NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Wissekerke DAMES, No 2716 Zaterdag 12 februari 1955 58e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm 7erjaardag prinses Manjfe H. K. H. prinses Marijke viert 18 februari haar achtste ver jaardag. Deze jongste telg van de koninklijke familie is zeer geliefd bij het nederlandse volk. Hoe vaak wordt men niet ontroerd door de ongedwongen foto's van haar in couranten en tijdschriften. Wij wensen haar vanaf deze plaats „veel geluk en nog vele jaren" toe in het vertrouwen, dat zij nog vele malen deze dag in goede gezondheid moge gedenken, temidden van hen, die haar zo lief zijn. Dezer dagen kwanv de raad der ge meente in openbare vergadering bij een. Dc leiding was in handen van de wnd. burgemeester J. van Halst. Alle leden waren aanwezig. De voorzitter heette allen op deze eerste vergadering in 1955 van harte welkom en sprak zijn beste wensen voor dat jaar uit. Hierna las hij het gebruikelijke gebed. Alvorens aan de agenda te beginnen, vroeg hij een ogenblik de aandacht voor een kort overzicht van het af gelopen jaar, ,dat we hier in extenso laten volgen. Gelukkig kunnen we zeggen dat 1954 een gunstig jaar is geweest. We werden voor ramp en onheil gespaard, hoewel ons hart angstig was op het laatst van het jaar. toen de storm weer raasde over onze landen en we 23 december opgeroepen werden om de dijken te bewaken en erger nog de dijken te herstellen. Gelukkig zijn we gespaard gebleven voor overstro ming en is het bij materiële schade gebleven. Ondertussen is men druk in de weer om de nodige noodherstellingen te doen. Laten we hopen dat deze werk zaamheden weer spoedig zover zijn dat wij menselijkerwijs gesproken ons weer veilig kunnen voelen ach ter deze dijk. Voor onze gemeente is deze dijk niet alleen een polderbelang, doch ook een gemeentebelang, aangezien er vele gezinnen achter deze dijk wonen. Wij hebben dan ook gemeend, als da gelijks bestuur der gemeente, deze zaak aan het provinciaal bestuur mede te delen en hun van een en ander in kennis gesteld. Wanneer ik de gebeurtenissen naga, zou ik allereerst willen herinneren, dat op 1 maart hurgemeester Van der Maas afscheid van onze gemeente nam en wij willen hem van deze plaats nog het allerbeste toewensen. Nog steeds is niet in deze vacature voorzien, zodat u het nog steeds moet doen met een loco. Ik had de hoop ge koesterd dat deze rede wel door een nieuwe burgemeester zou zijn uitge sproken, doch dit mocht niet zo zijn. We hopen van harte dat dit niet te lang meer duurt en dat we een bur gemeester krijgen, die een ware bur gervader zal zijn. Kr was geen gemeenteraadsverkiezing in 1954, geen wijziging in de raad en ook niet in het college van b. en w. Op de secretarie is M. A. van der Maas weer teruggekeerd uit de mili taire dienst. Adrie Clement kreeg zo doende ontslag. Op schoolgebied: geen verandering in personeel op de openbare school. De bouw van de chr. ulo is in verge vorderd stadium. Woningbouw. De woningvoorzïening is nog steeds een zorgenkind. Woning wetwoningen konden niet worden ge bouwd, omdat wij maar een toewijzing ontvingen van twee woningen voor deze drie jaar. We hopen deze twee dit jaar te kunnen opnemen. Vijftien premie-woningen werden, op enkele na, allen voltooid en zijn bijna allen bewoond. Onze woningwachtlijst is nog steeds groot, vooral te Kam perland. Waterleiding. In de jaarrede 1954 werd de hoop uitgesproken, dat we het volgend jaar zouden zijn aange sloten. Dit is nog wel niet het geval voor