NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD ..Tixro.. Raadsvergadering Kortgene v Ten gerieve van onze klanten op Noord-Beveland E. C. DE DE UT, WISSEDEDDE een keurcollectie mantelpakjes DJkElES, f™ BLOUSES m MANTELPAKJES TWEED MANTELPAKJES MANTELPAKJES No 2719 Zaterdag 5 maart 1955 58e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post I 3.50 2SB Voor de eerste maal in 1955 verga derde j.l. maandag de raad onder voor zitterschap van burgemeester Schuit. Afwezig was wethouder Bom en het lid Z. G. Salomé. In zijn openingsspeech heette de voor zitter allen welkom en zeide o.ra. dat men 1955 met de nodige bescheidenheid tegemoet kon zien. Het jaar 1954 gaf ten opzichte van 1953 voor deze ge meente redenen tot grote dankbaarheid. Spreker memoreerde de werkzaamhe den van de raad in het afgelopen jaar, vooral op het gebied van de woning verbetering is door haar veel gedaan. Deze verbeteringen zijn volgens hem van zeer groot sociaal belangd die van van de gemeente zware financiële of fers eist. Hij gelooft echter, dat deze offers met een gerust hart door de ge meente gebracht mogen worden. Dit jaar, 1955, hopen wij dat alle wonin gen op Noord-Beveland aangesloten zullen zijn aan de waterleiding. Spre ker roemde de voortvarendheid van de waterleidingmaatschappij. [De jarenlange strijd voor een ver lichte steigerdam passeerde ook de revue. Gezamenlijk en eendrachtig moeten wij nu weer trachten vooruit te komen. Kleuteronderwijs, bejaardenzorg en volksgezondheid staan nu op het pro- grarama. Namens het college van b. en w. dankte spreker de raad voor de samen werking en prettige verstandhouding en wenste haar Gods beste zegen toe. Het lid Korteknie sprak, namens de raad, woorden van dank en wederke rige gelukwensen. De voorzitter vroeg toestemming nog enige punten aan de toch reeds lange agenda te mogen toevoegen. Het lid J. A. Salomé kon dit niet prettig vinden, de leden konden zich zodoende niet volledig inwerken. Hij vroeg daarom een maximale beperking van zulke toe voegingen. Het lid Van der Weele kon zich wel verenigen met de toevoegingen. Op zijn vraag of hij ook een punt: subsidie kleuterscholen aan de agenda mocht toevoegen, kreeg hij een ontken nend antwoord. Bij de rondvraag kon hij zijn wensen kenbaar maken. De voorzitter deelde hierop mede, dat van Z. C. Salomé Jr. een schrijven was ontvangen, dat deze met ingang van 31 maart zijn lidmaatschap van de raad neerlegde. De vele andere werkzaamheden, die de volledige mens opeisen, waren hiervan de oorzaak. Z. G. Salomé dankte allen voor hun samenwerking. De voorzitter zeide het scheidende lid, waarmede hij jaren had samenge- werkt, node te zien vertrekken. Hij sprak woorden van dank en waarde ring voor al datgene, wat Salomé in het belang van de gemeente heeft ge daan. Hem en zijn werk kennende, wis ten we steeds wat we aan hem hadden, hij zal thans een lege plaats achter laten. De notulen van de vorige vergadering ondergingen enige kleine correcties. Een zestal ingekomen stukken wer den voor kennisgeving (^angenomen> Een schrijven van L. Vogelaar en Zn. in verband met de uitvoering van werkzaamheden aan een door J. P. Kouwer bewoonde gemeentew >ning? ontlokte enige bespreking. Firma Otte uit Zuid-Beveland had op bedoelde woning een dakkapel geplaatst, niette genstaande Vogelaar en Zn. „de ge meente hadden". De voorzitter zette een en ander uitvoerig uiteen. Om uit deze impasse te geraken en dergelijke situaties in de toekomst te voorkomen, stelde het lid Salomé voor, in den ver volge voor dergelijke werken een soort aanbesteding te houden. Door een ad vertentie in het plaatselijk blad te zet ten, bereikt men alle belanghebben den. De leden Van der Weele en Van Hee sloten zich bij spreker aan. Enige mededelingen werden voor ken nisgeving aangenomen. Per 1 maart a.s. werd aan mej. M. J Strijd, op eigen verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk typiste ter secretarie. De heer M. J. van Boven te Lewedorp werd per 1 februari 1955 benoemd tot Tel. no 308, Giro 32622 Advertenties 6 cent per mm tijdelijk onderwijzer aan de Prinses Ireneschool te Kortgene. De heer L. A. Verhulst te Vlissingen werd per 16 februari 1955 benoemd tot tijdelijk on derwijzer aan de Prinses Marijkeschool