GELD Elo-apóa's EEN AVONTUURLIJKE REIS UJLJ. U kunt Riet alles weten Boekhandel Marknsse Wissekerke het eeuwige slijk der aarde Delmonte's sky-riders PREDIKBEURTEN Dankbetuiging AljirAft eien Gebr* de Smit, Colijnsplaat lllUllllllllillllllllUlllllllllII Van schelpen, vishaken en runderen tot bankbiljet Sinds onheugelijke tijden is geld de materialisatie geweest voor macht en aanzien. De mens, die in zijn kortzich tigheid meende hierdoor gelukkig te worden, heeft er voor gestreden en geleden, dikwijls met negatieve uit komst Nu moet men niet denken, dat met geld altijd munten of bankbiljetten werden bedoeld, want men moet het begrip geld in ruimere zin zien. Een bekend financier definieerde dit be grip als volgt: „Geld is dat, wat de één neemt voor wat de ander nodig heeft". En hiermede is het duidelijk omschreven. In® verschillende gebieden op aarde gebruikte men verschillende waarde meters. Zo zijn er op het zuidelijk halfrond tot voor betrekkelijk kort bepaalde schelpen als munten in ge bruik geweest, die men „cowrie" noem de. Deze munt is de grote concurrent geweest van de metalen schijf en is eeuwen lang het meest verbreide be taalmiddel geweest. In gebieden waar de mensen van jacht en visserij leefden, was de vis haak een geliefd betaalmiddel, doch in andere gebieden gebruikte men bij voorbeeld cacaobonen, zoals bij de ou de indianen. Bij de eskimo's waren het honden en zo kan men doorgaan, want zo zijn ook slavinnen, specerijen, zout, verschillende soorten metaal en runderen betaalmiddel geweest. Natuur lijk betreft het hier een meer sim pele ruilhandel, maar in principe doen wij dit momenteel nog, want wanneer u iets koopt, geeft u hiervoor in ruil iets van uw bezit. Het rund als waardemeter. In onze streken had men in lang vervlogen tijden ook reeds behoefte aan een waardemeter, die als basis kon dienen bij elke transactie en men zocht daarom naar een object, dat voor ie dereen waarde had en dus stabiel was. De keus viel op het rund en langza merhand kreeg dit dier een bepaalde waarde, die algemeen erkend werd. Wenste een man zich een echtge note, dan moest hij tien ossen op kunnen brengen,, die hij dan als koop som aan de ouders der bruid diende te betalen. Wij zien hieruit, dat een os een behoorlijke waarde had en nu zal men zich afvragen hoe men dan rekende, wanneer het om kleinere waar den ging. Och, dan kwam de gehele veestapel er aan te pas, want verschil lende andere dieren fungeerden als wisselgeld. Zo waren tien schapen één os waard enzovoort. Natuurlijk was een dergelijke betaal methode niet eenvoudig, men kon met munten van dergelijke afmetingen moeilijk uit winkelen gaan. Bovendien bestond het gevaar, dat het kapitaal of een gedeelte er van uit wandelen ging en spoorloos verdween. Inmiddels had zich in Azië een re volutionaire ontwikkeling op het ge bied van betaalmiddelen voorgedaan. Op het eiland Cyprus vond men ko per en dit metaal, dat toen zeer zeld zaam was, had dus een hoge waarde. Men vervaardigde er potten van en de kooplieden rekenden in potten. Dit was al een vooruitgang, maar het bleek geen ideale oplossing te zijn. De munt komt. Men ging over tot het vervaardigen van koperen repen die een bepaalde waarde hadden en dat bleek al veel handiger. Reeds de Romeinen kenden dit betaalmiddel en de eenheid was een romeins pond, onderverdeeld in twintig onsen. Vervalsers traden ook toen al op en zo was de staat genood zaakt de door haar uitgegeven koperen repen van een stempel te voorzien. Hier maken we voor het eerst kennis met de gestempelde munt. In Lydië, een kleine welvarende staat in Azië, kwam men ophet idee de munt nog handelbaarder te maken en er ronde schijfjes van te maken. Deze lydische munt werd het voorbeeld voor de hele bekende wereld. Overal vond deze handige vondst waardering en reeds spoedig gingen de Romeinen tot het gebruik er van over en ver spreidden het over de aan hen onder worpen gebieden. Reeds spoedig wer den deze munten ook van een stempel voorzien, die ten slotte zich ontwik kelden tot de geslagen munten zoals wij die kennen. Aangezien men in de loop der tijden ;steeds meer koper vond en ditv metaal dus niet