NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Wegens vacantie kosteloze inenting tegen pokken FA. TAMSE - GOES - KORTGENE Pakpapieren, aan rollen «f vellen BESTEL TIJDIG, dat voorkomt wachten P. J. van der Moere Nieuwe toekomst voor 'imiiila Zfeb™,". Koopt Uw electrische- of butagasapparaten bij Tamse want 9TLaison C)KxkL Colijnsplaat era Koperoxy chloride 50 pet U.C.B. Loofdood Gracistoffen No 2688 Zaterdag 24 Juli 1954 57e Jaargang Druk en uitgave: Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs f 2.00 per jaar Franco per post 3.50 Advertenties 6 cent per mm Recreatiegebied voor vacantiegangers Langs nieuwe wegen, straks naar nieuwe stranden De eerste helft van de zomer is slecht geweest en al heeft dit zeker zijn invloed doen gelden op het toerisme, we zien niettemin dat de behoefte aan recreatie ruimte elk jaar toeneemt. De stijgende belangstelling van het buitenland speelt daarbij een rol, terwijl daarnaast de be volkingsvermeerdering een factor van be tekenis is. Een groot deel der vacantiegangers zoekt naar een kort verblijf in een ge zonde streek, teneinde de longen eens vol te kunnen zuigen met frisse lucht na een jaar lang te hebben doorgebracht in fabriek of kantoor. Voor hen vormen zee en de kust dikwijls een geliefd vacantie- oord. Zelfs bij minder goede weersom standigheden laten velen zich niet afschrik ken om het zilte nat op te zoeken. Nu het aantal vacantiedagen voor velen reeds meer dan een week bedraagt en men dus de tijd heeft van huis te gaan, zoekt men gaarne het strand op, omdat dit ge legenheid geeft tot veel vermaak bij be trekkelijk geringe kosten. De behoefte aan vacantiegelegenheid aan zee zal nog toenemen, nu vele va- canties al van een week op veertien da gen worden gebracht. Op internationaal niveau wordt zelfs de behoefte aan lan gere vacantie gevoeld. Op de jongste in ternationale arbeidsconferentie te Genéve werd een aanbeveling aangenomen in al le landen te streven naar een vacantie van twee weken. Zand te weinig. Het is voor Nederland te betreuren, dat het eigenlijk over te weinig recreatie ruimte aan zee beschikt. Niet zodra breekt de zon door, of onze stranden krioelen van mensen, die in vele centra zich zo dicht op elkaar bevinden, dat nauwelijks nog van ontspanning kan worden gespro ken. Bovendien beginnen enkele badplaatsen zich te ontwikkelen tot luxe vermaakcen- tra met de daaraan verbonden prijsverho ging op allerlei gebied. Het sociaal toe risme, dat gericht moet zijn op het schep pen van verblijfsgelegenheid voor de klei ne man, is daarmee niet gediend. Wij kun nen dus een uitbreiding van bad- en strand- gelegenheid aan de kust best gebruiken. Hiervoor zal in de toekomst gelegen heid zijn in verband met de afsluiting van de zeearmen. Het grootste deel van ons volk is voorstander van die afsluiting. Uitvoering van dit plan heeft onder meer zeer gunstige gevolgen voor het toerisme in Zeeland. Hier treft men een reeks van plaatsen aan, die in de historie van Ne derland een grote rol hebben gespeeld. Wij doelen niet op de recente historie in verband met de ramp, maar meer in de historie van vrijheidsoorlog, gouden eeuw en de jaren dat Nederland nog een eerste rangs natie was. Schitterende stadjes en steden zijn ons uit die tijd gebleven. Wij denken aan Middelburg, Vlissin- gen, Veere, Brouwershaven, Hellevoet- sluis. De historische bouwwerken in dit ge west Zeeland zijn beroemd over de gehe le wereld. Men kan ze alleen nog zeer moeilijk bereiken. Datzelfde