r Toenemend verzet alen EEN ilVONTÜÜRLIJKE REIS JU MJJL partijtje kanthooi Voordelige aanbieding P. J. VERBERG De TT-races in Assen LH Elke tand een brillant PREDIKBEURTEN DflQPziT IM G. J. de Koster capuchon van regenmantel Brilmonturen Wrijf Kou en Pijn Woningtextiel Speciale aanbieding voor onze postklanten Woningtextiel P. J. Jongepier Zaal van hotel „De Korenbeurs" te Kortgene „Dwars door de vuurlinie" IVÖRÖC. vlastrekmachine Voor wereldkampioenschap motorrennen: Grote strijd tussen fabrieicsteams Iedere rechtgeaarde motor iefhebber kan het komende weekeinde zijn hart weer ophalen, want op het voor 80 pet vernieuwde circuit van Assen wor den weer de jaarlijkse TT-races ver reden. De inschrijving overtreft alle ver wachtingen. In de vier verschillende liters-klassen zullen honderdzestig snel heidsduivels de onderlinge strijd, die meetelt voor het wereldkampioenschap, weer aanbinden. Het hoge aantal in schrijvingen uit alle hoeken van de wereld is een gevolg van het feit, dat de deelname aan de races te Fran- chorchamps en N. Ierland, welke ook meetellen voor het wereldkampioen schap, zeer gering was en de fabrieks- teams moeten dus deelnemen, willen zij hun kansen op de titels behouden. In de 125cc en 250cc klasse start de winnaar van vorig jaar, de Duitser Werner Haas op NSU, weer als favo riet, hoewel reeds bij voorbaat vast staat, dat hij in deze klassen niet zo gemakkelijk 'zal zegevieren als vorig jaar, niet alleen tengevolge van het feit, dat Haas bij de races op het ei land Mann tweemaal slipte en daar door misschien minder zeker van zich zelf is geworden, maar ook, omdat er grote concurrentie is komen opdagen in de persoon van zijn stalgenoot Holl- aus, die de races op Mann won, en van Armstrong, die wat kunde en rij vaardigheid betreft voor Haas niets onderdoet en waarschijnlijk ook op NSU zal starten, terwijl ook de Guzzi- fabriek met vier rijders heeft inge schreven en de italiaanse renner Carlo Ubbialdi op zijn MV als een gevaar lijke outsider moet worden beschouwd. In de hoofdnummers, de 350cc en 500cc klasse starten achttien fabrieks- renners van Guzzi, MV, Norton en AJS met bovendien in de 350cc klasse DKW en Horex en in de 500cc klasse Gilera en BMW. De vorig jaar van de Norton- naar dé Gilerastal overgegane wereldkam pioen Duke wordt in de 500cc klasse algemeen weer als favoriet beschouwd, hoewel Nortonmanager Joe Craig al zijn hoop heeft gevestigd op Ray Amm, die op Mann door het afbreken van de strijd wegens mist tot winnaar werd verklaard. Duke zal zich in ieder geval tot het uiterste inspannen om evenals in Franchorchainps zich voor de neder laag buiten schuld" te revancheren, alhoewel hij terdege rekening zal moe ten houden met de renners Anderson, Lorenzetti, Montanari en Kavanagh, die op hun Guzzi's, waarvan wel de snelheid maar niet de betrouwbaarheid vaststaat, wel eens voor een verras sing zouden kunnen zorgen. De strijd in de 350cc klasse wordt een gevecht tussen de Guzzi-, Norton- en AJS-rijders, die in deze klasse heer en meester zijn, maar ook voor hen is het nu oppassen, want de duit- se DKW-renners Wünsche, Hofman en Hobl kunnen hen wel eens naar de kroon steken. En de onzen De nederlandse motorrenners zullen evenals voorgaande jaren wel geen rol van betekenis spelen tussen „de gro ten". Het is en blijft toch jammer, dat een Knijnenburg en een Bakker niet over goed rennersmateriaal kun nen beschikken, zodat hun, als altijd, een plaats op de tweede rang moet worden toegewezen, al zullen zij wel in staat zijn het grote aantal privérijders achter zich te houden. Wanneer zal de tijd eens komen, dat ook een neder landse motorrenner tot buitengewone prestaties komt in internationaal milieu? In ieder geval houdt het TT-pro- gramma de belofte in van spannende wedstrijden, die, naar wij hopen, door de vernieuwing en verbreding van het wegdek-circuit zonder ernstige onge lukken zullen verlopen. Kick Morris. Autoriteiten kunnen orde niet handhaven (Speciale correspondentie) BERLIJN (P.A.) De algemene toe stand, in de volksrepubliek Polen is hopeloos, zo luiden de verklaringen van de communistische machthebbers in dat land. Orde