NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Opening Chr. Kleuterschool te Kortgene DVVI4ES, De Nationale Reserve WPBDDD U VlAS HUNT ZUN Rookt u veel? Collecte Stichting 1940-'45 herdacht haar 5-jarig bestaan No 2726 Zaterdag 23 april 1955 58e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm z^cttetp pteieuteett u Het was vrijdag 15 april j.l. een heugelijke dag voor de kleuters van Kortgene: hun nieuwie school werd toen officieel geopend. Nog heugelij ker zal die dag wel geweest zijn' voor bestuurders, onderwijzeressen en ouders. Na jarenlang onderwijs in eeu voor dat doel totaal ongeschikt ge bouw een der sprekers noemde het een schuur werd die i'dag de tot 'kleuterschool Verbouwde oude ulo>i school geopend. Een rondgang door de nieuwe school liet ons op duidelijke wijze zien wat er in samenwerking met architect en ambacht bereikt kan worden. Het is al licht en ruimte wat deze school biedt. Ter completering van het geheel droeg mede de nieuwe en schitterende inventaris, een kost baar geschenk van de zweedse bevol king aan het rampgebied. Radda Bar- nen heeft eer van haar werk. Na verloop van vele jaren zal men zeer zeker nog over dit staaltje van hulp betoon met eerbied en dankbaarheid spreken. Bijeengekomen in „De Stadsiwijn^- kelder", waar de heer G. Begthel, va der van de onderwijzeres aan de kleu terschool, het bestuur reeds had gefe liciteerd met deze heugelijke dag, be gaf men zich naar de nieuwe school, die door de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland sym bolisch werd geopend. Na een wel komstwoord van ds. G. van Schup- pen werd het woord gevoerd door gedeputeerde A. Schout. Spreker zei o.m.: dat het provinciaal bestuur mei genoegen zag, dat Kortgene eeln school heeft gekregen die gezien mag worden. Jaren heeft men school ge houden in een gebouw, dat de naam school niet waardig was. Daarom moet men nog steeds respect hebben voor hen, die daar les hebben gegeven. Spr, waardeerde ten zeerste het geschenk uit Zweden en feliciteerde mej. Koos Beg- thel met de school en de leermiddelen. Zij kent de kinderen en de paedagogie. Dank bracht de heer Schout ook aan het college van b. en w. voor de 'me dewerking. Subsidie, gegeven aan het onderwijs, is geen weggegooid geld. Gemeentebesturen die mede willen werken om het kleuterondtetrwijs te helpen bevorderen, krijgen de steun van het provinciaal bestuur. Dokter Maas, voorzitter van het Ro de Kruis, afdeling Noord-B'evefand, memoreerde de ramp en de daarop volgende spontane hulp. De heer Spijker droeg, door het aan bieden van een stoeltje, namens het Ned. Jeugd Roode Kruis, de geschenk zending uit Zweden aan het bestuur over. Radda Barnen heeft, volgens hem, ongeveer 80 van deze inventarissen aan het rampgebied geschonken. Het be stuur en het onderwijzend personeel werden door hem bij deze gefeliciteerd. De aannemer Van Doorn sprak woor den van dank voor de prettige sfeer waarin hij heeft mogen werken en wenste allen geluk met dit nieuwe schoolgebouw. De onderwijzeres, mej. Begthel, sprak namens de kleuters en ouders, woor den van dank en zeide te popelen om spoedig in de nieuwe school te kun nen beginnen. Zij vroeg Gods zegen voor dit onderwijs. Burgemeester Schuit zeide, dat de gevoelens van dankbaarheid met een zekere weemoed gepaard gaan. Aan de droeve omstandigheden van februari 1953 was het te wijten dat men van een schuur naar deze school kon over gaan. Spreker herdacht juffrouw Ba- rendsen, en betreurde het, dat zij deze heugelijke dag niet meer mocht bele ven. Hij sprak de hoop uit, dat onder Gods zegen de kleuters een zonnige jeugd zullen mogen beleven in een zonnige schooltijd. Dit nieuwe gebouw is een aanwinst voor de gemeente, maar zeer zeker voor de kinderen. De heer Van Bennekom, directeur van de Chr. Kweekschool te Middel burg, zeide op deze zonnige <Rag te denken aan dezelfde dag, 10 jaar te rug. Toen kwam, als een gave uit de hemel, het zweedse brood voor het bezette Amsterdam, thans vinden we Zweden weer terug in deze mooie en practische schoolinventaris. Hij zeide geen woorden te kunnen vinden om dit alles tot uitdrukking te brengen en vroeg zich wel eens af, waaraan wij dit alles toch verdiend hebben. Spr. wees