NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Solex en „Rap Raadsvergadering Wissekerke E.M.M. TE KORTGENE 75 Van zakgeld tot geldzaken door het jeugdsparen BROMMERS bij Van Damme Singer Maatschappij N.V. hand-, trap en electrische naaimachines Is er zon? FIRMA J. VAN HALST ZN No 2694 Zaterdag 4 September 1954 58e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs I 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm VIERDE J.L. ZATERDAG HAAR Begunstigd door fraai zomerweer arri veerde des morgens half elf, de Arnhemse politiekapel aan het steiger. Stemmig klonk haar aan boord gespeeld „Gelders volks lied". Vergezeld van hun dames en in ge zelschap van de mannen van de Arnhem se reinigingsdienst, met hun dames, een flink aantal Arnhemse pleegouders en vooraf gegaan door de Arnhemse burge meester, de heer Ch. Matser en de hoofd commissaris van politie de heer C. Borst lap, marcheerde men, met aan de spits het jubilerende en marsen spelende E.M.M. naar Kortgene. De overal aanwezige bur gemeester A. A. Schuit had het gehele Arnhemse gezelschap „op de valreep" een welkom toegeroepen. „De Stadswijnkelder" was de eerste pleisterplaats. Koffie, gebak, sigaren en sigaretten werden de bezoekers met gul le hand geschonken en toegediend wat de Arnhemmers zichtbaar opmonterde van hun verre reis. De voorzitter van de regelings-com- missie, de heer P. C. Schippers, riep alle bezoekers en genodigden een hartelijk welkom toe en herinnerde allen er aan, dat het Arnhem, de zo zeer in de oor log getroffen stad, was die hier, direct na de ramp, de boel kwam opknappen en in orde brengen. Onder de aanwezigen waren o.m. de Arnhemse wethouder van Buggenum, de adjunct-directeur Gemeen tewerken Ing. W. Enklaar, de directeur Gem. Plantsoenendienst S. H. Frederiks, de hoofdopzichter Gem. Reinigingsdienst S. H. Bijl en de secretaris van de Arn hemse vacantiekolonie S. van Loo. Hierna begaf de politiekapel zich, met hun dames en genodigden naar „De Ko renbeurs" waar hun een „etentje" werd aangeboden, opgediend door een keur van dienstertjes, dat zich bijzonder goed liet smaken en de lof kreeg van alle aan- zittenden. (Een naast mij zittende politie- muzikant, met het insigne voor 30 jaar muzikant-zijn op de borst, opperde spon taan het denkbeeld, om bij zijn pensioe- nering over enkele jaren, maandelijks een bezoek aan Kortgene te brengen, om eens lekker te eten). Burgemeester Schuit sprak hier een welkomstwoord en memoreerde het werk van de Arnhemse knockploeg uit de rei nigingsdienst en zij die er achter stonden. Door dat al is er een hechte band ont staan tussen de gelderse hoofdstad en dit kleine noordbevelandse dorpje. Voor die spontane hulp is het gemeentebestuur en de gehele bevolking Arnhem dankbaar. De hulp van Arnhem is van die aard ge weest, dat ons dorp er nu weer behoor lijk uitziet. Zonder die hulp had het er voor ons niet zo best uitgezien, zo zei- de spreker o.m. De mannen van de arnhemse reinigings dienst met hun dames, kregen in „De Graaf van Buren" een maaltijd aangebo den, ook deze maaltijd liet zich goed sma ken en ook daar vertoefde burgemeester Schuit, met zijn arnhemse collega, temid den van hen, sprak woorden van dank en haalde oude herinneringen op. Bij de officiële ontvangst, des middags in de fraaie raadszaal, was het burge meester Schuit die met genoegen allen een hartelijk welkom toeriep. Hij noemde het een bijzondere prestatie om 75 jaar lang op een plattelandsgemeente een muziek gezelschap staande te houden. Spreker memoreerde ook hoe burge meester Matser met zijn directeur van ge meentewerken als een der eersten het ei land bezochten. Woorden van dank sprak hij tot allen in Arnhem en gewaagde van eeuwige banden tussen beide gemeenten. Dankbaar en vreugdevol deed hij hierna de mededeling, dat het H. M. de Koning in had behaagd aan E.M.M. het prea- dicaat „Koninklijke" te verlenen. Namens B. en W., de raad en de gehele bevol king, feliciteerde