NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Raadsvergadering Kortgene Raadsvergadering Wissekerke No 2684 Zaterdag 26 Juni 1954 57e Jaargang "Druk en uitgave:"Drukkerij Markusse te Wissekerke, Tel. no 308, Giro 32622 Abonnementsprijs i 2.00) per jaar Franco per post 3.50 T"*'ï Advertenties 6 cent per mm Z.K.H. Prins Bernhard viert op 29 Juni a.s. zijn 43ste verjaar dag. De actieve rol, die onze prins vervult in het nederlandse economische en militaire leven, getuige zijn internationale reizen om zowel kennis op te doen als contacten te leggen, dwingt veler bewondering af. Vriendelijkheid met daarnaast een bewonderens waardige kennis op velerlei ge bied kenmerken de prins, voor wie het hele nederlandse volk een diep respect heeft. Wij hopen en vertrouwen, dat hij deze heugelijke dag nog dik wijls moge gedenken en dat hij zijn activiteit, die voor ons land toch zo belangrijk is, zal kunnen blijven ontplooien. Woensdagavond kwam de raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van burgemeester A. A. Schuit, in open bare vergadering bijeen. Afwezig, met kennisgeving, de heer Korteknie. Met enige welgekozen woorden o- pende de voorzitter deze vergadering, waarna de notulen van de vorige ver gadering werden goedgekeurd. Ingekomen was o.m. een verslag van de schoolarts betreffende het onder zoek van de leerlingen op de o.l. school en de Ulo-school te Kortgene, in Mei j.l. De gezondheidstoestand van de kin deren is gunstig, algemene opmerkin gen over leermiddelen, localiteiten enz.: alles even best. Medegedeeld werd, dat er pogingen in het werk worden gesteld om ten behoeve van de o.l. school (Prinses Marijkeschool) te Colijnsplaat een der de leerkracht te verkrijgen. Er is 90 pet kans van slagen. Door B. en W. werd besloten, dat alle werkzaamheden ten aanzien van openbare werken, door de wethouders zullen worden geregeld. Op de vraag van het lid Breure waar de gemeente-opzichter dan over moet gaan, antwoordde de voorzitter, dat de wethouders in samenwerking met die opzichter de gang van zaken zul len bespreken, diverse zaken zullen zo doende, vlugger en soepeler lopen. Het lid Van der Weele vroeg, naar aanleiding van de proef-straatverlich- ting te Colijnsplaat, wat er gaat ge beuren wanneer die proef niet slaagt. De voorzitter antwoordde hem, dat volgens de P.Z.E.M. de nieuwe verlich ting zeker 100 pet beter dan de oude verlichting, zal zijn. Het niet-slagen van de proef is bij voorbaat dan ook uit gesloten. De bij de rondvraag in de vorige vergadering gestelde vragen, werden thans door de voorzitter beantwoord. Wat de, volgens het lid Van der Weele, te vroege aanvang van de Ulo school betreft, volgens een ingesteld onderzoek geschiedt dit in het belang van de leerlingen zelf. Het onderwij zend 'personeel sprak er zijn ongenoe gen over uit, dat, zonder nadere in formatie, een raadslid in die trant o- ver dat onderwerp had gesproken. Zij zouden gaarne in een raadszitting deze zaak nader uiteen willen zetten. Op be doelde school zijn er 3 onderwijzers voor 4 klassen. Door overwerk moet een te verwachten achterstand ver meden worden. Z.h.s. werd besloten wederom me dewerking te verlenen aan het bevol kingsonderzoek op t.b.c. Ook werd z.h.s. besloten f 10.bij te dragen aan het Comité Nationaal Monument dr A. Plesman, voor een op te richten nationaal monument. Door de organisatoren, waarbij in de eerste plaats genoemd dient te wor den de consulent voor lich. opvoeding te Goes, zal op Vrijdag 2 Juli a.s. te Wissekerke een sportdag georganiseerd worden, waaraan door alle scholen op Noord-Beveland zal worden deelgeno men. Een bijdrage in de kosten ad