Dailies! Er ging een hel over San Francisco Kapsalon Scherp, Kortgene, Telefoon 215 Vroeger had men in Amerika K. H. Schippers Kortgene Nationale B.B.- manifestatie te Rotterdam op zaterdag 25 juni 1955 MUNHARDT'S PREDIKBEURTEN Dankbetuiging een knecht met werkende zoon Millioenen dames De eigen bank in eigen hand Enige tijd geleden was ik op een zon nige dag te Kortgene. De lichtstralen vie len door de ramen der Ned. Herv. Kerk en men kan niet anders zeggen dan dat het stadsgezicht zeer is verbeterd door de afbraak van de oude school. Dit zou m.i. ook gunstig kunnen werken op het religieuze besef der inwoners. De kerk staat nu in het aanzicht, midden in de stad. Laat er overal verachting zijn op geeste lijk en kerkelijk terrein, iedere kerk, zo lang er nog één mens over de dorpel schrijdt, die, hoe zondig ook, in toevlucht- zoekend vertrouwen de zaligheid buiten zichzelf in Christus zoekt, dan kunnen wij verzekerd zijn, dat de Heer daar met zijn Geest in het midden woont en daar is. Ja, indien er slechts iemand is, klein, groot, jong of oud, die daartoe in die kerk nog moet worden geroepenal was het nog niet geboren (Psalm 71 6). Als er slechts één toegebracht moet worden, is de Heere in het midden derzelve. En waar nu de kerk te Kortgene als het ware onder het volksaanzien gebracht is, kan dit niet anders dan dit besef ver sterken en dankbaar aandoen dat de toe stand als nu geworden is. Daarom is het ook zo te betreuren (als ik het in het verband met de gemeente begroting goed begrepen heb) dat er weer kermis zal voorden gevierd, als wij tot die tijd gespaard mogen blijven. Het is waar dat de oude school voor het alziend oog niet in de weg stond, maar hoe staat het nu met het religieus besef in onze nieti ge kleinheid? Wordt het nu niet recht streeks voor het aangezicht Gods? Had dan de oude school niet beter kunnen blijven? De een is niet boven de ander verheven, maar binnen te halen behoe ven wij nietser is al genoeg binnen. Mochten deze regels iets bij kunnen dragen om de grootheid d§r kerk in te zien tegenover een nietszeggende ijdelheid. Het is wijsheid rekening te houden met de tegenwoordigheid des Heeren. U meneer de redacteur hartelijk dank voor de plaatsing. Hoogachtend, A. M. Barentsen. Op zaterdag 25 juni a.s. zal te Rotter dam een nationale B.B.-manifestatie plaats vinden. Blokploegen, reddingsploegen, brand weereenheden en geneeskundige formaties van de B.B. in geheel Nederland zullen op die dag te Rotterdam hun vaardig heid demonstreren in landelijke wedstrij den. In alle provincies en in de drie groot ste steden, zullen vóór-wedstrijden worden gehouden en de winnende ploegen zullen naar Rotterdam worden afgevaardigd. Verder wordt de mobiliteit van de B.B. gedemonstreerd door een sterrit naar Rot terdam, waaraan uit iedere provincie zal worden deelgenomen door een volledig bemande B.B.-motorspuit, een reddings ploeg en een mobiel geneeskundig team. Uit het gewest Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht, zullen ongeveer 60 B.B.-brandweereenheden in Rotterdam worden geconcentreerd en een massale blus-demonstratie te zien geven. Ten slotte zal op dezelfde dag in Rot terdam een nationale B.B.-wandelmars worden gehouden, die ongetwijfeld zeer veel deelnemers zal trekken. Men verwacht dat die dag in totaal een kleine 10.000 B.B.-noodwachters in Rotterdam zullen samenkomen. Voor de voeding, de huisvesting en de ontspanning van deze duizenden B.B.'ers worden nu reeds maatregelen voorbereid door een aantal werkgroepen, die deel uitmaken van een groot werk-comité dat voor de organisatie van deze B.B.