NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Zwerver mus EEJI IMillTlHIlLIJkE REIS JLm „Soli De« Gloria" Iedere vrouw Hedenmiddag A. C. van der Rest Mo. 2726 Zaterdag 23 april 1955 58e jaargang Tweede blad bracht Duits leger in opspraak smidsknecht leerjongen rijwieladres K. H. Schippers Colijnsplaat SPATADEREN elastieken kousen en ging er met de gemeentekas van door In het najaar van 1906 liep in de straten van Berlijn een oude zwerver, Wilhelm Voigt genaamd, met een stout moedig plan rond. Vroeger was hij schoenmaker geweest, maar het zwer ven en de lust tot avontuur zaten hem in het bloed en zo had Voigt reeds ge ruime tijd geleden zijn schoenmakers- leest verlaten en was op avontuur uit getrokken. Dit avontuur had hem nu niet bepaald de goede weg doen be wandelen en zo had de oude zwerver reeds achtentwintig jaren van zijn leven in verschillende gevangenissen doorgebracht. Nog eenmaal wilde hij een kans wagen om veel geld te be- machtigen en een plan hiertoe hield reeds lang zijn brein bezig. Voigt wist het uniform van een Hauptmann (kapitein) van het duitse leger te bemachtigen en in deze kle ding, voorzien van de nodige sterren en een prachtige sleepsabel wandelde hij op de morgen van de 16de october 1906 door de straten van Berlijn. Hij vond wat hij zocht. In een der berlijnse straten ontmoette hij tien grenadiers. Hij hield hen aan en gelast te de militairen hem te volgen. Geheel in stijl met de duitse kadaverdiscipline gehoorzaamden de grenadiers hem zon der vragen te stellen. Voigt nam hen mee naar het station, nam kaartjes met bestemming Kö- penick, een klein stadje niet ver van Berlijn en zwijgzaam reisde het gezel schap naar de plaats van bestemming. Onder arrest. Met zijn negen soldaten en een ser geant marcheerde de pseudo-kapitein naar het raadhuis van het stadje. Hij liet hen alle in- en uitgangen bewa ken en verdween met twee soldaten naar binnen. Allereerst begaf hij zich naar de kamer van de gemeentesecre taris en terwijl de grenadiers het ge weer in de aanslag hielden, snauwde Voigt hem toe, dat hij zijn arrestant was. Voor de man goed en wel be greep, wat er gebeurde, werd hij onder gewapend geleide naar buiten gebracht. Hetzelfde lot trof de burgemeester van Köpenick. Op hun vragen wenste de kapitein geen uitleg te geven. Hij verklaarde dat hij slechts zijn bevelen opvolgde en men hun op de Nieuwe Wacht te Berlijn een en ander wel nader zou verklaren. Ook de chef van de kö- penickse politie, die slapend in het wachtlokaal werd aangetroffen, viel een arrestatie ten deel. In vlot tempo handelde Voigt een en ander af. Hij stapte het kamertje van gemeentefinanciën binnen en gaf de kassier opdracht zijn kas af te sluiten en het kasboek bij hem in te leveren. Voorts bestelde hij drie rijtui gen om door de militairen zijn gevan genen naar Berlijn te laten brengen. Hij begreep, dat Köpeiiick niet zonder burgemeester kon en hij deelde de vroede vaderen mede, dat hij opdracht had ontvangen de plaatsvervangend bur gemeester zolang tot hoofd van het stadje aan te stellen. Met de gemeentekas. Nadat de kassier klaar was met zijn inspannende arbeid, nam Voigt de in houd van de gemeentekas, groot 4000 mark, in ontvangst, tekende een kwi tantie met de naam Hauptmann Ven Mabieg en verliet met zijn arrestanten het raadhuis. De sergeant beval hij, dat de wach ten na een half uur konden worden in getrokken, waarna de soldaten zich naar Berlijn dienden te begeven en zich moesten melden bij de Nieuwe Wacht. Enkele andere soldaten liet 59. Wat waren ze blij toen de boot vei lig en wel dichtbij was. En even snel als de storm was komen opzetten, even snel ging hij weer liggen. Vanaf het schip werd de jongens een dik touw toegewor pen. Dit werd aan het