te Colijnsplaat. De mededeling, dat op j.l. 10 fe bruari een inschrijving werd gehouden voor het aanleggen van waterleiding en het maken van meterputten in 22 gemeentewoningen te Kortgene, deed het lid Salomé opmerken, dat hij lie ver had gezien, dat de raad zich hier over kon uitspreken. Volgens hem moe ten b. en w. de raad machtiging vra gen zulke werken uit te laten voeren. B. en w. mogen dat geld niet uitge ven, zonder machtiging van de raad. Hij wilde, aan de hand van de ge meentewet, van de voorzitter wel eens horen of zulke werken en uitgaven tot de taak van b. en w. of tot de raad behoren. De voorzitter antwoordde hierop, dat zijns inziens dergelijke zaken tot het gewone onderhoudswerk gerekend en nog als een gevolg van de fe- bruariramp dienden gezien te wor den. Door die ramp zijn vele regen bakken in de gemeente stuk gegaan, ook die van de gemeentewoningeu. De bewoners wilden gaarne die bakken in orde gemaakt hebben en stelden daar toe regelmatig pogingen in het werk. Nu de watervoorziening op het eiland binnen afzienbare tijd een feit zal zijn, meenden b. en w. goed te doen de re genbakken te laten zoals ze nu zijn en ten spoedigste te zorgen voor aanslui ting op het waterleidingsnet. Zij heb ben dit gedaan, onbevooroordeeld en alleen in het belang van de gemeente. In den vervolge zal spreker rekening houden met de wens van Salomé en de raad geven wat des raads is. Hij vroeg of hij uit de woorden van Salomé een zeker wantrouwen ten opzichte van het beleid van b. en wv moest zien. Het lid Salomé zeide op dat beleid geen critiek te willen uitoefenen, maar zeide ook, niet overtuigd te zijn van het recht van b. en w. in deze. Z.h.s. werd hierop b. en w. mach tiging verleend tot betaling van bedoel de ^bedragen. Goedgevonden werd het plan van b. en w. tot aanleg en beplanting, op sobere en stijlvolle wijze, van de gra ven van rampslachtoffers op de alge mene begraafplaats te Kortgene en Kats. Naar aanleiding van de mededeling van b. en w., dat aan de heer Heyse te Middelburg toestemming werd ver leend om twee herbouwplichten voor de gemeente Kortgene elders te reali seren, vroeg het lid Breure of b. en w1. het juist achtten, deze twee herbouw plichten van de gemeente naar een an dere plaats te laten gaan, ze hadden z.i. beter ter plaatse gerealiseerd kunnen worden. Hij vindt het toch erg dat deze plichten hier verdwijnen. De voor zitter antwoordde, dat het hier twee, door de ramp getroffen, bedrijfswo ningen betreft en dat deze zaak lang en breed in b. en w. besproken is, met als eindresultaat: iemands rechten moet men iemands rechten laten. Het lid Van der Weele zegt hierop, dat nu de heer Heyse deze bouwplichten ver krijgt en niet de eigenaresse. Dat vindt hij verkeerd, hij is wel genegen aan de eigenaresse te verkopen, maar niet aan de rentmeester Heyse. Volgens hem is de heer Heyse een pleziertje ge daan en zal het hem benieuwen als de heer Heyse de gemeente e^n ple ziertje moet doen. Als voorbeeld noem de hij het stukje dijk bij de hofstede van Hartog, nodig voor de bouw van een P.Z.E.M.-gebouwtje. De halve dijk moest toen gekocht worden. Het lid Breure informeerde naar de vroegere bewoners en het lid Welleman zeide, dat misschien straks die bouwplichten nodig zijn voor de mensen op het be drijf. Ten slotte zou de gemeente voor hen dan woningen moeten reserveren. Tot slot sprak het lid Breure er zijn afkeuring over uit, waarbij Salomé zich aansloot. De voorzitter zeide, dat de gemeente in deze zaak niets had weg te geven of te verkopen, de eigenaar is de rechthebbende. Het geheel is ech ter een zaak van b. en w. Toch is het goed dat er hier in de raad over ge sproken is, dit kan niet anders dan verhelderend werken. Z.h.s. werd besloten tot het aan gaan van een overeenkomst met de Bank voor Nederlandse gemeenten waarbij het crediet in rekening-courant Profiteert van deze unieke gelegenheid U KOOPT GOED EN VOORDELIG nr Goes Lange Vorststraat 80-82 brengen wij in ons depót bij TELEFOON 351 Wij bieden u zeer goed gemaakt, van prima kamgarens f 76.50, f 79.50, f 93.- aparte stijl mooie pasvorm f 59.75, f 79.50 zuiver wollen kamgarens, prima kleermakerswerk f 99.75, f 103.-, f 108.- tot f 144.-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1