NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Wegens enorm succes P. M. VAN DOORN p.M. van '2> oatn JLS. PUROL Burgerlijke Stand VERBOUWINGSPRIJZEN MODESCHOENEN 10 PROCENT KORTING No 2713 Zaterdag 22 januari 1955 58e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm In verschillende bladen kan men tegen woordig artikels lezen waarin het dreigend tekort aan landarbeiders onder de loupe wordt genomen. Vooral in werkgevers- kringen spreekt men zijn bezorgdheid hier over uit. De een meent dat de oorzaak ligt in de slechte beloning in vroeger tij den, de ander steekt het op de vérgaan de mechanisatie enz. In het Kerstnummer van het Zeeuws landbouwblad wordt het geringe aanzien van de landarbeider in vergelijking met andere bevolkingsgroe pen, als een mogelijke oorzaak genoemd. Vooral dit laatste is, naast de slechte be loning en de altijd dreigende werkloos heid in het verleden, een der grootste factoren waarom het beroep van de land arbeider niet in trek is. Voor de oorlog was er onder de ar beiders veel seizoenwerkloosheid. De re geringen in die dagen lieten geen open bare werken uitvoeren, zodat de werk loze arbeiders hun heil op de kaai zoch ten. Dat was voor de werkgevers zeer gemakkelijk. Als ze zo nu en dan eens een mannetje extra nodig hadden reden ze even naar de kaai en in het arbeiders reservoir was wel iemand te vinden. Ze hadden dan 1 of 2 dagen werk. Was dat afgelopen dan werden ze bedankt en kon den weer naar de kaai. Iemand mocht eens een dag helpen dorsen. Toen ze een poosje aan het draaien waren ging de machine kapot. De reparatie zou 2 uren in beslag nemen. Onze arbeider werd die 2 uren bedankt en kon weer terug komen als de machine was hersteld. In uiterste noodzaak werd een arbei der genomen. Hij kon echter weer ver trekken zo gauw zulks mogelijk was. In die tijd werden ze door sommige werk gevers als een noodzakelijk kwaad be schouwd. Wat de beloning betreft, die was in wintertijd zeer slecht. Het is zelfs voorgekomen dat ze f 1.80 per dag ver dienden. Dat was nog geen f 10.-— per week. Viel het Kerstfeest midden in de week dan was het inkomen in die week f 4.50. Het feest van het licht was in de arbeidersgezinnen maar een donker ge val. Hierin is enorm veel verbeterd. Dank zij de sterke vakbonden is het loon op getrokken en worden de christelijke feest dagen doorbetaald. Ook behoeft men nu niet meer met angst een vorstperiode te gemoet te zien. Als het in die slechte tijd ging vriezen was het helemaal afgelopen. De arbeiders vroren uit en hadden geen inkomen. Hierin is gelukkig ook veran dering gekomen dank zij de organisaties Dat is niet alleen goed voor de arbei dersgezinnen, maar ook voor de nering doenden. Die springen ook niet hoog als de arbeiders, die het grootste percentage vormen, geen inkomen hebben. Het is bo vendien ook goed voor hen die om een of andere reden niets van een organisa tie willen weten. Ze houden hun contri butie in de zak en profiteren even goed mee. Hoewel het beroep van landarbei der zeer veel is verbeterd, zit de schrik er nog in. Men is nog niet vergeten hoe het toen was. De beloning was slecht, de werkloosheid groot en het aanzien van de arbeiders was gering. In die tijden werd het arbeidersvak als het minste vak beschoiiwd en niet alleen bij een enkele categorie. Vele neringdoenden waren meer in de weer voor vrouwen uit