f 100.wordt nu van de gemeente verwacht. Met de stem van het lid Breure tegen, werd aan dit verzoek voldaan. Breure vond het bedrag te groot en zag op 't ogenblik het nut van zo'n sportdag niet in. Op een verzoek van de Stichting 19401945 een subsidie van f 25. per jaar, ingaande 1 Januari 1955, te willen verlenen, werd in gunstige zin besloten. Het lid Z. C. Salomé zag de aanvangsdatum graag gesteld op 1 Januari 1954. De voorzitter was be reid, indien de uitslag van de gemeen- te-financiën het toelaat, dit alsnog te geven. Door de vereniging ,,Het Groene Kruis" te Kats was een verzoek inge diend tot verhoging van de gemeente lijke subsidie tot f 175.Gezien het feit dat door die vereniging nog kan worden overgegaan tot verhoging van de particuliere contributies, zien B. en W,. geen reden gunstig op dit verzoek te beschikken. Een uitgebreide discussie ontspon zich over dit onder werp. Het lid Van Hee toonde zich een warm voorstander tot verhoging van die subsidie. Nadat de voorzitter en wethouder Bom deze zaak aan alle zijden hadden toegelicht, werd z.h.s. afwijzend op het verzoek beschikt. Met algemene stemmen werd tot lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim benoemd de heer Joh. van Liere, zulks in de plaats van de pas benoemde heer C. Steendijk, die in verband met zijn gezondheidstoestand van aanvaarding van zijn benoeming meent af te moeten zien. Z.h.s. werd besloten aan te kopen van de heer L. P. Maas, arts te Co lijnsplaat een stukje tuingrond van ongeveer 2,5 in2 voor de prijs van f 2.50 en van de heer J. J. W. Klop, notaris te Kortgene, een stukje tuin grond van ongeveer 16 m2 voor de prijs van f 20. In behandeling kwam thans een eerste wijziging van de begroting 1954. Het lid Van der Weele informeerde naar het reeds meerdere malen be sproken trottoir in de Oost-Kruisstraat te Colijnsplaat. De voorzitter deelde hem mede, dat nu eerst de waterlei ding gelegd dient te worden, daarna komt de straatverbetering. Van der Weele zeide bang te zijn voor uitstel, maar de voorzitter wees hem er op, dat bedoeld trottoir reeds op de begro ting is uitgetrokken. Het lid Breure wil ook het verlengde van bedoeld trottoir met een tegeltrottoir verrijken en de 80 meter weg onder de zeedijk (Gastwed. De Vos) bestraten. Deze wegen zijn de gemeente onwaardig, zo meende hij. Wethouder Bom was het roerend met spreker eens, maar volgens hem moeten wij voorlopig buigen voor 't financieel probleem. Het haventer rein zelf, dat was minder goed, volgens wethouder Bom, daar moeten wij op een of andere manier onderuit zien te komen. Verbetering daar is een eerste vereiste. Het lid Breure merkte hierna op, dat, wanneer B. en W. wat willen, er dan altijd geld voor te vin den is. Stellen de raadsleden iets voor, dat soms niet de goedkeuring van B. en W. kan wegdragen, dan gaat het o zo bezwaarlijk en schermen zij met de financiën. Volgens hem zijn de be zwaren tegen de voorgestelde wegver- betering best op te lossen. Het lid J. A. Salomé vroeg of B. en W. bereid waren een en ander nader te onderzoeken om daarna deze zaak verder uit de doeken te doen. B. en W. zeggen nu dat deze werkjes financieel onmogelijk .zijn, niaar zouden B. en W. ons dan eens een nadere uitleg over die financiën willen geven, b.v. door een beknopt overzicht. Bij de behan deling van de begrotingswijzigingen e.d! zouden de raadsleden dan gemakkelijker een juister overzicht omtrent de finan ciële positie hebben. Het lid Welleman informeerde wie of de sportvelden geregeld moet maai en. De voorzitter zeide hem, dat de gemeente daar tot nu toe altijd voor had gezorgd. Nu, door de ramp, het sportveld te