NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD DE EDITS ED D.AE1ES» Kunstmatige winterslaap Verpleegster Leut weteld met c^cLety vteïenteett Raadvergadering Kortgene No 2718 Zaterdag 26 februari 1955 58e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Bij 17% is „de Führer" nog in aanzien, 36% meent dat ministers het belastinggeld opmaken en 72% weet niet door wie het volk geregeerd wordt 0*0 Sensationeel nieuws uit de operatiekamer Het levensproces op een laag pitje BONN (P.A.) Cijfers zijn lang niet altijd saai, zelfs niet wanneer zij ko men van een zo oer-ernstige instel ling als het westduitse ,,Institut für Demoskopie". Verbaast het u bijvoor beeld niet, dat drie van elke vijf Duit sers slechts bij benadering weten, wat er in de wereld en zelfs in hun eigen land omgaat? En die verbazing moet wel veranderen in bezorgdheid, wan neer men leest, dat deze grote massa van slecht-geïnformeerde lieden het sterkst geneigd is, het oor te lenen aan de politieke kwakzalver. Zeker, dit „radicalisme der onwe tenden" sluimert op het ogenblik nog onder de oppervlakte. Communisme noch neo-faseisme hebben er zich tot dusver van meester kunnen maken. Maar het is dan toch maar aanwezig en vormt een kolossaal blok, dat mis schien slechts een klein stootje hij- voorbeeld een economische achteruit gang behoeft, om de democratie in Duitsland opnieuw te verpletteren. De zojuist verschenen studie van het genoemde instituut voor het grootste deel bestaande uit de resultaten van ten op velerlei gebied over een reeks van jaren ingesteld opinie-onderzoek bevat ook hoopgevende cijfers. Zo is de verwachting, dat nu het oorlogsleed zo langzamerhand in het vergeetboek is geraakt, de herinnering aan Hitler met het kleed der legende zou worden omhangen, niet in ver vulling gegaan. Integendeel. Geloofden in juni 1952 nog 22 van elke 100 on dervraagden, dat Hitier een uitste kende staatsleider was geweest, in de cember 1953 was dit aantal nog slechts 17. Ook aan de hand van andere vra gen heeft men een voortschrijdende da ling van het aanzien des „Führers" vastgesteld. Dat de Duitsers, op politiek gebied dan misschien onvolwassen, in ieder geval op andere terreinen bollebozen zouden zijn, is overigens ook een mis vatting gebleken. Slechts 14 pet. der ondervraagden was in staat, een toch zo belangrijk water als de Grote Belt op de landkaart aan te wijzen; bij de Maas was dit met 38, bij de Memel met 40 pet. het geval. De ministers hebben het gedaan. Van weinig inzicht in de bestaande verhoudingen getuigt verder, dat 36 van elke 100 ondervraagden meenden, dat de ministerssalarissen de staat wel het meeste geld zouden kosten; slechts een kwart wist, dat in werkelijkheid de sociale uitgaven de grootste post op het budget vormen. Op een andere, interessante vraag: „Gelooft u, dat de Duitsers in het bui tenland bemind of onbemind zijn?" antwoordde 38 pet. met „bemind", 34 pet. met „onbemind" en de rest had geen mening. Verder was een meer derheid er van overtuigd, dat de Duit sers wegens hun goede eigenschap pen (het buitenland is op ons jaloers) in de wereld niet zo bijster gezien zijn. Het bedroevendst is echter zonder twijfel, dat zijne majesteit de burger, van wie wordt verondersteld, dat hij in de democratie de drager is van de staat, zo bitter weinig van „zijn" staat af weet (en dat waarschijnlijk niet in Duitsland alleen!). Van de in Duitsland ondervraagden wist 72 pet. niet, welke partijen aan de huidige regering deelne men, slechts 19 pet. wist, wat men on der het begrip „bondsregering" ver staat en nog geen derde deel was er van op de hoogte, hoe de afgevaardigde uit zijn „Wahlkreis" heet. Bedenkelijk is ook nog dit: een groot deel der ondervraagden (een percentage is niet genoemd) meent, dat één partij voor een land eigenlijk genoeg is. Toch bleken de mensen, die deze mening verkondigden het waren zonder uitzondering „slecht-geïnformeerden" over het algemeen geen nationaal- socialisten te zijn. (Nadruk verboden). op maandag 28 februari a.s. te 2 uur. Agendg 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededelingen. 