ieder, doch het water is er en het komt er nu nog maar op aan aan gesloten te worden. De directeur der Waterleidingmij. wilde symbolisch een aansluiting maken en dit is geschied in mijn woning, zodat ik de eerste uit de gemeente was aangesloten. Jk spreek de wens uit, dat het volgend jaarver slag kan melden, dat allen zijn aan gesloten. Wat het verloop der bevolking be treft, het volgende. Het inwonertal op 1 januari bedroeg 1812 m. en 1701 vr. Er vestigden zich 27 en 32 Geboren 31 en 36 Samen 1870 Vertrokken pers. 87 1783 15 en 1769 en 66 en 1703 en 17 Overleden Op 31 dec. 1954 1768 en 1686 Het inwonertal op 1 januari. 1955 bedroeg derhalve in totaal 3454. Op 1 januari 1954 was dit 3513, zodat de bevolking is afgenomen met 59 per sonen. Er zijn twee personen geëmi greerd, beiden naar Canada. Er werden 37 huwelijken voltrokken. Aan behoeftige gezinnen of alleen staande personen werd door het Bur gerlijk Armbestuur een bedrag uitge keerd van f 8853. Het aantal krankzinnigen dat voor rekening der gemeente werd verpleegd bedroeg vier. Hiervoor werd een be drag betaald van f 7557. Het aantal in- en uitgaande schepen in de haven te Kamperland bedroeg 829, met een gezamenlijke tonnemaat van 126521 ton. De bruto-opbrengst iw'as f 12640.11. De gemeentebegroting voer het jaar 1955 werd op 29 november 1954 vast gesteld in ontvang eii uitgaaf op f 342.758.60, met een post onvoorziene van f 9390.19. Verschillende werken zijn tot stand gekomen, o.a. verbetering van stra ten, bouw premiewoningen, schoolge bouw voor ulo (gedeeltelijk), 21 ge vallen van woningverbetering, invoe ring nieuwe huisnummering. Bouwvergunningen zijn verleend tot een totaalbedrag van plm. f 500.000. Heren raadsleden, namens ons col lege onze welgemeende dank voor al les wat u deed voor onze gemeente, voor de gezellige vergaderingen die we steeds mochten hebben en voor de medewerking, welke u steeds aan b. en w. gaf, zijn wij bijzonder erkentelijk. Onze vergaderingen kenmerkten- zich steeds door een goede sfeer en al lie pen onze meningen vaak uiteen, de besluiten die wij in 1954 namen wer den haast alle met algemene stemmen genomen. Voor dit alles, nogmaals dank en wij spreken de hoop uit, dat dit in 1955 zo zal mogen voortgaan. Ik had gehoopt secretaris, dat een burgemeester u op dit ogenblik had toegesproken. Immers in januari 1954 had niemand kunnen vermoeden, dat er nu nog een loco zou zijn. B. >en w. danken u voor alles, wat u voor de gemeente deed, voor de ma nier waarop wij alle gemeentezaken bespraken en de goede verstandhouding, die er steeds heerst. Alle verder secretariepersoneel, onze dank en een persoonlijk woord van dank voor allen op de secretarie voor de prettige samenwerking en goede sfeer. 1954 is weer voorbij, 1955 ligt voor ons. iWat zal dit jaar ons brengen? We weten het niet. Namens b. en w. zou ik u, heren raadsleden, met uw gezinnen, Gods onmisbare zegen wil len toewensen, dat 1955 voor onze ge meente in zijn geheel, een gezegend l^apdalon. cachet p ptedeuteett it 0 0 0 jaar mag zijn. Laten wij als raadsleden onze beste krachten geven tot welzijn van onze gemeente. Geve God ons wijsheid en kracht en dat Zijn zegen moge rusten op onze arbeid. Traditiegetrouw beantwoordde het lid De Smit de voorzitter met enige wel gekozen .woorden en wenste wederke rig Gods beste zegen toe. De notulen van de vorige vergade ring werden onveranderd goedgekeurd en enige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een ingekomen mededeling van V.V.V. merkte het