meer zeldzaam was, daalde de waarde, met als gevolg, dat men zakken vol koperen munten nodig had om te betalen. Hiermede was de rol van het koper als muntwaarde uitge speeld en keek men uit naar iets an ders. De zilveren matten. In Spanje werd zilver gevonden en al spoedig nam dit metaal de plaats in van het koper. Het handhaafde zich eeuwenlang. In het gehele machtige rijk van Karei de Grote aanvaardde men het pond zilver als basis waarop gehandeld werd, vermoedelijk vindt daar het en gelse „pond sterling" zijn oorsprong. Maar ook de rol van het zilver raakte uitgespeeld, want aan het einde van de 15de eeuw, na de verovering van Zuid-Ameri.ka, kwamen stromen zilver uit dit gebied, waardoor de waarde snel daalde. Toch moest het zilver nog geruime tijd gebruikt worden, want het nieuwe materiaal dat nu als waardemeter in aanmerking kwam, het goud, bleek zéér schaars en men kon er niet vol doende munten van slaan. Pas in de 19de eeuw kwam hierin verandering, toen in Californië, Australië en Zuid- 69. Frits nam een jonge meeuw in zijn hand. „Leuk he", zei hij en hij aaide over zijn kop en vleugels. „Wat zouden die meeuwen eigenlijk eten?" vroeg Johnny. „O, dat weet ik wel", antwoordde Frits. „Ze eten vis en krabben en eieren, 't Zijn echte rovers, hoor. Vanuit de lucht bespieden ze de vissen, schieten dan bliksemsnel naar beneden en vangen de vis, precies zo als een roofvogel een muis pakt. Dan zie je de meeuwen met de vis in de bek weer opvliegen". Voorzichtig zet te Frits de jonge meeuw weer op de grond. 70. Baggerend door het mulle duin zand kwamen ze weer bij de weg, sprongen op de fiets en aanvaardden de terugtocht. Weer kwamen ze door Den Burg, het aardige stadje, hoofd plaats van Texel, waar juist lammeren- markt gehouden werd, en fietsten toen door naar de haven. Op de boot maak ten ze verdere plannen. „Wat zou je er van zeggen, als we over de Afsluit dijk naar Friesland gingen?" stelde Frits voor. Johnny vond het best. (Hij had al lang begrepen, dat hoe klein Nederland ook was, er zo veel te zien was, dat ze nog weken vooruit konden. Amerika goud gevonden werd. De pro ductie steeg met het jaar en de waarde van het goud zakte, maar kwam te vens zodanig te liggen, dat men vol doende gouden munten kon aanmaken. Papier geld. Men ging over tot de invoering van de gouden standaard en hierdoor werc^ het mogelijk vervangingsmateriaal voor het goud te gebruiken, waardoor dit edel-metaal niet meer van hand tot hand behoefde te gaan, hetgeen de han del gemakkelijker maakte. Men kwam tot het drukken van bankbiljetten, die het goud vervingen. Voor pasmunt van lagere waarden gebruikte men zilver en brons Of uiteindelijk het goud ook weer zal verdwijnen, is nog niet te zeggen, maar de wereld zal toch steeds een waardemiddel nodig hebben en nu men het waardemiddel niet meer direct als betaalmiddel gebruikt, aangezien men hiervoor papier en pasmunt bezit, zal het er weinig toe doen welk waarde middel men in de toekomst als grond slag beschouwt. Het zal echter wel steeds zo blijven, dat de mens naar geld blijft haken, of dit nu schelpen, runderen of goud is. Zijn strijden en lijden om aanzien en macht en daarmee om geld is het eeuwige drama van onze soort. (Nadruk verboden) Wij verwijzen gaarne naar de ad vertentie in dit blad van de Delmonte's Sky Riders. Deze beroemde acrobaten geven he denavond te Kortgene hun laat ste voorstelling, lopende en per motor rijdende over een stalen kabel naar de kortgeense torentrans. Men moet dit gezien hebben om enigszins te beseffen dat dit Acro batiek met een hoofdletter en Sen satie, ook met een hoofdletter is. DUIVENSPORT Uitslag van de vlucht van „De Blau we Doffer" te Kortgene, afstand 264 km, vanuit Pont St. Maxence. Snelheid le duif 967 m per minuut. 