TPitsos K. H. SCHIPPERS Appels te koop PETROLEUMKACHELS K. H. Schippers EES IVONTIMIIJKE REIS JU Raadsvergadering beste 8-weekse biggen WEGVERKEER, ARTS EN ONDERWIJS Groene carbolineum Verf J. Kastelein V Met HHIÏIEfl Gelei Kortgene Spaarzaamheid is een grote bron van inkomsten (Cicero) PREDIKBEURTEN Dankbetuiging f2.— per kist A.N.W.B. ongerust - Geld, dat niet opraakt De kalme en de „wilde" artsen - De friese kwestie Reeds lange tijd staat het wegver- keersprobleem in het brandpunt van de belangstelling. Van haar kant heeft de overheid een schema opgesteld om te komen tot een vervolmaking van het wegverkeer. De uitvoering van dit rijkswegenplan neemt echter wel enige tijd in beslag, maar het verkeer blijft steeds maar groeien. De A.N.W.B. heeft er haar ongerust heid over uitgesproken, dat de uit voering van het rijkswegenplan geen gelijke tred houdt met de intensivering van het wegverkeer. Naarstig heeft men naar de oorzaak hiervan gezocht en men wijt dit langzame tempo aan een tekort aan personeel bij de rijks waterstaat, waarover ook de minister reeds zijn ongerustheid heeft betoond en het zelfs een bron van grote zorg noemde. Dit heeft zelfs geleid tot een merk waardig feit, dat het bedrag op de rijksbegroting van 1954 ten behoeve van het wegenplan niet eens helemaal kon worden verwerkt en dientengevol ge het bedrag op de begroting 1955 niet noemenswaard hoger is. Bedreiging van de veiligheid. Het is reeds verschillende malen bewezen, dat op tal van wegen hun veilige capaciteit reeds lang is over schreden en dat dit met andere wegen bij het steeds toenemende verkeer spoe dig het geval zal zijn. Wanneer het ver keer, zoals voorspeld, in 1970 bijna driemaal zo groot zal zijn als nu, waar moet dat dan heen? Bovendien heeft de A.N.W.B. haar bezorgdheid uitgesproken over de stil staande auto's op de weg. De statis tieken hebben uitgewezen, dat zij een dodelijk gevaar vormen, ook al brandt bij duisternis de achterverlichting. Men heeft derhalve de minister verzocht het daarheen te leiden, dat het ver plicht wordt gesteld om bij het stil staan op de rijbaan een waarschuwings baken op de weg te plaatsen, te meer daar het verplicht branden van twee achterlichten pas op 1 januari 1956 zal ingaan. Nochtans zal hiermede het probleem niet opgelost zijn en wil men de uiters te veiligheid betrachten, dan zal het voeren van de zogenaamde contour verlichting en het aanbrengen van re flecterend materiaal verplicht moeten worden gesteld. Dan pas kan meer veiligheid op de \jveg gewaarborgd worden en zal het aantal ongelukken belangrijk afnemen. Zoek andere wegen! Tijdens de gehouden vergadering van de Kon. Ned. Mij. ter bevordering van de Geneeskunde is overduidelijk ge bleken, dat er vooralsnog geen einde is gekomen aan het rumoer in de artsenwereld. Het ziekenfoudsvraagstuk is reeds van verschillende kanten be licht, maar de verhoging van de loon grens voor de verplichte ziekenfonds verzekering houdt de gemoederen in be weging. Wel betreurde de vergadering van artsen het optreden van het „medisch comité van actie", dat eigenlijk eigen machtig gehandeld heeft. Weinigen heb ben hun instemming betuigd met deze „wilde" actie, daar zij liever een meer georganiseerde actie zien, die hun be langen zal behartigen. Zij hebben derhalve niet nagelaten ook zelf naar een oplossing van dit vraagstuk te zoeken, teneinde te voor komen dat gedeelten van bestaande praktijken verloren zouden kunnen gaan. Zij zijn van mening, dat er wel andere wegen te vinden zijn, die een basis kunnen vormen van een gezond ziekenfondswezen. Zij wijzen onder meer op het resultaat van een onder zoek, ingesteld door een studiecom missie, waarbij sociale voorzieningen moeten worden verstrekt naar behoef te en de persoonlijke verantwoordelijk heid hierbij niet uit het oog mag worden verloren. Men wil dan komen tot een „ge trapte" verzekering naargelang de in komensgrens. Voorlopig zal echter aan deze plannen geen uitvoering kunnen worden gegeven, omdat er ook in de artsenwereld nog grote tegenstellingen bestaan. Geen isolement. In de Tweede Kamer was deze week weer een friese kwestie aan de orde. Thans werd er overeenstemming bereikt over het gebruik van