NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD BIJOU Uw Uw REIS KOFFER VAN BIJOU Kinderspel Tweede blad Ho. 2735 Zaterdag 25 juni 1955 58e jaargang Burgerlijke Stand een grote partij afbraak een zilveren schakelarmband JmiMa zg^ï Gecreosoteerde afrasterings- en boompalen Ruiters, drie- en vierpoots Bindertwine, dekzeilen, draineerbuizen enz. P. J. van der Moere maakte ontdekkingen in het heelal mogelijk Wissekerke 2 mei, Willem Adriaan, z.v. W. L. Leendertse en L. W. Verburg. Rember- tus, z.v. R. Slotema en A. S. Breure. 9 mei, Hendrik, z.v. J. A. Bouterse en D. A. Kempe. 10 mei te Goes, Cornelis Ja cob, z.v. J. Meulenberg en P. C. Mar- cusse. 20 mei, Dina Pieternella, d.v. M. J. Bustraan en P. A. Bouwense. Adriana Arieta, d.v. B. de Bruijn en J. D. van Duijn. Ondertrouwd4 mei, Adriaan Jacob Leendertse, 29 jr en Elisabeth Maria Buij- ze, 27 jr. Marinus de Smit, 29 jr. te Kortgene en Johanna Thona Buijze, 25 jr. 13 mei, Marinus Pieter Faasse, 22 jr. en Elisabeth Wilhelmina Heijstek, 20 jr. 27 mei, Izak Jacob Flipse, 23 jr. en Jans Ja- coba de Kam, 21 jr. Gehuwd11 mei Jan Eduard de Smit, 28 jr. en Maria Cornelia Dijkman, 22 jr. Jannis Adriaan Verduijn, 26 jr. te Se- rooskerke en Louise Neeltje van Halst, 25 jr. 18 mei Adriaan Jacob Leendertse, 29 jr. en Elisabeth Maria Buijze, 27 jr. Marinus de Smit, 29 jr. te Kortgene en Johanna Thona Buijze, 25 jr. 25 mei, Ma rinus Pieter Faasse, 23 jr. en Elisabeth Wilhelmina Heijstek, 20 jr. Overleden1 mei Pieternella de Vlie ger, 61 jr., echtgenote van Jacobus Dirk Noordhoek. 4 mei Thomas de Ridder, 90 jr. weduwnaar van Johanna Cornelia van Oost. Van de B.B. zijn op 13 juni jj. ge slaagd voor blokbrandweer, de heren A. Versluis. J. de Leux, A. Hakkert, A. J. de Neeff te Wissekerke, L. van der Heij- de, J. J. Nelisse, Th. Koole, M. Wester- weele te Kamperland, E. W. van der Heijde, A. Imanse, G. Goulooze, M. Poortvliet te Geersdijk. Instructeur P. de Haze. Voor de opruimings- en reddingsdienst zijn geslaagdW. v.d. Geld, A. van der Moere, M. Versluis te Kamperland, M. Verburg, P. Sandee, J. Bouterse, P. Ba- rentse te Wissekerke, H. Versluis, A. de Looff, C. Geuze te Geersdijk. Instructeur F. Warren. DUIVENSPORT Uitslag van de vlucht van „De Blau we Doffer" te Kortgene, vanuit Orleans, afstand 430 km, deelname 63 duiven in concours. 1 G. Eikenhout, 2 J. v.d. Maas, 3 J. S. Versprille, 4 W. Filius, 5 C. P. J. Gast, 6 C. Kleijn, 7 J. Sturm, 8, 9, L. de Fouw-van Boven, 10 Jac. Wilderom. Het Leger des Heils op Colijnsplaat Bij gunstig weer hopen de Heilsoldaten uit Goes a.s. zondagmiddag 4 uur, na de kerkdiensten, te Colijnsplaat hun jaarlijkse openluchtsamenkomst te houden. Briga dier G. Claeys van Amsterdam, de Leger des Heils componist van vele mooie lie deren en muziek, zal deze dienst leiden. De heer Joh. v.d. Boogaard, die ruim 40 jaar in Amerika woont en met ver lof over is, zal spreken. Een zangkoor en muziekkorps werken mede. Wij wekken u allen op te komen lui steren. EXAMEN Te Wageningen slaagde de heer W. C. Leenpoel voor het diplo ma landbouw- en tractorwerktui gen. Sinds de wetenschappelijke ontdek kingen van de laatste tijd weten wij heel wat meer van het heelal en van de wereld van het onvoorstelbaar klei ne, dan onze voorvaderen van enkele eeuwen geleden. Deze wetenschap is mogelijk geworden doordat wij de be schikking kregen over instrumenten als de spiegel-telescoop, waarvan wij een gigantisch exemplaar vinden in de sterrenwacht op de Mount Palomar in de Verenigde Staten. Dergelijke kij kers stellen ons in staat waarnemingen te doen tot op ongelooflijke afstan den, die bijna niet in getallen zijn uit te drukken. Men begrijpt, welk een e- norme capaciteit een dergelijke teles coop moet hebben. Hetzelfde geldt voor de vorsingen in het kleine. Wij kennen allen de microscoop, doch tegenwoordig be schikt men over zogenaamde electro- nenmicroscopen, die vergrotingen le veren, zodanig, dat we zeer kleine microben en dergelijke behoorlijk kun nen waarnemen. Natuurlijk