NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Dames! P. J. VERBURG Kapsalon Scherp, Kortgene, Tel. 215 125.- I I Het kortgeense koelhuis een unicum in Nederland Heden zaterdag 25 september hopen wij te heropenen onze gehee! vergrote, vernieuwde en gemoderniseerde zaak EEN STROOM VAN CADEAUX Grijp de sleutel en verdien OPENINGSATTRACTIE! MAISON VAN WESTEN, GOES, Lange Vorststraat 102, Tel. 2671 Snuif en wrijf K. H. SCHIPPERS, KORTGENE No 2697 Zaterdag 25 september 1954 58e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm Gaarne gaven wij verleden week don derdag gevolg aan de uitnodiging van het bestuur van de coöp. koelhuisvereniging te Kortgene en waren zodoende getuige van de symbolische eerste-steenlegging door de voorzitter J. A. van Oeveren. Symbolisch was deze steenlegging zeer ze ker, reeds de volgende week konden de eerste partijen aardappelen in het koel huis verwacht en ontvangen worden. Het bestuur heette bij monde van haar voorzitter de genodigden in „De Koren beurs" welkom, waarna allen zich naar het nieuwe gebouw begaven. De secreta ris A. J. Priester sprak hier enige harte lijke woorden van welkom en bracht een eresaluut aan de aannemer A. Versluys uit Middelburg. Ook het gezamenlijke per soneel kreeg woorden van dank en de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Na dat Van Oeveren de eerste steen had ge legd, wat hij als een volleerd vakman deed, werd onder deskundige leiding een rondgang door het nieuwe en kolossale gebouw gedaan. De heer Van Bruggen, bouwkundige van het Centraal Bureau te Rotterdam, was zo vriendelijk de pers bij haar rondgang te begeleiden en de ge vraagde inlichtingen te verstrekken. Hij bracht een eresaluut aan voorzitter Van Oeveren voor de vele bemoeienissen die deze aan de totstandkoming van dit koelhuis heeft gehad, volgens hem was het een levensdoel van Van Oeveren ge weest. Het koelhuis is opgericht door 17 z.g.n. „zoute" boeren uit Noord-Beveland, wat reeds een prestatie op zichzelf ge noemd mag worden, daar deze over geen producten konden beschikken. 1 Amster dammer behoort mede tot de oprichters. Jikkanerieqen ondanks de ceqenf vooRwmk VICUTE\ RUBBEE\ KLEDING\ Zware broeken f 8.25 jekkers f 12.75 KORTGENE 15 januari 1954 kreeg het Centraal Bu reau voor het eerst contact met Van Oe veren, het ging toen over een koelhuis van 1000 ton. 8 februari moest het koel huis reeds 1500 ton groot zijn en in een op 15 maart gehouden bestuursvergade ring werd definitief het besluit genomen over te gaan tot de bouw van dit koel huis van 2000 ton. 14 mei werd het bou wen aanbesteed, aannemer werd de heer Versluys uit Middelburg. Architect van dit moderne koelhuis is de heer Chr. de Heer uit Rotterdam, die in nauwe samen werking met het C.B. en Wageningen de ontwerpen maakte. Met de bouw werd 8 juni begonnen. Het gehele gebouw is lang 45.15 m, breed 37.88 m en bestaat uit 28 cellen ad 40 ton voor luchtkoeling, 16 cellen ad 40 ton voor bijkoeling en 4 cellen ad 50 ton voor mechanische koeling, allen ge legen aan gangen van 6 m. breed. De luchtkoeling vindt plaats door een cen traal luchtkanaal boven elke gang, de iso latie wordt verkregen door holle bouw steen en het gebruik van vlasschelven en geperste vlasplaten. De 4 mechanische ge koelde cellen zijn specifiek voor het be waren van fruit, de cellen met bijkoeling kunnen daar eveneens voor gebruikt wor den, terwijl de luchtgekoelde cellen voor het bewaren van aardappelen zijn gedacht. Dit seizoen zal er reeds 400 ton fruit in het koelhuis worden opgeslagen, de ruim te voor aardappelen is reeds in haar ge heel besproken, zodat er reeds, zakelijk gezien, van een tekort aan ruimte ge sproken kan worden. Zou men de ruimte van de gangen gaan benutten, de opslag ruimte zou met 1000 ton