NOORD-BEVELANDS VS- EN ADVERTENTIEBLAD NIEU\H Raadsvergadering Kortgene Het is de moeite waard P. DEN BOER No 2692 Zaterdag 21 Augustus 1954 57e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Abonnementsprijs 2.00 per jaar Franco per post 3.50 om uiterst precies te zijn op het merk koffie, dat U koopt. LEKKERE koffie... dat is DouweEgberts Koffie... het fijnste van de plantages... met zorg behandeld... op een speciale wijze gebrand... en door de grote omzet altijd vers bij Uw winkelier verkrijgbaar. FIJNE DESSERT Pakje 100 gr. 1.16 250 gr. 2.90 ROOD MERK Pakje 100 gr. 1.08 250 gr. 2.68 PAARS MERK Pakje 100 gr. 0.95 250 gr. 2.36 lekkere keffle... Na enige welkomstwoorden aan le den en pers, opende de voorzitter, burgemeester A. A. Schuit, Woensdag avond de openbare raadsvergadering, waarin het lid M. van der Weele met kennisgeving afwezig was. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld en de ingekomen stukken en mededelingen werden alle z.h.s. voor kennisgeving aangenomen. Volgens een schrijven van het Mi nisterie van Economische Zaken mo gen alle winkels in het tijdvak 1 April tot 1 October in de gemeente op werkdagen geopend zijn tot des avonds 7 uur, uitgezonderd des Zaterdags. De winkels moeten dan om 6 uur gesloten zijn. De winkels, waarin het bedrijf van dames- of herenkapper pleegt te worden uitgeoefend, zullen tot 8 uur geopend mogen zijn, doch uitsluitend voor zover betreft het verrichten van kapperswerkzaamheden, behalve op Maandag voor wat betreft het dorp Kortgene en op Dinsdag voor wat be treft de andere dorpen. Winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak melk en melkproducten worden verkocht, zul len op Zondag geopend mogen zijn des morgens van 7 tot 9.30 uur, echter al leen voor het verkopen en afleveren var. melk. B. en W. betreurden het, dat on danks de milde beoordeling, geen sol licitant uit de 7 binnengekomen solli citaties voor een onderwijzer aan de Ulo-school gezocht kon werden. Uit de hierop volgende discussie bleek, dat het lid J. A. Salome, in verband met enige opmerkingen over een Ka tholiek candidaat, geen tegenstander daarvan zou zijn, maar het ten goede zag komen aan het geheel, indien men sen van verschillende overtuiging met elkaar in contact komen, samenwerken en zo tot elkaar groeien. Het lid Breure zag een groot verschil tussen contact en onderwijs geven. De voor- zitter noemde dit geval voor beide partijen moeilijk. De overtuiging van een candidaat is bij een benoeming geen hoofdmotief, maar spreekt wel mee. Z.h.s. werd hierna besloten tot het vaststellen van een ,,Interiraregeling Ziektekosten Ambtenaren 1954". De gemeentelijke regelingen sluiten aan bij de rijksregeling en de jaarlijkse te gemoetkoming in de ziektekosten zal voor1954 bedragen: f 66.voor ge huwden en f 33.voor ongehuwdeu. De jaarwedde van de burgemeester werd per 1 Januari 1953 vastgesteld .op f 6064.en per 1 Januari 1954 nader vastgesteld op f 7320.De wethouderssalarissen worden gebracht van f 460.op f 600. Door de Vereniging voor Chr. Nat. onderwijs te Colijnsplaat werd, in verband met de uitbreiding van het leerlingenaantal, een verzoek ingediend over te mogen gaan tot het aanschaf fen van een aantal boeken voor het lezen. Dit verzoek werd ingewilligd tot een bedrag van f 54.50. De gymnastiekzaal van de O.l. school te Colijnsplaat werd voor één avond per week in gebruik gegeven aan de v.v. „Colijnsplaatse Boys", voor het doen van zaaltraining onder leiding van het hoofd dier school, de heer Scheffer. Het opnieuw vaststellen van de ver ordening Staangelden per 1 Januari 1955 ontlokte enige bespreking. Het lid Welleman had dienaangaande eens nader geïnformeerd en daarbij was hem gebleken, dat de staangelden in deze gemeente aan de hoge kant waren. Om de exploitatie te animeren zou men, volgens hem, over moeten gaan tot verlaging dier gelden. De voorzitter stelde hierop voor dat B. en W. deze zaak nog eens nader zouden bekijken. Het lid Breure vond, dat men in plaats van de tarieven telkens te wijzigen deze dan maar beter geheel weg moest laten. Hij noemt het een bedenkelijk verschijnsel dat, als Welleman een voorstel tot verlaging doet, B. en W. direct bereid zijn tot wijziging. We kunnen beter de tarieven naar boven doen, zo zeide hij, dan zijn we er zo van af. Het voorstel van B. en W. tot ver betering van het haventerrein te Co lijnsplaat werd, na een nadere uitleg door wethouder Bom, goedgekeurd tot een geraamd bedrag van f 1797. Aan de heren P. J. Verburg en H. Boot te Kortgene en G. de Back te Kats werd een premie toegekend in verband met hun woningverbetering. Door de „Dienst voor de geestelijke volksgezondheid in de provincie Zee land", de Commissie voor de hygiëne van het kind in Zeeland en het Ned. Congres voor openbare gezondheidszorg was een subsidieaanvrage ingediend. Besloten werd om deze aanvragen bij de begroting voor 1955 nader te bezien. