Bezadigd optimisme Een eigen waterleiding Fa. Tamse prima wekker N.V. Centrale Suiker Maatschappij 's maandags geen praktijk Hevealaarzen Mansknielaarzen Burgerlijke Stand geen spreekuur P. DEN BOER P. J. Jongepier C. JOOSSË op Zuid- en Noord-Beveland en Walcheren woensdag 29 september a.s. de West End G. J. die Koster V0°R r. y^PRZENJ vaiscmu-tfeEN P. J. VERBURG door dr P. H. Ritter De troonrede van 1954 onderscheidt zich: wij zouden bijna schrijven door een zekere lieftalligheid. Zij is minder strak en minder dor dan troonredes gewoonlijk zijn. Zij opent met een ly rische beschouwing, waarin de dank baarheid doorklinkt over het feit, dat wij tien jaar geleden weer vrij zijn ge worden en zij stelt terecht vast, dat er vreugde moet heersen over ,,het vermogen tot herstel, dat ons volk in al zijn geledingen heeft aan de dag ge legd". Hoe wij in tien jaar tijds een verfarmd, verwoest en leeggeplunderd land weer hebben opgebouwd, dat is inderdaad een verrichting, die er mag zijn. De regering heeft de stof uitgebaat die gereed lag om ons volk ,te bemoe digen. Zij stelt nadrukkelijk vast, dat het afgelopen jaar een grote stap voor uit heeft betekend, dat productie, uit voer, nationaal inkomen, deviezenreser ves gestegen zijn, terwijl de investerin gen zich op bevredigend niveau bewe gen. Dit alles klinkt aangenaam en net kan dienen om de versombering weg te nemen, waarin velen nog vertoeven. Over het algemeen getuigt deze. troonrede van een psychologische be doeling. De lichtzijden van de toestand, waarin wij leven, worden sterk beklem toond, de gevaren en dreigingen op de achtergrond gehouden. Toch moeten wij haar nauwgezet en kritisch lezen. Wan neer de regering haar economisch beleid uiteenzet, dat gericht is op een zo hoog mogelijke productie en een bevordering van de afzet en wat het buitenland betreft op een vermindering van de bestaande barrières, dan mag het ons niet ontgaan, hoe daaraan wordt toe gevoegd, dat het overleg met het bui tenland tot dusver slechts tot beperkte resultaten heeft geleid. Troonredes vormen altijd een aan eenschakeling van summiere aanduidin gen. Het komt er op aan, wat daarvan in de praktijk kan worden verwezen lijkt. En nu mogen wij een gat in de lucht springen, wanneer wij horen aan kondigen, dat belangrijke belastingver lagingen in het voornemen der regering liggen, wij moeten onszelf in toom hou den, wanneer wij uit de miljoenennota afleiden, dat gedurende 1955 nog geen sprake zal zijn van enige belastingver laging. Veel zal er afhangen van de te volgen loon-politiek. De moeilijkheden en dreigingen, die te grijpen liggen op het gebied van het overzees beleid worden in deze troon rede behoedzaam omzeild. Wanneer voor nederlands Nieuw-Guinea sociale en cultuur-maatregelen worden aan gekondigd, dan blijkt de aanspraak, die Nederland heeft op dit overzeese deel van het rijk uitsluitend uit het at tribuut „nederlands". Maar de troon rede geeft geen enkel houvast omtrent de houding, die wij zullen aannemen, wanneer de indonesische vordering aan hangig zal worden gemaakt bij de Ver enigde Naties. Over de principiële achtergronden van het verbreken van de unieverhou dingen tussen Nederland en Indonesië wordt in duizend talen gezwegen. De verbreking wordt voorgesteld als een vervanging van die unie-verhouding door een andere regeling hunner be trekkingen. Deze onjuiste voorstelling van het wezen van deze kwestie wordt o.i. ten onrechte in de troonrede ge handhaafd. Deze troonrede bevat, in haar posi tief gedeelte verschillende plausibele en toe te juichen voornemens. De behandeling der herziening van het Burgerlijk Wetboek komt aan de orde. De regering kondigt bestrijding van de woningnood aan door premies en bijdragen voor de woningvoorziening. Het hinkende paard komt achteraan. Een verdere huurverhoging is in over weging. Wij hebben ons erover verheugd dat ontwerpen van wet met betrekking tot de definitieve ouderdomsvoorziening en de kinderbijslag voor zelfstandigen in voorbereiding zijn. En eindelijk, ein delijk zal er aandacht gewijd worden aan de toestand van de indische Neder landers! Verder wordt het plan tot afsluiting van de zee-armen een feit. De regering handelt hier voortvarend en juist, Ook de onderwijsparagraaf is be vredigend. De verdere vorming van de leerplichtvrije jeugd, de opleiding van voldoende leerkrachten, heeft de aan- 5acht. Dat men de totstandkoming van bedrijfslichamen wil bevorderen is het logisch gevolg van de eenmaal tot stand gekomen wet op de bedrijfsorga nisatie. Deze troonrede maakt, ver geleken bij vele harer voorgangsters, geen ongunstige indruk. En zij munt uit door overzichtelijkheid en goede vormgeving. FILMNJEUWS Hedenavond wordt in „De Koren beurs" te Kortgene vertoond, de span nende .en sensationele film „Viva Za pata". Hij combineerde de driften van een oermens met de gave van een mili tair genie. Vrouwen stierven voor hem met een glimlach op het gezicht. Een film die niet vlug vergeten wordt. Kortgene Geboren: 3 aug. Pieter Willem, z.v. Willem Krommenhoek en Pieternella Reij- nierse. 