vergroot wor den. Kant en klaar zal het gebouw f 450.000 kosten, wat een investering betekent van 18.33 cent per kg luchtgekoeld, 22 cent per kg bijgekoeld en 36.68 cent per kg mechanisch gekoeld product. Te Wissekerke verrijst onder dezelfde leiding, maar onder een andere aannemer, een zelfde type koelhuis, doch met 1100 ton inhoud, evenzo te Kamperland met 1700 ton. Deze koelhuizen kunnen ver moedelijk volgende week in gebruik wor den genomen. De vlugge bouw van deze drie koelhuizen mag op zichzelf reeds een hele prestatie genoemd worden. Na de bezichtiging vond in „De Ko renbeurs" nog een nabeschouwing plaats, wat gepaard ging met de gebruikelijke woorden van hulde. De heer Van der Stoep sprak namens het C.B. en noemde de 14 bouwweken een uitzonderlijke pres tatie. De heer Van Bruggen sprak namens de stichting aardappelbewaarplaatsen te Wageningen hartelijke woorden van dank, wenste de vereniging van harte geluk en sprak de hoop uit, dat het nieuwe prach tige gebouw aan de verwachtingen zal mogen voldoen. Burgemeester Schuit sprak als vertegenwoordiger van de gemeente Kortgene. Hij zeide o.m. dat de noordbe- velandse boerenstand op het ogenblik bruist van energie, dat in dit geval een uitweg heeft gevonden in de bouw van dit koelhuis. Hij haalde de woorden aan die op het monument van de Afsluitdijk staaneen volk dat leeft, bouwt aan zijn toekomst. Hierna sprak de heer M. de Bruijne, als voorzitter van de Coöp. Boe renleenbank te Colijnsplaat, woorden van waardering en gelukwensen. Ook de ar chitect De Heer sprak een felicitatie- en dankwoord. Als laatste spreker deed de aannemer Versluys de stellige belofte al les in het werk te zullen stellen het werk op de afgesproken tijd klaar te hebben. Als „pers" hebben wij een gezellige en leerzame middag gehad en nog wat ver diend ook. Architect De Heer kon ons, namens het koelhuisbestuur, tegen mei 1955 een halve mud aardappelen uit het koelhuis beloven, ten bewijze dat dan de gekoelde aardappelen nog in een prima conditie zijn. De pers aanvaardde dit aan bod gaarne en spreekt er hierbij haar dank voor uit. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Maakte u reeds kennis met Idolet Wave de luxe? Een permanent op oliebasis Beleefd aanbevelend. Huishoudtrapjes, strijktafels, mouwplankjes, brood- planken, brood- en tafelmessen, keukenspiegels, kachelrekjes, wasborden, w.c. plankjes, trechters, borstels, enz. enz. HEROPENING Bij deze heropening is onze sortering in zeer moderne, geheel aparte costuums, demi's, regenjassen, sportjacks, fieldjacks, sporttruien, wollen vesten, slipovers, shirts, hoeden, handschoenen, binders, sokken, ankiets, enz. enz. veel en VEEL groter dan ooit te voren Kwaliteit, afwerking en coupe is in één woord AF. De prijzen tot het uiterst be rekend in uw voordeel. Zie vooral onze speciale 3 nieuwe feestetalage's Onze nieuwe zaak is voor iedereen, die er belang in stelt, vrij te bezichtigen Bij de heropening ontvangt u vanaf 25 sept. tot 25 oct. a.s. bij aankoop van een costuum of jas één van onze nieuwste poplin overhemden CADEAU en bij aankoop van een overhemd (merkart. uitgesloten), wollen trui of vest, hoed enz. ontvangt u één van onze nieuwste kreukvrije binders CADEAU Koopt, en vooral nu, bij Van Westen dan heeft u van het beste, het nieuwste en niet duur. Zie vooral onze 3 nieuwe feestetalage's Op Zaterdag 25 sept. a.s. wordt tussen 2 en 3 uur nam. (bij gunstig weer) de sleutel van onze zaak, be vestigd aan een parachute, uitgeworpen boven het centrum van Goes, door de sportvlieger Mazairac (Bergen op Zoom) De gelukkige vinder ontvangt bij het overhandigen van deze sleutel aan de directie, een prima costuum of jas naar keuze ter waarde van f 125.—

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1