betere krin gen dan voor arbeidersvrouwen. Dat is trouwens nog bij sommigen niet helemaal over. Zo zijn er legio voorbeelden aan te wijzen waarom het beroep van arbei der niet aantrekkelijk is. Gelukkig zijn er zeer veel verbeteringen tot stand geko men. De beloning is zeer veel verbeterd dank zij onze organisaties en dank zij het AANNEMER VAN: TIMMER-, METSEL-, BETON- EN LOODGIETERSWERKEN Giro 424645 Telefoon 01107-366 Voorstraat 19 Wissekerke Velen denken misschien dat wij geen loodgieterswerken uitvoe ren, dit is onjuist. Wij doen al jaren alle voorkomende loodgieters- werken. Wanneer u straks op het waterleidingsnet zal moeten aansluiten, is u vrij wie dit voor u doen zal, maar alleen door vakmensen, die hiervoor erkend zijn. Wij werken met goede vakmensen, die dit vak al jaren doen. Ook leveren wij alle voorkomende sanitair als: baden, douches, wastafelcombinaties, closetcombinaties enz. Wij kunnen u ook inlichtingen verstrekken over het verschil tussen electrische- en flessengaswarmwaterapparaten. Vraagt prijsopgaaf en bestelt spoedig de aanleg, opdat u straks niet behoeft te wachten. Hoogachtend, feit dat er in de naoorlogse regeringen andere opvattingen heersen. De arbeider heeft vacantie, wordt bij onwerkbaar weer niet zonder inkomsten gezet enz. Toch zullen veel arbeiders proberen hun kin deren van het land te houden. De schrik zit er nog te veel in. Ten onrechte? Wie gezien heeft hoe na de ramp verschillen de werkgevers het zonder arbeiders pro beerden te doen, moet wel tot de con clusie komen dat het nog oppassen is. Ik ben er zeker van dat er wel arbeiders voor vast naar de landbouw terug wil len. Maar niet als vijfde wiel. Veel land- COOMANS V991 fon tatweltooJ, bouwers hebben een flinke vaste kern en men ziet dat anderen hun voorbeeld willen volgen. In iedere krant worden een aan tal vaste arbeiders gevraagd. Ik ben er van overtuigd dat er tegen woordig niet meer van een minderwaar dig vak gesproken kan worden. Elk vak heeft zijn voor- en nadelen. Ik weet ze ker dat er arbeiders voor vast te krijgen zijn. Ze bedanken er echter voor om als marionetten gebruikt te worden. Kortgene A. Welleman Zondagdieost artsen. Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter Bruynzeel. Ruwe Handen? Wissekerke Geboren: 1 dec. Johanna, d.v. W. Kou- wer en E. de Smit. 5 dec. Barbara, d.v. C. A. Looijen en S. J. Knippenburg. 12 dec. Anna Maria Neeltje, d.v. A. G. Geel hoed en A. M. de Wild. 21 dec. Adriana Pieternella, d.v. M. H. Westerweele en M. Huibregtse. 26 dec. Lena Martina, d.v. A. P. Versluis en M. de Bruin. Ondertrouwd: 10 dec. P. J. de Kam, 26 jr. en A. K. Flipse, 20 jr. P. van Ha peren, 55 jr. en A. Hoogerheide, 37 jr. 29 dec. C. Verburg, 26 jr. en A. B. Kou- wer, 23 jr. Getrouwd22 dec. P. van Haperen, 55 jr. en A. Hoogerheide, 37 jr. P. J. de Kam, 26 jr. en A. K. Flipse, 20 jr. Overleden: 15 dec. A. S. Marcusse, 79 jr. weduwe van A. de Looff. 18 dec. D. Caauwe, 88 jr. weduwe van L. Abra- hamse. 20 dec. P. de Back, 96 jr. gaan wij nog één week door met onze unieke Bovendien om plaats te maken voor de nieuwe collectie's geven wij op alle overige artikelen tot 31 januari a.s. Grijpt nu uw kans Koopjes in kwaliteitsschoenen SCHOENMAG. Fa. L. B. VAN HOUTE ZN MIDDELBURG Tijdelijk Nieuwe Burg 25 Straks in 't nieuwe nest

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1