NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Verjaardag PRISES BEATRIX Een koele ontvangst te Kamperland Kapsalon Scherp, Kortgene, Telefoon 215 No 2714 Zaterdag 29 januari 1955 58e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm H.K.H. prinses Beatrix gedenkt op 31 januari 1955 haar zeven tiende verjaardag. Meer en meer treedt onze kroonprinses onge dwongen op de voorgrond. Haar ouders leiden haar met zorgvuldige hand op het pad, dat haar waarschijnlijk eens tot de moeilijke taak van koningin der Nederlanden zal voeren. Wij hopen en vetrouwen op deze heugelijke dag, dat zij, onze oudste prinses, nog een lang leven, in voorspoed en goede gezondheid, beschoren moge zijn. Koel was het zeker op donderdag 20 januari j.l. voor het groot aantal genodigden van de coöp. aardappelbe waarplaats te Kamperland. De tempe ratuur was buiten enige graden onder het vriespunt, de temperatuur in een aardappelbewaarplaats is vanzelfspre kend ook niet hoog en bovendien was er geen electrische stroom, zodat de ontvangst in die bewaarplaats met recht een koele ontvangst genoemd mag worden. Tevoren waren allen bijeen geko men in het verenigingsgebouw „Re- nata". Onder de aanwezigen merkten w'.j op ir. Van Alphen van het Centraal Bureau, architect De Heer en de bouwkundige van het C.B., de heer Van der Stoep, aannemer van Hee, wnd. burgemeester Van Halst, wet houder Leendertse, afgevaardigden van de coöp. landbouwvereniging te Kort- gene, afgevaardigden van zustervereni gingen en afgevaardigden van de Boe renleenbank. BovendienS-waren een aan tal dames, vrouwen vau leden-deelne mers, aanwezig. De voorzitter, de heer K. A. van Langeraad, opende deze bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord. Hij zeide, dat men hier bijeen was geko men om het nieuwe koelhuis in ge bruik te stellen en richtte daarom een speciaal woord van dank tot di verse heren, die op enigerlei wijze aan de totstandkoming van dit koel huis hadden medegewerkt. Spreker memoreerde dat in 1950 het eerste koelhuis in gebruik \verd genomen. Dit gebouw beslaat een op pervlakte van 50 x 17 meter en is verdeeld in 80 vakken. Ieder vak be tekent een aandeel en beslaat een op pervlakte van 8 m2. Het eerste jaar werd per vak 20 m3 bewaard, later 24 m3. In dat gebouw zijn 10 koel- gangen, ieder voorzien van een venti lator. Een thermostaat zorgt er voor. dat automatisch alles gelijktijdig wordt gekoeld. Het nieuwe gebouw is groot 53 x 23 m. Op de 6 m brede gang komen 27 deuren van evenzoveel cellen uit. Op elke cel is een ventilator, zodat het steeds mogelijk is elke cel apart te koelen. Hierdoor kunnen verschil lende producten in bewaring worden genomen. Aan de bedrijfsleider Bal kenende is de controle over de ver schillende apparatuur overgelaten. Na deze uiteenzetting begaven allen zich eerst naar het oude koelhuis. Werklui van de P.Z.E.M. waren op dat moment bezig graafwerk te ver richten en hadden het ongeluk een ka bel te forceren, waardoor de stroom voor beide koelhuizen uitviel. Een noodkabel bracht na korte tijd licht. Na bezichtiging van het oude koel huis begaf men zich naar het nieuwe gebouw. Zelfs voor een leek was het grote verschil opvallend. Bouw en systeem verschillen hemelsbreed en toch is het oude gebouw nog maar van het jaar 1950. Ir. Van Alphen bracht daar een ere saluut aan de noordbevelandse land bouwers en verklaarde hiermede het nieuwe gebouw voor geopend. De heer Van der Stoep onthulde daarop een gedenksteen, waarop de namen van het bestuur en bouwers zijn vereeu wigd. Ons werd tijdens de rondgang ver teld, (dat de totale gekoelde aardappel oogst op ons eiland zo rond de 10.000 ton bedraagt, waarvan 6500 ton co- operatief en 3500 ton particulier. De gehele aardappeloogst van ons eiland bedraagt een 40.000 ton. Bij terugkomst in „Renata" werd door voorzitter Van Langeraad een toespraak gehouden. Spreker zeide o.m. dat het hem genoegen deed, dat zovele dames bij deze plechtigheid aanwezig zijn. Geestig vertelde hij, dat in vroe gere jaren de boerin in alles op het boerenbedrijf meeleefde en ook mee werkte. De tijden zijn veranderd, de bedrijven