NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Met de handen in het haar UM.-wedstïijd vriendschap, wedstrgd Tweede blad No. 2725 Zaterdag 16 april 1955 58e jaargang PREDIKBEURTEN Zondag a.s. Kortgene - 's H. Arendskerke Geboortekaartjes V erlo vingskaart jes Ondertrouwbrieven Drukkerij Markusse, Wissekerke Chinese varkens worden haar voor haar geplukt (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM (P.A.) Het „haar" maakt een groter bestanddeel uit van het dagelijks leven, dan men in wer kelijkheid er van verwacht. Vooral in het huishouden speelt het haar een rol van zeer voorname betekenis. Bor stels, kwasten, penselen, dassen en matrassen zijn allemaal voorwerpen, waarin op de een of andere manier wel haar verwerkt zit. Men staat er vaak niet bij stil en het alledaagse leven is feitelijk veel te jachtig om er bij na te denken, maar niettemin ligt het feit daar, dat haar van ver schillende artikelen een belangrijk on derdeel uitmaakt en dat haar zelfs een zeer goed handelsartikel is, zowel na tionaal als internationaal bezien. Dit werd ons verteld, toen wij een bezoek brachten aan een importeur en exporteur van dierlijk haar te Am sterdam. Kwasten en borstels in al lerlei soorten en maten en naar men ons verklaarde van diverse soorten haar, lagen er op een bureau voor ons, toen wij in gesprek raakten met de heer De Koning, één van die mannen, die zijn dagelijks brood verdient door het in- en uitvoeren van het product haar. In diverse steden over ons gehele land verspreid, worden op gezette tij den markten gehouden, waar de boe ren uit de omliggende plaatsen het haar van hun koeien en paarden aan de man trachten te brengen. En altijd is wel een opkoper aanwezig, die het haar met grote partijen inkoopt, nadat hij het uiteraard gekeurd heeft. Deze binnenlandse productie, waarbij voor al het paardenhaar van de staart en de manen een zeer geliefd artikel is, wordt uitgevoerd naar het buitenland en sinds jaar en dag is Duitsland een van de grootste afnemers van dit haar. Voorziet men met deze productie in eigen behoefte? Neen, en dit is juist het vreemde van het geval, men voert dit haar uit en importeert het haar uit andere landen. Hoe deze situ atie is gegroeid, valt moeilijk na te gaan, maar vast staat in ieder geval en wij zouden hier kunnen spreken van een gewoonte, dat dit reeds ja renlang gebeurt. Het haar, dat men hier gebruikt, wordt uit verschillende landen geïm porteerd. Daar varkenshaar echter ver kozen wordt boven paarden- en koei- enhaar worden er grote partijen van dit haar in China gekocht. Voordat dit haar echter in balen arriveert, ge beurt er het een en ander, dat het pro duct zelf geschikt maakt voor verdere fabricage. Bovendien zijn er vele soor ten chinees varkenshaar, waarvan wij o.a. noemen het Chungkinghaar, Tien- tsinhaar, Hankow-, Sjanghai- en Tsing- taohaar. Haar voor haar. Er bestaat geen twijfel over, dat het verkrijgen van dit haar voor de Chinezen een heidense karwei moet zijn. Het varkenshaar wordt allereerst haar voor haar uitgetrokken en een varken mag dan misschien niet zoveel haar hebben als een normaal mens (voor welke bewering wij niet instaan), het lijkt ons in elk geval een zenuw slopend werk, maar ook hier zal de ervaring wel een hartig woordje mee spreken. Na deze „trekkerij" wordt het haar tweemaal gekookt, vooraleer het in balen verpakt wordt en verzonden. Hoewel dus China de eerste leverancier is op het gebied van varkenshaar, geeft zuid-Amerika de toon aan bij de pro ductie van paardenhaar, India en Au stralië bij die van koeienhaar, zodat ook met deze landen een drukke han del wordt gedreven. Het onderscheid tussen de verschil lende soorten kenmerkt zich ook in de gekochte partijen. Hoe langer het haar is, hoe hoger de prijs. Koopt men een partij van 100 balen, dan ont vangt men zowel kort, het zogenaam de Riflinhaar, als lang haar. Het is nu de taak van de importeur om voor ie dere haarlengte afzonderlijk een aparte prijs vast te stellen. En veelal moet het haar hier dan nog op de lengte worden uitgezocht. Ook mensenhaar. Het varkenshaar is het goedkoopste, maar kost toch nog altijd 200 gulden per kilogram. Indien er dus fouten worden gemaakt bij