De We oorlog blijft Vereniging Plnimveehouders in Zeeland Donderdag 24 Juni 1954 zijn woonhnis en tuin „Optica" Betere optiek Aangifte van leerlingen is uitgesteld LJ gesloten zal zijn. Pas op de cent, de guldens passen wel op zichzelf Bij voldoende deelname excursie naar modern hoenderpark PREDIKBEURTEN Gemeenteraadsvergadering te Kortgene BIJ EXAMENS Wrijf Kou en Pijn publiek verkopen: A. L. Kampman voor Ned, Herv, School Kamperland Bond van Plattelandsvrouwen Be demonstratie in het bereiden van vis R DEN BOER TELEVISIE G. J. de Koster Sanderse door dr P. II. Ritter Coöperatieve Boerenleenbanken met afzonderlijke Stichting Spaarbank „COLIJNSPLAAT" „WISSENKERKE" te Colijnsplaat te Kamperland Tel. (K 1199)-228 Tel. (K 1107)-325 Postrek. 316389 Postrek. 365567 AFD. NOORD-BEVELAND te Warnsveld. Op Dinsdag 29 Juni a.s., per autobus. Aanmeldingen ingewacht voor 24 Juni a.s. bij de secretaris J. D. de Regt, Kortge- ne. Huisgenoten en niet-leden eveneens welkom. Na de conferentie van Genève zijn wij weder een illusie armer. Wij zijn niet verlost van de durende dreiging en wij hebben slechts te wachten op het volgende stadium. Eén ding is maar duidelijk geworden: het oosten speelt zijn spel meesterlijk en buit zijn kan sen uit. De positie van het westen is verzwakt en de ondermijningspolitiek die aan de gevreesde catastrofe voor af gaat, wordt door de russische di plomatie met succes toegepast. Welk een geheim aandeel heeft het communisme aan de duurzame crisis in Frankrijk? En welke zekerheden liggen ten grondslag aan de door Rus land begunstigde toenaderingspogingen tussen west- en oost-Duitsland? De oostelijke politiek wordt driester, omdat iedereen in Europa de woorden ,,europese eenheid" op de lippen heeft, maar niemand haar wil verwerkelijken. De europese eenheid heeft maar één motief. Afweer van dé dreiging. Zij kan geen versmelting van de natiën betekenen, want die is ondenkbaar, maar zij betekent wel een gemeenschap pelijk front vormen tegen het wereld deel dat met zijn inillioenenlegers ge reed staat om ons zijn slavernij op te dringen. Tot dusver is het aan het westen gelukt, de hete oorlog af te wenden door een sterke houding en door machtsconcentratie. Een westelijk beleid dat zich richt op concessies is tot mislukking gedoemd. Er zijn belangrijke bezwaren te op peren tegen de Europese Defensiege meenschap, maar zoals de zaken op het ogenblik staan, lijkt haar totstandko ming een dringend gebod. Alleen een machtsontplooiing kan de sterke weer streven. Maar wat zien wij gebeuren? De franse regeringscrisis is na de mis-, lukte conferentie van Genève de klap op de vuurpijl. De heer Molotow schijnt het genoegen te kunnen smaken, dat door de toestand in Frankrijk zijn eerste doel is bereikt: de Europese Defensiegemeenschap te torpederen. -o- Mogen wij op Frankrijk smalen? Moeten wij, zoals velen doen, van to rens en tinnen roepen, dat het franse volk een ondergaand volk is, ontaard en stuurloos? Neen, duizendmaal neen. Het franse volk is een heldhaftig volk, dat na de ontzaglijke aderlatingen, die het in een luttel aantal jaren heeft on dergaan,1 wederom zijn zonen bereid vindt hun bloed te geven voor het be houd zijner positie in zijn overzeese gebieden. Frankrijk beschikt nog over mannen met scherp intellect, de geest van de Fransen is nog geenszins uitge blust. Maar de franse stuurloosheid, die op het ogenblik europese belangen op het spel zet, is een sprekend voorbeeld van een algemeen europees verschijnsel. Wij van het westen zijn verankerd in de democratie. De democratie prijs geven, zou zelfmoord betekenen. Wij weten, dat de slechtste democratie be ter is dan de beste dictatuur. Maar de democratie beleeft tegenwoordig haar slechtste tijden. Zij is bezig haar kracht te verliezen en haar beginsel te ver loochenen. Wat zij verliest, dat is haar samenbindend vermogen. Omdat zij verworden