NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene 29 juni 1955 Prins Bernhard viert zijn 44-ste verjaardag No 2735 Zaterdag 25 juni 1955 58e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm Hij heeft zich door zijn onblusbare activiteit en sportieve liefhebbe rijen een zeer aparte plaats in het hart van het nederlandse volk veroverd. Vriendelijkheid en een grote jovialiteit met diep gevoel voor humor kenmerken het karakter van de vader van onze vier prinses sen. Zijn sportieve prestaties dwingen bewondering af en zijn reizen als vertegenwoordiger van het nederlandse volk leverden gunstige resultaten op, ten aanzien van de internationale verhoudingen. Dat hij deze dag nog vele malen in goede gezondheid en temidden van het ons dierbaar koninklijke gezin moge gedenken, is de wens van ons allen. Colijnsplaat krijgt een nieuwe zeehaven Kortgene dempt zijn onwelriekende watergang Een onschuldig uitziende agenda, met toch nog een behoorlijk staartje, was het waarvoor de raad vrijdag 17 juni, 's avonds, in openbare vergadering bijeen kwam. Voorzitter burgemeester A. A. Schuit. Afwezig met kennisgeving het lid J. M. Contant. Na met enkele woorden allen een welkom te hebben toegeroepen, nodig de de voorzitter het nieuw-benoemde lid L. P. Wolse de raadzaal binnen. Hij heette hem van harte welkom en 1 nam hem de voorgeschreven eden af. Per soonlijk en namens de raad feliciteer de de voorzitter het nieuw-benoemde lid, dat thans de plaats inneemt van de nestor van de raad, de lieer Z. C. Salomé. Voorts zeide hij o.m. dat het nieuwe lid in één dorp woont, maar dat de gemeente uit drie dorpen be staat. Hij hoopte en verwachtte dan ook, dat Wolse de belangen van die dorpen, de gehele gemeente, zal be hartigen. Het nieuwe lid, L. P. Wolse (P.v.d A.) dankte voor deze vriendelijke ontvangst daarbij de hoop uitsprekende op een prettige, goed gefundeerde samenwer king in het belang van de gehele ge meente. Na goedkeuring van de notulen van de vorige vergadering werden enige ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Bij deze stukken was o.m. een schrijven van Ged. Staten, hou dende bericht, dat genoemd college aan de minister heeft geadviseerd het basisbedrag van de algemene uitkering uit het gemeentefonds te verhogen van f 16.66 tqt f 25,.per inwoner. Over de jaren 1955, 1956 en 1957 zal dit voor de gemeente een verhoogde uit kering betekenen van rond f 38.000: per jaar. Hierna deelde de voorzitter mede, dat b. en w. voornemens zijn ver scheidene vervoerders aan te schrijven en een beroep op hun medewerking te doen, teneinde te bereiken, dat het vervoer naar en van de haven te Co lijnsplaat zal geschieden via de andere toegangswegen dan de Voorstraat. In het Noord-Bevelands Nieuws- en Ad vertentieblad zal ook een beroep op de medewerking van belanghebbenden worden gedaan. Deze maatregelen wor den genomen om te geraken tot het beperken van het verkeer door genoem de straat, in het bijzonder het vervoer van landbouwproducten met aanhang wagens, vooral in de bietentijd. Na deze mededeling vond het lid Van der Weele gelegenheid nogmaals terug te komen op de z.i. gevaarlijke opslagplaats van ijzer van een smederij nabij de bushalte in de Voorstraat te Colijnsplaat. Het is niet zijn bedoeling een mens in het uitoefenen van zijn bedrijf te belemmeren, maar hij hoop te op aller medewerking. Als de juiste plaats voor de bushalte wees hij het terreintje voor de kerk aan. Op de op merking van een der raadsleden, dat de uitgang van de brandweerkazerne te allen tijde vrij moet blijven, ant woordde spreker, dat de chauffeur al tijd in de bus zit en dus direct die bus kan verplaatsen. Desnoods is zo een bus met behulp van enkele per sonen van zijn plaats te duwen. De raad kon zich met deze gedachtengang best verenigen. Z.h.s. werd besloten tot verhuur van de verplaatsbare houten noodwo ning „Arnhem" in de Weststraat te Kortgene aan F. Verwei; tot verkoop van plm. 30 m2 grond naast het ge meentehuis, tegen een prijs van f 3. per m2 aan J. P. Verburg en tot het in gebruik geven van het sportterrein te Colijnsplaat op zaterdag 2 juli a.s. aan het N.V.V. voor het houden van een zomerfeest. Vergoeding f 10. Op eigen verzoek wordt aan de heer J. J. Cijsouw