5. Voorstel van b. en w. tot het aangaan van een overeenkomst met de n.v. Bank voor Ned. Gem., waarbij het crediet in rekening-courant voor het jaar 1955 wordt vastgesteld op f 75.000.—. 6. Voorstel van b. en w. tot het verlenen van een subsidie van f 25. per jaar aan het Humanistisch Thuis front te Amsterdam, ingaande 1 janu ari 1955 en tot wederopzegging. 7. Voorstel van b. en w. tot het toekennen van een vergoeding ex art. 13 der l.o.-wet aan P. van der Weele. Wilhelminastraat 31 te Kortgene en W. Platschorre, Hoofdstr. 63 te Kortgene. 8. Voorstel van b, en w1. tot het benoemen resp. herbenoemen van le den der commissies tot wering van schoolverzuim in de dorpen Colijns- plaat en Kortgene. 9. Voorstel van b. en W. tot het toekennen van premiën ingevolge de Premieregeling Woningverbetering en -splitsing. 10. Voorstel van b. en w. tot het bepalen van het subsidie aan de Stich ting voor Maatschappelijk Werk en Ge zinsverzorging te Kortgene voor het jaar 1953 op f 613.61. 11. Voorstel van b. en w. tot het bepalen van het getal wekelijkse les uren, gedurende hetwelk vakonderwijs wordt gegeven aan de openbare scholen voor gewoon lager en voor het uitge breid lager onderwijs voor het jaar 1955. 12. Voorstel van b. en w. tot wij ziging van de Kindertoelageverordening per 1 januari 1955. 13. Voorstel van b. en w. tot het wijzigen van de Arbeidsovereenkomsten verordening. 14. Voorstel van b. en w. tot het van toepassing verklaren van het te verwachten Koninklijk Besluit „Her- zieningsbesluit 1955" op het personeel der gemeente Kortgene, werkzaam in vaste of tijdelijke dienst of op arbeids overeenkomst naar burgerlijk recht voor zover hun jaarwedden door het gemeentebestuur worden geregeld. 15. Voorstel van b. en w. tot het toekennen van bouwvolume voor één woning aan de heren J. M. de Regt te Kats en G. A. Har tog te Colijnsplaat. 16. Voorstel van b. en w. tot het betuigen van adhaesie aan het schrijven van het gemeentebestuur van Elle- woutsdijk, gericht tot de minister van Verkeer en Waterstaat, waarin de on gerustheid van de bevolking van die plaats wordt uitgedrukt over de toe stand van de dijken. 17. Voorstel van b. en w. tot het verhuren van een kamer van het ge meentehuis aan het Gemeenschappelijk Administratiekantoor te Goes tegen een huur van f 5.per week, ingaande 1 maart 1955. 18. Voorstel van b. en w. tot het verlenen van bijdragen in de ten laste van de streek komende tekorten van de onrendabele drinkwatervoorziening op Noord-Beveland. 19. Voorstel van b. en w. tot het instemmen met de 6 pet. verhoging van de bezoldiging gemeente-secretaris sen, -ontvangers en ambtenaren van de burgerlijke stand m'.i.v. 1 januari 1955. 20. Voorstel van b. en w. tot het vaststellen van de 4e wijziging van de begroting 1954, voor wat betreft de gewone dienst en de kapitaaldienst. 21. Voorstel van b. en w. tot het toekennen van voorschotten op de ge meentelijke vergoedingen ingevolge de l.o.-wet 1920 aan bijzondere scholen i.e. aan de Vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Colijns- 1 plaat. 22. Voorstel van b. en w. tot het toekennen van een subsidie ad f 0.50 aan de Vereniging voor Veilig Verkeer voor alle geslaagde candidaten in de gemeente Kortgene voor het Verkeers- exainen. 23. Voorstel van b. en w. tot het verlenen van een bijdrage van f 73.50 in de kosten van aansluiting van een arbeiderswoning, gelegen bij de hof stede „Welgelegen" van de heer Van de Zande, voor kosten van aansluiting aan het electrisch net. 24. Voorstel van b. en w. tot het benoemen van een lid van het be stuur van de Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. 25. Rondvraag. 