de friese taal in het onderwijs. Deze overeen stemming ging weliswaar met enige felle debatten gepaard, maar toch is thans bij de wet vastgesteld, dat het Fries als voertaal mag worden ge bruikt in de eerste drie klassen van de 'lagere school. Naast het Fries zal uiteraard het Nederlands gehandhaafd blijven, daar de proefscholen reeds hebben aange toond, dat de kinderen na Je eerste twee klassen beter Nederlands spre ken dan de friese kinderen op die scho len, waar Nederlands de voertaal is. In het derde leerjaar moet het gebruik van de friese taal langzamerhand ver minderd worden. Dit wetsontwerp zal niet, zoals ve len vrezen, leiden tot een isolatie van de Friezen, maar eerder tot regionale versteviging van de cultuur, die voor iedereen toch belangrijk is. Daarnaast zullen bijzondere zorgen worden be steed aan het alleen Nederlands spre kende kind, opdat deze niet in de ver drukking zal komen bij het onderwijs, welke taak is opgedragen aan de ge meenten en schoolbesturen. Gelukkig is er nu een einde gekomen aan deze reeds lang hangende kwestie, wat voor velen een geruststelling zal zijn. handen om trots op te rijn ano 29 Ze drentelden verder en kwamen voor bij de ijsberen, de kamelen, de herten, de leeuwen, de tijgers en nog veel meer die ren. Toen kwamen ze bij de apen. Een grote oran oetang zat in zijn kooi en keek rustig wat rond. De jongens ston den een poosje naar hem te kijken. De grote aap stond op en bekeek de jongens eens nader. Er was iets aan hen wat hij zeker erg mooi vond, want hij keek en keek maar en krabde onderwijl nadenkend op zijn kop. „Wat een rustige aap", vond johnny. 30 Maar toen schoot vlug als de wind de apenarm naar voren en voordat John ny het wist, was hij zijn mooie Volen- damse petje kwijt. Stomverbaasd staarde Johnny de aap aan. Die grijnsde breed, zette direct de muts op zijn harige kop en had vreselijk veel plezier. Ook Frits moest erg lachen. „O Frits, Frits, h-hoe k-krijg ik mijn pet weer t-terug?" stot terde Johnny. Stel je voor, dat hij dat leuke petje kwijt was De aap wees naar Johnny's blote hoofd en toen naar de pet op zijn kop. En Frits lachte maar. Maandag 8 novsmber komt de raad der gemeente Kortgene des namiddags 7 uur in openbare vergadering bijeen. De agendapunten zijn: 1 Opening. 2 Notulen. 3 Ingekomen stukken en medede lingen. 4 Voorstel b. en w. tot verhuur van de 'noodwoning aan de Weststraat te Kortgene aan mevr. L. Bouw huis - van Sluijs voor de prijs van f 4.per week, ingaande 18 oct. 5 Voorstel van b. en w. het te ver wachten Koninklijk Besluit, er toe strekkende aan het daarvoor in aanmerking komende rijkspersoneel een uitkering toe te kennen over het vierde kwartaal 1954 in de vorm van een uitkering ineens van overeenkomstige toepassing te verklaren voor het personeel der gemeente werkzaam in vaste of tijdelijke dienst of op arbeidso vereenkomst naar burgerlijk recht, Deze maatregel betreft de 6 pet. salarisverhoging, die over het jaar 1954 in één bedrag wordt uitbe taald. 6 Voorstel b. en w. tot het in ge bruik geven van een schoollokaal van de o.l. school te Kats aan de plaatselijke scholendienst te Noord- Beveland met ingang van 5 nov. a.s. en voor de duur van ongeveer 20 weken. De scholendienst ver zoekt tevens om een tweede lo kaal van genoemde school voor het geven van een kadercursus. 7 Voorstel b. en w. tot het verlenen van een subsidie aan de Johanna- 8 Voorstel b. en w. tot het verlenen stichting te Arnhem. van medewerking overeenkomstig art. 72 der l.o.-wet 1920 aan de vereniging voor Christelijk Na tionaal Schoolonderwijs te Colijns- plaat. Genoemd schoolbestuur heeft de bedoeling enige verbeteringen in de school aan te brengen, zoals een nieuw plafond, nieuwe bord stellingen, lambrisering in de gang enz. 9 Voorstel'b. en w. tot het verlenen van bouwvolume voor één woning aan J. van der Weele Mzn. te Co- lijnsplaat. 10 Voorstel b. en w. tot het verlenen van premiën ingevolge de Premie regeling Woningverbetering en -splitsing. 11 Voorstel b. en w. tot wijziging van de verordening op de heffing en invordering van staangelden. 