NOORD-BE VELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Wissekerke Wéér dreigde nationale ramp IC 2), Het eerstvolgend nummer 8 januari 1 Opruimingsfeest No 2710 Zaterdag 1 januari 1955 58e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post I 3.50 Advertenties 6 cent per mm Maandagmiddag 20 december j.l. kwam de raad onder leiding van wnd. burgemeester Van Halst bijeen. Afwe zig met kennisgeving wethouder Zuijd- weg en de leden De Smit en Wester- weele; deze laatste wegens ziekte. De voorzitter opende deze vergade ring met enige welkomstwoorden, hoop te op een spoedig herstel van Wester- weele en zeide dat deze vergadering wel de laatste zou zijn in 1954. Hierna las hij het gebruikelijke gebed voor. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was o.m. een brief van het lid Westerweele naar aanleiding van punt 6 van deze agenda (voorstel om niet over te gaan tot wij ziging van de naam „Burgerlijk Arm bestuur). Deze naamswijziging was door Westerweele in de vorige vergadering met klem aanbevolen. De voorzitter deed voorlezing van die brief, waarin Westerweele vroeg: waar is mijn voor stel uit de vorige vergadering? Wes terweele sprak als zijn mening uit, dat zijn voorstel onder de tafel was geschoven, omdat hij bij de indiening van dat voorstel meende gemerkt te hebben dat het b. en w. niet welgeval lig was. De voorzitter was niet best te spre ken over dit schrijven, van onder de tafel schuiven was geen sprake, punt 6 van de agenda was daarvoor het be wijs. Alle leden sloten zich bij des voorzitters woorden aan en men be sloot Westerweele een briefje te schrij ven.' Van het provinciaal bestuur was de eindafrekening voor de verbetering van de provinciale weg, in de dorps kom, ontvangen. Deze weg heeft in to taal gekost ruim f 83.000.waarin door de provincie is bijgedragen het bedrag van f 65.094.56. Een schrijven van de Waterleiding maatschappij was ingekomen, waarin werd medegedeeld, dat donderdag 23 december a.s. met de b. en w. van Wissekerke en Kortgene en de zeeuwse pers een conferentie en rondrit zou worden gehouden. Symbolisch zou het gemeentehuis te Kortgene en de wo ning van Van Halst te Wissekerke worden aangesloten. Z.h.s. werd het verzoek van de geref. school te Geersdijk ingewilligd. Verzocht werd om overeenkomstig art. 72 der l.o.-wet de benodigde gelden beschikbaar te stellen voor aanschaf fing van gordijnen met rails. In de gemeentebegroting voor 1954 werd een achtste en in de gemeentebe groting 1955 werd een tweede wijzi ging aangebracht. Een verzoek om ontheffing van de hondenbelasting, door De Nooijer te Kamperland gedaan, werd ingewilligd. Het voorstel van b. en w. om niet over te gaan tot de wijziging van de naam „Burgerlijk Armbestuur" kwam in bespreking. De voorzitter deelde mede, dat over deze zaak binnenkort nadere gegevens te verwachten zijn, er kan op korte termijn hiervoor een andere wet in werking treden en daar om adviseerde hij, om te wachten tot volgend jaar, dan is een andere naam toch verplicht. Alle leden gingen met dit voorstel accoord, behalve het li& Bustraan, dat ernstige bezwaren tegen de a.s. wettelijke verandering had, omdat, volgens hem, dan familie en kerk worden uitgeschakeld. Z.h.s. werd goedgevonden de jaarwedden van de* wethouders met 6 pet. te verhogen.' Evenzo werd z.h.s. besloten tot in standhouding der openbare lagere school te Wissekerke. De gemeentereke ning over 1951, met een staat onin bare posten, werd vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg het lid Filius of er op Stroodorp, Kamperlandsedijk enz. brandkranen door de Waterleiding maatschappij geplaatst zullen worden, brandputten daar zouden dan overbodig worden. De voorzitter zegde een nader onderzoek toe. Het lid Dingemanse informeerde, naar aanleiding van een door de B.B. ge houden brandweeroefening, naar de u- niforraen voor de B.B. De manschap pen hadden nu veel kou geleden en waren zeer vuil geworden. De voorzit ter antwoordde, dat te dien aanzien op de meeste spoed was aangedrongen. Dingemanse merkte nog op, dat de lichtmast van de P.Z/E.M. nog steeds niet te Geersdijk is geplaatst. De voor zitter zeide, dat hiervoor ook op spoed was aangedrongen, maar dat men in deze van de P.Z.E.M. afhankelijk is Ten slotte informeerde Dingemanse naar de vergoeding van 100 a 150 gulden voor het plaatsen van een septictank. De voorzitter zeide, dat deze vergoe dingen nog steeds worden gegeven. De eigenaren moeten daartoe een aanvra ge indienen. Het lid De Nooijer stelde voor, deze regeling nog eens te publi ceren, een septictank is voor de wo