K. H. Uppers Een mooi en nuttig geschenk vindt u bij I. M. de Moor, Wissekerke Waar gewerkt wordt voor m.™ Lees dit! haar jaarlijkse uitvoering V.V. „Bevelanders" MAISON AUBERT BOEKHANDEL MARKUSSE Een speelgoedfabriek in EEN SANATORIUM (Van onze verslaggever) In het hart van Nederland, verscholen tussen weelderig geboomte van altijd groene dennen, ligt het sanatorium Berg en Bos, waar tu berculeuze patiënten genezing kunnen vinden. .In het uitgebreide gebou wencomplex van prachtige paviljoens vindt men ze, uit alle rangen en standen der maatschappij, liefderijk verzorgd door het verplegend perso neel. Rust is een van de belangrijkste factoren voor de genezing en zo wordt er alles in het werk gesteld om de patiënten te leren „niets" doen, iets dat voor velen een zware opgave betekent. Dit gaat niet al tijd even gemakkelijk, maar weet een patiënt eenmaal wat kuren bete kent en heeft hij zich aangepast aan de gang van zaken, dan treedt de Welfare in werking. Deze organisatie, bestaande uit speciaal opgeleide dames, leert de patiënten hoe zij zich in de tijd die daarvoor beschik baar is, aangenaam kunnen bezighouden met knutselwerkjes zoals leer- bewerking, handwerken en dergelijke. Dit is een aangename mogelijk heid om de patiënten geestelijke ontspanning te bieden. Zijn zij eenmaal klinisch hersteld, dan volgt de laatste etappe voordat zij het sanatorium verlaten en wel de „arbeidstherapie." In het sanatorium vinden we uitgebrei de werkplaatsen en hier worden de her stelde patiënten te werk gesteld. Eerst twee uur per dag om de overgang niet te groot te maken en langzaam aan wordt dit opgevoerd tot een werkdag van 7!/2 uur. Hierdoor worden de patiënten, die eerst met veel moeite hebben leren luie ren, weer aangepast aan de eisen die de normale maatschappij aan hen stelt. Daar om is de arbeidstherapie, de periode waarin de patiënt weer wordt klaargemaakt voor de maatschappij, zo belangrijk. De wijze waarop dit wordt gedaan in Berg en Bos is enig. Men vindt er grote gebouwen waarin zich een complete fa briek bevindt, voorzien van de modernste machines voor machinale houtbewerking. Er is een afdeling montage en een schil derswerkplaats en hier is het, dat zich een grote nederlandse speelgoedindustrie heeft ontwikkeld. Het bedrijf staat zake lijk geheel los van het sanatorium en moet zichzelf bedruipen, hetgeen, zoals bleek, heel aardig lukt. Het speelgoed dat hier door de her stelde patiënten met veel liefhebberij wordt gemaakt, is zoals wij zelf konden con stateren, van een uitmuntende kwaliteit en doet de naam A.D.O. (artistiek, de gelijk en onverwoestbaar) alle eer aan. De modellen zijn buitengewoon origineel en worden in eigen kring ontworpen, terwijl er tevens aan gedacht is, dat kinderspeel goed aan een vorm van destructie wordt onderworpen, die slechts kinderen vermo gen. Zelfs leken Wij hebben ons afgevraagd hoe pa tiënten, die nimmer een blokschaaf, vijl of zelfs maar een hamer in handen hebben gehad, hier de kunstig in elkaar gezette houten modellen kunnen vervaardigen, die zo uit de werkplaats van de vakman af komstig zouden kunnen zijn. Het blijkt evenwel, dat de hier gevolgde methode van werken zelfs de leek op het gebied van handenarbeid belet om fouten te ma ken. Men werkt met nauwkeurige mallen. Als er op een bepaalde plaats een schroef je moet worden ingedraaid, wordt er een schabloon op het hout gelegd en alleen op de juiste plaats kan het schroefje wor den ingezet. Vakkundig geschoolde leiders leren de nieuwelingen voorts in korte tijd hoe zij met het gereedschap moeten om gaan en al snel heeft men dan de eerste beginselen van het vak onder de knie. Vooral op het ogenblik is het er een drukte van belang. Met man en macht wordt er gewerkt om aan de vraag te voldoen. Bij honderden komen de vracht auto's, personenauto's, kiepkarren, bouw blokken, schoolborden, treintjes en der gelijke van onder de nijvere handen van daan en stapelen zich op in het magazijn, tot een waar kinderparadijs. Prachtige tapijten Er wordt echter niet alleen aan de kin deren gedacht, doch ook aan de ouderen. Wanneer wij weer een ander gebouw binnengaan, blijven