Onze kerkgebouwen i Gcibriëlse De liiitliT Partij ran de Arbeid Openbare lagere „Prinses Marijkeschool" Uw clruku/erkadres is Middelburg Onkrnidbestrpng Insectenbestrpng Schimmelbestrijding P. J. van der Moere COLIJNSPLAAT worden bedreigd co as Bezoekt de mei-viering op heden zaterdag 7 mei te Wis- sekerke in café „De Kroon". Aanvang 7.30 uur. Entree f 0.50 Vertrek der bussen 7 uur. Vervoer gratis. De inschrijving van nieuwe leerlingen voor bovengenoemde school zal plaats vinden donderdag 12 mei a.s. van 7.8 uur in de hoof- denkamer van bedoelde school. De leerlingen voor de le klas moe ten 1 october a.s. 6 jaar zijn. Trouwboekje meebrengen a.u.b. Dieren zijn de gevaarlijkste vijanden! Ongeveer cp dezelfde dag lazen wij twee merkwaardige berichten. Te Al phen aan de Rijn zag iemand rook wolken uit de toren komen. Hij waar schuwde ijlings de politie en brand weer, omdat hij zich misschien herin nerde, dat de hervormde kerk ter plaatse in de loop der eeuwen diverse malen in brand had gestaan en hij zulk een ramp ditmaal wilde voorkomen. De brandweer van Alphen, op de plaats van het onheil aangeland, kon na een onderzoek niet anders consta teren dan dat de rookwolken bij de toren muggenzwermen waren 1 Van ernstiger aard was het andere bericht. Dit had betrekking op de her vormde kerk te Blaricum. In dit gods huis is een torrenplaag aan de gang. De zogenaamde boktor, een fiks in sect, doet zich er te goed aan het houtwerk. En aangezien de muren vau de kerk geheel door balken worden geschraagd, is dit een regelrechte be dreiging voor het kerkgebouw. Want de torren zijn niet van plan eerder naar,huis te gaan, dan nadat de laatste houtsplinters in derzelver maagjes ver dwenen ,zijn. Ze komen echter lelijk op de koffie want met behulp van blauwzuurgas zal men de gastronomi sche ondieren het leven benemen en zodoende de kerk tegen ondergang be hoeden. In levensgevaar. Het is niet de eerste maal, dat die ren een gevaar voor kerkgebouwen opleveren. Toen enige jaren geleden de Oosterkerk te Utrecht opgeknapt werd .en men cle preekstoel onderhan den nam, bleek de kanselvoet geheel door houtwormen doorgeknaagd te zijn Onwetend hadden de dominees, daar prekende, in levensgevaar verkeerd, want de preekstoel zou weldra bezwe ken zijn, indien men er niet tijdig ach ter was gekomen, dat zij stond te wan kelen. De kerktoren te Neeritter in Lira burg voelde niet lang geleden zijn spits beven onder de vernielzuchtige aanvallen van een zwerm vogels. Te Reeuwijk moest kort geleden de gods dienstoefening in de kerk worden ge staakt omdat de dominee zich niet ver staanbaar i maken kon wegens een aan val van ruziemakende vogels op de ruiten der kerk; één ruit werd zelfs stuk gevlogen I En dan die meneer te Baarn, die in het vroege morgenuur in de rooms- katholieke kerk aldaar vorig jaar Augustus een godsdienstoefening was gaan bijwonen. Hij verliet het laatst de kerk en meende, dat men op een van de bankleuningen een wan delstok had laten hangen. Hij wilde het gevonden voorwerp op de daartoe bestemde plaats deponeren en pakte de stok beet. Maar ajakkes, de stok begon i in zijn hand te kronkelen het was geen wandelstok maar een ringslang, die de kerk was binnenge- schuifeld en zich juist behagelijk aan een leuning genesteld had. Hij zal zich een ware Mozes gevoeld hebben, want deze grote leider van het israëlitische volk kon immers zijn stok in een slang veranderen 1 Een leeuw ter kerke. Maar erger dan deze meneer zijn de mensen in de Sint Michielskerk te .Sittard geschrokken, die daar op een vooroorlogse jdag zaten te mediteren, toen (er een leeuw de kerk bin nenstapte. Op het