het vaststellen van de prijs naar lengte, dan wordt er direct een flinke schade geleden. Het is derhalve duidelijk, dat men over vakmensen moet beschikken, die door een jarenlange ervaring in dit werk de juiste prijs kunnen bepalen. De situatie voor doorverkoop is mo menteel door het verbod van de amcri- kaanse regering om handel te drijven met rood-China uitermate gunstig voor de europese landen, die het haar, dat zij zelf inkopen, kunnen doorverkopen naar de Verenigde Staten waar het dan als europees haar wordt toegelaten. Gelukkig is de tijd voorbij, dat kap pers in den lande verplicht waren het door hen vergaarde haar van hun cliënten in te leveren. Weliswaar be staat er toch nog altijd vraag naar mensenhaar o.a. ten behoeve van to neelpruiken, welke vroeger veelal ge leverd werden door de Chinezen met hun befaamde „paardenstaarten", maar de handel in dit haar is van zeer ge ringe betekenis. Onregelmatigheden. Het sorteren van de diverse haar dossen maakt op de leek altijd een in druk van een „vieze" bezigheid. Na tuurlijk is het nu niet direct een van de meest hygiënische werkjes en het is niet verwonderlijk, dat er veel zeep en handdoeken bij te pas komen. Of zich echter op dit gebied onregelma tigheden voordoen, is iets waarover men zich liever niet uitlaat, maar dat zich op het gebied van de verzending uit het buitenland ongeregeldheden voordoen, staat buiten kijf. Verschillende opkopers zien er b.v. niet tegen op om het te verkopen haar zwaarder van gewicht te maken, door het nat te spuiten of bij het wegen op de bascule de koper even af te leiden en de voet op de weegschaal te plaatsen of door snel een aantal bossen haar van de weegschaal weer bij de nog te wegen partij te werpen. De buitenlandse verkopers verko pen een partij bij vooruitbetaling, le veren belangrijk minder gewicht af dan er op papier werd verkocht, ter wijl de firma, die het bedrog pas bij aankomst ontdekte, geen schadevergoe ding kan vragen, omdat deze verkopers snel van naam veranderen en niet meer te vinden zijn. Maar degene, die het eens anders probeerde en in plaats van haren een stuk lood van twee kilo in de baal deed, kwam bedrogen uit, want prompt verkocht de bedrogen firma het prij zige lood en daardoor was de schade aanzienlijk minder. Waar gebruikt men het toor? Het aantal toepassingen van het haar is onnoemelijk veel. Wij noemden reeds borstels en kwasten, waarvoor het stijve varkenshaar wordt gebruikt. Maar men heeft daarnaast nog het haar van de oren van een rund, dat voor de fijne schilderspenselen wordt gebruikt. De strijkstokken worden voorzien van zeer fijn paardenstaarthaar. De korte haren van de paardenstaart ge bruikt men voor matrassen, hoewel hierin niet veel handel te drijven valt omdat de Nederlander veelal op ma trassen, gevuld met kapok, zijn nacht rust geniet. Het exclusieve dassenhaar komt uit Italië, terwijl China naast het varkenshaar ook het geitenhaar levert. Denken wij ten slotte aan tandenbor stels, bekleding van de meubels, de tapijten en kleden. Wij weten, dat het product haar in vele fabrikaten voor komt, waar men zo op het eerste ge zicht niet bij stil staat. Maar is het dan nog verwonderlijk, dat er in Rot terdam een melkhandelaar met paard en wagen is, die de staart van zijn paard, die bijna op de grond hangt, nog voor geen duizend gulden wil verkopen? Hij is een dierenvriend en wil zijn paard, dat om zijn staart een zekere bezienswaardigheid is, niet ont sieren. En hij blijft standvastig, ook al is hem al veel voor deze staart ge boden Geref. Kerk Wissekerke Zondag 17 april 10 en 2.30 uur ds. W. H. van Zuijlen van Rot terdam. Geref. Kerk Geersdijk Zondag 17 april 's avonds 6 uur ds. W. H. van Zuijlen. Aanvang 3.15 uur enz. enz. worden vlug, net en billijk geleverd door Gecreosoteerde afrasterings- en boompalen Ie soort draineerbuizen 5, 8 en 10 cm Klaverruiters, 3- en 4-poters enz. Beleefd aanbevelend, P. J. VAN DER M0ERE, KORTGENE Telefoon 01108-200 DINSDAGAVOND 19 APRIL A.S. De laatste van dit seizoen, in hotel „De Korenbeurs" te Kortgene. Aanvang 8 uur. Vertrek bust Kamperland 7.30 uur; Wissekerke 7.40 uur; Geersdijk 7.45 uur

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 3