op de thans gaande zijnde ver anderingen op het gebietd van het kleuteronderwijs, het onderwijs dat vroeger nog al eens gebruikt werd als sluitpost op de begroting. Het hoofd van de openbare lagere school te Kortgene, de heer Gijsouw, feliciteerde, ook namens het perso neel van zijn school, het bestuur met dit fraaie schoolgebouw. Met genoegen constateerde spreker de veranderde we derzijdse verhoudingen. Op de kleuter school heeft het onderwijzend perso neel de gelegenheid de leerlingjen te observeren. Van deze ervaringen moe ten wij later gebruik maken, dit zal het onderwijs van groot nut kunnen zijn. Hij bracht dank aan het gemeente bestuur en sprak de hoop uit, dat deze school tot in lengte van dagen haar. werk zal mogen blijven verrichten».- De heer C. M. Schot, hoofd van de ulo-school', haalde herinneringen op uit het 30-jarige tijdperk, toen hij aan het ulo-onderwijs in dit gebouw ver bonden was. Hij herkende het oude ge bouw niet meer, alleen de ramen her- Misschien te veel? Gebruik dan af en toe King pe permunt om u fris en monter te houden. i King pepermunt het beste dage- I j lijkse middel ter opwekking en verkwikking. J innerden hem aan vroeger tijd. Ook hij sprak woorden van dank en waar dering. Namens de Geref. Gemeente bracht de heer A. van der Maas woorden van dank en gelukwensen over. Mejt G. van Gilst, onderwijzeres aan de kleu terschool te Colijrfsplaat, felioiteerde het bestuur en herinnerde aan de tijd, toen zij samenwerkte met mej. Ba- rendsen. Mevrouw Broos - de Looff, de vroe gere juffrouw Jannie, was voor deze feestelijke opening naar Kortgene ge komen. Ook zij sprak woorden van lof en waardering. Tot slot memoreerde ds. Van Schup- pen de oprichting en totstandkoming van deze kleuterschool en bracht de gelukwensen van de familie Markusse uit Leiden over. Hij yertelde, hoe men destijds, door een legaat van de op richter Vader, aan de „Bewaarschool" gekomen is en besprak de plannen tot deze nieuwbouw, die telkens ge wijzigd moesten worden en uiteindelijk geheel door de ramp doorkruist wer den. Even tipte hij de in uitzicht ge stelde gift uit Nieuw-Zeeland aan om dan uiting te geven aan zijn gewel dige dankbaarheid voor al het vele dat gekregen is. Ook hij wijdde enige woorden aan mej. Barendsen en de bij de ramp omgekomen kinderen. Nadat het bestuur en de genodigden het schoolgebouw en de prachtige en doelmatige inrichting hadden bezich tigd, waarbij ook bewondering werd getoond voor de speeltuin met klim- huis e.d., begaf men zich naar „De Stadswijnkelder", waar onder gezellige kout nog tal van herinneringen wer den opgehaald. Natuurlijk weet u allen, wat de Stichting 1940'45 is. Zeker in een jaar als dit, waarin we gedenken dat 10 jaar geleden een eind kwam aan de oorlog. Weet u nog, hoe blij we toen waren? Maar weet u nog, dat er toen ook veel leed was? Vooral om allen die gedurende de oorlog het leven lieten, om onze vrijheid te bespoedi gen: Door de vijand zo veel mogelijk dwars te zitten; door anderen aan te sporen tot verzet; door overvallen op distributiekantoren, om anderen, die ondergedoken waren, aan bonnen te helpen; door de illegale pers te ver spreiden; door geallieerde vliegers te helpen ontvluchten en zo veel meer. Door nu bijna tien jaar deze col lecte te hebben gehouden, is het einde haast in zicht is voor deze jaarlijkse inzameling. Want als wij dit jaar een bedrag bij elkaar krijgen van 3 a 4 miljoen gulden, kunnen we onze ver plichtingen jegens de 6000 verzorgden nakomen. Tenminste, als de 120.000 ?vaste contribuanten voorlopig aam- blijven. Daarom: dit jaar een laatste appèl ook voor Noord-Beveland. Onze ver wachting is hoog gespannen. Zaterdag 16 april j.l. bestond de Na tionale Reserve vijf jaar. Dit feit werd enigszins feestelijk herdacht te Wis sekerke en Kamperland. Niet dat op ons eiland de Nationale Reserve des tijds werd opgericht en ook niet om dat Noord-Beveland zoveel reservisten voor dat corps leverde, maar juist om door haar drumband en haar cabaret te trachten het manschappental op dat eiland op te voeren. Om even over 3 uur marcheerde de drumband, onder leiding van luitenant Minnaard, met slaande trommels en schetterende hoorns, Wissekerke