NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Kapsalon Scherp, Kortgene, Telefoon 215 zitting zal honden "Aodieus M. J. Fieman, Kats NIET ALLEEN BEDROG Ho 2702 Zaterdag 30 October 1954 58e jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post f 3.50 Advertenties 6 cent per mm Maakte u reeds kennis met Idolet Wave de luxe? Een permanent op oliebasis Beleefd aanbevelend, étolANT KQP5EL Het merkwaardige verschijnsel, dat wij in de laatste maanden hebben beleefd, is dit: dat het optreden van één staatkun dige persoonlijkheid plotseling het beeld van de wereldpolitiek totaal kan wijzigen. Toen Mendès-France geroepen werd om Frankrijk uit de chaos te redden, moest hij beginnen met een pijnlijke operatie. Frankrijk moest zijn positie in Indo-China prijs geven. Maar aan dit echec ver bond de franse minister-president de winst van hernieuwd prestige voor zijn land en vertrouwen in zijn persoon. Hij gaf aanleiding tot de verwerping van de Eu ropese Defensiegemeenschap en hij gaf aan zijn land een leidende plaats bij de daar na gekomen onderhandelingen. Het fundamenteel bezwaar van Frank rijk tegen de kleinere defensiegemeen schap was het prijsgeven van souvereini- teitsrechten. Dit is een bezwaar, dat zin heeft, een bezwaar dat ook door de te genstanders van de schielijke aansluiting van Nederland bij dit klein europees ver bond is geopperd. Geen internationaal le ger thans en geen souvereiniteitsoverdracht van verbondsstaten aan een supra natio naal orgaan. Het tweede succes van de huidige franse politiek is de regeling van de Saarkwestie. Men heeft erkend, dat het Saargebied deel uitmaakt van de fran se economie. Duitsland mag zich weer bewapenen, maar het wordt lid van de N.A.T.O., dus het kan die bewapening niet gebruiken te eigen behoeve maar alleen in groter verband en in dienst van de algemene europese defensiebedoeling. Verder blijven de bezettingstroepen in Duitsland, zij het onder andere benaming, maar wij moeten er ons rekenschap van geven, dat Enge land gevaarlijke voorbehouden heeft ge steld. Het zal zijn troepen kunnen terug trekken, wanneer het ze nodig heeft in zijn overzeese gebiedsdelen. Bovendien is er een engels voorbehoud, ten aanzien van de bestrijding der onkosten. Wie zich bevredigd gevoelt door dc gang van zaken en velen zullen bevredigd zijn mag echter niet ver geten, dat de verdragen nog niet zijn ge ratificeerd en dat de ratificatie, vooral door het franse parlement, moeilijkheden kan opleveren, dus dat wij ons nog niet in een definitieve toestand bevinden. Men dès-France is een behendig staatsman,*hij wil de vertrouwenskwestie stellen, alvo rens het debat over de ratificatie in de franse kamer plaatsvindt. Maar hij heeft grote kansen, omdat hij het prestige van zijn land heeft heroverd. Middelerwijl zijn de overleggingen te Parijs door een russische nota doorkruist. De sowjet-nota houdt in een terugtrek king van de bezettingstroepen en vrije verkiezingen. Dit is een gedachte, die A- denauer niet onsympathiek kan zijn. De vraag, die gesteld moet worden, is welke geheime afspraken er bestaan tus sen Mendès-France en de Sowjet. Een al liantie met het oosten ligt in de traditie der franse politiek. Het ziet er naar uit, dat France met het westen wil samen gaan. Hij heeft verklaard, dat er niets in de russische nota staat, dat aanleiding kan zijn om de parlementaire ratificatie procedure te vertragen. Wij hopen vurig, dat Frankrijk voor het westen behouden zal blijven. Het gro te gevaar voor de westelijke verdediging is, dat Frankrijk een russische basis zou worden. Dit gevaar zou dreigen, indien Frankrijk terugviel in zijn gedesorgani seerde toestand, het