NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene Firma H. Blok Zonen Kapsalon Scherp, Kortgene, Telefoon 213 I "Aodieus No 2704 Zaterdag 13 november 1954 58e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post I 3.50 Advertenties 6 cent per mm In het vervolg krijgen de raadsleden, zo mogelijk, weer aroma in de vergaderingen Maandagavond j.l. kwam de raad voltallig bijeen onder leiding van bur gemeester A. A. Schuit. In zijn ope ningswoord bleef de voorzitter even stilstaan bij het feit, dat thans in het zuidelijk gedeelte van ons land her denkingen plaats vinden voor de bevrij ding van ons land in 1944, dus 10 jaar geleden. De jaren 4045 hebben voor de gehele bevolking veel leed en el lende gebracht. Spreker herdacht al len die hun leven voor het vaderland lieten en sprak de hoop uit, dat het gebrachte offer niet tevergeefs is ge weest. Moge de thans levenden alles in het werk stellen om zo een tijd perk te voorkomen. De vaststelling van de notulen van de vorige vergadering ontlokte een vloed van woorden aan het lid J. A. Salomé. Het betrof de notulering van de behandeling van het voorstel van b. en w. om mej. A. de Korte, onder wijzeres nuttige handwerken aan de o.l. .school te Kortgene en Colijnsplaat en aan de ulo-school te Kortgene, in vaste dienst te benoemen. Spreker vond het jammer, dat over dit onder werp betrekkelijk weinig was genotu leerd en ook, dat de raad in haar ge heel, dat agendapunt destijds te vluch tig heeft behandeld. Na een bespre king van een uur, waaraan vrijwel alle leden deelnamen, en waarin soms harde woorden werden gesproken, werd z.h.s. besloten de notulen in die zii> te wijzigen, dat mej. De Korte in vaste dienst wordt benoemd met een variabele beloning. Zij krijgt dus nu salaris naar het aantal uren dat zij ,les moet geven. Ook haar pensioen grondslag zal hiernaar worden vast gesteld. Een aantal ingekomen stukken wer den voor kennisgeving aangenomen. Het verslag van de schoolartsendienst betreffende een onderzoek op de chr. Kleuterschool te Colijnsplaat, ontlokte het lid Van der Weele de vraag, of de mogelijkheid niet bestaat om de ge meentelijke subsidie aan die school te verhogen van f 20.op h.v. f 25. per jaar en bovendien in die school enige verbeteringen aan te brengen. Volgens de voorzitter behoort deze vraag thuis bij de behandeling van de begroting. Hij kan echter nu wel zeggen, dat b. en w. er thans mee in kennis waren gesteld en deze zaak nader zullen bekijken. Hij gaf Van der Weele de raad om met een gede gen plan en kostenberekening te ko men; de mogelijkheden kunnen dan beter onder ogen gezien worden. De voorzitter deelde hierna mede, dat de bespreking met Ged. Staten inzake de verlichting van de steiger- dam, eindelijk tot een goed slot heb ben geleid; de dam zal vanwege de provincie worden verlicht. Het lid Z. C. Salomé hoopte dat dit nog deze maand zou kunnen geschieden. Het lid J. A. Salomé sprak waarderende woorden tot het college van b. en W}, omdat zij het weer zo goed voor el kaar gekregen hadden. De heer J. de Back, leerlfing-ambte- naar ter secretarie, werd per 1 nov. j.l. benoemd tot ambtenaar ter secre tarie der gemeente Noordgouwe. Van de familie Havelaar werd voor de toren te Colijnsplaat een verlicht uurwerk ontvangen. Op voorstel van b. en w. werd besloten, dit fraaie geschenk in zeer grote dank te aan vaarden, evenals de van het N.O,V. ten geschenke ontvangen zonnewijzer voor het scholencomplex te Kortgene. U kunt voor uw bezoek aan onze toonkamers geheel gratis gebruik maken van onze auto-service VRIJBUJVENP T£ KOrtEN ZI£N WAT ER THAN6 OP WONING INRICHT) NG- GEBIEP TE KOOP 16 ONZE PRIJZEN ZIJN UITER5T LAAG. Als u ons opgeeft welke tijd voor u het beste uitkomt, dan halen we u aan het veer af KAPELLE Z.B. DE Woninginrichters sinds 1890 Op voorstel van b. en w. werd z.h.s. besloten tot het verhuur van de nood woning aan de Weststraat te Kort gene aan mevr. Bouwsluis - van Sluijs voor de prijs van f 4.per week. De 6 pet. salarisverhoging, die over het jaar 1954 in één bedrag zal wor den uitgekeerd, zal op voorstel van b. en w. ook gelden voor het gemeen- tepersoneel in vaste of tijdelijke dienst of op arbeidsovereenkomst. Met ingang van 5 nov. a.s. zal een schoollokaal