lid Bustraan op, dat hij in ,,'t krantje'5 had gelezen, dat er gevraagd was naar een busdienst op de zondagen naar de kamperlandse duinen. Zo een dienst is volgens hem een ontheiliging van de zondag. De voorzitter, alsmede wet houder Leendertse spraken deze op- merkirig tegen, wel was er gevraagd naar zo een dienst op werkdagen. Voor de zondagen was geïnformeerd naar een busdienst 's morgens en één des avonds. De militaire verlofgangers, die des zondagsavonds weer naar hun gar nizoen terug moeten, zouden daar zeer zeker mee gebaat zijn. Van de Vereniging voor Veilig Ver keer was ook een schrijven ingekomen. Naar aanleiding daarvan stelde de voorzitter voor, diverse schoolklassen aan die cursussen te laten deelnemen. De geslaagden aan zo een cursus wordt een diploma verstrekt, waaraan de ge meente gaarne zal willen bijdragen. Vanwege het ministerie was bericht ontvangen dat voor deze gemeente een schoolgebouw met twee lokalen voor het openbaar en een schoolgebouw met vier lokalen voor het christelijk onder wijs op de urgentielijst geplaatst zou den worden, alsmede één gymnastiek lokaal. De voorzitter vroeg of men zich hiermede in principe kon vereni gen. Het lid Bustraan informeerde naar het leerlingental op de openbare school. Dit was volgens de voorzitter 32 leer lingen. Waar alle andere schoolgebou wen worden vernieuwd en in orde ge maakt, mogen wij zeer zeker die school niet overslaan. Het lid Wester weele zeide het prettig te vinden, te mogen horen dat er nieuwe scholen gebouwd mogen worden en zeide dat men deze kans moet waarnemen, ook voor een gymnastieklokaal. De voorzitter zeide reeds een bespreking met architect 't Hooft te hebben gevoerd. De ge dachte van b. en w. waren uitgegaan naar een gemeenschappelijke bouw van christelijke en openbare school. Het zou de voordeligste mauier zijn en de openbare school zou daardoor ook van een centrale verwarming voorzien worden. Het lid De Nooijer vroeg waar die nieuwe scholen gebouwd zul- leh worden, waarop de voorzitter ant woordde, dat dit in de nieuwbouw bij de ulo-school was gedacht. De Nooijer vroeg of dit geen gevaren op kon le veren, alle scholen zo dicht bij el kaar. De voorzitter was juist een te genovergestelde mening toegedaan. Het lid J. M. Filius zeide, dat wij geen voorstander van het openbaar onder wijs behoeven te zijn, maar dat toch dat onderwijs ook aan alle eisen moet voldoen. De voorzitter gaf te kennen, dat het een pracht geheel zou geven alle school gebouwen bij elkaar alsmede het gym nastieklokaal. Toch stellen b. en w. voor het gymnastieklokaal in Kamper land te laten bouwen, daar is geen zo'n lokaal aanwezig. Het oude gymnastiek lokaal in Wissekerke zal dan in orde gebracht moeten worden, beide ge meenten zijn dan geholpen. Het lid Hoveijn merkte op dat het nieuwe gebouw dan zeker bij de nieu we herv. school geplaatst zal worden en zeide dat de andere scholen daar dan ook gebruik van zullen mogen maken. De voorzitter zeide hierop, dat dit in gemeenschappelijk overleg tussen de diverse schoolbesturen dient geregeld te worden. Het gemeentebestuur zou het gebouw ook kunnen laten zetten en dan in eigen exploitatie houden. Het lid Dingeraanse juicht het toe dat b. en w. met hun voorstel zo on partijdig zijn geweest. Het lid Bustraan zeide dat het z.i. de voorkeur zou verdienen dat de gemeente dit gebouw in exploitatie zou houden. Wethouder Zuijdweg was ook die mening toege daan. dit ook in verband met de vol-

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1