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een kasgeldlening van f 300.000.ad 1 pet, werden door de leden Z. C. Sa- lomé, Breure en Van Hee enige vragen gesteld in verband met de verkoop van 27 van de 33 in aanbouw zijnde woningen. De voorzitter gaf hierop een nadere uiteenzetting en zeide o.m. dat bij deze verkoop alles nog betrek kelijk op losse schroeven stond, daar, in verband met nog te ontvangen rijks bijdragen, geen definitieve bedragen genoemd konden worden. Z.h.s. werd hierop besloten tot het aangaan van die geldlening. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot het garanderen van een geldlening Bouwkas t.b.v. L. C Priester te Kats kwamen de leden J. A. Salomé en Breure er tegen op dat een dergelijk verzoek, compleet met alle gegevens en cijfers, in het open baar werd behandeld en zodoende ook in de verslagen ter lezing komen. De voorzitter zeide hierop, dat dit voor schrift was, hoogstens kan men de pers verzoeken geen bedragen te noemen. De garantie werd gegeven. (De „pers" in haar geheel neemt dergelijke opmerkingen van heren raadsleden niet kwalijk, toch weten zij zelf ook, wat wel en wat niet in een raadsverslag vermeld moet worden. Nog maar te dikwijls hoort men: „dit niet in de pers"; heus, de pers weet best onderscheid te maken tussen ernst en grap en weet ook best wat zij buiten de vergadering zéggen of zwijgen moet). Per 27 September 1954 zal eervol ontslag aan M. Kramer als havenmees ter worden verleend. Aan A. de Visser wordt eervol ont slag verleend als onderwijzer aan de Prinses Marijkeschool te Colijnsplaat. In diens plaats wordt benoemd de heer J. Poppe, onderwijzer te Middel burg. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten tot verkoop van de oude Ulo school met grond aan de Kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk te Kortgene voor f 12.000.,De voorzitter gaf over deze zaak een uitvoerige uiteen zetting. Volgens de kerkeraad is deze koopsom zeer reëel en aanvaardbaar. Het lid Contant sprak zijn dank uit over dit besluit. Het presentiegeld van de raadsleden werd, na enige bespreking, van 6 op 10 gulden gebracht. Z.h.s. werd besloten de oude o.l school te Kortgene en 4 woningen voor afbraak te verkopen aan de heer Hoor- ninck te Middelburg voor de som van f 3550.—. Besloten werd om de Winkelslui tingsverordening in dien zin te wijzi gen, dat op Zaterdagavond de winkels geopend mogen zijn tot 7 uur. Bij de rondvraag werd door het lid Z. C. Salomé nogmaals naar een ver lichting van de Steigerdam gevraagd, waarop de voorzitter antwoordde, dat de gang van zaken in deze meer dan erg is, gezien de verlichting van an dere provinciale steigers. Het laatste aanbod van Ged. Staten is, dat de pro vincie de aanleg van de verlichting van die steigerdam voor haar rekening neemt, maar dat de gemeente de licht- rekening en aflossing betaalt, tot een nader door G.S." te bepalen tijdstip. Door de provincie wordt binnen kort langs die dam een rijwielpad ge legd, dat duizenden guldens gaat kos ten. Zou het nu teveel gevraagd zijn, dat de provincie tegelijkertijd de ver ting liet aanbrengen? Een ieder, waar die ook woont, die gebruik maakt van de veerboot, heeft belang bij een verlichte steigerdam, 't zij autobestuur der, motorrijder, fietser of voetgan ger. Dikwijls is door B. en W. deze zaak bij G.S. besproken, maar het is net of het voor dat college een soort prestige kwestie geworden is. Zij la ten ons maar wachten en wij horen nergens meer van. G.S. wil ons din gen laten doen die zij in feite zouden moeten doen. Wanneer de gemeente deze verlichting laat aanbrengen, wordt die aangesloten op de straatverlichting en zou er na de laatste boot geen stei- gerdamverlichting meer zijn. Aan de hand van voorbeelden lichtte de