spreker E.M.M. met de ze onderscheiding, Burgemeester Matser deed het een groot genoegen getuige te kunnen zijn van een belangrijk cultureel feest. Volgens hem moet helaas worden vastgesteld, dat in een kleine gemeente folklore en cultuur meestal beter op peil zijn dan in een gro te stad. Ook hij feliciteerde E.M.M. met de hoge onderscheiding. De hulpverlening ter sprake brengend, zeide hij o.m., dat die hulp niet zo maar iets was geweest om wat te doen, maar dat het een echte drang tot helpen was geweest. Beide ge meenten hadden iets gemeenschappelijks: Arnhem de oorlog met haar totale eva- JARIG RESTAAN cuatie, Kortgene, zwaar getroffen door de overstroming en ook met haar gehele e- vacuatie. Spreker hoopte, dat de goede verhouding van'thans, in de toekomst be stendigd moge blijven. Als blijk van vriendschap bood spreker de gemeente een delftsblauw bord aan, versierd met het wapen van Arnhem en vervaardigd in Arnhem. De heer P. S. van Elden, voorzitter van het Arnhems politiecorps feliciteerde E.M.M. en bood haar een fraai bloem stuk aan. Ook mevrouw Schuit vereer de hij met een fraaie ruiker bloemen. Hierna volgde een rij van sprekers die allen woorden van gelukwensen spraken, de meeste sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van een tastbaar blijk van medeleven. De sprekers warenIng. Brui ning, namens de Ambachtsheer van Kort gene, J. C. Maas, namens de Zeeuwse Bond van Harmonie- en Fanfaregezel schappen, de harmonie „Wilhelmina" te Colijnsplaat en het Kerkkoor te Kortge ne, mevrouw Schuit, namens het kinder koor, de heer P. Wolse, namens de buurt vereniging oostelijk deel, de heer W. Leen- poel, namens de fanfare „Ons Genoegen" te Kamperland, de heer L. D. van Dam me, namens de gymnastiek- en athletiek- vereniging „O. K. K." de heer J. J. Cy- souw, namens de Oranjeverening en het Comité „Ouden van Dagen", de heer A. J. van Boven, namens de buurtvereniging Torendijk, de heer W. J. Eiff, namens „Zang Veredelt", „Helpt Elkander" en de buurtvereniging Voorstraat, de heer I. Ei kenhout, namens de muziekvereniging „Ex celsior" te Kats, de heer I. Stokman, na mens „Apollo" te Wissekerke en de heer J. Dijke, namens de afdeling Kortgene van het N.V.V. De voorzitter van E.M.M., de heer A. Welleman, dankte alle spelers. Het prea- dicaat Koninklijke geeft verplichtingen aan ons gezelschap, maar wij zullen proberen deze naam waardig te blijven. Namens E.M.M. bood hij burgemeester Schuit het ere-voorzitterschap dier vereniging aan. Spreker bracht ook dank aan de voor zitter van de regeling-commissie, P. C. Schippers, die in een zeer kort tijdsbe stek bergen van werk verzet heeft en waardoor alles tot in de puntjes was ver zorgd. De arnhemse burgemeester werd vereerd met een zeer oud insigne van E.M.M. De heer P. C. Schippers vertelde ten slotte dat E.M.M. niet was voortgeko men uit een fluitclub, maar haar ontstaan te danken heeftvaan een occarineclub. Het officiële gedeelte was, na de gebrui kelijke erewijn, hiermede afgelopen. De politiekapel had zich inmiddels voor het gemeentehuis opgesteld. De gehele Hoofdstraat van Kortgene, van de dijk tot aan de oude school, stond vol met hon derden, misschien wel duizenden mensen, die niets van de marcherende kapel wilden missen. Het was dan ook een schitterend militair gezicht, deze politiekapel in de mars, met haar tamboermaitre voorop en de netjes geüniformeerde drumband daar achter. En ze konden hetmarsmuziek en marcheren. Een waardig slot van een of ficiële gedeelte. Na deze mars werd door de kapel een concert op de muziektent gegeven, dat geopend werd met het Zeeuw se volkslied. Door omstandigheden kon ik het ver dere verloop van deze dag niet meer bij wonen, maar te oordelen naar de cou rantenverslagen en wat feestgangers er mij van vertelden, is het een buitenge woon mooie feestavond voor Kortgene geworden. Een compliment aan de orga nisatoren en aan de deelnemende vereni gingen en bovenal een woord van dank