zou ook kunnen drei gen bij een russische wending in de fran se politiek. Het is echter waarschijnlijk dat dat gevaar thans is bezworen. De tragiek van de huidige wereldsitua tie is, dat de eenvoudigste oplossing van het wereldprobleem, een vreedzaam naast elkaar leven van de grote machten, niet is te verwezenlijken. Rusland is alleen te bedwingen door krachtige activiteit. De mogelijkheid van zulk een activi teit staat thans opnieuw open. Aan de franse bezwaren tegen de europese defen sie-unie is men tegemoet gekomen. Rus land heeft weer een solidair westen tegen over zich. En wij hopen, dat dat zo blijft, want het is een waarborg voor de vrede. SANAPIRIN jaagt kou ,L en pijn uit Uw body T De meeste wetenschapsmensen staan sceptisch tegenover het verschijnsel der vliegende schotels; en dat is wel be grijpelijk. Zij zijn, als verschijnsel, ner gens onder te brengen: er is geen ru briek, waarin ze passen. Laat ons direct toegeven dat een groot deel der waarnemingen berust op gezichtsbedrog, hallucinaties, verkeerde interpretaties, misschien zelfs massa suggestie en ten dele eenvoudig onkun de. Wie b.v. niet weet, dat er op en kele kilometers hoogte stormen kun nen woeden met orkaansnelheden, ter wijl het op de begane grond windstil weer is, zal een weerballon die in die hoge sfeer is terechtgekomen als „on verklaarbaar verschijnsel" kwalificeren: het ding jaagt voort met een snelheid die wij niet begrijpen. Daar staat tegenover, dat er legio mensenmet grote waarnemerservaring zijn astronomen, meteorologen, er varen piloten die dingen hebben gezien, welke niet vatbaar zijn voor een „gewone" verklaring. Het zijn1 er te veel, dan dat men aan de goede trouw van de waarnemers kan twij felen. Dit klopt met het gedrag van de amerikaanse luchtmacht, die enige tijd de gewoonte heeft gehad, ongeveer elk half jaar een rapport te publice ren over vliegende schotels. Daarin heette het dan telkens dat de vlie gende schotels geen geheim wapen van Amerika was, evenmin van Rusland en dat het verschijnsel ook niet van bui tenaardse herkomst was. In dezelfde adem werd echter meegedeeld, dat vijf tien procent der waargenomen geval len niet te verklaren is. Dat is nog altijd een respectabel aantal, als men bedenkt, dat er de laat ste jaren langzamerhand een kleine tienduizend schotelwaarnemingen zijn gedaan. Schrijft men daarvan dus 85 procent op rekening van zinsbegooche ling, onkunde en dergelijke, dan blij ven er nog altijd 1500 onverklaarde gevallen over genoeg om over pa t^ denken. Wetenschap is begrensd. Maar de wetenschap wil er niet aan. Op aarde kan men ze nergens plaatsen. Maar buiten de aarde? Vra gen wij de sterrenkundigen, op welke planeet naar hun mening de bestuur- Beslaan n of bestaan ze niet? ders der vliegende schotels thuis kun nen horen, dan schudden zij het hoofd. Inderdaad is er in ons planetenstelsel geen enkele planeet te vinden, waar de temperatuur, de samenstelling van de dampkring, het voorkomen van plantengroei en andere omstandigheden van dien aard zijn, dat zij de veronder stelling van een soort menselijk ras, dat gelijkt op het onze, rechtvaardigen. Natuurkundigen kunnen ons haar fijn uitleggen, waarom een aardbewo ner op Jupiter niet zou kunnen ade men, biologen verklaren met stellig heid dat dierlijk leven op Mercurius onbestaanbaar is en vraagt men naar de mogelijkheid dat de plaats van her komst der vliegende schotels zelfs bui ten ons planetenstelsel zou zijn gele gen, dan kan men ten antwoord krij gen, dat de dichtstbijzijnde vaste ster (aangenomen dat die bewoonbare pla neten om zich heen heeft) vier en een half lichtjaar van ons verwijderd is. Zelfs al zou „men" daar