per 1 september a.s. eer vol ontslag verleend als hoofd van de o.l. school te Kortgene. De heer Cij souw is in gelijke betrekking benoemd te Zeist. Besloten werd dit ontslag op de meest eervolle wijze en onder dank- 6. COOMANS voot tatweltoetl betuiging te verlenen. In het belang van de 5-jaarlijkse afrekening tussen het gemeentebestuur en de schoolbesturen (periode 1953 1957) werden diverse bedragen vastge steld. Deze bedragen zijn voor het o- penbaar gewoon lager onderwijs, voor het openbaar voortgezet gewoon lager onderwijs en voor het openbaar uit gebreid lager onderwijs. Voor de bij zondere school te Colijnsplaat werden overeenkomstige bedragen vastgesteld over 1954. De jaarwedden en pensioen grondslagen van de ambtenaren van de burgerlijke stand dezer gemeente wer den per 1 januari 1954 vastgesteld. Deze ambtenaren zijn de heren A. A. Schuit, P. Tazelaar, W. Goossen en M. Meessen. Aan de regelingscommissie Sportdag Noord-Beveland werd een subsidie toe gekend van f 50. Het voorstel van b. en w. tot het toekennen van een cursusgeld van f 30.aan die onderwijzers, die mee doen aan de praktijkcursus onderwijs vernieuwing, ontlokte een flinke be spreking, waaraan verscheidene leden deelnamen. Het college van b. en w. achtte het van eminent belang dat de onderwijzers en onderwijzeressen der gemeente Kortgene genoemde cursu,s bijwonen en wel in het belang van het onderwijs in het algemeen. Zij zouden het toejuichen indien alle onderwijs krachten deze cursus zouden bezoeken. Het reisgeld wordt door de cursisten zelf gedragen. Het lid Breure juicht de gedachtengang van b. en w. toe, maar vond dat de onderwijzers tegen woordig wel wat erg los op hun plaats zitten. Hij meende ook, dat zij, na het volgen van zo een cursus, vlugger weg zullen gaan, ze hebben dan immers een diploma meer. Het lid Van Hee was dezelfde mening toegedaan, de school te Kortgene werkt op de duur als een opvoedkundig instituut. Het lid Van der Weele kon zich verenigen met het voorstel van b. en m, maar wilde er een bepaling in zien opgenomen, n.l. dat cursisten, die de gemeente vóór het einde van zo een cursus verlaten, het cursusgeld aan de gemeente moe ten terugbetalen. Het lid Salomé vroeg, wat toch de oorzaak kan zijn van het zo vlug rouleren \an onderwijskrachten. Door het van gemeentewege betalen van het cursusgeld verwachtte hij een aantrekkelijker worden van deze stand plaats. Hij was dan ook geen voor stander van het voorstel Van der Wee le. Men moet in deze verder kijken. Wanneer alle andere gemeenten dit cursusgeld ook zouden gaan betalen, zou dit én voor het onderwijs én voor het algemeen belang een groot voor deel zijn. Van der Weele noemde zijn voorstel billijk, de onderwijzers zul len het zelf ook billijk noemen. Wat het personeel betreft: men houdt ze niet met die f 30.ze gaan voor die f 30.ook niet weg. Salomé zeide hierop, dat men het onderwijs niet moet verstarren, men moet het kun nen volgen van zo een cursus meer zien als een vriendelijke geste. Het lid Breure steunde het voorstel Van der Weele. B. en w. namen dit voorstel over en de raad keurde het daarna z.h.s. goed. Het vaststellen van een nieuwe sa larisverordening per 1 juli 1955 voor de gemeente Kortgene ontlokte ook een ernstige bespreking. Het lid Van der Weele vroeg, of er nu in het ver volg geen salarisverhogingen meer op de agenda zullen voorkomen. De sa larissen zijn nu immers gelijk gescha keld. Ook het lid Breure sprak zich in die zin uit, wij hebhen reeds zo dik wijls salarisverhogingen van toepassing verklaard, meende hij. De voorzitter antwoordde, dat deze verhoging tot stand is gekomen in overleg met het Provinciaal Bestuur. Dit alles is een gevolg van de onderbezetting op de se cretarie. Door deze verhoging komen de salarissen van de ambtenaren op het zelfde niveau te liggen als in andere gemeenten van dezelfde grootte. Het zal nu ook gemakkelijker vallen per soneel aan te trekken. Het lid Breure zag gaarne een spoedige oplossing van die onderbezetting, dit heeft hij een paar jaar terug ook reeds gezegd. De voorzitter was het eens met Breure en beloofde zijn volle aandacht aan dit onderwerp te zullen geven. Z.h.s. werd hierna besloten tot het aangaan van een kasgeldlening groot f 