ningen een goede verbetering. De voor zitter zal in een publicatie er de aan dacht op vestigen. Het lid De Nooijer wees op verschil lende putten en verzakkingen in de straten van deze gemeente. Deze zijn ontstaan, nadat de buizen voor de wa terleiding zijn gelegd. De voorzitter zeide dat dit euvel de aandacht van b. en w. had. Er was op het ogenblik nog weinig aan te doen, daar de huis- aansluitingen nog gemaakt moeten wor den. De voorzitter gaf in overdenking het plan van b. en W. om het eindje straatweg, wed. Van de Velde Veerweg, te verbeteren door een trot toir van drie tegels breedte en de uit komende steen aan de andere zijde van die straatweg te gebruiken ter ver breding en versteviging. Zou de raad zich met deze gedachte kunnen ver enigen, dan zal het bovendien nood zakelijk zijn op dat gedeelte weg een parkeerverbod in te stellen. Hierna dankte de voorzitter allen voor hun opkomst en gezellige bespre king. Daar dit wel de laatste verga dering in 1954 zal zijn, wenste hij al len, met hun gezin, gezellige kerstda gen en een gezegend nieuwjaar toe. Het lid Bustraan dankte de voorzit ter voor diens woorden. Wederkerig wenste hij de voorzitter, de wethou ders, de leden, de secretaris en het personeel gezegende kerst- en nieuw jaarsdagen toe. Ons werk zal steeds onvolmaakt blijven, zo zeide spreker onder meer, het is mensenwerk, hij hoopte echter, dat Gods zegen er op zal mogen rus ten, opdat wij steeds mogen zoeken de ere Gods en het welzijn der inge zetenen. De oud-burgemeester Van der Maas en diens gezin betrok spreker mede in zijn heilwensen. ,,De pers", mede in de wens van de voorzitter betrokken, biedt langs deze weg b. en w;. en de raad haar beste wensen voor 1955 aan. Nederland was nu paraat Dijkleger en B.B. voorkwam erger! „Hier HBB met bericht voor BGM" „Geef bericht". „Bericht nummer één vier, van CDK aan BGM, tijd, 5, 4, 1, ,2, 2, 3, 2, 0, 0, 8 Zo klinken de stemmen in de met geluiddempend materiaal afgeschermde kappen in het berichtencentrum van een commandopost der B.B. Telefo nistes met de koptelefoon over de blonde en bruine krullen en de micro foon voor de regelmatig bewegende lippen, spreken de berichten over, die voor hen neergelegd worden, of schrij ven de gedicteerde boodschappen op de daarvoor bestemde formulieren in acht doorslagen tegelijk. Eén doorslag voor elk diensthoofd. De commandoposten van de B.B. in de bedreigde gebieden werden 23 de cember volledig bemand en voor het eerst heeft Nederland in een tijd van nood volledig profijt kunnen trekken van de aangelegde radio- en telefoon verbindingen. Voor het eerst i/i onze geschiedenis heeft de mens, dank zij de techniek, een dreigende watersnood ramp weten te beteugelen en daardoor ontelbare mensenlevens kunnen redden- Het blijkt, dat de maatregelen, die getroffen werden na de stormvloed van 1 februari 1953, niet voor niets zijn geweest. Over het algemeen heeft de georganiseerde preventieve en re pressieve afweer prachtig gewerkt. Doordat bij het eerste alarm dadelijk alle posten op en achter de dijken bezet werden, kon erger worden voor komen. De dijkwachten hielden angstvallig een oogje in het zeil en waar dit no dig was, konden zij nu onmiddellijk berichten doorgeven. Wanneer en waar de situatie ernstig dreigde te worden, brachten walkie-talkies het grote dijk leger der vrijwilligers op de been en togen burgers, hier en daar versterkt door militairen, gewapend met schop pen, zandzakken, zeilen en palen met man en macht aan het werk. Het spookbeeld van de nationale ramp zweefde menigeen in deze ang stige uren voor ogen. Het gaf velen dubbele kracht om de moeilijkheden en ontberingen het hoofd te bieden,, want eenvoudig was hun taak niet. Kerstboom en koffers. In vele plaatsen langs de kust is ge waakt. Onder menig kerstboom ston den gepakte koffers .gereed. Zware verantwoordelijkheid rustte op de au toriteiten, die voortdurend berichten wisselden over de toestand op bedreig de plaatsen. De mobilofoons op de zuidhollandse en zeeuwse eilanden en de radio- en telefoonverbindingen van de reeds ge reed gekomen commandoposten der B.Bj hebben nuttig werk verzet. Waterstaat en commissarissen der koningin ston den voortdurend en rechtstreeks in contact met de burgemeesters. Toch hebben alle menselijke inspan ningen hier en daar het enorme na tuurgeweld niet kunnen keren en sloe gen er bressen in de dijken. Polders liepen onder, doch als een volleerd leger trokken de troepen zich terug op een volgende dijk of huizenrij en werk- ent naat CCjeei en geniet van het Zie de speciale aanbiedingen in dit blad ten