Mata Hari J. van Halst Zoon een meisje nit Leeuwarden een werkpaard zaterdag 6 nov. 1934 de inboedel, hot woonhuis Bietenrooiers gevraagd een smidsknecht EES AVONTUURLIJKE REIS lm Ai.LL,J U kunt niet alles weten! Dankbetuiging PREDIKBEURTEN MUNHARDT'S ?Sh'l publiek verkopen: met schuur en tuiu Geen spionne kreeg grotere bekendheid Ten onrechte gefusilleerd ltudolf MacLeod, kapitein van het koninklijk nederlands indische leger met verlof te Amsterdam, zocht een geschikte echtgenote en zijn oog viel op de beeldschone Greetje Zelle, doch ter van een pottenkoopman uit Leeuw arden, die in Amsterdam met petro leum ventte. Op 11 juli 1895 trad hij met haar in de echt en hiermede begon het werkelijke leven voor Greetje Zel le, de latere Mata Hari, gevierde schoonheid, danseres en de bekende spionne. Uit het huwelijk van MacLeod met Greetje Zelle werden twee kinderen geboren en wel een jongen, Norman, en een meisje, Louise Jeanne. De echt genote bleek echter niet voor het hu welijk geschikt te zijn, want zij ver waarloosde huishouding en kinderen met als resultaat, dat na de dood van hun zoontje een echtscheiding volgde. Kort daarna hertrouwde MacLeod en verloor zijn vroegere vrouw uit het oog. De ex-mevrouw MacLeod vertrok naar Parijs en ontpopte zich daar in minder dan geen tijd als een oosterse danseres onder de naam Mata Hari, hetgeen betekent ,,Oog van de dage raad". Door het langdurig verblijf met haar man in Indië was zij gron dig op de hoogte met de indische dans kunst en deze wetenschap benutte zij nu door het uitvoeren van zogenaamde rituële geheime dansen uit de Shiwa- cultus. Haar dansen brachten het pa- rijse publiek in uiterste extase en haar roem was voor goed gevestigd. De eerste wereldoorlog brak uit en Mata Hari danste verder. Men vertelt, dat zij een der beste spionnen van de Duitsers werd en deze vele belang rijke inlichtingen in handen speelde. De wijze waarop zij dit deed, uiterst ge raffineerd, zou haar gemaakt hebben tot de bekendste en meest beruchte spionne. De verzinselen, die rond haar zijn geweven, hebben haar bekendheid nog vergroot, maar de werkelijkheid is anders geweest. Mata Hari is niet die grote spionne geweest, die boeken, tijdschriftartikelen en films van haar hebben gemaakt. Voorzover zij voor de Duitsers heeft gewerkt, is haar spionage-activiteit slechts pover geweest. De laatste acte van het drama, dat overigens een ver gissing bleek te zijn, heeft de wereld het motief tot haar verhaal gegeven. Een tweede legende. Op 13 februari 1917 werd zij te Pa rijs gearresteerd op beschuldiging van spionage. Het verraad van het aanvals- 27, Met grote stappen kwam een agent naderbij. „Wat is hier gebeurd?" baste hij. Frits vertelde het. De voerman riep: „Laat ze maar lopen, het was een onge lukje." Maar de agent keek nog zeer ern stig. Johnny begon opnieuw te vertellen. „We zijn op weg naar Artis," zei hij. „En „Op weg naar Artis?" her haalde de agent. „Dan zijn jullie een aar dig eindje uit de buurt." „Hoe moeten we dan lopen, agent?" vroeg Frits. De agent legde het uit en liep toen met zware stap pen weer verder. Johnny sloeg zijn natte broek wat af. „Dat liep goed af," zei hij. plan van Chemin des Dames werd haar het zwaarst aangerekend en met alge mene stemmen werd zij ter dood ver oordeeld. Op 15 october 1917, 's mor gens in de vroegte, vielen de ischoten en was Mata Hari, alias Greetje Zel le, niet meer. Later bleek echter, dat de Duitsers het aanvalsplan van Chemin des Dames gevonden hadden op het lichaam van een gesneuvelde franse sergeant-majoor. De legende rond Mata Hari was hiermede echter nog niet ten einde. De wereld zou nogmaals van haar horen, zij het in de naam van haar dochter Louise Jeanne Na de tweede wereldoorlog, enige jaren geleden, werd bekend dat op 15 october 1951, precies 34 jaar na het vonnis van Mata Hari, in noord-Korea voor het vuurpeleton een zekere Banda gevallen was, beschuldigd van spionage voor de Amerikanen. Deze Banda zou de dochter van Mata Hari zijn geweest. Het meisje zou naar Indië zijn vertrok ken als