en hulde aan Arnhem in haar geheel en aan de arnhemse bezoekers en bezoek sters in het bijzonder. Maandag j.l. kwam de raad in open bare vergadering bijeen, onder leiding van wnd burgemeester Van Halst. De gemeente ontvanger Van Hekken fungeerde als se cretaris. Wethouder Leendertse was bij de opening niet aanwezig doch kwam te gen het einde nog ter vergadering. Het lid Hoveijn was, wegens uitstedigheid, niet present. Met ëen kort woord tot de leden en de pers, opende de voorzitter de verga dering en las hierna het gebed voor. De notulen der vorige vergadering wer den onveranderd goedgekeurd en enige ingekomen stukken en mededelingen (w.o. verhoging van de wethouderssalarissen tot f 600.—), werden voor kennisgeving aan genomen. Op enige voorwaarden werd een stukje grond, naast het haventerrein te Kamper land, verhuurd aan W. J. Versluis. Z.h.s. werden enige leden en plaatsvervangende leden in de Commissie van advies, bedoeld in art. 8 der woonruimtewet benoemd. Besloten werd om aan het Centrum van Kraamverzorging te Goes een subsidie van 25 cent per interne verzorgingsdag toe te kennen. Op het verzoek van de vereniging voor Chr U.L.O. om de benodigde gelden be schikbaar te stellen voor eerste aanschaf (nieuwe school) van nieuwe schoolmid- delen, leer- en hulpmiddelen werd z.h.s. gunstig beschikt. Het voorstel van B. en W. om een jaarlijkse subsidie van f 25.te verlenen aan de Bibliotheekcommissie der Herv. Gem. van Wissekerke e.o., ingaande 1 Januari 1954, werd z.h.s. aanvaard. Het lid Bustraan stemde tegen. Hierna werd het gevoelen van de raad gevraagd inzake de voorgenomen vast stelling der jaarwedde, per 1 Januari 1954, van de secretarissen en de ambtenaren van de burgerlijke stand. De voorzitter zette deze zaak nader uiteen, waaruit bleek, dat door de laatste verhoging van het sala ris van de burgemeester met f 1100.de gelijkheid van de salarissen Burgemeester en secretaris deerlijk verbroken is. De la gere gemeente-ambtenaren worden gesa larieerd naar het salaris van de gemeente secretaris. Indien het salaris van de se cretaris niet verhoogd wordt, zou de ge meente-ontvanger een gedeelte van zijn reeds ontvangen salaris terug moeten be talen. De rechtspositie van de ambtenaar komt hierbij aardig in het gedrang. De geïsoleerde ligging van de gemeente maakt het aantrekken vüïn ainbtenaren zeer moeilijk. Indien nu liet salaris van de se cretaris geregeld werd in de 4e klasse (thans 3e klasse) zou alles veel gemakke lijker gemaakt worden. Besloten werd om dit alsnog te verzoeken. Het presentiegeld der leden van de raad werd met ingang van 1 Januari 1954 vastgestejd op f 8.en voor het bijwo nen van commissievergaderingen op 50% van dit bedrag. Een interimregeling ziektekosten ambte naren 1954 werd eveneens z.h.s. vastge steld. Hierna kwam in bespreking het voor nemen om de huisnummering te vernieu wen, mede in verband met de automati sering van het bevolkingsregister. De voorzitter noemde de voordelen van deze nieuwe huisnummering, enige raadsleden brachten bezwaren naar voren. Het eind van deze bespreking was, dat besloten werd tot de nieuwe nummering over te gaan. Bij die nieuwe nummering mogen in de 3 dorpskommen geen dezelfde straat namen voorkomen. Geersdijk en Wisse kerke bezitten ieder een Voorstraat en een Kerkstraat. Na enige bespreking, waarin het lid Dingemanse zich van een humoristische zijde liet kennen, werd be sloten de Voorstraat te Geersdijk om te dopen in Hoofdstraat en de Kerkstraat aldaar in Schoolstraat. Het straatje bij de O.L. school te Wissekerke zal de naam krijgen van Kortestraat, de „dreef van Schippers" zal Dwarsstraat genoemd wor den en de straat bij de nieuwbouw te Kamperland, in de weide van de Putter, zal voortaan Nieuwstraat heten. Bij de rondvraag informeerde het lid Dingemanse hoe B. en W. zich de aan sluiting aan de waterleiding van de wo ningwetwoningen gedacht hadden. De voorzitter zeide dat er bereids een te kening van gemaakt wordt en het voor nemen bestond alle woningen tegelijk te laten aansluiten. Het lid Bustraan merkte op, dat de ge meentewerkmensen lager bezoldigd zijn dan gewone werkmensen en dat blijkens zijn imformaties, personen met een gelijk waardige betrekking in andere gemeenten, met f 600.