12 Voorstel b. en w. tot het aanvaar den van het aanbod van de dienst van de Reiniging, Ontsmetting en Landelijke Eigendommen der ge meente Arnhem tot het aanbrengen van een geheel nieuwe beplanting in de Hoofdstraat te Kortgene. 13 Voorstel .b. en w. tot het benoe men van J. P. Kouwer, ambtenaar in algemene dienst, als haven meester per 1 sept. 1954. 14 Voorstel b. en w. tot het benoe men van D. Snoodijk te Kats als klokluider-klokkenist aldaar. 15 Voorstel b. en w. tot het aanstel len van A. Burgel te Kortgene als schoonmaker van de o.l. school en het gymnastieklokaal te Kort gene, met ingang van 1 oct. 1954. 16 Voorstel b. en w. tot het verlenen van een bijdrage ad f 10.aan de afdeling Zeeland u.l.o. groep N.O.V. in de kosten van een u.l o.- dag. 17 Voorstel b. en w. tot wijziging van de Winkelsluitingsverordening in dier voege, dat in het tijdvak van 1 a>pril tot 1 October de win kels in de gemeente Kortgene des zaterdags open mogen zijn tot 19 uur. 18 Voorstel )b. en w. tot het verbete ren van de weg op de dijk tussen de Oud-Kortgene- en Wissekerke- polder. 19 Voorstel b. en w. tot het verbete ren van de straatverlichting in de gemeente Kortgene. 20 Voorstel b. en w. tot het wijzigen van de gemeentebegroting 1954 (tweede wijziging gewone en ka- pitaaldienst). 21 Rondvraag. 22 Sluiting. Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 .WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 in bussen van 1 tot 10 kg in bussen van 1 kg kwasten, bokkepoten KORTGENE BURGERLIJKE STAND WISSEKERKE Geboren2 oct. Jan Jacobus, z.v. W H. de Bruine en C. M. de Haze. 4 oct. Adriaan, z.v. P. J. Filius en B. A. Kou wer. 31 oct. Nicolaas Jan, z.v. J. de Vis ser en S. A. Begthel. Ondertrouwd 15 oct. Willem Leendert Leendertse, 22 jr. en Lena Wilhelmina Verburg, 22 jr. 22 oct. Jacob van Driel, 29 jr. te Kortgene en Janna Catharina Dieleman, 24 jr. Getrouwd 15 oct. Leendert Sandee, 36 jr. te Yerseke en Maria de Wit, 32 jr. Overleden1 oct. Lena Koole, 77 jr. wed. van Leendert Huiszoon. 7 oct. Da vid Jille, 80 jr. echtg. van Cornelia de Pree. 14 oct. Jacoba de Smit, 69 jr. on- geh. 19 oct. Magdalena Willemsen, 72 jr. wed. van Janus Izaak Karelse. KORTGENE Geboren: 13 oct. Pieter Gerrit, z.v. Leendert de Neef en Janna de Smit. 29 oct. Geertruida Johanna, d.v. Willem Wolse en Thona de Haze. Ondertrouwd: 7 oct. Izaak Wisse, 29 jr. te Wissekerke en Cornelia W. Kalle- waard, 28 jr. 9 oct. Marinus Verschuure, 27 jr. te Krabbendijke en Lena Nijsse, 22 jr. 15 oct. Johannes J. Bevelander, 25 jr. te Tholen en Christiana M. Moerman, 20 jr. Getrouwd27 oct. Marinus Verschuure 27 jr. te Krabbendijke en Lena Nijsse, 22 jr. Izaak Wisse, 29 jr. te Wissekerke en Cornelia W. Kallewaard, 28 jr. Overleden: 3 oct. Grietje de Wild, 58 jr. vrouw van Francois Hamelink. 17 oct. Catharina E. Riemens, 52 jr. vrouw van Jan Dees. 27 oct. Elisabeth Lindhout, 64 jr. vrouw van Johannes L. Christiaanse. FILMNIEUWS Zaterdagavond om 7.30 uur zal in de zaal van hotel ,,De Korenbeurs" vertoond worden de grootste musical afler tijden in schitterende kleuren „With a song in my heart" met Susan Hayward. De won derlijke geschiedenis van een der meest geliefde zangeressen van Amerika, die een ware triomftocht maakt langs gewonde militairen, totdat het noodlot zich tegen haar keert en zij in Lissabon met haar vliegtuig neerstort. Zondagdieost artsen. Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter Bruynzeel. Ger. Gem. Kortgene Vrijdag 12 november, kwart over 7, ds. van Gilst van Dirks- land. Voor de vele gelukwensen, op mijn 90e geboortedag ontvangen, betuig ik hierbij aan allen mijn hartelijke dank. Wed, M. de Moor. Wissekerke, november 1954. Voor de vele bewijzen van deelmening, ontvangen voor en na het overlijden van onze gelief de tante Lena Koole (wed. van L. Huiszoon), betuigen wij onze oprechte dank. Inzonderheid aan dokter 't Hart en zuster Weststrate voor de lief derijke hulp aan haar bewezen. Uit aller naam, Fam. A. M. Bakker. Kamperland, november 1954. Te koop: bij P. BAK, Molenaar, Colijns plaat. door de hagel beschadigd franco thuis bezorgd C 6 b, Geersdijk, Telefoon 301 Bestellingen worden ook opgeno men bij S. NOORDHOEK, Westdijk 13 te Kortgene Ook handig als vergassers Prijs f 39.75 KORTGENE

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 2