NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Ons volk en zijn jeugd Dames! "Aodieus inocca^s Firma H. Blok Zonen Kapelle Z.B. Klaproosdag Kapsalon Scherp, Kortgene, Telefoon 215 F. J. DE GROOT Voor minder geld, betere meubelen! charmant KPP5EL SCHOENMAGAZIJN „DE AREND" MIDDELBURG No 2703 Zaterdag 6 november 1954 58e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm Door dr. P. II. Ritter Onze jeugd mist leiding en wordt in zijn ontwikkeling gestremd. De ge volgen van de achterstand doen zich reeds gelden tot op de openbare straat. Er heerst tegenwoordig een jeugdban- deloosheid, een gemis van tucht, dat wil zeggen van gemeenschapszin, die de perken te buiten gaat. Vele oorza ken werken samen aan de voortzetting van deze ellendige toestand. De moderne opvoedkunde, de mo derne psychologie hebben ons nader gebracht tot de kennis van de kinder ziel, het moderne onderwijs gaat uit van de individualiteit van het kind en houdt rekening met zijn psychische be hoeften. Dit is een prachtige en ver- heugenswaardig ontwikkeling. Maar wat komt er in de praktijk van dit alles terecht? De voortreffelijke be doeling, die aan de nieuwe opvoedings theorieën ten grondslag ligt, wordt misduid. Begrip en eerbied te hebben voor de kinderziel betekent niet, dat men zich, wanneer men met kinderen te doen heeft, verliest in een einde loze weekhartigheid. Het kind voor weerstanden te plaatsen, is een even onontbeerlijk element in de opvoeding als het met begrip tegemoet te treden en het tegen angsten en wreedheid te behoeden. Velen, vooral ouders, hebben de klepel van de nieuwe theorieën horen luiden, maar hebben de klok niet horen slaan. Dat met de individualiteit van het kind wordt rekening gehouden, is geboden, maar het mag niet zo zijn, dat het kind de baas wordt en aan zijn instincten wordt prijs gegeven. Vele ouders bemoeien zich niet met hun kinderen. Het is te betreuren, als dit een gevolg is van economische om standigheden. Als de geringe gezinsin komsten de moeder noodzaken mede de kost te helpen verdienen. Maar de na latigheid is dan te begrijpen. Het komt echter veelvuldig voor, dat de moeders allerlei vermaken na jagen, terwijl de kinderen naar de straat worden gestuurd, waar zij aan een eindeloze verveling ten prooi val len, die leidt tot kattekwaad en tot een ongeordend leven. Hetgeen het kind nodig heeft om tot een evenwich tig mens op te groeien, die voor zijn sociale taak berekend is, dat is een zinvol spel, dat hem tegelijkertijd op bouwt en vreugde brengt. Liefst onder deskundige leiding. Het aantal speelplaatsen in den lan- Verscheidene mooie kamers kunnen wij extra voordelig aanbieden U kunt hiervan profiteren! En u weet het. onze auto-service maakt voor u een bezoek aan onze toonka- mers heel gemakkelijk. Als u ons e- ven schrijft wanneer het u schikt, dan halen we u aan het veer af de is onvoldoende en duizenden kinde ren worden aan de openbare weg prijs gegeven, waar zij zich als een horde voordoen en aan de gevaren on derhevig zijn van het moordende mo derne verkeer. De moderne jeugd een horde. Het is waarschijnlijk te sterk gezegd. Maar een mateloze ongebreideldheid valt te constateren. Gezegende school! Zij is de ordenende macht in het kinderleven, zij is de opbouwster van de natie. Maar in een tijd, waarin voor de vervulling van de nietigste sociale ei sen geld aanwezig is in Nederland, wat zijn militaire uitrusting betreft, leeft boven zijn kracht, wordt de basis van het nationale leven en van de na tionale cultuur, het onderwijs, op een ontstellende wijze verwaarloosd. Er is een verschrikkelijk gebrek aan school ruimte, waardoor een te veel aan va- canties, waarin de jeugd op de straat terecht komt, wordt gestimuleerd. Er is een verschrikkelijk gebrek aan bevoegde leerkrachten. De minis ter recruteert nu de leerkrachten uit mensen met geringere bevoegdheden dan waarop de leerlingen recht hebben. En voor de rest zoekt hij zijn heil in de kweek van leerkrachten door spoed cursussen, waaruit geen grondig, voor hun taak berekende mensen kunnen voortkomen.