-manifestatie in het leven is geroepen. Het programma moet nog nader wor den uitgewerkt, doch zonder twijfel zal het een duidelijke demonstratie worden van de grote betekenis van de B.B. in ons land, een manifestatie die de geoe fendheid en de binding der noodwachters ten goede zal komen. De aarde scheurde, de stad brandde, plunderaars grepen hun kans Wie momenteel een bezoek brengt aan San Francisco, de parel aan de kust van de Stille Oceaan, weet zich in een metropol, waar men de pols slag voelt van het leven. Een stad, bruisend van energie met moderne brede straten en enorme gebouwen, met levenslustige activiteit, briljant flonkerend in haar vele facetten als handels- en ontspanningscentrum, met haar haven en met de beroemde hing- brug over de Golden Gate. Die haven, nu een modern geoutil leerd complex met brede aan- en af- voerwegen, is evenals de gehele stad nog zeer jong: nog geen vijftig jaar oud. Dat wil niet zeggen, dat deze stad nog ^zo jong is, neen, vóór vijftig jaar bestond er ook al een San Francisco, op dezelfde plaats, maar dat was een ander Frisco, met smerige, nauwe straatjes, een vieze havenbuurt met Ghinezenwijken, waar de misdaad in al haar vormen welig tierde, waar in het openbaar vrouwen werden ver kocht, een San Francisco van scherpe tegenstellingen tussen paupers en goudmillionairs, een stad vol muffe, vieze, donkere hokjes en weelderige paleizen, het Sodom van de Verenigde Staten. En zoals eens deze bijbelse stad van de aardbodem werd wegge vaagd, is San Francisco in de vroege morgen van achttien april 1906 ge troffen door een natuurramp, zó ge weldig en krachtig als slechts zelden voorkomt. De hel over. Frisco. In de vroege ochtend om even over vijf, werd het slapende San Francisco overvallen door een vreselijke aardbe ving. De aarde golfde en in enkele mi nuten werden gehele stadswijken vol komen verwoest. Geweldige gebouwen slingerden, als waren ze dronken en stortten onder donderend geraas als kaartenhuizen ineen. Gebroken elec- triciteitsleidingen en gasbuizen zorg den er voor, dat binnen een uur een onafzienbare loeiende vlammenzee o- ver de stad trok, die alles wat nog niet verwoest was, een prooi der vlam men deed worden. De aardschokken, de ene nog krach tiger dan de andere, volgden elkaar op. De aarde scheurde en verzwolg 45 „Daar komt de piloot aan," zei John ny opeens. Er kwam een man in uniform aangeslenterd. Hij glimlachte tegen de jon gens, hij vond het zeker erg aardig om op het vliegveld plotseling twee van die Volendammertjes tegen te komen. „Is dit het vliegtuig voor de rondvlucht meneer?" vroeg Frits beleefd. „Nee, nee", lachte de piloot. „Moeten jullie vliegen?" Hij schud de de jongens de hand en hij vefvolgde „Nee, met dit vliegtuig moet ik straks naar Parijs. Het vliegtuig voor de rond vlucht staat een eindje verder." Frits en Johnny keken vol ontzag naar hem op. 46 Zij hadden graag nog wat langer met de piloot gepraat, maar ze moesten toch zorgen op tijd te zijn voor de rondvlucht. Hun machine vonden ze al gauw. Ze klommen er in en kwamen ogen te kort om alles goed te bekijken. Eindelijk werd het sein tot vertrek gegeven. Het vlieg tuig taxide een eind over de startbaan, steeds vlugger en vlugger, tot het zich in de lucht verhief. Dat was een sensatie voor Frits en Johnny, toen ze alles op de grond steeds kleiner zagen worden. De mensen leken kleine poppetjes, de huizeh leken speelgoed. En nog ging het vlieg tuig hoger. gehele huizen, brandend en wel. Als een hongerig monster scheurde zij open op de meest onverwachte mo menten en slokte alles op. Tientallen vluchtelingen, die radeloos en zonder uitkomst te vinden door de brandende en verwoeste straten renden, zijn op die manier in de aarde verzonken. Het is voor buitenstaanders bijna onmogelijk zich een voorstelling te maken van deze hel. Explosies daver den, overal vluchtten mensen zonde\ have en goed. Ouders zochten hun kin deren, mannen hun vrouwen en omge keerd. Gegil, geschrei, gevloek, rade loze angst en het donderend natuurge weld, dat golfde en scheurde, terwijl als een woeste nietsontziende horde de vlammen over de stad joegen, alles verterend, wat op hun weg kwam. Wilde dieren van een circus renden angstig opgeschrikt door de straten; losgebroken leeuwen, tijgers, beren ver grootten de paniek. Dansend en zingend trokken groepen uitgebroken krank zinnigen tussen de puinhopen en vlam men door. Plunderaars in actie. Tegen