voor zitter toe, dat het des nachts, bij on verwacht ziekenvervoer b.v., ook niet zonder gevaar is dat deze weg onver licht is. Dat deze kwestie zo lang trai neert, vinden B. en W. ook belache lijk, voor hen is het zeer zeker geen prestige-kwestie. Deze verlichting mo gen wij feitelijk niet uitvoeren, zij be hoort tot de competentie van andere instanties. Op voorstel van wethouder Bom zal er nu een onderhoud aange vraagd worden met G.S. Het lid J. A. Salomé vroeg in ver band met het auto-ongeluk te Co lijnsplaat, of B. en W. zich niet be- Tel. no 308, Giro 32622 Advertenties 6 cent per mm zwaard zouden voelen indien dat ge beurd zou zijn op de onverlichte stei gerdam. Wanneer G.S. klein zijn, laat ons dan groot zijn en zelf de verlich ting laten aanbrengen. Straks veronge lukken er op die dam misschien men sen, het prestige-standpunt is een ver keerd standpunt, de raadsleden kunnen daar geen genoegen mee blijven nemen. Het lid Breure wilde achter deze zaak maar een punt zetten en kwam met het voorstel het aanbod van G.S. aan te nemen. Zijn voorstel werd door geen der leden gesteund. Het voorstel van B. en W., op korte termijn een onderhoud met G.S., werd hierna aan genomen met de stem van Breure tegen. Hierna vroeg Z. C. Salomé naar de mogelijkheid van spoedige aansluiting op de waterleiding van z.g. urgentie- gevallen. De voorzitter zette de zaak nader uiteen. Eerstdaags wordt begon nen met het leggen van de duiker door de Zandkreek en 1 September a.s. wordt met de aanleg van de waterlei ding in het dorp Kortgene begonnen. Ook vroeg Salomé wederom naar de demping van de waterleidingssloot door het dorp. De voorzitter antwoordde hierop, dat deze zaak een polderzaak is, maar hoopte niettemin dat deze kwalijkriekende aangelegenheid spoedig tot ieders tevredenheid opgelost zal kunnen worden. Het lid Klaassen vroeg naar de uit rusting van de B.B. De voorzitter zal zorgen dat binnen de kortst mogelijke tijd deze zaak in orde komt. Het lid Breure vroeg hoe of het met de torenklok te Colijnsplaat gesteld is, reeds drie weken geleden zijn daar de wijzers van afgehaald, zeer ten onge rieve van een groot deel van het pu bliek. Wethouder Bom zeide dat dit met zijn toestemming was geschied en dat hem beloofd was, dat deze verwij dering maar voor 3 weken zou zija De voorzitter zeide dat de uitvoerende firma deze wijzers voor de maten no dig had, maar dat Colijnsplaat nu ook binnenkort met een verlicht torenuur werk verrijkt zal zijn. Ook vroeg het lid Breure nog naar de nieuwe straatverlichting. De proef- verlichting vindt hij prachtig en nu is hij benieuwd of de vernieuwing doorgang zal vinden. De voorzitter zei hierop dat de P.Z.E.M. voorstandster is om de doorgaande hoofdstraten met deze nieuwe verlichting te verrijken, de andere straatverlichting zou dan met 80 in plaats van nu met 40-Watts lam pen verlicht moeten worden, waarop het lid Breure zei: „Als wij die nieuwe verlichting willen, hebben wij toch niets met hen te maken!" De voorzitter zeide hierop, verlich ting met kwiklampen kost 40 gul den per jaar per lichtpunt, de gewone verlichting 18 gulden per jaar per lichtpunt. De gemeente heeft 100 lam pen nodig, de kosten spreken in deze dus ook een woordje mee. Getracht zal worden een en ander voor de win ter in orde te krijgen. Het lid J. A. Salomé vroeg of de plannen tot het verharden van het on verharde gedeelte naast de Voorstraat te Colijnsplaat reeds vastere vormen heeft gekregen. Wethouder Bom ant woordde, dat dit onderwerp reeds meerdere malen is besproken, het is z.i. niet onaanvaardbaar, maar zal nog wel enige tijd vergen. Het lid Korteknie vroeg naar de mo gelijkheid van plaatsing bochtpalen op alle wegen. Zodra deze wegen ge heel klaar zijn, zal men dit nader be kijken, beloofde de voorzitter. Korte knie informeerde ook nog naar een benoeming tot gemeentewerkman, waar op de voorzitter hem een nadere uit eenzetting gaf. Door het lid Welleman werd nog gevraagd naar de straatweg naar de Torendijk, de opruiming van een bouw vallige schuur en een vergoeding voor bedorven vloerbedekking, veroorzaakt door het dempen van de „dorpsvate", waarop de voorzitter hem naar genoe gen antwoordde. Hierna sluiting. vanaf f 45. 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal Aanbevelend

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1