- Er is lang over heen en weer ge praat in de Eerste Kamer, maar het bleef een onbevredigend debat, dat ons het uitzicht van een radicale verbete ring onthield. I-Iet is een feit, dat er in deze huma nitaire eeuw, de eeuw der paedagogi- sche „verlichting", op verschillende scholen weer wordt geslagen. Wij keu ren dit af, maar wij kunnen het be grijpen dat er onder onze onderwijzers, mensen van wie het uiterste wordt gevergd en die worden onderbetaald, lieden voorkomen, die zich tegehover een onbeteugelde jeugd van dit (on juiste) tuchtmiddel bedienen. Wat komt er van de volksontwik keling terecht, wanneer wij moeten voortsukkelen met de ellendige appara tuur van ons lager onderwijs? Wie geeft er zich rekenschap van, dat da ling van het cultuurpeil van een volk aan dat volk zijn w'eerbaarheid ont neemt, dat niet alleen zijn geestelijk en verstandelijk vermogen verzwakt, maar ook zijn economische weerstand vermindert. Waarom schreven wij dit artikel? Omdat onder alle problemen die ons worden voorgelegd, het onderwijsvraag stuk het vraagstuk is van de grootste urgentie. Is de klaproosinzameling zo maar een collecte zonder meer? Neen, sedert onze zo vurig begeerde bevrijding is de klaproosdag de enige dag, waarop wij aan onze geallieerde bevrij ders ons bescheiden offer kunnen brengen voor het hoogste offer wat velen van hen brachten hun leven! Op deze dag gaan in duizenden gezin nen in het buitenland de gedachten uit naar ons kleine land waar hun dierbaren in de gruwelijke strijd om onze vrijheid, een laatste rustplaats vonden. Een loodgrijze lucht, een grijze regen over een smetteloos grastapijt met einde loze rijen kruisen; de milde droefheid van Mendelssohn's Beati Mortui in harmonie met het ruisen van de zachte regen en het traag bewegen van de hoge bomen Maakte u reeds kennis met Idolet Wave de luxe? Een permanent op oliebasis Beleefd aanbevelend, en rond Jonkerbos Cemetery. En voor het hoge, strenge kruis op het kerkhof. En helaas aan de onvermijdelijkheid van het noodlot, wat zich over die meer dan dertig duizend jonge levens in ons land voltrok, kunnen wij niets veranderen. Wij kunnen hun graven met bloemen tooien, we kunnen hun enorme offer op hoogtijdagen gedenken, wij kunnen hun nabestaanden tot troost zijn, maar ja, ver der staan wij hier machteloos in onze kleinheid tegenover iets wat wij nu nog na tien jaren als zo wreed en mogelijk zinloos voelen. Ja, „oorlog is zinloos", doch niet hun „offer." Waren zij niet gevallen dan leef den wij nu nog in slavernij en vreemde onderdrukking. Maar denkt nu in 1954 nog wel eens iemand aan die oneindige oorlogsjaren toen ons iedere dag meer werd ontno men? Duizenden van onze beste landge noten werden wreed van ons weggerukt. ,rVrijheid". En die vrijheid is gekomen voor velen helaas te laat. Voor ons, die deze regels nu lezen, Goddank net op tijd En nu vraag ik U„Denkt U na tien jaren nog wel eens aan die dagen? Toen wij „vrij" waren? Alleen maar vrijMaar helaas, in onze jachtende wereld met nog steeds dreigend oorlogsgeweld, vergeten wij snel. Al te snel. Maar denkt dan op zaterdag a.s., 13 november, eens goed na en dan zult u, als de collectebus u wordt voorgehouden zeggen„Hoeveel was mijn vrijheid mij wel waard?" En als u dat alleen zult bedenken, dan zijn er geen bussen genoeg. 13 november Vrijheidsdag Ik dank u. De organisator, A. J. P. Minnaard. (j>) leenieuniacjajLju GOES -• ST ADRIAANSTRAAT 23 Telefoon 200!) - Giro 195016 is uw adres voor alle voorkomende bloemwerken Bloemenmanden Bruidsbouquetten T afelversieringen Graf bloemstukken enz. enz. JAL FASHION FROM AMERICA Het laatste woord in de Ame rikaanse schoenenmode ver taalde JAL (met Nederlandse degelijkheid) tot een glorieus modelletje, dat opwindend modieus is en gelijktijdig sportief. De exclusieve, wondersoepele poro;crêpe-zöol staat garant) voor heerlijk warme, droge voeten. Prefereert U suède,1 dan kiest U de kleur, die het best bij uw garderobe past anthracite, maroon, black-gris, bottle-green of cognac. Houd U meer van leder, pas dan deze JAL-mocc^sjo in zwart of beige-bruin origineel Arizona shrunk*. 29.75 NIEUWE BURG 18

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1