van de o.l.s. te Kats voor de duur van ongeveer 20 weken in gebruik gegeven worden aan de plaat selijke scholendienst te Noord-Beve land. Die scholendienst had ook nog verzocht om een tweede lokaal van genoemde school, voor het geven van een kadercursus. Besloten werd afwij zend op dat verzoek te beslissen; lo kalen, die voor het onderwijs gebruikt worden, worden nimmer voor andere doeleinden beschikbaar gesteld. Besloten werd, om ingaande 1 jan. 1955 tot wederopzegging, per jaar f 25.subsidie te verlenen aan de Jo- hannastichting te Arnhem. Deze stich ting heeft haar bekendheid verworven door de actie ,,Loesje;'. Medewerking, overeenkomstig art. 72 der l.o.-wet 1920, zal worden verleend aan de vereniging voor chr. nat. on derwijs te Colijnsplaat voor aan te brengen verbeteringen in de school tot een bedrag van f 1849.50. Het school bestuur zal uit eigen middelen f 1300 besteden aan het schilderen van de school. Als,gevolg van de aankoop van krot woningen, beschikt de gemeente over bouwvolume. Door b. en w. werd voorgesteld bouwvolume voor één wo ning te verlenen aan J. van der Weele Mz. Z.h.s. werd hieraan voldaan, on der beding van het lid J. A. Salomé, dat door deze verlening geen bouw- zoekenden in de knel zullen komen. Premie ingevolge de premieregeling woningverbetering en -splitsing werd z.h.s. verleend aan Gebr. D. en A. Goudswaard, M. Slabbekoorn, J. van de Plasse, A. M. Schippers, P. G. Zandee, M. Moerman, J. M. de Kater, J. C. Maas en A. de Waal, allen te Kortgene. In behandeling kwam thans het voor stel van b. en w. tot wijziging van de verordening op de heffing en in vordering van staangelden. De voorzit ter deelde mede, dat uit een ingesteld onderzoek bij een tiental gemeenten is gebleken, dat de staangelden in de ge meente Kortgene, f 1.per vierkante meter, aan de zeer hoge kant zijn. Daarom stellen b. en w. thans voor deze (staangelden per 1 jan. 1955 terug te brengen op 50 cent per vierkante meter. Deze verlaging komt de gemeen te te staan op ongeVeer f 150.Dit verschil, stellen b. en w(. voor, is op te heffen door de vergunningsrechten van de diverse café's te verhogen. Deze immers zijn nog niet aangepast aan het huidige prijspeil. Het lid Breure vond dit voorstel geheel fout, de café houders verzwaren tegenover de ver laging voor de kermisexploitanten is nietjuist. B. en w. en de raad kennen zijn standpunt (hij ziet de kermisex ploitanten liever vandaag dan morgen verdwijnen), maar moet nu toch tegen het -voorgestelde stemmen. Ook het lid Van Hee was geen voorstander van het voorstel van b. en w., hij noemde dit een klein beetje plukken aan het particulier bedrijf. Het lid Welleman schaarde zich aan de zijde van Van Hee. Het voorstel van b. en w. werd, met de stem van de heren Breure, Klaassen en Contant tegen, aangeno men. Op de vraag van het lid Kor- teknie, naar de te verhogen rechten voor caféhouders te Kats, waar geen kermis gehouden wordt, antwoordde Maakte u reeds kennis met Idolet Wave de luxe? Een permanent op oliebasis Beleefd aanbevelend, feu ékljhant iKPPSEL de voorzitter dat daar rekening mee gehouden zal worden. Met zeer grote dank en erkentelijk heid werd het aanbod van de gemeente Arnhem aanvaard. Diensten van die stad zullen een geheel nieuwe beplan ting in de Hoofdstraat te Kortgene aanbrengen. Het lid Breure vroeg b. en w. er op te letten, dat het plant soentje bij de Ned. Herv. kerk niet te groot gemaakt zal worden, dit in ver band met de daar te maken parkeer ruimte. Het voorstel van b. en w. om J. P. Kouwer, ambtenaar in algemene dienst, per 1 sept. 1954 te benoemen als ha venmeester te Kortgene, ontlokte enige bespreking. B. en w. meenden een goede en voordelige oplossing gevon den te hebben in de benoeming van Kouwer. Deze had als ambt. in alg. dienst geen volledige dagtaak, een ha venmeester heeft dat ook niet, redelijk en economisch is het dus die beide be trekkingen te combineren, temeer daar Kouwer reeds ervaring als havenmees ter te Colijnsplaat had opgedaan. Het lid Van Hee zeide geen enkel bezwaar te hebben tegen de benoeming van Kouwer, wel vond hij dat door deze be noeming geen sollicitanten worden op geroepen en daardoor voor andere ge gadigden de pas wordt afgesneden. De voorzitter