10 aug. Jacobus Dirk, z.v. Jaco bus D. de Koster en Jenny G. ten Have. 26 aug. Alice Cornelia d.v. Jan C. Ha melink en Adriana E. van Hermon. Ondertrouwd26 aug. Nicolaas Heij- stek, 23 jr en Catharina A. de Smit, 21 jr. Getrouwdgeen. Overleden: 19 aug. Krina Kunst, 72 jaar echtgenote van Pieter van Gilst. Wissckcrke Geboren2 aug. Piet, z.v. A. Hakkert en M. G. de Neef. 5 aug. Johanna, d.v. 19 Het was prachtig weer. De jongens genoten erg van de tocht. Er waren geen hoge golven, het water was erg kalm, en dat vonden de jongens eigenlijk wel jam mer, een beetje storm zou wel spannend geweest zijn! Op het IJ raakten ze niet uitgekeken naar de vele grote en kleine bootjes die daar te zien waren. En wat was het station een mooi gebouw! Voor al Frits, die nog nooit in Amsterdam was geweest, was erg onder de indruk. Hij dacht aan de kleine huisjes in Volendam. Die waren toch wel érg klein! 20 Daar kwam de kapitein op hen af. „Zo jongens," zei hij. „Nu zijn we in Amsterdam." „Nou, ik vind het hier prach tig," zei Frits. „En we gaan naar Artis," voegde Johnny er bij. „Dan hoop ik dat jullie veel plezier hebt jongens!" zei de kapitein. „Maar denk er om, het is hier heel erg druk in de straten en je ligt on der een auto voor je het weet." „We zullen goed uit onze doppen kijken," be loofde Frits. „Welke kant moeten we op, weet u dat ook?" „Vraag maar aan een agent," lachte de kapitein, „die kan je dat beter vertellen dan ik." P. J. Baardolf en L. J. Bakker. 9 aug. Johanna Jacoba, d.v. T. J. Dalebout en H. G. Goulooze. 11 aug. Cornelis Lie ven, z.v. P. A. Goulooze en L. L. Bou- terse. 10 aug. Maria Adriana, d.v. A. M. Verhage en C. L. Verburg. 17 aug. Marinus, z.v. P. de Haze en T. C. Geel hoed. 18 aug. Laurina Adriana, d.v. L. L. van Halst en J. L. Wisse. Ondertrouwd6 aug. Pieter Johan nes Broos, 25 jaar te Delft en Janna Cor nelia de LooflF, 23 jr. 20 aug. Pieter Jan Wabeke, 31 jr te Kortgene en Klazina Magdalena de Kam 29 jr. Pieter Hendrik van der Weele, 23 jr en Pieternella Scherp, 21 jr. Getrouwd 16 Pieter Andries Dieleman 47 jr te Smithers Canada en Johanna Jo- sephina van Halst, 33 jr. 27 aug. Pieter Johannes Broos, 25 jr te Delft en Janna Cornelia de Looff, 23 jr. Overleden: 3 aug. Tanna Adriana Ja coba Geluk, 72 jr, wed. van P. Israël. 5 aug. Dirkje Maria de Lange, 71 jr, echtg. van C. P. Bouterse. 28 aug. Levina Jo hanna Israël, 65 jr, wed. van P. Dieleman. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter 't Hart. Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond na het overlijden van onze geliefde moe der, behuwd- en grootmoeder Levina Johanna Israël (wed. van P. Dieleman), betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam, A. Luijk- Dieleman. Colijnsplaat, 21 september 1954. Tandarts W. Krommenhoek houdt op 25 september te Kortgene. Het spreekuur te Colijnsplaat zal op 30 september zijn van 4- 6.30 uur. vanaf f 45. 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal Aanbevelend Textiel en woninginrichting Levering van bedden, dekens, ledikanten, matrassen Driedelig maken van uw verenbedden Alle werkzaamheden voor de woning Dam 77, Middelburg Wilt u „op tijd" ontwaken koopt dan een Ruime sortering en laag in prijs St Adriaanstraat 11 Goes, Telefoon 2728 Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 Kleine regendruppels, kleine korrels zand, vormen grote zeeën en het wijde strand Ook u zult binnenkort de gelukkige bezitter hiervan zijn Komt daarom vroegtijdig met ons praten over de aanleg ervan. Wij geven gaarne advies en maken gratis een kostenberekening voor u Wij hebben steeds een ruime sortering ap paraten op dit gebied voorradig Goes, Kortgene, Telefoon 01100-2763 01108-221 Inwoners van Colijnsplaat kunnen hun boodschappen en aanvragen voor ons bezorgen bij Fa G. J. de Kos terVoorstraat 39, Colijnsplaat De bietenlevering voor de leveranciers van de wordt vastgesteld op De eerste premie-termijn a f 3.per netto ton is van 29 september t.m. 2 October en de tweede a f 2.per netto ton van 4 t.m. 9 october. Voor zover dit nog niet is geschied, wordt de regeling voor de regelmatige levering in termijnen door het ontvangstpersoneel mede gedeeld. Wederom als vorig jaar gabardine, tweed en loden jassen verkrijgbaar, tevens nog de nieuwe win terstoffen ontvangen C. H. Priester, Kleermakerij, Wissekerke cfLlCK (J-t- PtUiAC Schoonheidsspecialiste - Pedicure Middelburgsestraat 2 Tel. 3526 Goes UN ftiAA fCHCMMlAMPJC Voorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 van 23 tot 25 f 4.25 van 26 tot 29 f 4.75 van 30 tot 35 f 5.50 van 36 tot 38 f 6.50 van 39 tot 42 f 7.50 van 41 tot 48 f 11.95 KORTGENE

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 2