en rust kunnen moei lijk worden gehandhaafd. Polen wordt meer en meer een vazalstaat van Sow- jet-Rusland, hetgeen een toenemend verzet tot gevolg heeft van het goed willende deel van het poolse volk. Reeds in Juli 1945, kort na de val van Hitier, vingen de Russen aan het poolse land uit te mergelen en van die tijd af dateert het nationale ver zet der Polen. De poolse verzetsbewe gingen: ,,Armya Krajowa" en de „Na- vodowa sila zbroina" tellen minstens 80.000 leden. Militante groepen dezer organisaties houden zich verborgen in de ontoegankelijke poolse wouden. Cen trales zijn o.m. gevestigd in de Kar- pathen en in de omgeving van War- schau-Bialystok. Wapens, munitie en voeding voor de organisaties worden door middel van overvallen op depots der russische troepen buitgemaakt. De verzetsbeweging beschikt voorts over een net van geheime agenten met voelhorens en luisterposten tot in de bureaux van de poolse en russische militaire en burgerlijke machthebbers. Er wordt gevochten met een Spar taanse hardheid en ondanks de tegen maatregelen van de Russen worden voortdurend weer en met een steeds sneller gaande regelmaat, militaire pos ten en schildwachten der Russen over vallen, poolse nationalisten en ver zetslieden uit de gevangenissen bevrijd, voor de Russen belangrijke fabrieken tot explosie gebracht en militaire trei nen en vervoersmiddelen geplunderd en in brand gestoken. Polen wonnen een slag. In Juni 1948 kwam het tusse-n zwaar bewapende poolse verzetslieden en russische troepen tot een hevig vuurgevecht, dat overging in een drie CMO 1 In de haven van Volendam was het een drukte van belang. Op de kade za ten of liepen tientallen Volendammers te wachten op de boot met touristen, die weldra de haven zou binnen varen. Op de kademuur zat Frits, een echte Volen- dammer jongen, en liet zijn benen ben gelen boven het water. Hij zag hoe de boot dichter en dichterbij kwam. Die boot bracht Johnny mee, zijn neef uit Amerika, die Nederland kwam bekijken. Frits had zich al dagenlang op zijn komst verheugd. En nu was het ogenblik aangebroken waar hij zo naar had uitgezien. 2 Langzaam voer de boot de haven bin nen. Toen hij gemeerd lag, was Frits de eerste die bij de loopplank stond om naar zijn neef uit te kijken. Johnny had hem een brief gestuurd, waarin hij schreef hoe hij er uitzag en een foto van hemzelf er bij gedaan. Wat veel mensen kwamen van de boot. Er waren heel wat buiten landers bij. Frits keek even rond waar zijn vader en moeder en zusje waren. Die waren ook naar de haven gegaan om de neef te begroeten. Frits was toch een beetje bang, dat hij Johnny niet zou ont dekken tussen al die mensen. dagen durend geregeld gevecht. De Russen namen tenslotte de benen, zulks met achterlating van doden en gewon den. Een soortgelijk gevecht had plaats in Augustus 1950 op de welbekende „Tücheler Heide". Een maand later werden russische patrouilles in het ge bied van Hindenburg-Kattowitz be schoten en buiten gevecht gesteld, hier op volgde de afkondiging van de staat van beleg in dat gebied. In het voorjaar van 1951 werd een aantal treinstellen van de poolse spoorwegen, die door de communis tische poolse autoriteiten aan Stalin waren aangeboden, in de omgeving van Warschau door zwaar bewapende een heden der poolse verzetsorganisatie aangevallen en geheel vernield. Ookin Stettin werd het in dat jaar voor de communistische machthebbers een wel zeer slecht jaar. Overvallen hadden daar plaats met de regelmaat van veen uurwerk en het optreden der verzetsorganisaties lokte slechts zwak ke reacties op bij de poolse autoritei ten, die zeer bevreesd bleken te zijn. Toen traden de Russen op en op 9 April 1951 werden 15.000 inwoners van Stettin gearresteerd. Geen resultaat In de laatste dagen van die maand werd de poolse stad Landsberg door 14.000 militairen en politiemannen be zet en opende men een jacht op ver zetslieden, welke jacht practisch geen resultaat heeft opgeleverd. Bij Glogau vlogen in de maand Sep tember van dat jaar een aantal goede renwagens, geladen met brandstof en bestemd voor Rusland, in de lucht. Twee russische sanatoria in de omge ving van Krakau werden