijke aanslag voor de premie. Is de verzekerde in loondienst (of ontvangt hij een uitkering die aan loonbelasting is onderworpen) dan moet inhouding der premie op het loon of die uitkering plaats hebben. Dit geschiedt ook, indien hij in feite geen loonbelasting betaalt, doordat zijn loon beneden de grens ligt waarbij belastingheffing aanvangt. Indien een loonbelastingplichtige te vens een aanslag in de inkomstenbelas ting ontvangt, dan wordt de op het loon ingehouden premie verrekend met de bij de aanslag te heffen premie, op dezelfde wijze dus als de ingehou den loonbelasting verrekend wordt met de opgelegde aanslag in de inkomsten belasting. Wij hopen hiermede de regeling in het kort te hebben weergegeven, hoe wel wij er ons van bewust zijn, dat deze niet op volledigheid kan bogen, temeer daar er nog veel werk verzet zal moeten worden voor alles in kan nen en kruiken is. (Nadruk verboden) 1^—BMB—BHW V octbal wedstrij d tussen ambtenaren van Wissekerke en Kortgene A.s. woensdagavond, 7 uur, wordt er te Wissekerke, op het sportterrein, een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een amb tenaren elftal van Wissekerke en een dito elftal van Kortgene. De toegang is voor iedereen vrij. Tij dens de wedstrijd wordt er gecollecteerd voor het alom bekende ..Rheuma fonds", Een ieder kan die avond dus genieten van een partijtje voetbal en tevens een goede daad doen Steun geven aan het Rheuma-fonds enz. Vraagt prijs en inlichtingen voor al uw bestrijdingsmiddelen bij Telefoon 01108-200 Rumbonen zijn lekker maar duur. Doch deze week niet, want u ontvangt nu: 150 g rumbo nen en 250 g allerhande voor 99 cent, met nog een chocoladereep gratis. Haast u, de voorraad is beperkt Vandaag en volgende week zaterdag stellen we een ieder in de gelegenheid zelf kaas te snijden Ieder, die nu op de gram precies zijn stukje kaas afsnijdt, mag dit gratis meenemen 250 gram Croquette van Victoria, voor 52 cent, met 1 pennywafel gratis Verder tonen wij u een uitgebreide sortering zomersnoep Bier en limonade per krat, extra voordelig Beleefd aanbevelend, De deelnemende winkeliers maken bekend, dat de winkelactie zegels tot uiterlijk 23 juli geldig zijn. Na 23 juli worden dus geen zegels meer aangenomen. De winkeliersvereniging heeft besloten ook nog een prijsje beschikbaar te stellen voor de ballon, die de grootste afstand heeft afgelegd. Namens het bestuur der Oranje Vereniging, die de bal lonwedstrijd organiseerde, wordt nog meegedeeld, dat tot en met 5 aug. de kaarten kunnen worden ingele verd bij de heer I. Ligthart Schenk. Tot en met 16 juli zijn de winkels tot 9 uur 's avonds geopend. Het bestuur.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1