onderwijzeres, alwaar zij tij dens de tweede wereldoorlog voor de geallieerden zou hebben gespioneerd. De Jappen zouden haar nimmer hebben kunnen vangen. Na de tweede wereld oorlog zou Banda haar diensten hebben aangeboden aan de Amerikanen, voor spionage in noord-Korea. Voortreffe lijk werk zou door haar daar zijn ver richt, doch door een noodlottig toeval werd zij door een noordkoreaans offi cier herkend en aan haar rechters over geleverd. Op dezelfde dag en op onge veer hetzelfde vroege morgenuur zou zij gefusilleerd zijn. Begraven bij Arnhem. De feiten krijten dit verhaal voor verzinsel, want volgens andere berich ten zou zij in 1919 te Arnhem plotse ling door een hersenbloeding zijn over leden. Een grafsteen op de begraaf plaats Heiderust bij Arnhem vertelt ons, dat zij hier ligt begraven, evenals haar vader, die negen jaar later over leed. De naam Mata Hari heeft nu een maal een magische klank gekregen en wordt vereenzelvigd met avontuur en spionage in groot formaat. Zelfs na de dood van deze vrouw moest het verhaal voortleven en men creëerde een tweede Mata Hari, die haar dochter heette te zijn Nimmer heeft het eenvoudige doch tertje van een pottenkoopman uit Leeuwarden kunnen vermoeden, dat zij voor eeuwig in de geschiedenis ge boekstaafd zou worden en haar naam zou uitgroeien tot een symbool. 28. Na veel zoeken en vragen kwamen ze eindelijk toch bij de dierentuin aan. Ze kochten een kaartje en zagen toen al da delijk een paar heel mooie papegaaien, die onder de bomen op hun stok zaten te wiebelen. Er waren er bij, die prachtig gekleurde veren hadden, rood en groen en paarse en wit. En sommigen hadden een grote kuif. Johnny stak zijn vinger naar een papegaai uit. „Pas maar op, jongen," zei een vriendelijke oude heer, die er ook bij stond te kijken. „Hij heeft wel een erg scherpe snavel." Toen trok Johnny zijn vinger maar gauw weer terug. Heden is van ons wegge- genomen, tot onze grote droefheid, ten gevolge van een noodlottig ongeval, on ze lieve zoon, broer en klein zoon Cornells Klaassen, op de jeugdige leeftijd van 21 jaar en 11 maanden. Namens de familie, A. F. Klaassen. C. A. Klaassen- Prince. Frans. Nelly. Tonny. Marinus. Kats, 25 october 1954. De begrafenis heeft plaats gehad op donderdag 28 oc tober, op de algemene be graafplaats te Colijnsplaat, des nam. 14 uur. Door een noodlottig on geval werd van ons wegge nomen, onze lieve kleinzoon en neef Cornells Klaassen, in de leeftijd van bijna 22 jaar. Colijnsplaat Wed. C. Prince. Wolfaartsdijk Fam. van der Weele- Prince. Zonnemaire: Fam. Everwijn- Prince. 25 october 1954. Zondag is van ons weg gerukt, door een noodlottig ongeval, onze beste vriend C, Klaassen, op de jeugdige leeftijd van 21 jaar. Zijn vriendschappelijke om gang zal ons nog lang in herinnering blijven. Enige vrienden. Colijnsplaat, october 1954. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig en smartelijk lijden, mijn gelief de vrouw en onze lieve moe der en grootmoeder, mej. Elisabeth Lindhout, in de leeftijd van 64 jaar en 6 maanden. Colijnsplaat L. Christiaanse. C. G. de Bruijne- Christiaanse. P. de Bruijne. Vlissingen: S. M. Bode- Christiaanse. M. Bode. D. J. Smits- Christiaanse. P. Smits. Colijnsplaat D. J. Christiaanse. C. Christiaanse - Westerweele en kleinkinderen. Colijnsplaat. 27 oct. 1954. De begrafenis heeft heden zaterdag plaats om 13.30 uur. Voor de vele gelukwensen, 24 october j.l. ontvangen, betuig ik ik hierbij mijn hartelijke dank. C. P. Kallewaard. Kortgene. Ned. Herv. Kerk, Wissekerke 10 uur ds Boonstra en 2.30 uur ds Postma. Ger. Gem. Colijnsplaat Donderdag 4 november, 7 uur, ds F. Dieleman van Ierseke. Ger. Gem. Kortgene Zondag 31 october, 9.30, 2.30 en 6 uur ds Dieleman van Ierseke, Zondagdienst artsen. Zondag a.i. doen dienst dr Janssen en dokter Bruynzeel. Kennisgeving. De VéGé-krui- deniers willen even onder uw aandacht brengen, dat u bij hen altijd volop geldzegels krijgt. Voor de zeer vele hartelijke bewijzen van belangstelling die wij voor en tijdens ons huwelijk hebben ondervonden, zeggen wij aan een