Marktplein te Sit- tard, ,waar de kerk gelegen is, had men een >circus opgeslagen. Maar één van de »tot de levende have van dit bees tenspel behorende leeuwen nam de kuiten i en vloog de kerk in. Aleer hij zich aan de biddende schare te goed had kunnen doen, verkeerde hij in verzekerde bewaring. Maar de gelovigen denken er nóg aan, terwijl zij de griezels over de rug voelen lopen Wij zullen u verder maar geen ver halen vertellen van dieren, die de kerk of de kerkgangers bedreigden. De reeks van orgels, waarvan het hout werk de wormen tot maaltijd diende, is vrij lang. De serie torens, wier galmgaten, spitsen en nissen door kerk uilen, torenvalken en ander lief ge dierte ondermijnd werd, is evenmin kort. De stapels bijbels, psalmboeken en kerkelijke archiefstukken, door mui zen tijdens hun etentjes" geconsu meerd, reikt hoger dan de Domtoren. Ja en vroeger rekende men de hon den ook allerminst tot de vrienden van het christelijk geloof. Want die beesten bestonden het om in de oude en altijd openstaande kerken binnen te lopen en daar hun geblaf aan te heffen, juist als de dominee zijn ge bed of zijn preek zou beginnen. Daar om kende men voorheen in de stads kerken de hondenslager, een door alle honden verwenst persoon, want zijn knuppel was hard. Rode haan grootste vijand. De hondenslagers zijn er niet meer. Maar onlangs had men er in de Buur kerk te Utrecht weer eens behoefte aan. Tijdens de dienst had de predi kant de kansel verlaten om de offer schaal met de collectegelden in ont vangst te nemen en in die tijd glipte er gauw een hond de kansel op Om in Utrecht te blijven: daar ge beurt het 's Zondags méérmalen dat een duif door het kerkruim vliegt. Wat natuurlijk nog geen bedreiging voor de kerkgangers is, behalve wan neer het beest in de gauwigheid zijn behoefte doet en de zondagse tooi der vromen gevaar loopt. De tijd, dat ooievaars zich bij voor keur nestelden op het kerkdak is voorbij, omdat deze vogels al minder in ons land gezien worden. De gezel lige aanblik van ooievaarsnesten op de kerken in dorpen als Eethen en Meeuwen in het brabantse Land van Altena, wordt zeldzamer. Maar toen de kleppervogels nog wel algemeen zich hier te lande nestelden, klaagden de mensen vaak over de last, die de beesten aan het kerkdak veroorzaak ten. Muggen, torren, slangen, leeuwen, muizen, wormen, honden, vogels, alle maal dieren die op een of andere wijze de kerk hebben bedreigd. En nu noem den we nog niet eens de grootste vij and aller bedehuizen: de rode haan. Had men van sommige andere dieren óók wel eens plezier, de rode haan heeft altijd vernieling gebracht en zijn bestrijding „te vuur" kan nimmer hardhandig genoeg worden aangepakt. H. de Jong. DRUKKERIJ MARKUSSE WISSEKERKE o O w r>- Onze afdeling „meubelen van vandaag" doet onze jonge mensen plannen maken voor hun huis van morgen Met het voorjaar willen wij speciaal uw aan dacht vragen voor rotan en Ploegstoffen, meu belen en gordijnen, die het hele jaar de voor jaarszon in uw huis houden Bezoekt geheel vrijblijvend onze voorjaarsten toonstelling LANGEVIELE 23-25, MIDDELBURG, Telefoon 2893 Gratis advies van onze binnenhuisarchitect. Franco levering door heel Nederland c-rd-llei- Plein 1940 hoek Gortstraat Telefoon 2777 en 3259 D.N.C. M.C.P.A. D.N.B.P. Trioxone Karmex W (CMU) Natrium Chlooraad Aawiedox Parathion Basudine Dieldrin Aldrin Geserol MO 25 Lindaan H.C.H. Gesarex Koperoxychloride 50 pet. Colaïdalekoper Zinkcarbamaten (Zineb) Dithane Z 78 (Zineb) Benodigdheden Agral uitvloeier Spuitmaskers Rugsproeiers enz. Beleefd aanbevelend Telefoon 01108-200

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 4