geldt voor Zeeland als centrum voor de zeevacanties. Nieuwe wegen, nieuwe stranden. Het ontworpen delta-plan zal Zeeland maken tot een van onze belangrijkste re- creatie-gebieden. Immers nu zullen er be hoorlijke verbindingen langs de weg kun nen komen met deze provincie en dat is een eerste vereiste voor de ontwikkeling van het toerisme. Nemen we aan, dat het delta-plan wordt verwezenlijkt, dan begint men met de af damming van het Haringvliet tussen Goe- ree en Voorne-Putten. Bovendien worden dan het Spui en het Volkerak afgedamd. Dat betekent, dat men deze eilanden door goede verkeerswegen met het vaste land kan verbinden. De Hoekse Waard, Voor ne-Putten en Goeree-Overflakkee liggen dan open voor het toerisme. En dat treft bijzonder goed, want onderzoekingen en de praktijk hebben reeds aangetoond, dat juist de streken langs het Spui, de Oude Maas en het Haringvliet bijzonder geschikt zijn als recreatieoord. Dat is hier en daar reeds te bemerken. Bewoners van Rotterdam en de gehele randstad Holland kunnen deze eilanden dan snel bereiken, maar de dam over het Volkerak brengt ook de bevolking uit Brabant naar deze streken. En dat is wel bijzonder toe te juichen, waar juist de Brabanders met toenemende industrialisa tie meer behoefte aan recreatie bij en op het water zullen voelen. Uit een oogpunt van toerisme wachten Goeree-Overflakkee, Voorne-Putten en de Hoekse Waard een goede toekomst. Ge zien het overwegend landelijk karakter van deze streken zullen hier juist de rustige familie-badplaatsen kunnen ontstaan. Uit sociaal oogpunt is dit zeer welkom. Zeeland ontsloten. In een verdere toekomst komt geheel Zeeland meer open te liggen. Een brede dijk zal dan Goeree verbinden met Brou wershaven op Schouwen-Duiveland, dat op zijn beurt weer verbinding krijgt met Noord-Beveland. Een brede dijk vandaar naar Walcheren kan ons het sluitstuk le veren voor goede, rechtstreekse verbin ding van Rotterdam over land ineens naar Walcheren. Een tweede dam tussen Overflakkee en Duiveland brengt nog meer mogelijkheden en we zouden het delta-plan uit verkeers- oogpunt ideaal kunnen noemen, indien er ook een landverbinding tussen Tholen en Duiveland zou komen en tussen Tholen en Zuid-Beveland. Op de tot heden be staande ontwerpen zijn de brede afsluit dijken tussen de eilanden zo getekend, dat er uit verkeerstechnische overwegingen wel wensen blijven. Maar de opvatting van waterstaat zal hier de doorslag moeten geven. Zeker is, dat Zeeland na de af sluiting der zee-armen een veel belangrij ker plaats gaat innemen, dan tot heden. Zeeland trekt met zijn kusten thans 1.3% van de vacantiegangers. Men meent dat het toerisme na de afsluiting zal ver dubbelen. Deze raming is zeker aan de la ge kant. Naast de betere verbinding krijgt Zeeland immers nieuwe attracties in de grote meren, die ontstaan. Nieuw watersportcentrum. Niet alleen de schoonheid van dit ou de gewest zal worden bewonderd, maar ook de watersport zal daar op grote schaal worden beoefend. In zekere zin zal dit concurrentie betekenen voor de hollandse en friese meren, maar het totaal aantal beoefenaars van de watersport neemt toe. Deze trekt nu al meer liefhebbers, waar aan ook de ontwikkeling van het motor- verkeer te water meewerkt. De aanwezig heid van meren bevordert de watersport, dat heeft Friesland overduidelijk bewezen. En juist in Brabant en Limburg moet men een dergelijke vorm van recreatie nog ont beren. In hoeverre de nieuwe situatie in de toekomst ook