26. Sluiting. Een „zuster" is een brave vrouw Vol mensenliefde, zorg en trouw; Haar blik geeft elke zieke rust En levensmoed en levenslust. Zij is het, die de nieuwe dag Begint en eindigt, met een lach En met een opgewekt gezicht Zich wijdt aan haar verheven plicht. Zij helpt met liefdevolle blik, Vergeet daarbij het eigen „ik"; Zij is het, die zich stééds weer gaf: Van de geboorte tot het graf. Een zuster leeft voor groot en klein, Brengt troost en zielsrust, zonneschijn; Als zij haar strijd gestreden .heeft Dan heeft zij niet voor nigts geleefd. Als zij haar rusttijd heeft bereikt, In haar restantje toekomst kijkt, Dan ziet die moe-gewerkte vrouw Die toekomst dikwijls grijs en grauw. Dén is het woord aan u en mij, Aan onze héle maatschappij: Destijds stond zij voor ieder klaar, Dus nu doen wij eens iets voor haarï Clinge Doorenbos. (Nadruk verboden). Gironummer van de Stichting Erefonds voor Oud-Verpleegsters te Amsterdams 3650. Tel. no 308, Giro 32622 Advertenties 6 cent per mm Een wanhopig spartelende drenkeling is meestal moeilijk te helpen. Hij be vindt zich in een onnatuurlijke, zijn leven bedreigende, toestand en in zijn vertwijfeling doet hij vaak dingen, die zijn redding zeer bemoeilijken. Op een vergelijkbare wijze reageert het menselijk lichaam op een behande ling in de operatiekamer. De reacties zijn soms zo heftig en verkeerd ge richt, dat zij het welslagen van de in greep in gevaar brengen. Nu zijn vergelijkingen altijd gevaar lijk. Men moet hier vooral niet uit begrijpen, dat de patiënt op de opera tietafel als een drenkeling zou liggen spartelen en de polsen van de operateur zou vastgrijpen. De genarcotiseerde patiënt maakt natuurlijk geen bewegingen, die de chi rurg hinderen. Het verweer in de ope ratiekamer is van geheel andere aard, maar het heeft, evenals bij de drenke ling, vaak een averechtse uitwerking. Afweermechanisme uitgeschakeld. De gevreesde toestand bij operaties wordt veroorzaakt door een verhoogde afscheiding van bijnierhormonen. Ver hoging van de bloeddruk en een aantal andere verschijnselen zijn hiervan het gevolg. In zijn afweerpogingen tegen de ingreep van de operatie schiet het li chaam dan maar al te vaak zijn doel heel ver voorbij: de kansen van de patiënt worden er niet beter op. Vooral bij oude mensen, die zich nu eenmaal moeilijker herstellen dan jon geren, is het te verwachten optreden van zulk soort ongewenste reacties vaak een reden geweest t>m van een overigens noodzakelijke operatie af te zien. Thans beschikt de chirurgie over een nieuwe methodiek, de hibernatie, po pulair wel kunstmatige winterslaap ge noemd, waarbij dit storende afweerme chanisme van het lichaam wordt uit geschakeld. „Cocktail" van geneesmiddelen. Het autonome zenuwstelsel, dat uit eindelijk voor de heftige reacties in het lichaam verantwoordelijk is, wordt bij de kunstmatige winterslaap door in spuiting van een „geneesmiddelcock tail" gedeeltelijk buiten werking ge steld. De patiënt komt daarbij in een toestand, die juist het omgekeerde is van de zo gevreesde bovenbeschreven „shock": alle levensprocessen komen als het ware op een laag pitje te staan. Zulk een algehele vertraging van de stofwisseling is eveneens door afkoe ling te bereiken. Behalve de toediening van het medicamentenmengsel, werd ook de toepassing van een lage tempe ratuur door de frause militaire artsen, die de kunstmatige winterslaap het eerst toepasten, voor gewenst gehouden. De patiënt wordt dan in ijszakken gelegd ofwel er wordt een mengsel van alcohol en water door rubberbui zen over zijn lichaam geleid, terwijl ook de temperatuur van de operatie kamer laag gehouden wordt. Afkoeling niet noodzakelijk. De „totale hibernatie" met genees middelen én afkoeling zal in de toe komst denkelijk slechts bij wijze van uitzondering worden toegepast, name lijk daar, waar de vooruitzichten an ders misschien minder gunstig zouden zijn. De uitsluitend door medicamenten verwekte „winterslaap", die zeer goed blijkt te voldoen, komt waarschijnlijk voor een veel uitgebreidere toepassing in aanmerking. dr. Alfreda Briedé; (Nadruk verboden).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1