de avond, toen de aarde nog slechts flauw rommelde en de stad nog brandde als een fakkel, trok alles wat in Frisco's onderwereld thuishoor de, op tussen de puinhopen en naar de gespaarde woningen om te roven en te plunderen, want in deze paniek was het gezag ver te zoeken. Deuren werden ingetrapt en alles, dat zich teweerstelde, werd meedogenloos ver moord. Alles, dat waarde had, werd gestolen. In het Golden Gatepark had den velen een onderkomen gevonden, slapende in de open lucht of in inder haast opgetrokken tentjes en hutten. Hier werden tientallen baby's geboren. Diezelfde avond trok generaal Fun- ston met zijn troepen de stad binnen om het reddings- en hulpwerk ter hand te nemen. Het eerste, dat zijn soldaten echter te doen kregen, was een cpraplete oorlog, met straatgevech ten inbegrepen, te voeren tegen het leger misdadigers en plunderaars, dat de stadsresten onveilig maakte. Uren lange vuurgevechten werden er gele verd, terwijl de militairen met de bajonet op het geweer stormaanvallen moesten ondernemen om de laatste weerstandsnesten op te ruimen. Iedere plunderaar werd op staande voet neer geschoten. Zo moest met ijzeren hand de orde in deze hel herschapen worden. Drie dagen en twee nachten brandde San Francisco, toen doofde het vuur en restten niets anders dan rokende en stinkende puinhopen. Een wereldstad van vierhonderdduizend inwoners was ten onder gegaan, maar in zeer korte tijd werd op de puinhopen een nieuwe metropool geschapen, die zich de parel aan de Stille Zuidzee mag noemen, een stad, die geen lidteken meer toont en waar men bijna de hel van 1906 al is vergeten. LAXEER TABLETTEN scheppen gezonde regelmaat Ger. Gem. Kortgene Zaterdag 22 jan. 7 uur ds. Die- leman. Ger. Gem. Colijnsplaat Zondag 23 jan. 10, 2 en 6 uur ds. F. J. Dieleman van Ierseke, Heden overleed plotseling, tot onze diepe droefheid, on ze innig geliefde man, vader, behuwd- en grootvader Jan Kramer, in de ouderdom van 71 jaar en 7 maanden. Wed. W. Kramer van der Heijde. D. T. Imanse-Kramer. A. Imanse. P. W. Kramer. M. Kramer-Bouterse. W. P. Kramer. J. J. Kramer-Provoost en kinderen. Geersdijk, 14 januari 1955. De begrafenis heeft plaats gehad op dinsdag 18 jan. j.l., om 12 uur te Wissekerke. Wat 'n uitkomst was het, toen ik klinkende guldens kreeg van mijn VéGé-kruidenier voor m'n VéGé-geldzegels. Onze hartelijke dank voor de ve le blijken van belangstelling voor en bij ons huwelijk ondervonden. P. J. de Kam. A. C. de Kam-Flipse. Kamperland, januari 1955. De ondergetekende betuigt zijn hartelijke dank voor de vele blij ken van belangstelling op j.l. za terdag. Inzonderheid de familie K. A. van Langeraad en zoon en het personeel. Abr. Jille. Westhavendijk 22, Kamperland. Gevraagdvoor de N.O.P. (vast werk) Woning beschikbaar J. DE JONGE, Spieringpolder, Kamperland. zeggenVoor de handen niets beter dan HAMEA-GBLEL Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Maakte u reeds kennis met Idolet Wave de luxe? Een permanent op oliebasis Beleefd aanbevelend, het idee dat een mens van 40 jaar al wat oud werd voor verschillende werkzaamhe den. Dit is veranderd, naar het schijnt. Laatst hoorde ikonnodig zich aan te melden wan neer men nog geen 66 jaar is. Nu hoorde ik van 7 dokters, de jongste 88 en de oud ste 102 jaar, die nog de praktijk waarnemen. Zelf begon ik 45 jaar geleden met de ver koop van rijwielen, naaimachines, onderde len, huishoudelijke artikelen en ijzerwaren. Sedertdien al heel wat ondervinding opge daan, evenals mijn knecht, die ongeveer 35 jaar de reparaties verricht, naar ieders ge noegen. Zeker wat betreft de naaimachines, die een secure reperateur nodig hebben. Juist weer een flinke naaimachine ontvan gen, van prima fabrikaat. Aanbevelend, Dagelijks verse aanvoer kas veldsla, andijvie, bloemkool, witlof, radijs, kropsla en verse tomaten. Voor prima zoete si naasappelen en mandarijnen is uw adres in Goes C. J. ADRIAANSE- GUNST Wittepaardestraat 3 Telefoon 2737 Goes

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 2