is tot een oligarchie, tot een regiment van partijbonzen, tot een bedrijf ter verzorging van kleine aan gelegenheden en kleine belangen. Wij kunnen ons dit spel veroorloven, zolang de vijand niet voor de poorten staat. Nu de democratie bedreigd wordt door een ontzaglijk gevaar van buiten, nu wordt het de hoogste tijd, dat wij onze democratie hervormen, dat wij, met handhaving van de vrije mens en het vrije oordeel, haar loswikkelen uit de zwachtels van de politieke par tijen, die haar gezonde beweging be lemmeren en haar overleveren aan de ondergang. -o- Men kan niet zeggen, dat het franse volk blind is voor de gevaren, die uit het oosten naderen. Maar het is in zichzelf verscheurd door een menig vuldigheid van problemen. Er Zijn Fransen, die het belang ener europese samenwerking inzien. Er zijn Fransen, die weigeren samen te werken met de duitse erfvijand, die herhaaldelijk op Frankrijks vernietiging uit was. Er zijn Fransen, die zich willen terugtrekken uit het koloniale wespennest. Er zijn er anderen, die de eer en traditie van het land willen handhaven en een an dere houding willen aannemen dan Nederland, dat zijn overzeese rijk prijs gaf zonder verzet en zonder noodzaak. Op zichzelf eerbiedwaardige en be grijpelijke motieven doorkruisen elkaar en verhinderen Frankrijk te komen tot een algemene volksuitspraak. Het karakter der franse democratie, die niet bindt maar verdeelt, doet de rest. Men zoekt een uitkomst en vooral een man, die die uitkomst brengt. Men zoekt in verschillende richtingen. Maar één ding is noodzakelijk. Dat in de Fransen het besef ontstaat, dat het lot van Europa in hun handen is en dat zij zullen moeten offeren voor het gemeenschappelijk europees belang. C» COOMANS vaat lekket jee uw* tatweltaaJi Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting „N oor el-Be veland' Wormstekerigheid in erwten. Zo de tekenen ons niet bedriegen, Zou 1954 wel eens een jaar kunnen worden met betrekkelijk veel worm- stekerige erwten, tenminste te oorde len naar de niet onaanzienlijke aan tallen vlindertjes, waarvan de rupsjes de wormstekerigheid veroorzaken, langs de randen van vele percelen erwten. Het bedoelde vlindertje lijkt veel op de „motjes" uit onze kleerkasten, is echter iets lichter van kleur, heeft o- verigens ongeveer dezelfde grootte. Het is vooral in de namiddag zeer actief en komt aan de randen van het erwten- perceel meer voor dan in het midden. Deze vlindertjes zelf te bestrijden gaat beslist niet! We moeten er daarom in berusten, dat ze eieren leggen op de erwtenplant (vooral op de blade ren), waaruit na een paar dagen rups jes tevoorschijn komen, die hun weg zoeken naar de zwellende peulen, om daar hun vernietigend werk te ver richten. Maar zover mag het niet ko men; een doeltreffende bestrijding van deze rupsjes moet dit verhinderen en kan dat ook,, mits ze maar vroeg ge noeg ter hand wordt genomen. Het moment waarop een eerste be handeling moet worden toegepast wordt bepaald door de ontwikkeling van de vroegste peulen: indien de za den hierin voor ongeveer de helft zijn volgroeid, mag men niet langer wach ten. Naar schatting moet daarom Maan dag tot Woensdag a.s. met de bestrij ding worden begonnen. Juist omdat er dit jaar zoveel „vlindertjes" zijn, wordt aangeraden na een week een tweede behandeling uit te voeren, dit omdat de „trek" van de rupsjes naar de percelen zeker een paar weken aan houdt. Voor de bestrijding dienen parathion bevattende middelen te worden ge bruikt in een dosering van 400 gram werkzame stof per ha; dit komt bij een 25 pet-ig middel overeen met 1,6 liter per ha. Zo mogelijk de randen van de percelen „straffer" behandelen. Is een en ander om bepaalde re denen niet mogelijk, dan zal men noodgedwongen genoegen moeten ne men met een DDT bevattend jniddel in een dosering van 10 liter van een 20 pet-ig middel of 8 liter van een 25 pet-ig