in staat zijn te reizen met een snelheid gelijk of althans bijna gelijk aan die van het licht (300.000 km per seconde) dan zou zo'n retourreis naar de aarde dus negen jaar duren. Daar houdt de con versatie meestal op. Er zijn nog andere mogelijkheden^ Geen van onze gespecialiseerde we tenschappen is universeel genoeg om te willen denken aan mogelijkheden, die buiten haar eigen domein vallen. Er is bijvoorbeeld jarenlang strijd ge weest tussen geologen en astronomen over de leeftijd van onze aarde: de sterrenkundigen schatten haar veel ou der dan de geologen op grond van hun, waarnemingen meenden te mogen vol houden. Pas in de laatste tijd zijn bei der opvattingen naar elkaar toegegroeid, op grond van nieuwe ontdekkingen. Doordat iedere geleerde, hoe breed van visie hij persoonlijk ook moge zijn.) nu eenmaal tegenover zijn eigen we tenschap verplicht is, alleen rekening te houden met hem bekende factoren, laat hij de z.g. „onmogelijkheden" bui- den beschouwing. Dat heeft tot gevolg dat wij een nieuw, ongekend verschijn sel als dat der vliegende schotels, al leen de ons bekende maatstaven wie len aanleggen. Aardse maatstaven ui teraard terwijl misschien kosmische maatstaven hier passend zouden zijn. Iemand die honderd jaar wordt,, komt bij ons in de krant; zoiets is een, zeldzaamheid. Maar is ergens in het heelal geen mensenras voorstelbaar, dat laat ons zeggen duizend keer zo lang leeft als een aard-mens...? Voor zo'n schepsel zou een reis van negen jaar door de interstellaire ruimte het zelfde betekenen als voor ons een trip van drie of vier dagen. „Er zijn meer dingen" Wij mensen hebben het vermogen „in gedachten" bij onze familie in Nieuw-Zeeland of Canada te vertoe ven. Para-normaal begaafden onder ons kunnen zelfs die „gedachten" (om dat woord nu maar even te handhaven) voelbaar maken: zij kunnen zelfs op afstand materialisaties tot stand bren gen. De franse parapsycholoog Osty heeft in zijn laboratorium experimen teel aangetoond, dat iemand met para normale vermogens in staat is, een voorwerp, dat hij fysiek niet kan be reiken, te doen bewegen, waarbij ver buiten het lichaam van de proefpersoon een op een hand gelijkend object zicht baar wordt. „Er zijn meer dingen in hemel ,en aardedan waarvan wij het be staan vermoeden. Er zijn geleerden die bereid zijn, rekening te houden met de mogelijkheid dat andere planeten, in of buiten ons planetenstelsel, wor den bewoond door wezens die voor ons misschien wel geheel onzichtbaar zijn tenslotte is ons oog alleen imaar ingericht op het ontvangen van electro- magnetische stralingen met een golf lengte van enkele tienduizendste milli meters. Misschien moeten wij voor een verklaring van het verschijnsel der vliegende schotels op heel ander ter rein zoeken dan wij tot nu toe heb ben gedacht. S. TELLA. De gemeente-ontvanger van Wissenkerke maakt hierbij bekend dat hij in het gemeentegebouw te Kam perland, op dinsdag 2 november a.s. des nam. van 2 tot 3 uur, voor het ontvangen van reinigingsrech ten, straatbelasting en retributies warenwet. De gemeente-ontvanger voornoemd, G. van Hekken. Telefonisch aangesloten onder UW GORDIJNEN HANGEN MOOIER, UW VLOERBEDEK KING EN LOPERS PAS SEN BETER, ALS ONZE STOFFEERDERS ALLES VOOR U PLAATSEN. HEUS 'T KOST NIET VEEL ONS ASSORTIMENT WONING TEXTIEL IS EEN UARE VER RASSING. Jluna Breng eens een bezoek aan onze toon- kamers en maak hiervoor gebruik van onze auto-service. Als u ons opgeeft welke tijd voor u het gemakkelijkst is, dan halen we u per auto aan het veer af yloL èr ''jonen, l'Cayeile <~j-{ -Woninginrichters sinds 1890 Onze wetenschap is te beperkt

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1