— meer betaald worden. De voorzitter zeide dat die bezoldiging reeds de aandacht van B. en W. had, noemde de mededeling van Bustraan on geloofwaardig en vroeg om plaatsnamen, waarop Bustraan beloofde, deze na af loop van de vergadering onder vier ogen te zullen geven. Het lid De Smit had in het raadsver- slag van Kortgene gelezen dat daar de aanleg van de waterleiding 1 September zou aanvangen en vroeg hoe het nu stond met Wissekerke. De voorzitter antwoord de hem hierop, dat in September met de aanleg op Noord-Beveland begonnen zou worden, dat de leiding via Kortgene en Geersdijk naar Wissekerke gelegd zou worden en dat er beloofd was dat die drie dorpen nog dit jaar van water voorzien zouden zijn. Het lid De Smit vroeg naar de moge lijkheid van het stichten van een badlo kaal met douchecellen. De voorzitter juichte deze gedachte ook toe en hoop te dat die nog wel eens in vervulling zou gaan. Hij beloofde aandacht aan deze zaak te blijven schenken. Het lid Westerweele merkte op, dat de Veerweg te Kamperland regelmatig door de gemeente-werklieden werd aan geveegd en schoongehouden en vroeg naar de mogelijkheid, dit ook in de an dere straten te laten geschieden. De voor zitter zeide, dat door wethouder Leen dertse daartoe reeds opdracht was gege ven. Het lid Westerweele vroeg of het soms op de weg van de gemeente lag, het strand aan de duinen te Kamperland te laten reinigen van allerlei obstakels en onreinheden. Het mooie stuk duin met prachtig strand trekt steeds meer bezoe kers. Kon nu het strand gereinigd wor den van glas, planken met spijkers e.d., het aantal bezoekers zou zich dan nog veel meer uitbreiden wat weer ten goe de zou komen aan de middenstand. De voorzitter was het roerend met de spreker eens, doch zeide, dat zo een schoonmaak practisch onuitvoerbaar zou zijn, onnoemelijk veel geld zou kosten en bovendien tot de bevoegdheid van de polder behoorde. Hij vond de toestand van het strand ook ontzettend jammer, al leen bij Kavel 1 richting Swenne, was het strand volgens hem in orde. Westerweele vroeg om al het mogelijke te doen aan deze toestand een einde te maken, des noods door het V.V.V. in te schakelen. B. en W. zullen deze zaak nader bekij ken, de voorzitter zeide bovendien nog aan mij zal het niet liggen. Het lid De Smit dankte B. en W. voor hun bereidheid deze vergadering 's avonds te houden en vroeg naar de mogelijkheid om dit in den vervolge voor regel te houden. De leden Westerweele en Bus traan betuigden hierover hun instemming. Weth. Zuijdweg zeide, dat dit onder werp reeds eerder ter sprake is geweest, maar dat toen op verzoek van de ge meente-secretaris, het besluit is genomen des middags te blijven vergaderen, totdat de secretaris met pensioen is gegaan. Ge zien zijn gezondheidstoestand was hem zijn dagtaak genoeg. Besloten werd om in een volgende vergadering, bij aanwe zigheid van de secretaris, dit onderwerp nogmaals in behandeling te nemen. Met het lezen van het dankgebed, sloot de voorzitter deze eensgezinde vergade ring. Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" te Colijnsplaat Tel. (K 1199)-228 Postrek. 316389 „WISSENKERKE" te Kamperland Tel. (K 1107)-325 Postrek. 365567 II SERVICE STATION TE WISSEKERKE uit voorraad leverbaar levert, ook gaarne op gemakkelijke condities, Te bezichtigen bij dhr J. D. Koets te Kortgene, die U geheel vrijblijvend alle gewenste inlichtingen verstrekt Dan zongordijnen. In elke gewenste breedte, lengte 200 cm B.v. 100 cm br. kost f 4.80, elke 10 cm breder 40 cent duurder. COMPLETE WONINGINRICHTING WISSEKERKE. TEL. 341 en 262 Steeds gaarne tot uw dienst

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1