in diezelfde maand door verzetslieden overvallen en in de as gelegd. De russische B>- trein, bijgenaamd „de Blauwe Ex pres" (een speciale sneltrein, die de verbinding onderhoudt tussen Moskou en oost-Berlijn) werd tot ontsporing gebracht. De Russen hebben thans be volen, dat deze blauwe expres via Praag naar Moskou zal rijden. Een aantal hoge russische officieren, die van of met verlof kwamen, kwam tengevolge van deze ontsporing om het leven. In het begin van het jaar 1952 werd met goed gevolg een aantal spoorwegaanslagen voorbereid en uit gevoerd op de spoorlijnen nabij Kö- nigsberg, terwijl in April van dat jaar een aanvang werd gemaakt met de vernieling van russische en commu nistische gedenktekens in Polen, deze vernielingen werden alle met spring stoffen uitgevoerd. In de zomer van 1952 werden wederom spoorwegaan slagen voorbereid en uitgevoerd op de spoorlijnen gelegen in de omgeving van Warschau, hetgeen tot gevolg had dat ca drie dagen lang alle poolse doktoren in dat gebied werden gemo biliseerd en naar de plaatsen van de rampen werden gedirigeerd. Onder de doden bevonden zich onder meer een russische generaal en ca 160 russische officieren. .In September van dat jaar werden door poolse verzetslieden in samenwerking met enkele Oostduitsers een locomotief en een aantal (zwaar beladen) goederenwagons, bestemd voor Rusland, in de omgeving van Kolmar (Westpruisen) opgeblazen en de deze trein vergezellende russische bewa kingsmanschappen geliquideerd. Voor de communistische machtheb bers in Brest-Littowsk is de toestand sinds [September 1952 hopeloos te noe men, russische politieke commissaris sen en poolse communistische macht hebbers worden des nachts van hun bed gelicht en in de ontoegankelijke bossen geëxecuteerd. „Polen is nog niet verloren", zo schrijven de verzetslieden met krijt op muren en straten en dit is steeds meer merkbaar. FILMNIEU W S In de zaal van hotel „De Korenbeurs" te Kortgene zal op Zaterdagavond 10 Ju li vertoond worden de machtige film „Dwars door de vuurlinie". Een schitte rend filmwerk over de ongeschreven ge schiedenis der helden van Patton's leger. Een brok historie waarin u tevens ziet dat zelfs in de vurigste frontlinie's liefdevolle armen van vrouwen de helden verwelko- Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dr Janssen en dokter 'tHart. Ger. Kerk Colijnsplaat Woensdagavond 7 uur ds A. F. Honkoop van Goes. Met grote vreugde geven wij U kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje Jan Marius. L. v. Nieuwenhuijzen. M. L. v. Nieuwenhuijzen- de Kam. Evelientje. Annamarie. Hannij. Marknesse, 30 Juni 1954. Met dankbaarheid geven wij kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Adriana Cornelia Renée. J. M. de Regt. L. H. de Regt- Maas. Pi?t. Kats, 8 Juli 1954. „Even Buiten" Mien, kom terug 1 je man heelt zoveel geld voor de VéGé geldzegels gekregen, dat hij een grote taart voor je heeft gekocht c* COOMANS vffot lelk et jeeuw, tatweltcvj. Te koop gevraagd: een klein niet besproeid. A. BARENDSE, Westhavendijk, Kamperland. iiPM zón &M&T0E5TEL KOOPT U OllEEN By. Voor8tr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 Verloren tussen Colijnsplaat en Kortgeense- veer. Gelieve terug te bezorgen bij de agent van dit blad te Co lijnsplaat. Een keur-collectie in moderne elegante Vakkundige afwerking Billijke prijzen Beste wereldmerken ZEIS-PUNKTALLGLAZEN A.LKAMPMAIV in 't hartje van de L. Vorststr. 57 en 66 Goes weg met PAMPO Interieur matrassen kapok- en wolvlokbedden gordijnstoffen tapijt en lopers gevulde tweepersoons dekmatrassen f 8.25 slaapkamerkleedj es f 6.45 per stuk, in groen, beige, terra en rood Franco thuis Dam 77, Middelburg Wij doen ook mede aan de gewichtsactie vertoont op Zaterdag 10 Juli een machtig filmwerk over de onge schreven geschiedenis der helden van Patton's leger in Een brok historie waarin U ziet dat zelfs in de vurigste frontli nie's liefdevolle armen van vrou wen de helden verwelkomen. Aanvang 7.30 uur KOFFERS,HOOI EN TOCH SOLIDE, BIJ.., KORTGENE Te huur: Te bevragen bij G. J. DE KOR TE, Telefoon 325, Kortgene.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 2