Kortgene in haar geheel verbeterd moet worden, zou het wen selijk zijn dat er eens een bespreking met de V.V. Cortgene werd gehouden, mogelijk zou er een maaimachine aan geschaft kunnen worden. Wethouder Bom opperde het denkbeeld om met de machine van de gemeente Wissekerke eens een proef te nemen. Het lid Van der Weele geloofde, dat om de 14 dagen maaien door een particulier veel voordeliger uit zal komen dan het ma chinaal maaien. De voorzitter beloofde aan dit onderwerp de nodige aan dacht te zullen besteden. H$t lid Z. C. Salomé was het op gevallen, dat het bedrag voor onvoor ziene uitgaven zo bijzonder klein was. De voorzitter wees er op, dat op de begroting grote voorschotten voor wo ningbouw zijn uitgetrokken. Straks komt dat geld aan koopsommen een eindweegs terug. Ook het lid Z. C. Salomé vroeg om een uiteenzetting van de financiële toestand, dit zou verhel derend werken, meer dan cijfers. De voorzitter zegde deze uiteenzetting toe, wanne:r nieuwbouw enz. vereffend zul len zijn. Het lid J. A. Salomé zeide, de indruk te krijgen dat wij het nu kalmpjes aan moeten doen. Hem was het opgevallen dat aflossingen en af schrijvingen in 15 jaar moeten geschie den. Kan dit dan geen 20 jaar zijn, zo .vroeg hij. De voorzitter antwoordde hem, dat dit niet mogelijk is, gezien ook de onbekendheid met het conjunc tuur-verloop. Z.h.s. werd de begro ting 1954 hierna gewijzigd. Teneinde de beschikking te verkrij gen over kasmiddelen, wordt z.h.s. be sloten een kasgeldlening van f ÏOO.OOO.V aan te gaan met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten tegen een rente van zeven-achtste pet per jaar, ingaande 1 Juli 1954 en eindigende 30 Juni 1955 Het verzoek van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs te Colijnsplaat, om tot een bedrag van f 145.20 boe ken in oude spelling te vervangen, •voor f 216.nieuwe provinciekaarten aan te schaffen en voor f 390.een foutieve schoorsteenconstructie te her stellen, werd z.h.s. ingewilligd. Tegen een vergoeding van f 10. mag de afdeling van het N.V.V. voor een zomermiddagfeest en tegen een vergoeding van f 5.mag de meisjes club C.J.V.F. voor een ringavond ge bruik maken van het sportterrein. Besloten werd aan C. Nijsse een bij drage te verlenen voor woningverbete ring en aan L. J. de Looff een premie voor woningsplitsing en -verbetering. Wegens het bereiken van de 65-ja- rige leeftijd van de gemeente-werkman D. Snoodijk te Kats werd hein per 1 Juli a.s. eervol ontslag verleencj. B. en W. stelden de raad voor hen te machtigen over te gaan tot verkoop voor afbraak van de oude o.l. school met gymnastieklokaal, alsmede van de aangekodhte krotwoningen. De moge lijkheid was eerst door B. en W. o- verwogen om de oude school te ver bouwen tot gemeentelijk verenigingslo kaal, maar de om van te schrikken hoge kosten en de aanwezigheid van goede lokaliteiten deden besluiten dit voorstel te doen. Het lid J. A. Salomé nam als voorbeeld het lokaal te Co lijnsplaat, waar het muziekgezelschap in samenkomt en noemde een vereni gingsgebouw geen luxe. De voorzitter zette een en ander nader uiteen, waar na z.h.s. werd besloten die gebouwen bij inschrijving te trachten te verkopen. Het verzoek van de gymnastiek- en athletiekvereniging O.K.K. te Kortgene om gebruik te mogen maken, des Maandagsavonds van 510 uur, van het nieuwe gymnastieklokaal werd on der zekere voorwaarden ingewilligd. Hierna kwam in behandeling de verplichte aansluiting aan de water leiding. Uitgegaan wordt van het standpunt dat practisch alle woningen, 1850 in totaal, aan de waterleiding zullen wor den aangesloten, waarmede gemoeid zal zijn een investering van