zijn der gelijke instrumenten na veel zoeken en verbeteren ontstaan uit voorgangers met minder mogelijkheden. Reeds in de eerste helft van de zestiende eeuw ontdekte men het prin cipe van de kijker. Een venetiaans na tuurkundige, Frascator, vermeldde in 1538, dat men de voorwerpen ver groot ziet wanneer men twee brille- glazen op elkaar legt en daar doorheen kijkt. Een jaar later verkondigde een geleerde uit Napels hetzelfde, maar hij ging toog iets verder en sprak van twee glazen, waarvan het ene bol en het andere hol geslepen diende te zijn. Geen van beide heren wist de ontdekking tot practisch nut te brengen. Het duur de nog bijna zeventig jaar alvorens een eenvoudige brillenslijper in Middelburg door toeval hetzelfde ontdekte als de geleerde Italiahn. Op een goede dag waren de kinderen van deze brillenslijper, Zacharias Jan sen genaamd, aan het spelen met een paar brilleglazen van vader. Het ene glas was bol en het andere hol gesle pen en toen de kinderen spelenderwijs deze glazen op elkaar legden en naar het haantje van de toren keken, ston den ze verbaasd, want het haantje leek erg groot en heel dichtbij. Ze holden naar binnen en vertelden vader wat ze bemerkt hadden. Zacharias Jansen ging mee naar buiten en probeerde het zelf. Hij kwam tot dezelfde ontdekking als de kinderen. Dit was eigenlijk het be gin van de grote ontdekkingen die la ter zouden volgen. Op een plankje. Jansen dacht onder het glazenslij- pen over de eigenaardige gebeurtenis na en begreep, dat er mogelijkheden in zaten. Hij begon te experimenteren met glaasjes, gemonteerd op een plankje Na verloop van tijd leidde dit tot zijn vinding: de verrekijker. Twee glazen op zekere afstand van elkaar, geplaatst in een holle buis die van binnen zwart geverfd was, vormden de eerste kijker, het instrument, dat meer geperfectioneerd na eeuwten de mens in heel andere werelden zou binnenleiden. Zacharias Jansen beschikte niet al leen over een gezond stel hersenen, maar was ook een zakenman, want in 1606 wendde hij zich met een ver zoekschrift tot de Staten van Hol land, waarin hij verzocht gedurende dertig jaar het voorrecht te mogen hebben van de alleenvervaardiging van het werktuig waardoor men verwijder de voorwerpen als in de nabijheid kon zien, zoals dit aan de Staten wak getoond. Christiaan Huygens. In 1609 vervaardigde de grote na tuurkundige Galileï ook een verrekij ker, doch deze was reeds een verbe tering van die van Jansen. Omstreeks 1670 maakte een capu- oijner monnik een instrument, ge schikt voor twee ogen, dus een dub bele kijker. Het was weer een Nederlander en wel de beroemde Christiaan Huygens, die de kijker ging toepassen voor as tronomische doeleinden. Andere grote geleerden als Newton en dergelijke hebben daarna hun krachten aan ver betering van kijkers, telescopen en microscopen gegeven en dit resulteer de uiteindelijk in de moderne instru menten, waarover wij in onze dagen .de beschikking hebben en die ons in staat stellen het universum te door vorsen, planeten te verkennen en onze zon te observeren, terwijl wij tevens in staat zijn de gedragingen van de kleinste levende wezens als microben en bacteriën te volgen, onderzoekin gen, die leiden tot belangrijke ont dekkingen tot heil van de mensheid. Zo zien we, dat eenvoudig kinder spel grote en belangrijke gevolgen kan hebben. x (Nadruk verboden) Te koop: zoals balken en brandhout aan de dijk Oostpolder, Kortgene. Verloren, tussen Kortgene en Kats Gelieve bij vinding te bezorgen bij de plaatselijke politie, tegen beloning. Beleefd aanbevelend, Telefoon 01108-200 Kortgene vacantie- vacantie- zaken- zaken- waar ook naar toe begint met een lm. cord koffer vanaf f 5.75, f 6.95, f 7.95 tot f 19.90 Vulcan fibre koffers vanaf f 12.95, f 14.50 enz. tot f 49.50 Lederen koffers vanaf f 79.50 Koffers in vele sorten vindt u in de kofferafdeling van het LEDERHUIS Lange Delft 44, Middelburg De zaak met de grootste (koffer) sortering

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 3