middel. Stel niet uit, voordat het te laat kan zijn! O. Hoekstra. Ger. Gem. Kortgene Zondag 20 Juni 9.30, 2.30 en 6 uur, ds J. B. Bel van Krab- bendijke. Colijnsplaat, Oud-Geref. Kerk Zondag 20 Juni 10 en 6 uur ds Hennephof. Door bijzondere omstandigheden en zeer grote drukte waren wij niet in staat, zeer tot onze spijt, U deze week het vol ledige verslag te geven. Zaterdag 26 Ju ni a.s. komt dat verslag in extenso in dit blad. Wel kunnen wij U thans berichten dat de raad, zonder hoofdelijke stemming, heeft besloten tot aansluiting aan de wa terleiding en dat deze, onvoorziene om standigheden voorbehouden, in de kom men van Kortgene en Wissekerke, dit jaar nog een feit beloofd te zijn. Zondagdienst artsen. Zondag a.s. doen dienst dokter Maas en dokter Bruynzeel. spelen zenuwen een grote rol. Een rustig examen doet U met Mijnhardt's zenuw* tabletten Met blijdschap en dankbaar heid geven wij u kennis van de geboorte van ons dochtertje en zusje Sara Lena (Sanny) E. P. Priester. P. C. Priester- Remeeus. Marisje. Kats, 13 Juni 1954. Dorpsstraat 1. Heden werd van ons weg genomen, door een noodlot tig ongeval, ons innig geliefd zoontje en broertje Daniël Izaak, in de leeftijd van 2 jaar en 4 maanden. Ens A. J. v.d. Moere. M. D. v.d. Moere - Sandee. Izak. Adri. Kamperland S. v.d. Moere- van Goudswaard. E. van Goudswaard. Ens Tini. Ens, 11 Juni 1954. Anthony Colijnstraat 21. De teraardebestelling heeft plaats gehad Dinsdag 15 Juni op de algemene begraaf plaats te Emmeioord, om 13 uur. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het o- verlijden van onze geliefde vader, behuwd- en grootvader, de heer Jacob Aart van Hee, betuigen wij onze hartelijke dank. Namens de familie, M. J. van Hee. Kortgene, Juni 1954. Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank, voor de vele be wijzen van belangstelling, ont vangen bij het overlijden van on ze geliefde zoon, broeder, zwager, oom en verloofde Hermanus Marinus de Vos. Fam. W. J. de Vos. A. Kloosterman, verloofde. Kats, Juni 1954. Voor uw deelneming, betoond bij het overlijden van onze broe der en oom, dhr S. de Regt, betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam, M. de Regt. Colijnsplaat, Juni 1954. weg met DAMPO De ouden van dagen van Kam perland danken al degenen die het mogelijk hebben gemaakt dat we weer zo'n mooie reis konden ma ken. Ook dank aan „Ons Genoe gen", bij onze terugkomst. Het was voor ons allen een fijne dag. Notaris J. J. W. Klop te Kort gene zal op 's avonds 7 uur in café „Dorps- zicht" te Colijnsplaat, ten verzoe ke van dhr H. J. Kievit aan de Colijnsplaatseweg 11 te Colijnsplaat, groot 2.03 are. Ontruimd te aanvaarden bij de betaling, welke moet geschieden voor of op 24 Juli a.s. Bezichti ging Dinsdagavond van 7-9 uur. Een bril voor iedere beurs Fondsleverancier Zeiss Punktall Depot in 't hartje van de Lange Vorststraat 57 en 66 tel. 2094 GOES voor het cursusjaar dat per 1 Sep tember 1954 aanvangt, kan plaats hebben op Zaterdag 19 Juni'sa- vonds tussen 6 en 7 uur in de school. De kinderen moeten voor 1 October de leeftijd van 6 jaar bereikt hebben. Trouwboekje meebrengen a.u.b. Het bestuur. van Dinsdag 22 Juni tot Don- dag 24 Juni a.s. vanaf f 45. 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal Aanbevelend tNUW HUISKAMER Voorstr. 39, Colijnsplaat, Telef. 339 -v Vvij leveren exclusieve bruidsbouquetten Een schitterende collectie foto's van bruidsbouquetten ligt zonder enige verplichting ter inzage bij: 'Bloemenmagazijn Lange Delft 55 Middelburg Telefoon 2609 Burgemeester en wethouders van Wissenkerke maken bekend, dat in verband met de te houden Zeeuwse manifestatie te Middel burg, de gemeente-secretarie op Vrijdag 25 Juni 1954 Burgemeester en wethouders voornoemd, J. van Halst, wnd burgemeester. N. D. van der Heijde, secretaris.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1954 | | pagina 2