f 1.105.000. Het Rijk gaat er van uit, dat hiervan 185Q x f 300.is f 555<000.renda bel is, er rest dus een onrendabele in vestering van f 550.000.dat een jaarlijkse kapitaalslast, tegen 5,5 pet, vergt van f 30.250.Het Rijk neemt hiervan )60 pet is f 18.150.voor zijn rekening, ,de streek 40 pet is f 12.100. De exploitatiekosten van het bedrijf worden Ngeraamd op f 18.000.wat, tesamen met het restant jaarlijkse an nuïteit f 30.525.een bedrag aan jaarlijkse lasten eist van f 48.525. De opbrengst volgens het heden gel dende jtarief van „Zuid-Beveland" kan worden begroot op f 31.000.zodat er een ongedekt bedrag blijft van f 17.525.In dit bedrag zal de pro vincie jaarlijks f 6000.bijdragen, terwijl Kortgene en Wissekerke jaar lijks elk f 3000.bij moeten dragen, waardoor het jaarlijks tekort wordt teruggebracht tot f 5525.Wanneer nu per aansluitende woning een be drag ,van gemiddeld f 30.(z.g. vast recht) wordt geheven, krijgt men een sluitende rekening. Door dat bedrag heeft de aangeslotene recht op een zeker aantal kubieke meters water. Verbruikt ,men meer, de volgende me ters izullen ad 36 cent verstrekt wor den. De bedoeling is, dat de waterleiding maatschappij de buizen legt tot aan de grens van de erfscheiding en dat alle woningen, liggende binnen 40 meter van de hoofdleiding, verplicht zijn aan te sluiten. De toevoerleiding zal op 7, 8 a 9 gulden per strekkende meter komen. De bedoeling zit vcor omi met een nieuw procédé (plastic buizen) dit jaar zeker de kommen van Kortgene en Wissekerke van water te voorzien. De rest van het eiland zou dan zo spoedig mogelijk van water voorzien worden. Z.h.s. .werd het voorstel aangenomen, De \voorzitt6r feliciteerde de raad met het tot nu toe in deze belangrijke zaak genomen beslissingen en de tot op heden bereikte resultaten. Hij sprak de verwachting uit dat op zeer korte termijn Noord-Beveland van haar wa ter-misère verlost zal zijn. Bij de rondvraag informeerde het lid Z. C. Salomé naar de riolering van de open waterleiding. De voorzitter antwoordde hem, dat de gemeente voor dit object sterk gebonden is aan de verschillende waterschappen, daar be doelde sloot door hen gebruikt wordt als waterlozing voor de polders. Deze, voor de gemeente en voor de volksge zondheid in het bijzonder, zo belang rijke zaak heeft steeds de volle aan dacht van B. en W. Van weerszijden is er een zekere bereidheid tot samen werking, zodat er ook een zekere kans van verwezenlijking aanwezig blijft. De vergadering werd hierna dooi de voorzitter gesloten. In het hierop volgend koffie-uurtje deed de burgemeester de mededeling, dat tussen hem en de familie Havelaar uit Rotterdam een uitgebreide gedach- tenwisseling heeft plaats gehad. Zo als bekend, is luitenant Havelaar in November 1944 tijdens een z.g. duitse raid gesneuveld. De gemeente eert de naam van Havelaar door een straat te Colijnsplaat naar hem te vernoemen en door een plaquette in de gevel van de Ned. Herv. Kerk aldaar. De fa milie Havelaar wilde gaarne een blijk van medeleven met de rampslachtof fers geven. Verschillende voorstellen zijn gedaan. Uiteindelijk is besloten dat de familie, als dank van de te Colijns plaat geëvacueerden, een verlichte wij zerplaat op de toren aldaar zal schen ken. Met dankbaarheid werd dit ge schenk aanvaard. Onder voorzitterschap van wnd-bur- gemeester Van Halst kwam de raad dezer gemeente Dinsdag j.l. voltallig bijeen. De voorzitter opende deze ver gadering met het gebruikelijke gebed, waarna hij allen een hartelijk welkom toeriep, daarbij zijn blijdschap uit sprekende over aller aanwezigheid, dit

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 1