1, 6 L. de Fouw-van Boven, 2 J. Sturm, 3 A. Abrahamse, 4, 10 Gebr. van Liere, 5 C. P. J. Gast. 7 W. Filius, 8 J. Plat- schorre, 9 J. G. Boot. Vlekken op rieten meubelen behandelt men met mentolspiritus. Gele vochtvlekken in wasgoed verdwij nen door behandeling met azijn. Lekke tuinslangen kan men repareren met in benzine opgeloste guttapercha. Gaten in emaille emmers kan men dichten met cement. Aardbeienbedden mogen gedurende de bloeitijd niet geschoffeld worden. Een spinnenplaag in huis behandelt men met water, waarin ijzer- of ko pervitriool is gemengd, nadat men eerst de webben verwijderd heeft. In het konijnënhoek moet drinkwater aanwezig zijn, voordat de moedér Werpt. Door het bloedverlies krijgt zij dorst en loopt men de kans, dat de moeder de jongen opvreet. Uit voorraad leverbaar cn Ger. Gem. Kortgene Zondag 3 juli 9.30, 2.30 en 6 uur ds. J. B. Bel. Ger. Gem. Kamperland Zaterdagavond 7.15 uur ds. J. B. Bel van Krabbendijke. Geref. Kerk Wissekerke 10 en 2.30 uur ds Bakker uit Doorn. De ondergetekende, agent van Noord-Bevelands Nieuws- en Ad vertentieblad te Kortgene, bericht bij deze dat hij, ondanks het ver zoek aan de uitgever, om de na men der klagers over de slechte bezorging, waaromtrent de uitge ver op 4 juni j.l. een bericht lan ceerde, aan ondergetekende op te geven, doch deze daarop tot he den niet reageerde, deelt mede dat de lijst met 340 handtekenin gen der abonné's ter controle ligt ten kantore van deurwaarder Heij- boer, waaruit blijkt dat van enige klacht geen sprake is. Tevens dank aan de abonné's voor hun spontane medewerking. A. A. Kramer. Mochten er, ondanks de ten kantore van deurwaarder G. Heij- boer te Kortgene gedeponeerde lijst met handtekeningen, toch nog klachten over de bezorging van ons blad zijn, willen de abonné's deze dan uitsluitend opgeven aan De uitgever. Ondertrouwd Johan Maas en Henny Beuving Huwelijksvoltrekking op 23 juli 1955 te Leeuwarden. Gelegenheid tot feliciteren te Co- lijnsplaat op 16 juli van 4.00 tot 5.30 uur in café „Coomans". Delft, Fr. v.d. Puttestraat 43, Leeuwarden, Bildtsestraat 10, juni 1955. Toekomstig adres: Ministry of Works Wellington Nieuw-Zeeland. Heden is na een smartelijk, doch geduldig gedragen lij den, door haar Verlosser op genomen, mijn innig geliefde vrouw, onze lieve dochter en zuster Neeltje Adriana Tazelaar (geb. Kallewaard), in de ouderdom van 51 jaar. Haar getuigenis, dat zij was gekocht door Jezus' bloed, is ons tot rijke troost. Haar diepbedroefde man, J. Tazelaar. Fam. Kallewaard. Fam. Tazelaar. Colijnsplaat, 27 juni 1955. Voorstraat 24. De teraardebestelling heeft plaats gehad op donderdag 30 juli, n.m. 2 uur. Alle ouden van dagen zeggen hartelijk dank voor de prachtige rijtoer, die zij door Zeeuws-Vlaan- deren hebben gemaakt en ook voor alles wat zij die dag verder hebben genoten, zodat zij allen 's avonds wel voldaan huiswaarts mochten keren. Ook nog dank aan het comité, voor het werk dat zij hebben ver richt en niet te vergeten, zij die hun auto's beschikbaar wilden stellen en ook alle gevers. Tenslotte nog heel veel dank aan het muziekgezelschap „Ons Genoegen", voor het afhalen en het publiek voor de grote belang stelling. Ouden van dagen. Kamperland. Ongedacht is de dag van ons 25-jarig huwelijk voor ons ge worden tot een grote feestdag. Aan allen, die daaraan hebben meegewerkt en hun belangstelling hebben betoond, zeer hartelijk dank. Joh. Verburg. E. Verburg-Reinhoudt. Kamperland, juni 1955. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een lang durig geduldig gedragen lij den, onze lieve man, vader, behuwd- en grootvader Hendrik Visser (echtg. van Cornelia Maria Flipse), in de ouderdom van 68 jaar. Bergen op Zoom: Wed. C. M. Visser- Flipse. 's-Gravenhage H. van Hoeflaken. J. van Hoeflaken - Visser en kinderen. Halsteren Th. Visser. Colijnsplaat A. J. Westerweel. C. Westerweel- Visser en kinderen. Wissekerke D. Broekhoven. D. Broekhoven- Visser en kinderen. Halsteren M. Visser. W. G. Visser- Blom en kinderen. Dreischor J. Visser. M. Visser- Bilius en kind. Bergen op Zoom: H. Visser. C. W. Visser- de Vos en kinderen. Bergen op Zoom, 25 juni 1955 Zandstraat 127. De begrafenis heeft plaats gehad op 28 juni j.l. op de protestantse begraafplaats. Bel. aanbevelend, Ons fruit is van het beste soort dat bevelands tuin u biedt. Wat minder is dan eerste klas, verkopen wij u niet. Wilt u gezond door 't leven, neem dan een kloek besluit! Kom dagelijks naar onze dreven, en eet vooral meer fruit.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 2