ook, maar nog steeds leeft de vrouw van de boer, dus de boerin, met bet wel en wee van het bedrijf mee. En zo hoort het ook. Via het buurpraatje van vroeger jaren is men nu tot vereniging en coöperatie geko men. We beleven hetzelfde als vroe ger, maar in een nieuwere, modernere vorm. In de landbouw gaat het tegen woordig alles zo ontzettend snel, dat we het haast niet meer bij kunnen houden. Als voorbeeld van samenwer king noemde hij de boerenleenbanken. De zeer grote investeringen die tegen woordig in de landbouw nodig zijn zouden niet gedaan kunnen worden zonder die boerenleenbanken. Spreker ontvouwde hierop een toc- komstgedachte. Het oude en nieuwe koelhuis zijn aan elkaar gebouwd in L-vorm. Nog een nieuw koelhuis er bij en men zou een U-vorm krijgen. De open ruimte daartussen zou men kunnenoverkappen en de dan verkre gen ruimte zou ingericht kunnen wor den voor het wassen en verpa Kken van de aardappels. Door de tegenwoor dige behandeling van de aardappel verkrijgt men een product van hoge opbrengst en van goede kwaliteit. Wij moeten zorgen dat de consument de beste kwaliteit voor haar centen krijgt. Tegenwoordig zijn de verlangens en eisen veel hoger gesteld de klant ver langt meer dan de gewoon in een schip gegooide aardappel. De klant wenst (een gewassen en verpakte aard appel, en daar de klant koning is, moeten wij trachten aan die eisen te voldoen. De oude put-bewaring past niet meer in deze tijd. Wij zullen door de koelhuisbewaring geen betere prijs kunnen maken, maar wel zal de prijs van de put-aardappel in de toekomst lager zijn. Wij moeten zorgen dat onze goede aardappel verpakt wordt en wel in zakjes met b.v. „Kamperland" er op Het eiland Noord-Beveland met zijn goede grond heeft veel voor op andere streken, het is daarom in de gelegen heid een goed product te leveren. Door samenwerking met de andere koelhui zen zou men kunnen komen tot een Noordbevelands product. Zeker, aan dit alles zijn moeilijkheden verbonden, maar deze zijn er om te overwinnen. Met een dankwoord aan aannemer Van Hee, aan de Boerenleenbank en aan de zustervereniging te Kortgene besloot Van Langeraad zijn openings woord. Wnd. burgemeester Van Halst zei hierna dat Kamperland reeds in 1950 als eerste Noordbevelandse gemeente een aardappelbewaarplaats had. Goed voorgaan doet goed volgen, kan men ook thans nog zien. Spreker was dank baar dat deze gebouwen in deze ge meente tot stand waren gekomen en hoopte dat zij in de toekomst, ook voor de gebruikers, rijke vruchten zullen mo gen geven. Ir. G. van Alphen, chef technische dienst van het Centraal Bureau te Rotterdam sprak enige woorden van dank en waardering. Door de koel huisbewaring van thans zal het de stadsmens te allen tijde mogelijk zijn goede aardappels te kopen. Nu reeds zijn er in de stad gewassen aardappe- Maakte u reeds kennis met Idolet Wave de luxe? Een permanent op oliebasis Beleefd aanbevelend, en Aodieus éilARIlANT KPP5EL len te koop. Volgens spreker leven wij thans zo akelig snel, dat er over vijl jaar weer wel iets anders te zien zal zijn. Hij bood de vereniging zijn beste wensen voor de toekomst aan. Van der Stoep, bouwkundige van het C.B. zeide graag te vertoeven op Noord-Beveland en bewondering te heb ben voor de vlugge en doortastende be sluiten die er door de landbouw ge nomen worden. In Amerika heeft hij gehoord en gezien hoe de aardappels daar bewaard worden. 90 procent van de totale aardappeloogst wordt daar gewassen en in het klein verkocht. De hollandse huisvrouw noemde hij een veel groter gevaar dan het z.g. gele gevaar, omdat die vrouw de ge wassen aardappel verlangt. Qua outil lage en qua moderne begrippen zijn wij, wat Noord-Beveland betreft, heel ver. De financiële konsekwenties zul len dan heus ook wel meevallen. Dat de verhouding aannemer-opzichter in orde was, kregen wij te horen door enige humoristische privé-opmerkingen van Van der Stoep aan het adres van Van Hee gericht. Daarin noemde hij een zeker mensengeslacht erger dan de aardappelziekte. Spreker had hier door de lachers op zijn hand. De architect Ghr. de Heer uit Rot terdam sprak enige gloedvolle