ieder onze hartelijke dank. L. Sandee. M. Sandee-de Wit. Ierseke, october 1954. Dominicusstraat 34. Te koop: keur uit drie J. KALLEWAARD. Kortgene. voor kinderen,melThijm en Honing Notaris J. J. W. KLOP te Kortgene zal op ten verzoeke van de erven van de heer W. Zwemer te Kam perland, a. om 2 uur aan natemelden woonhuis alsstoelen, tafels, kast, theemeu bel, lampen, schrijftafel, haard kachel, 3 vloerkleden en ver dere vloerbedekking, gordijnen, Philips radio, stofzuiger, 2-pers. ledikant, dekens, keukengerief, enz. Drie maanden crediet. b. Dadelijk na de inboedelverkoop om plm. 4 uur, in het café van de heer Wirtz: aan de A. van Heestraat B 213 groot 1.95 are. Betaling voor of op 6 dec. a.s. Ontruimd te aanvaarden bij de betaling. Bezichtiging heden van 2-3 uur en maandag van 7-8 uur. FILMNIEUWS Zaterdagavond zal in de zaal van ho tel „De Korenbeurs" te Kortgene ver toond worden de prachtige kleurenfilm „Seminole" In het drijfzand en moerassen werd een felle strijd beslist tussen het le ger en de woeste bende van het groot opperhoofd Osceola. Een officier ontzag zich niet om alle wetten van eer en fat soen te schenden. Zij gaf haar lippen aan een blanke, maar haar hart aan een roodhuidige krijgsman. Een fel verhaal van verraad en trouw, moed en lafheid! In de zaal van hotel Gast te Colijns plaat zal zaterdagavond vertoond worden de onvergetelijke film „Een heer in het verkeer" met Red Skelton. U kunt ervan overtuigd zijn dat u deze avond zult gie ren van het lachen om de malle streken en dolle fratsen welke de malle Red we derom uithaalt. In het voorprogramma wordt vertoond een reportage van 20 min. over de we reldkampioenwedstrijd Engeland-Honga- rije (7-1). U ziet al de goals waarvan er zelfs enkelen vertraagd zijn opgenomen zodat u met gemak hun meesterlijke tech niek kunt bewonderen. Hebt u last van mos op het dak, besproei dit dan enige malen met water, waar in een beetje ijzervitriool is opgelost. Is uw vensterglas dof, wrijf dit af met puimsteenpoeder. Wilt u een spijker in een harde muur slaan, leg dan de benodigde spijkers enige tijd tevoren in wat olie. Schenkt u een bouquet uit eigen tuin, snij dan de bloemen af zo vroeg mo gelijk in de morgen en smeer dan de stelen aan de onderzijde in met was. Daarna inpakken in vochtig gemaakt papier. Vóór het in het water zetten eerst de onderste stukjes er afsnijden. Uw hond kan in de zomer niet buiten fris water. Ververs het dus enige ma len per dag. Wilt u citroenen bewaren, wikkel ze dan in vloeipapier en leg ze daarna in droog zand (niet tegen elkaar leggen). Zwarte peper met stroop mengen, dit op een vloeipapier smeren, op een nat gemaakt schoteltje leggen en u hebt een gifvrije vliegenvanger. Gaan uw aardbeien bloeien, schoffel ge durende die tijd uw bedden niet. Geen vruchtdragende aardbeiplanten moet men verwijderen. Matrassen met binnenvering mogen nim mer geklopt worden; deze moeten óf geborsteld, óf met de stofzuiger be handeld worden. Stalen meubels bewerkt men met een lapje, waarop enige druppels slaolie. Gobelinbekleding moet men kloppen met een mattenklopper, waar een vochti ge doek om is gebonden. Uitkering ingevolge de werkloosheidswet moet aangevraagd worden binnen 24 uur. In iedere fabriek, bedrijf enz. moet een kaart hangen, waarop de naam en het adres van de bedrijfs vereniging waarbij de werkgever is aangesloten, staat aangegeven. Complete woninginrichting Tel. 341 en 262 Steeds gaarne tot uw dienst bij H. KLOMPE, Wissekerke Onrustig, gejaagd! Mijnharde'» Zenuwtabletten ■terken en kalmeren Uw zenuwei». Gevraagd t J. C. BOUWENS, Kamperland. De gemeente-ontvanger van Wissenkerke herinnert er aan, dat de vervaldatum voor de rechten ingevolge de warenwet, de straat belasting en de reinigingsrechten 31 october a.s is. Zij, die op die datum nog niet hebben betaald, kunnen alsnog tot 14 november a.s. de verschuldigde rechten vol doen. Na die datum zullen maat regelen tot vervolging worden genomen. De gemeente-ontvanger voornoemd, G. van Hekken.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 2