de Belgen zal trekken, kan nog niet worden vastgesteld. In de winter zal op de nieuwe zoetwaterbekkens de ijssport kunnen worden beoefend. De ramp van 1953 heeft Zeeland ge slagen. Hierdoor is onze waterprovincie tevens in het centrum van de wereldbe langstelling komen te staan. Door het del ta-plan is er tevens een eind gekomen aan de gedachte, dat Zeeland altijd een uit hoek van de wereld moet blijven. De dich te bevolking van ons land noopt ons uit te zien naar nieuwe levensruimte. Dat wij die binnen eigen grenzen trachten te vin den, valt slechts te prijzen. Dat Zeeland in bijzondere mate de ei genschappen bezit om zich te ontwikke len tot een eerste toeristencentrum, zal een goede bijdrage betekenen om Nederland nog meer dan tot heden te maken tot een eerste - klas - recreatiecentrum in Europa. Men zal daarbij bijzondere aandacht moe ten schenken aan de vormen waarin de ontspanning wordt geboden. Er is grote behoefte aan goede vacantiegelegenheid voor mensen met kleine en matige inko mens. Hier wordt een gelegenheid geboden daaraan van het begin af aan tegemoet te komen. Moge het delta-plan spoedig tot uitvoering komen, ook in het belang van de vacantiegangers FILMNIEUWS In de zaal van hotel „De Kroon" te Wissekerke zal Zaterdagavond om half acht vertoond worden de sensationele kleu renfilm „De lokkende wildernis" met Tean Peeters en Jeffry Hunter. Wild als de natuur zelf was haar haat tegen de indringer. Dreigende schimmen sloegen toe onbarmhartig en genade loos. Na twintig jaar onrecht zegevierde de waarheid. Vooraf interessant nieuws uit binnen - en buitenland. Zangconcours te Souburg De aan dit concours deelnemende Noord- Bevelandse zangverenigingen behaalden de volgende prijzen Eerste afdeling gemengde koren: le prijs „Zang en Vriendschap" te Wissekerke Tweede afdeling gemengde korenle prijs „Zang Veredelt" te Kortgene en een le prijs voor „Ons Genoegen" te Kats. De collecte ten behoeve van het Ned. Roode Kruis heeft opgebrachtte Kortge ne f 573.25, te Colijnsplaat f 401.50, te Kamperland f 276.90, te Geersdijk f 213.50, te Kats f 104.75, te Wissekerke f 234.— totaal f 1803.90. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dr Janssen en dokter 'tHart. De burgemeester van KORT GENE maakt bekend dat gele genheid tot zal worden gegeven te Colijns plaat op Dinsdag 27 Juli van 15.00 tot 15.30 uur en te Kats eveneens op Dinsdag 27 Juli en wel van 16.00 tot 16.30 uur. Deze inenting zal te Colijns plaat geschieden ten huize van dr Maas en te Kats op de voor malige gemeentekamer. Kortgene, 21 Juli 1954. De burgemeester voornoemd, A. A. Schuit. daar koopt u alleen kwaliteits artikelen, daar vindt u de grootste sortering, daar koopt u gezelliger, daar krijgt u service Brengt dus vandaag nog een bezoek aan onze zaak, U zult er geen spijt van hebben Telefoon 01100-2763 - 01108-221 EEN VOORDELIG ADRES voor al Uw Koekzakken, kruidenierszakken, hoeden-, petten en fourniturenzakjes enz. Taartranden, gebakdozen, bloes, enveloppen en alle andere papierwaren PAPIERHANDEL J. A. WESTSTRATE Rouaanse kaai 21, Middelburg, Tel. 2453 3 keer per week verzenden wij naar Noord-Beveland is onze Damessalon gesloten van 14 tot en met 28 Au gustus Wij kunnen U leveren t absoluut vernevelbaar „Vulkaan" of „Aamorta" voor onkruidbestrijding Ook nemen wij reeds bestellingen op voor het be kende aardappelbewaarmiddel „Aasermo" Beleefd aanbevelend, Kortgene, Telefoon 01108-200

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1