woor den van dank en zeide het steeds een buitengewoon genoegen te vinden om op Noord-Beveland te kunnen werken Hij roemde de bezielende leiding van de voorzitter en wilde hem een per soonlijk aandenken schenkeu in de vorm van een Delfts blauw bord. Het aparte motief daarop was oorzaak dat hij dit bord pas over een week in zijn bezit zal hebben. De voorzitter dankte de sprekers, ook voor de van hen ondervonden me dewerking en vriendschap en zeide daarmee zeer vereerd te zijn. De heer G. M. Hanson sprak, als voorzitter van de koelhuisvereniging „Colijnsplaat", woorden van dank en felicitatie. Hij zeide, vroeger wel eens gehoord te hebben dat Kamperland ten opzichte van de andere dorpen achter was. Nu blijkt dit toch wel anders te zijn. Dit nieuwe gebouw is af, het is een prachtig gebouw. Namens het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank nam de heer L. J. Ho- veijn het woord. Hij roemde de voor uitstrevende geest van de Noordbeve landse bevolking en zeide het zeer op prijs te stellen dat het financiële ge deelte van deze koelhuisbouw door zijn boerenleenbank verzorgd kon wor den. Namens het bestuur bood hij een fraai bloemstuk aan. De heer P. J. Bom, voorzitter van de Coöp. Landbouwvereniging „Noord- Beveland", sprak hierna woorden van dank en waardering. Dat Kamperland ten opzichte van andere gemeenten achteraan zou komen, sprak hij zeer beslist tegen. Waar was het eerste koelhuis en waar de eerste combine op ons eiland? Hij zeide trots te zijn op Kamperland. Vandaar kwam de eerste stoot tot het bouwen van een koelhuis. Bij de eerste besprekingen in 1949 was de animo van de Noord bevelandse boeren bijzonder gering, met uitzondering van een vooruit strevende groep in Kamperland. 1950 gaf het eerste resultaat: een koelhuis te Kamperland. Spreker sprak de hoop uit dat ook de laatste fase in haar ge heel zal mogen slagen. Namens de Co- operatie feliciteerde hij het bestuur en de gehele kamperlandse landbou wende bevolking met deze nieuwe ou tillage. Aannemer A. van Hee sprak ook enige dankwoorden tot het bestuur, architect, en opzichter. De slechte weersomstandigheden tijdens de bouw hadden het werk niet tot een onver deeld genoegen gemaakt. Een fraai bloemstuk vergezelde zijn woorden. Namens de koelhuisver. „Kortgene" sprak haar voorzitter J. A. van Oe- veren. Hij noemde de heer Van Lan geraad de „vader van de koelhuizen", in verband met diens enthousiasme en vele bemoeienissen, reeds van het be gin af. Hij noemde het nieuwe gebouw een mooi koelhuis, maar zeide er toch iets in gemist te hebben, n.l. een klein gedeelte voor mechanische koe ling. Hij hoopte en verwachtte dat het derde gebouw, met mechanische koeling, binnen korte tijd ook nog zal verrijzen. Met vuur besprak hij het vraagstuk van de wasserij, die er vol gens hem onherroepelijk komen moet en waarmede men geen 3 of 4 jaar moet wachten. Hij vroeg naar de mo gelijkheid om dit als eiland samen te doen. Namens zijn vereniging bood hij een fraai bloemstuk aan. Namens het bestuur van het koel huis „Wissekerke" sprak de heer A, Dieleman woorden van felicitatie en bar-^ telijke dank tot het kamperlandse be stuur. Ook hij was ten zeerste vol daan met het mooie koelhuis. Tot slot sprak voorzitter Van Lan geraad hartelijke woorden van dank tot alle sprekers. Het idee wassen, zo als door Van Oeveren in het midden is gebracht, leeft bij hem ook. Moeten wij nu maar afwachten en uitkijken zo vroeg hij de aanwezigen af. Hij meent van niet en gaf het parool: sa menwerken. Spreker uitte zijn bewon dering en dank aan de man van het koelhuis, ,de bedrijfsleider Balkenende, die alles even schoon en netjes onder houdt. Hij wenste hem nog vele jaren toe. ,Dank bracht spreker ook voor de aandacht waarmede alles was aange hoord en de gezellige sfeer waarin men was saraengeweest. Het bestuur van „Renata" kreeg ook woorden van dank, evenals de gebroeders Van de Vreugde met hun bedienende dames, voor de keurige en smakelijke verzor ging van de koffietafel. Het officiële programma was hier mede afgelopen en verzocht spreker

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1