bin nen tot voor het gemeentehuis. Wnd. burgemeester Van Halst en weth. Leendertse ontvingen de man schappen ten gemeentehuize, alwaar Van Halst een korte toespraak tot de vrijwilligers richtte. Hij zeide het te waarderen dat zo velen reeds waren toegetreden tot de Nat. Reserve, maar meende toch te moeten opmerken, dat nog zeer velen niet goed beseffen waartoe de Nat. Reserve is opgericht., Namens het gemeentebestuur bood hij de aanwezigen een kopje koffie en een „rokertje" aan. Luitenant Minnaard dankte voor de hartelijke ontvangst en sprak de wens uit, dat Noord-Beveland spoedig over een eigen peleton, ongeveer 30 man, zou mogen beschikken. Van Halst bracht het verzoek van Laten we dan de leus, die de ver zetslieden elkaar gaven ook dit jaar tot de onze maken: als één van ons allen valt, zullen wij er voor instaan dat de achterblijvenden verzorgd wor den. Geef dan ook gul als de lijsten bij u aangediend worden. Contribuanten! Mogen we dit jaar ook bij u aankomen om een gift bij het 10-jarig bevrijdingsfeest? We hopen dus heel Noord-Beveland te bezoeken van 25 april tot 8 mei. Bij voorbaat dank. Je geersdijkse oranjevereniging over, om op haar bevrijdingsfeest, zaterdag 14 mei a.s., Geersdijk met een bezoek te willen vereren. Geersdijk levert n.l. het grootste aantal Noordbevelandtëe vrijwilligers, n.l. 11 van de 14 man schappen. Met vreugde werd dit ver zoek ingewilligd en besloot men, als drumband op 14 mei, in de avonduren aanwezig te zijn. Hierna werd een mars geslagen voor het gemeentehuis en een rondgang door de gemeente gemaakt. Op verzoek van Van Halst werd halt en front gemaakt voor het tehuis van ouden van dagen „Vredestein" en enige marsen ten ge hore gebracht. Gezien het groot aantal inwoners dat in een minimum van tijd op de been was, mogen wij gerust zeggen* dat dit muzikaal militair vertoon zeer in de smaak is gevallen. De drumband begaf zich hierna naar Kamperland en gaf ook daar een mu zikale wandeling te zien en te horen. Des avondjs 8 uur werd in „Renata" te Kamperland een cabaretvoorstelling gegeven. Dit gezelschap bestond voor het grootste deel uit vlissingse reser visten. De toch wel grote zaal was tjokke vol, velen konden niet meer binnen komen. Dat het opgevoerde in de smaak van het publiek viel, be wezen wel de telkens opklaterende lachsalvo's en het daverende applaus'. „Wat zou jij doen in dat geval" oogst te wel de meeste bijval en de reservist Burgel bewees ook hier zijn partij best COOMANS voat (un tatweltaot te kunnen spelen. Van Halst opende deze bijeenkomst en wees lt. Minnaard als de promotor van deze avond aan. Hij zette de bete kenis van de Nat. Reserve nader uiteen en vond het een beetje pijnlijk voor Kamperland en Wissekerke dat het kleine Geersdijk het grootste aantal vrijwilligers had. De heer P. de Kam, secretaris van de Prov. Commissie ,^Steun wettig gezag" zeide blij te zijn deze bindings avond in vrijheid te kunnen bijwonen. Tal van Nederlanders begrijpen niet Imeer hun verantwoordelijkheid. Dit klemt des te meer, gezien de spanning tussen Oost en West. Wij moeten allen begrip tonen voor de zware verant woordelijkheid die nog steeds op ons rust. Te land, ter zee en in de lucht dienen wij paraat te zijn en te blij ven. Tal van jongens, tussen 20 en 29 jaar, moeten straks in het leger tussen Belgen en Fransen, en binnen kort ook Duitseas, hun militaire plichten vervullen. Dan is het een klap in het gezicht van die jongens, wan neer er in hun geboortestreek niets voor de veiligheid wordt gedaan. De Nationale Reserve dient voor die beveiliging. Spreker kon niet begrij pen dat de Kamperlanders zich lieten „kisten" door de Geersdijkenaars. Het is op het ogenblik nog de tijd om toe te treden. Door dat massaal te doen, kunnen wij de vrede en onze veilig heid behouden. Wethouder Leendertse besloot met enige woorden deze avond. De leden van de drumband en het cabaretgezel schap, zij allen doen dit werk belan geloos en met opoffering van hun vrije tijd en geven daardoor aan ons allen een les. Spreker heeft zich bij de wtoorden van Van Halst een beetjp geschaamd, ook Geersdijk geeft aan Kamperland en Wissekerke een lesje,

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1