250.000.aan te gaan bij de Bank van Ned. Gemeenten, voor de tijd van één jaar, ingaande 1 juli 1955 en tel kens om de drie maanden verlengend, tegen een rentepercentage van 1,5 pet. De drie-maandelijkse verlenging staat in verband met het openhouden van de mogelijkheid te lenen tegen een lager rentepercentage. Tot onderwijzer in vaste dienst aan de openbare lagere school te Kortgene werd in de vacature Kole z.h.s. be noemd de tijdelijk onderwijzer Van Boven. De heer Steketee te Ierselce werd in de plaats van Van Boven tot tijdelijk onderwijzer benoemd. Hierna kwam de voorzitter met het voorstel van b. en w. tot verbetering van de haveningang te Colijnsplaat, in verband met de toename van het ver keer met grotere schepen. Bedoelde in gang is erg ondiep en aan de hand van een schetsje werd de leden getoond wat het plan van b. en w. is, n.l. in de plaats van de bestaande voet van de buitenzijde van de dijk bij de ha veningang een stalen beschoeiing plaat sen, waarvan de kosten zijn begroot £>p f 5000.De ingang zou hierdoor ruim een meter breder worden, zeer ten gerieve van de scheepvaart. Het lid Van der Weele deed met veel verve enige sensationele onthullingen in ver band met die haven. In verband met het drie-eilanden-plan zou, volgens zijn zekere inlichtingen, de colijnsplaatse ha ven een zeehaven worden, dienende tot aanvoerhaven voor de a.s. grote wer ken. Het thans bestaande kleine dijkje zou geheel verdwijnen, de nieuwe ha ven zal volgens hem komen tot aan de sluizen. Bovendien zullen alle wonin gen aan de haven voor dat doel wor den onteigend. Ter completering van het geheel onthulde hij verder nog, dat de landbouwer I. van der Maas te Kats reeds aanzegging heeft gekregen, dat de nieuwe, brede verkeersweg van de nieuwe verbindingsdam en aansluitende aan de haven te Colijnsplaat, dwars over zijn land zal komen te liggen. Ten bewijze van een en ander voerde spreker aan, dat overal voor dit grote werk de paaltjes reeds zijn uitgezet. In verband met deze plannen gaf hij b. en w. in overweging nog even te wach ten met de uitvoering van hun plan. Hij wil alles doen wat mogelijk is de bestaande haven te verbeteren, maar gaf toch de raad, deze zaak grondig te doen onderzoeken om dan in een vol gende vergadering een beslissing te kun nen nemen. Wethouder Bom zeide in dat ver band, dat, indien men op korte ter mijn zeker zou zijn van de uitvoering van dat grote werk, men nu beter zou kunnen wachten. Het lid Salomé gaf enige technische aanwijzingen op het plan van b. en w., die volgens hem het geheel ten goede zullen komen. Hij vond het ook het beste, nu eerst een onderzoek te doen instellen naar de ter tafel gebrachte plannen. Hij meende te kunnen opmerkën, dat niemand nog iets positiefs omtrent de grote plan nen weet. Op voorstel van de voor zitter werd daarop z.h.s. besloten, eer men tot uitvoering van het plan van b. en w. over zou gaan, eerst nadere inlichtingen te vragen. Door het lid Korteknie was voor de rondvraag schriftelijk gevraagd naar de mogelijkheid het gras op de be graafplaats te Kats te maaien. Nadat de voorzitter hem had medegedeeld d,at dit reeds was gebeurd en dat thans een nieuwe regeling met de gemeente-werk mensen was getroffen, zodat een be tere werkverdeling mogelijk wordt, zei Korteknie gezien te hebben, dat alles naar zijn genoegen reeds geschied is. Het lid Welleman vroeg of er nog niets positiefs bekend was omtrent de onwelriekende watergang door het dorp. De voorzitter deelde hierop mede, dat door het bestuur van de polder in gunstige zin beslissingen zijn genomen, maar dat de ingelanden nog moeten beslissen. Keuren ook die het plan goed. dan verkrijgt de gemeente daar door de bevoegdheid die watergang te rioleren en te dempen. De gemeente krijgt de vrijkomende grond in eigen dom en de polder zal gedurende 20 jaar bijdragen in de gemaakte kosten. Volgens de voorzitter zijn er ook nog enige konsekwenties aan deze dem ping verbonden. Ook zal het deze zo mer niet meer kunnen geschieden, daar dat seizoen zich niet goed leent voor zulke werken, vanwege de stank enz. Het lid Van der Weele bracht de noodzaak naar voren tot het schilderen van het woonhuis van de heer Schef-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1