achterschip beves tigd en nu werden ze naar de haven van IJmuiden gesleept. „Wat een geluk dat deze boot naar IJmuiden gaat", bedacht Frits. Ze hadden nu een plezierig zee tochtje, kalm achter de grote boot aan. Maar dat hadden ze ook wel nodig om wat op hun verhaal te komen na de door gestane angsten en vermoeienissen van de afgelopen uren. 60. Ze waren blij dat ze vaste grond onder de voeten hadden. Ze bedankten de bemanning van het schip hartelijk voor de verleende hulp en gingen toen zorgen voor de verzending van de kano naar Zand voort. Want de oude zeerob daar aan het strand moest toch zijn bootje te rug hebben. De tien gulden die Flits en Johnny verdiend hadden met het tulpen verkopen, stuurden ze er bij. Daar zou de man nieuwe peddels voor kunnen ko pen. Toen dit karweitje achter de rug was, gingen ze de sluizen van IJmuiden bekijken. Vol bewondering stonden ze een tijd te kijken naar het geweldige bouw werk. hij de gevangenen in de rijtuigjes naar Berlijn brengen. Zelf zou hij per trein naar Berlijn gaan. Hij trok zijn hand schoenen aan en verdween in de rich ting van het station. Natuurlijk verscheen hij niet in Ber lijn en toen de soldaten met hun ar restanten in de duitse hoofdstad aan kwamen, wist niemand iets van de zaak af. Er werd een onderzoek ingesteld en binnen enkele uren kwam vast te staan, dat de vroede vaderen van Kö penick het slachtoffer waren gewor den van een wel zeer originele en ge raffineerd uitgevoerde oplichterstruc. Onvindbaar. De couranten wierpen zich op het sensationele nieuws en in minder dan geen tijd wist de hele wereld van deze oplichtersaffaire, waarbij de misdadi ger gebruik had gemaakt van tien duitse soldaten, waardoor het typisch pruisische militarisme belachelijk was gemaakt. Iedereen lachte er om, zelfs in Duitsland, en de internationale pers wijdde er hele artikelen aan, verlucht met spotprenten, waarin het duitse sol datendom werd beetgenomen. Begrijpelijk liet de duitse justitie het er niet bij zitten en er werd een ware klopjacht ingezet om de snode misdadiger te arresteren. Dit viel aan vankelijk helemaal niet mee, want Voigt was onvindbaar en er was geen enkele aanwijzing, wie de pseudo-ka pitein geweest kon zijn. Totdat eei\ oude gevangene uit een der gevangenissen, belust op de belo ning die werd uitgeloofd, voor aan wijzingen die zouden leiden tot de ar restatie van de oplichter, verklapte dat zijn oude celgenoot, Wilhelm Voigt, hem eens verteld had over een derge lijk plan. Nu had men een spoor ge vonden en het duurde niet lang of men wist waar Voigt verbleef- Zijn huis werd omsingeld en hij werd gearres teerd. Zonder omhaal bekende de oude zwerver de pseudo-kapitein 'geweest te zijn. Hij werd tot vier jaar gevange nisstraf veroordeeld. Toen bekend werd, dat Voigt, een oude zwerver, de cfeder was geweest, lachte de wereld, als zou zij niet meer tot bedaren kunnen ko men. Toen de vier jaar om waren, was Voigt een beroemd man en sleet hij zijn verder leven als een eerlijk huur koetsier. Gevraagd: een en een Smederij Firma BOUWENS HEYBOER Kamperland Uw juiste voor aankoop en reparatie kan uw kinderrijwiel weder inruilen DOET UW KEUZE uit onze bekende flrmamerken Ruime voorraad in verschillende modellen 7.30 ui' concert 3.30 uur bij de muziektent ingebruikname der nieuwe uniformen r' die last heeft van vermoeide benen en of koopt die mooie en bijzonder goede uit de reeds sinds 1922 gewaardeerde speci* aalzaak op gebied van geneesmiddelen, ver- plegingsartikelen, medische instrumenten en bandages, toiletartikelen enz. enz. Lange Kerkstraat 42, GOES. Telefoon 2468 (jÜj Prijzen vanaf f 6.— per stuk Ook de betere buikbanden, corsetten, beha's, breukbanden enz.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 3