wij verbaasd staan en wanen ons gekomen in een tapijtfabriek. In het vierkant staan daar grote appara ten voor het knopen van tapijten. Met zes of zeven man tegelijk wordt er aan gewerkt, terwijl een deskundig employé toezicht houdt en zonodig aanwijzingen geeft of bijspringt. Wat hier onder de handen van deze gewezen patiënten ontstaat, is pracht werk. De tapijten zijn van een kwaliteit die er zijn mag en ook hier is het weer Artistiek, degelijk en onverwoestbaar. Op bestelling kan men er tapijten laten kno pen in practisch iedere gewenste afmeting en dessin. Deze afdeling van het revali datiecentrum staat er borg voor dat er iets goeds geleverd wordt, een product waarop geen aanmerking valt te maken. Het is nog een jonge tak van het bedrijf, doch men kan er zeker van zijn, dat ook dit initiatief een succes wordt. Metaal De kleinste, maar daarom niet minder belangrijke afdeling van dit unieke be drijf is de metaalbewerking. Hoofdzake lijk is deze afdeling bedoeld als steun voor de speelgoedfabriek. Hier worden metalen onderdelen vervaardigd, die noodzakelijk zijn voor de vervaardiging van het speel goed. Maar er wordt ook iets meer gedaan. Hier worden onder andere ook medische- en laboratoriuminstrumenten vervaardigd, volgens speciale ontwerpen. De werkstuk jes die wij in handen kregen, prachtige ribbentangen, volgens nieuw ontwerp van roestvrij staal vervaardigd, bleken even als enkele andere instrumenten juweeltjes te zijn. Het revalidatiecentrum van het sanato rium Berg en Bos mag een zeer nuttige en geslaagde instelling worden genoemd, waar gewezen patiënten, die gedurende de drie maanden dat zij daar verblijven nog steeds onder medisch toezicht staan, weer geschikt worden gemaakt voor de eisen die de normale maatschappij, waar in zij weer een plaats moeten veroveren, stelt. Een unieke instelling, die niet ho gelijk genoeg gewaardeerd kan worden. Kamperland geeft op 26 en 27 november a.s. in „Renata". Aanvang 7.30 uur Opgevoerd wordt: het toneelstuk „Stormeiland" door „De Stille Werkers" Donateurs en leden alleen op vrijdag vrije toegang Kaartverkoop van beide avonden aan de zaal FILMINIEUWS In de zaal van de heer Verburg te Wissekerke wordt hedenavond vertoond de emotionele film Mandy. Een onge looflijk filmisch meesterwerk, tot stand gekomen onder regie van de grote re- giseur Alexander Mackendrick. Onder werp, in deze film is het meisje Mandy, waaromheen een verhaal verfilmd is, dat in uw hart zal voortleven. Daar voor deze film nogal veel bezoek ver wacht mag worden, verdient het aan beveling zich tijdig van plaatsbewijzen te voorzien. In de zaal van hotel Gast te Colijns» plaat wordt hedenavond vertoond een filmisch kroonjuweel Anna. Met Sil- vano Mangano, de ster uit Bittere Rijst, thans in een fel drama. Een man zon der geweten, beklaagde een vrouw, wier geweten pas begon te spreken, toen zij een eerlijke man ontmoette. De harde praktijk van het ziekenhuis leven schonk haar de rust om een zon dig leven te vergeten. Aanvang der voorstellingen om 6.30 en 8.30 uur. Dirksmitsstr. 26b (bovenhuis) Rotterdam, Tel. 20235 40 jaar gevestigd Patent-Geneesmiddelen Gummiwaren Vr. gratis inl.toez. onder blanco couvert. Gratis spreek uur dag. van 108 uur. DE ERKENDE levert u voor Sint Nicolaas de beste kwaliteit kleurpotloden, vulpotloden, kleur- en prenteboeken, plakaat- en waterverf, luxe dozen postpapier en correspondentiekaarten, schrijfmappen, boekomslagen, luxe notitieboekjes, Pastella voor vormen en modelleren, in losse staafjes Beaumont geldkisten, Salter familieschalen, Kat emaille, Platinal alluminiumpannen, Alum bedkruiken, Sola mas sief lepels, vorken, messen en casettes, Sola pleet brief openers, asbakjes, bladwijzers, suikerschepjes, en lepeltjes met wapen van Kortgene, Brabantia huishoudgerei, ge moffeld dus schilfer vrijVegla inmaakketels, glazen en ringen, Holmij huishoudtrappen (niet gespijkerd doch ge schroefd), Holmij metalen strijktafels, verstelbaar op 70— 90 cm hoogte, Holmij mouwplankjes, blauwe tegeltjes en lampjes met haven en toren van Kortgene KORTGENE

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 4