zeide hierop, dat voor die aanvullende salarisverhoging nooit geen gegadigden zich zouden melden. Het lid Breure vroeg of b. en w. wel goed weten, dat de ambt. in alg. dienst geen volle dagtaak heeft. Het is hem wel overkomen dat die persoon 's avonds laat nog stukken bij hem bezorgde. Als ambt. in alg. dienst en als havenmees ter kan hij de andere gemeenten nim mer meer zo bedienen als voorheen. Velen komen hierdoor in de kou te zit ten. Hij is de mening toegedaan, dat al§ Kouwer het ambt van havenmees ter goed zal uitvoeren, b. en wi. bin nenkort met het voorstel moeten ko men tot het benoemen van een nieuwe ambt. in alg. dienst. De voorzitter zei hierop, dat de havenmeester het maar in een paar najaarsmaanden druk zal hebben, zijn andere bezigheden zijn hiernaar te regelen. Het lid Van der Weele juicht de handelswijze van b. en w. toe, bovendien, in verband met het drie-eilanden-plan, is er binnen kort te Kortgene misschien geen ha venmeester meer nodig. Het lid Wel leman vond het ook jammer, dat er geen sollicitanten waren opgeroepen, waarop de voorzitter zeide, dat dit de voordeligste weg was, het kost de gemeente (nu een f 200.anders on geveer f 1300.Het lid Van Hee zeide het nu in de gaten te krijgen: men wil op de koopjes gaan leven. Het lid Welleman zeide nog, het niet zo erg te vinden, dat de gemeente haar inwoners, die geen bron van inkom sten hebben, aan een bestaansmogelijk heid helpt. Het lid J. A. Salomé vraagt inlichtingen betreffende de sa lariëring van bedoelde diensten en is bang om in conflict te komen met di verse verordeningen. Nadat hem deze inlichtingen gegeven waren, werd z.h.s. het voorstel van b. en w. aangenomen. De heer D. Snoodijk te Kats werd benoemd tot klokluider-klokkenist al daar. Hierna kwam aan de orde het voor stel van b. en w. tot het aanstellen van A. Burgel te Kortgene als schoon maker van de o.l.school en het gym nastieklokaal aldaar, met ingang van 1 oct. 1954, tegen een beloning van f 1000.per jaar. Deze aanstelling geschiedt voorlopig op arbeidscontract. Burgel is sedert de ingebruikneming van de school belast met het schoon maken en verrichtte de daaraan ver bonden werkzaamheden zeer tot ge noegen van b. en w. alsmede van het schoolpersoneel. Het wordt daarom niet noodzakelijk geacht een oproep om sollicitanten te plaatsen. Opgemerkt werd nog, dat Burgel verder in zijn onderhoud voorziet door werkzaam heden voor de gemeente in het kader van de gemeentelijke voorzieningsrege ling voor landarbeiders. Het lid Breure komt in de nu vol gende bespreking terug op het ge zegde van de heren Van Hee en Wel leman bij het juist te voren behandelde: b. en w. hebben steeds maar één per soon die zij naar voren brengen en wij moeten dat maar goedvinden. Zodoende krijgt een ander nooit een kans. Hij kan deze handelwijze niet goedvinden. De voorzitter zette nogmaals de ge- dachtengang van b. en w. uiteen, waarop het lid Van der Weele zeide: wanneer ik de voorzitter alles zo hoor uitleggen, vind ik het prachtig en valt er niets tegen te zeggen, maar ik moet Breure toch gelijk geven dat wij in deze niets meer te zeggen krij gen, wij moeten één persoon meestal maar slikken. Als voorbeeld noemde hij nog een benoeming van een onder wijzer. Wethouder Bom merkte op, dat z.i. deze raad één van de mooiste dingen van een gemeenteraad mist, namelijk het benoemen uit een voor dracht. Zulk een benoeming noemde hij het aroma voor een raadslid, waar op Van der Weele opmerkte, dat de raadsleden 'hier niets anders hebben te doen dan te knikken. Aan de tafel te genover hen zit de voorzitter, deze trekt aan de touwtjes, en wij maar knikken. Wethouder Bom en de voor zitter verdedigden hierop de door b. en w. in deze benoemingen gevolgde weg. Het tijdslimiet speelde meestal een overheersende rol. De praktijk heeft bewezen dat de op die manier be noemde personen toch steeds aan de gestelde eisen hebben voldaan. Het lid Salomé drong er op aan, in den ver volge terug te komen op een voordracht van drie personen. De voorzitter zeide dat er een volgende keer zoveel mo gelijk rekening mee gehouden zou wor den. Het voorstel van b. en w. tot het verlenen van een bijdrage ad f 10.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1