zij met dubbele ijver om deze te behouden en groter rampspoed te voor komen. Dat dit hier en daar niet is gelukt, heeft beslist niet gelegen aan de organisatie, doch is uitsluitend te wij ten aan het ongekende geweld, dat op sommige plaatsen het water hoger dan ooit opstuwde. De provincies Groningen en Fries land, die deze keer ook van het water te lijden hadden en niet konden bogen op de droeve ervaring van 1953, mis ten thans node de intense organisatie, die het westen en het zuidwesten van ons land voor een geweldige ramp hebben behoed. Ook in het noorden was men actief, doch de commandoposten en mobilofoons ontbraken en dit deed zich gevoelen. In weerwil van het feit, dat ons land er niet zonder kleerscheuren van af is gekomen, hebben alle ingezette onderdelen, zowel burgers als mili tairen, er toe kunnen bijdragen, de ge volgen van deze afschuwelijke storm tot een minimum te beperken. Noord-Beveland. Wat ons eigen eiland betreft, ook hier was alles, wat met de bewaking en de verdediging van dijken, polders en gemeenten te maken heeft, paraat. Het zijn voor allen, van hoog tot laag, spannende en ook leerzame dagen ge weest. De samenwerking tussen polder en gemeentebesturen was best en liep, zogezegd, van een leien dakje. Het con tact met de mobilofoons in andere plaatsen was uitstekend. In één der zeeuwse dagbladen stond geschreven, dat er nog geen paniekstemming op het eiland heerste, met andere woorden, het scheelde niet veel of er heerste een paniekstemming. Dit moeten wij echter ten stelligste ontkennen. Zeker, er was spanning. Hoe kon het ook an ders. Een bulderende storm, zeer hoog en ruw water, (overslaande golven, afbrokkelende dijken, beleef dit alles eens zonder spanning. Volgens onze inlichtingen en persoonlijke gesprek ken met bewoners van het gehele ei land, hebben over het algemeen ge nomen de mensen zich kranig gehou den, ook de bewoners van het Tuin dorp te Wissekerke. Deze kregen des donderdagsavonds de waarschuwing, voor de nacht een onderkomen in het dorp te zoeken, daar bij een zelfde waterstand als die middag, voor een onderlopen van de Thoornpolder ge vreesd moest worden. Bleven zij in hun woning, dan geschiedde dit op ei gen verantwoording. De meesten ech ter namen dit risico, hoewel zij op de been bleven tot na de hoogste water stand was bereikt. Gelukkig, de wind was enigszins gedraaid en geluwd, hei water kwam daardoor niet zo hoog, de dijk kon, mede dank zij de waakzaam heid en de arbeid van velen, behouden worden. Wij hebben vanaf de duinen tot aan de Vlietepolder een wandeling langs de dijken gemaakt. Overal een ravage. Wat hebben de grote en mooie duinen aan de Onrustpolder weer een knauw gekregen. Wat een verwoesting aan de z.g. kleine duintjes. Wat heb ben verschillende dijken het zwaar te verduren gekregen. Grote en kleine gaten, bijna geen dijk of ze waren er te zien. Het ergste, en ook het meest gevaarlijke, was de dijk van de Thoorn polder getroffen. Dezelfde dijk was in de rampnacht van 1953 ook reeds da nig toegetakeld, maar nu, met de zwa re storm uit het noordwesten pal er op, was het toch wel erg. We kunnen gerust zeggen, de Thoornpolder is door het oog van een naald gekropen. In die dijk was een grote bres geslagen aan de meest westzijde. Bij doorbraak daar, was de z.g. kuip ingelopen. Het ergste en meest gevaarlijke was de toestand meer oostelijker, juist vóór de kuipdijk. Een bres in de dijk vanaf de voet tot juist op de helft van het bovenliggende voetpad. Ware die nacht de golven weer zo hoog gekomen, die dijk was daar zeker bezweken, de Thoornpolder zou geïnundeerd geweest zijn, met alle gevolgen van dien. Zeker, de Thoornpolder is een betrekkelijk grote polder, zij kan heel wat water bevatten, maar met onze lekenogen bekeken, de afscheiding tussen Thoorn- en Vlietepolder, bij de hofstede van A. Dieleman, lijkt ons niet zo ideaal om een watermassa te keren. Wat zou de dijk tussen Thoorn- en Wissekerkepol- der doen? Zou die het houden of zou het dorp Wissekerke ook overspoeld worden? Wij weten het niet, maar toch menen wij, dat er met spoed de nodige voorzieningen aan die dijk getroffen moeten worden. 1953 en 1954 hebben laten zien wat in enkele uren tyds kan geschieden. Waterstaatsmensen en polderbesturen dienen deze dijk in de kortst mogelijke tijd in een toestand te brengen dat, menselijkerwijs gespro ken, vooreerst geen doorbraak meer te duchten is. Boven geld en goed staan toch altijd nog kostbare mensen levens. van dit blad verschijnt a.s. zaterdag

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1955 | | pagina 1